Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

A και μη το ξεχάσω!!!

 

Εκανα και μερικά μπιφτέκια γαλοπουλας για αύριο. "Εκλεψα" δύο και έκανα 2 τυλιχτά με μπιφτέκι :D

ωρα για άραγμα στον καναπέ :p

 

20170908_202509.jpg20170908_202632.jpg20170908_202728.jpg20170908_203114.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Στελιο στην όψη μου θυμίζει το κρητικο απακι. Ισως να ξεγελα και το κινητο βεβαια. Δειχνουν τρομεροι μεζεδες παντως :T:

 

Ο αλλος Στελιος μας εστειλε με τις πατατες λολ θα κανω αυριο :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, karmen1983 said:

Στελιο στην όψη μου θυμίζει το κρητικο απακι.

 

Έχοντας φάει μπόλικο κι από τα δύο, βρίσκω αρκετές διαφορές.

* Το απάκι μαρινάρεται και σε ξύδι και καπνίζεται μέχρι να στεγνώσει αρκετά, ενώ παραδοσιακά είναι άπαχο κρέας

* Το πιο πάνω χοιρινό δεν έχει περάσει από ξύδι και έχει περισσότερη υγρασία, αλλά συνοδεύεται πάντα κι από το λίπος του ζώου

 

Δεν θα τα κρίνω γευστικά, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Αλλά, εξαιτίας της παρασκευής του, το απάκι διατηρείται πολύ πιο εύκολα ακόμη και σε ψυγείο. Το "καπνιστό" θα αρχίσει να μουχλιάζει αν δεν το αποστειρώσεις και δεν το σκεπάσεις σε λάδι ή δεν το βάλεις κατάψυξη (αν περισσέψει).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, karmen1983 said:

Ε ουτε παστο ειναι το απακι :p ξυδατο με μπαχαρικα ειναι κ μετα καπνιστο.

Σαν οψη ομως οταν το δειχνει κομμενο δε στο θυμιζει;

 

Εμένα δεν μου θυμίζει, επειδή έχω φάει κιλά κι από τα δύο και έχουν πολύ διαφορετική υφή και γεύση. Το Μανιάτικο παστό είναι πιο τρυφερό και πλούσιο, ενώ το απάκι πιο σφιχτό και έντονο. Δεν θέλω να τα ιεραρχήσω, μ' αρέσουν και τα δύο :)

Ενδεικτικά, σε ομελέτα θα προτιμούσα παστό και σε σάλτσα ζυμαρικών απάκι. Για μεζέ και τα δύο!

 

Για το μοσχάρι, δεν ξέρω τί να πω... ωραίο κομμάτι, ωραίο κόψιμο, κι ας με τρόμαξες με τη μαρινάδα :)

Όταν 'ποφάτε με το καλό, ένα review χρειάζεται... Θα γίνω και λίγο πεζός, αλλά από πού το πήρες?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Έχοντας φάει μπόλικο κι από τα δύο, βρίσκω αρκετές διαφορές.

* Το απάκι μαρινάρεται και σε ξύδι και καπνίζεται μέχρι να στεγνώσει αρκετά, ενώ παραδοσιακά είναι άπαχο κρέας

* Το πιο πάνω χοιρινό δεν έχει περάσει από ξύδι και έχει περισσότερη υγρασία, αλλά συνοδεύεται πάντα κι από το λίπος του ζώου

 

Δεν θα τα κρίνω γευστικά, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Αλλά, εξαιτίας της παρασκευής του, το απάκι διατηρείται πολύ πιο εύκολα ακόμη και σε ψυγείο. Το "καπνιστό" θα αρχίσει να μουχλιάζει αν δεν το αποστειρώσεις και δεν το σκεπάσεις σε λάδι ή δεν το βάλεις κατάψυξη (αν περισσέψει).

Οντως ετσι ειναι,γραφω ποιο πανω πως διατηρητε κ οταν ξανακατεβω θα σου φερω 1 κιλο απο αυτο κ 1 κιλο βρασμενο με κρασι κ πορτοκαλι να χεις μετρο συγκρισης!!!!!!!!!!! 

Οποτε βρηκαμε το πρωτο δωρο για το νεο σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω αυριο μολις δω τις φωτο απο πισι. Τωρα δεν δεσμεύομαι για δηλωσεις μετα τις δηλωσεις σας :hehe:

 

Το κομματι πικανια το πηρα απο το κρεοπωλείο της αγορας στο ρεντη για πολλοστή  φορα. 1.3 κιλα σε βαρος και εχει δοκιμαστει κ με μαριναδα κ χωρις. Οι καλεσμενοι αυριο το θελανε πικαντικο οποτε λυγισα :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι καπνιστό, τι τσιγαρίδα, τι απάκι  ! ! !

Τα πάκια μου, πέσανε τόση ώρα μ' αυτά που ποστάρετε  ! ! ! 

Άντε τώρα -άκαρδοι βασανιστές- να βολευτείς με ένα γιαουρτάκι 2% ! ! !  :wall:

 

Σε αυτά βάλτε και το παστό που κάνουν στην Αρκαδία!

Μια φορά το έφαγα χωριάτικο κανονικό σπιτικό, Στου Ράδου με αλανιάρικα αυγά ομελέτα και μπόλικο κρασί αγίασμα ! !

Ακόμα θυμάμαι τη μυρωδιά και τη γεύση του ! ! !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο πήρα το πακετάκι (μου) απευθείας από Κρήτη, 

καλτσούνια :D

 

20170916_225646.thumb.jpg.3f002173c5d74b004f9623eae19949bf.jpg

 

ααα κι ένα πακετάκι ακόμη, σταφιδωτά :p

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.