Jump to content



Ας κάνουμε το εργαστήρι καλύτερο - V3 Edition


DJD

Recommended Posts

Επειδή μετά είδα ότι καλύπτει λίγο το logo thelab θέλει τα παρακάτω:

  #header_bar {position:fixed;left:0;top:0;width:100%;z-index:9999;}  #branding {position:relative;height:150px;top:30px}  #primary_nav {position:relative;}

Όσο για theme το σκεφτόμουνα και εγώ, όταν βρω χρόνο θα το προχωρήσω.

 

και εδώ είναι μερικές διορθώσεις που έχω κάνει για μένα

  .ipsBadge_orange {display:none;}    #ips_Posts.ipsBox_container {margin-right:10px;}    input.bbc_spoiler_show {width:55px}    #attach_wrap h4 {display:none}

το πρώτο βγάζει το "Δημοφιλές" με πορτοκάλι φόντο που έχει σχεδόν σε κάθε θέμα στο off-topic

το δεύτερο βάζει 10pixel δεξιά για να μην κολλάει το κείμενο στο τέλος της σελιδας

το τρίτο μεγαλώνει το σποιλερ button επειδή δεν χωράει το κειμενο

το τέταρτο αφαιρεί το κείμενο με τα τεράστια γράμματα που λέει ότι έχεις βάλει attachment "Επισυναπτόμενο(α) thumbnail(s)"

Έγινε επεξεργασία από defiant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον υπάρχει θεματάκι. Εμένα δεν έχει για την περιοχή εδώ. τη συγκεκριμένη σελίδα την κοιτάω ώρα

Φαντάζομαι θα είναι κάτω από την ημ. γέννησης???

 

Εμένα κάτω από εκεί έχει τα contact methods

Sorry και για το ποστ εδώ. Αν μπορεί να μεταφερθεί στα bugs

Για ξαναδες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  .ipsBadge_orange {display:none;}    #ips_Posts.ipsBox_container {margin-right:10px;}    input.bbc_spoiler_show {width:55px}    #attach_wrap h4 {display:none}

το πρώτο βγάζει το "Δημοφιλές" με πορτοκάλι φόντο που έχει σχεδόν σε κάθε θέμα στο off-topic

το δεύτερο βάζει 10pixel δεξιά για να μην κολλάει το κείμενο στο τέλος της σελιδας

το τρίτο μεγαλώνει το σποιλερ button επειδή δεν χωράει το κειμενο

το τέταρτο αφαιρεί το κείμενο με τα τεράστια γράμματα που λέει ότι έχεις βάλει attachment "Επισυναπτόμενο(α) thumbnail(s)"

Παιδιά, προτιμώ να λέτε τι δεν σας αρέσει παρά να λέτε στον κόσμο τι να αλλάξει ο καθένας για την πάρτη του :)

 

Με το πρώτο χάνεις κι άλλα badges, εκτός αυτού που πιστεύεις ότι έκρυψες.

Το δεύτερο έχει γίνει ήδη.

Το 3ο και 4ο είναι στα επόμενα :T:

 

Απλώς όποιος βάζει δικά του css σε sites, να μην αναρωτιέται γιατί δεν βλέπει ποτέ κάποια πράγματα σωστά, ειδικά όταν είμαστε σε φάση που κάνουμε καθημερινά αλλαγές/βελτιώσεις :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι πλέον προστίθεται στα επεξεργασμένα μηνύματα η αντίστοιχη ειδοποίηση. Μήπως θα ήταν εύκολη μια περίοδος χάριτος 1 λεπτού για μικροδιορθώσεις? Δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά και ομολογώ ότι δεν ξέρω αν το υποστηρίζει το IPB...

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περίοδος χάριτος ενός λεπτού για μικροδιορθώσεις??

Δηλαδή να μην φαίνεται οτι έκανες edit το post??

Για ποιο λόγο?? Είναι κακό??

 

Η δυνατότητα υπάρχει και αν είχες παρατηρήσει μέχρι πριν λίγες μέρες είχαμε ενα checkebox που μας την έδινε. . .

Link to comment
Share on other sites

Περίοδος χάριτος ενός λεπτού για μικροδιορθώσεις??

Δηλαδή να μην φαίνεται οτι έκανες edit το post??

Για ποιο λόγο?? Είναι κακό??

 

Η δυνατότητα υπάρχει και αν είχες παρατηρήσει μέχρι πριν λίγες μέρες είχαμε ενα checkebox που μας την έδινε. . .

