Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Νισάφι με τα γκουρμέ, καιρός να επαναφέρουμε το thread εκεί που του αξίζει.:p 

100_4267.JPG  100_4269.JPG

 

Κοίτα, αν τα βάλεις το ένα πάνω στο άλλο, γίνεται γκουρμέ :sarcastic: 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Τούρτα από τα χεράκια μου για τα γενέθλια της συζύγου

 CAKE.jpg

Επειδή τα γενέθλια της συζύγου αργούν, δώσε συνταγή να τη φτιάξω για τα δικά μου γενέθλια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Τούρτα από τα χεράκια μου για τα γενέθλια της συζύγου

 CAKE.jpg

Γιωργο να την χαίρεσαι και να είστε ευτυχισμένοι :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος akilleas έγραψε:

Πολλά ρισπέκτ για το παραπάνω φαγητό.

Κάποτε ήτανε το αγαπημένο μου γρήγορο φαγητό.

Δυστυχώς πλέον είναι απαγορευμένο....

 

:mellow:

Αν πρόσεξες το αβγό δεν το έκανα τηγανητό μην βαρύνει το πιάτο.:p

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Επειδή τα γενέθλια της συζύγου αργούν, δώσε συνταγή να τη φτιάξω για τα δικά μου γενέθλια.

 

Υλικά

 

Μία συσκευασία σαβαγιάρ

300 γρ γάλα

660 ml κρέμα γάλακτος 35% λιπαρά

360 γραμμάρια κουβερτούρα (εγώ την έκανα με λευκή, γίνεται και με σοκολάτας γάλακτος, όχι με την κλασσική γιατί όλη η ζάχαρη είναι από την κουβερτούρα)

3 φύλλα ζελατίνη

1 συσκευασία oreo για το γαρνίρισμα

 

Εκτέλεση

 

Παίρνουμε ένα τσέρκι περίπου 23 εκατοστά. Από τα σαβαγιάρ κόβουμε κάπου 1.5 εκατοστό και τα βάζουμε περιμετρικά στο τσέρκι και στρώνουμε και μία βάση από σαβαγιάρ. Εννοείται ότι χρησιμοποιούμε και τα κομματάκια που μας έμειναν από το περιμετρικό για να κλείσουμε τρύπες.

 

Κόβουμε την κουβερτούρα σε κομματάκια. Χτυπάμε τα 530 γραμμάρια της κρέμας γάλακτος μέχρι να γίνει μια σαντιγύ με υφή γιαουρτιού. Δε θέλουμε να πήξει πολύ. Την αφήνουμε στο ψυγείο όσο ετοιμάζουμε τα υπόλοιπα. Βάζουμε τις ζελατίνεςσε κρύο νερό να μαλακώσει. Ζεσταίνουμε το γάλα μέχρι να πάρει μία βράση και το αποσύρουμε από τη φωτιά. Το αφήνουμε να κρυώσει δύο λεπτά και ρίχνουμε τις ζελατίνες αφού τις στραγγίξουμε καλά και ανακατεύουμε να διαλυθούν. Κρατάμε το μισό γάλα σε ένα μπωλ και στο κατσαρολάκι με το υπόλοιπο ρίχνουμε την κουβερτούρα και ανακατεύουμε μέχρι να διαλυθεί. Προσθέτουμε το γάλα που είχαμε κρατήσει πριν. Εάν η κουβερτούρα δεν έχει λιώσει καλά, ζεσταίνουμε ελαφρά το μίγμα.

 

Στο μίγμα κουβερτούρας - γάλακτος ρίχνουμε την σαντιγύ και ανακατεύουμε μέχρι να ομογενοποιηθεί. Η μους είναι η έτοιμη οπότε την ρίχνουμε στο τσέρκι μέχρι να φτάσει στο ύψος τα σαβαγιάρ. Τη βάζουμε στο ψυγείο για τουλάχιστον 3 ώρες ώστε να σφίξει η μους. Στολίζουμε με τριμμένα oreo. Την κρέμα γάλακτος που περίσσεψε την χτυπάμε σαντιγύ στο mixer με ζάχαρη άχνη (1 κουταλιά της σούπας το πολύ) και εάν έχουμε βάζουμε και μισή κουταλιά του γλυκού κρεμόριο ώστε να σφίξει καλά. Με ένα κορνέ στολίζουμε την τουρτα και με σαντιγύ.

 

Η συνταγή της μους είναι του πετρετζίκη και για την τούρτα έχω κάνει τα υλικά επί 1.5.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασικα και σημερα delivery. Μασινα και παλι βεβαια επειδη ειμαι λατρης του καρβουνου.

Να δω ποτε θα απολαύσω φαγητο....

 

Επισης αν υπαρχει καποιος απο Αργυρούπολη και ξερει κανα καλο μαγαζι για φαγητο ας το προτείνει :)

 

20171202_165108-1600x778.jpg20171202_165142-1600x778.jpg

  • Like 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Τομ αν δεν προτείνει καποιος κατι καλο αργυρουπολη μασινα μας βλεπω μαζι με την Ολγα :hehe:

 

Που ειναι αυτη btw?

 

@Olianna ?????

πριν 6 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Ρε συ, πήγαινε για ύπνο που σου λέω. Αμάν δηλαδή, δε μας λυπάσαι :p

Επιβάλετε πάντως μετά την τόση δουλειά!

Οχι δε σας λυπαμαι. Λυπαμαι εμενα που θελω κανα μαγειρευτο με λαδια να λαδωσει το στομαχι μου.

Θα αλλαζα ακομα και με μαυροματικα το μοσχάρι :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η στο 2 δεκάρες η οκά , ε; :p 

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

κανα μαγειρευτο με λαδια να λαδωσει το στομαχι μου.

 

 

@karmen1983 έχουμε αρακά στο ψυγείο, θες να φέρουμε αύριο; :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.