 

Στα περισσότερα φόρουμ συνηθίζεται να μην καταγράφεται υποχρεωτικά η πολύ σύντομη αλλαγή, δεδομένου ότι δεν προλαβαίνει κανείς να διαβάσει την αλλαγμένη καταχώρηση ώστε να γίνει κατάχρηση. Ο ορισμός χρόνου πάνω από τον οποίο είναι υποχρεωτική η καταγραφή είναι αυτό που πρότεινα (δεν είναι το ίδιο με αυτό που περιγράφεις).

Ο λόγος είναι προφανής στο παραπάνω μου μήνυμα, που γράφτηκε και επεξεργάστηκε το ίδιο λεπτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα μας και φυσικά δεν μας αφορά τι κάνουν στα περισσότερα forum.

 

Χωρίς να έχω καμία πρόθεση να σε θίξω δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο λόγος που

δεν θέλεις να φαίνεται οτι έκανες edit σε κάποιο κείμενο σου!!?

 

Όπως και να έχει να ξέρεις πως η ipb δεν σου δίνει την δυνατότητα που ζητάς όπως επίσης και η vb

αν και για την τελευταία δεν είμαι απόλυτα σίγουρος .

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος είναι για να μην είναι τα μηνύματα σημειωμένα με την επισήμανση "Επεξεργάστηκε από abcd", ακόμη και για ένα τυπογραφικό που διορθώθηκε αμέσως. Στη VB ήταν ενεργοποιημένη αυτή η δυνατότητα. Ίσως η αλλαγή ήταν λίγο απότομη, γιατί αμέσως μετά τη μετάβαση στην IPB όλοι οι χρήστες είχαν την επιλογή να επεξεργαστούν τα μηνύματά τους χωρίς να φαίνεται η σημείωση. Τώρα δε γίνεται. Συνολικά βέβαια, έλασσον θέμα, απλά καλύπτω το ιστορικό. ;)

 

Α, δε μου λες, κολλάνε τα σημεία στίξης σου ή είναι ιδέα μου; :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@acct,

Δεκτός ο λόγος και σεβαστός ο λόγος αλλά δεν νομίζω οτι είναι και τόσο σημαντικός ώστε να χαλάει την εικόνα της δημοσίευσης :)

 

Ιστορικό γνωρίζω περί Λάμπη και edit καθώς με προβλημάτισε η δυνατότητα που είχα να μπορώ να κάνω hide το edit όπως επίσης

με προβληματίζει η δυνατότητα που έχουμε να κάνουμε edit για x ημέρες κάποια δημοσίευση μας.

 

Βέβαια η Δ.Ο. για να έχει αποφασίσει αυτόν τον τρόπο σίγουρα τα έχει ζυγίσει τα πράγματα.

 

Περί σημείων στίξης είναι απλά μια συνήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

απλά με το edit αυτό που αλλάζεις στο ποστ είναι:

α) ενα ορθογραφικό

β) το περιεχόμενο/νόημα του ποστ

 

Με την προηγούμενη πλατφόρμα όπου είχες κάποια δευτερόλεπτα (μπορεί και λεπτό - δεν ξέρω), με το που έκανες τη δημοσίευση αν έβρισκες κάποιο ορθογραφικό το διόρθωνες και δε φαινόταν. Ακόμα και το νόημα να άλλαζες όμως, το πιθανότερο είναι να μην το είχε διαβάσει κανένας το ποστ οπότε και που δε φαινόταν το edit - no problem.

 

Όταν ήθελες μετά από 1 ώρα να αλλάξεις το νόημα (γιατί δε νομίζω να διαβάζει κανείς τα ποστ του μετά από 1 ώρα για να βρει ορθογραφικά), καλά έκανε και φαινόταν το edit. Γιατί σκέψου στους καυγάδες που γίνονται στα Offtopic να άλλαζε ο καθένας το ότι έχει ποστάρει και να μη φαινόταν (θα είχε βάλει μπουρλότο και μετά θα το έπαιζε Όσιος και άντε βγάλε άκρη).

 

Τελικά και τώρα μάλλον θέμα συνήθειας είναι, απλά επειδή έχουμε την εικόνα από την προηγούμενη πλατφόρμα ότι edit=αλλαγή στο περιεχόμενο (κατά κύριο λόγο), μας κακοφαίνεται που 10'' μετά το ποστ αν αλλάξουμε ένα ορθογραφικό είναι edit.

Στην τελική όμως no problem

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

απλά με το edit αυτό που αλλάζεις στο ποστ είναι:

α) ενα ορθογραφικό

β) το περιεχόμενο/νόημα του ποστ

 

Αυτό το Β προσπαθώ να υπερασπιστώ και να το τονίσω τόση ώρα με τις συνέπειες του φυσικά χωρίς να θέλω να θίξω κανένα από τα μέλη

που γράφουν ή κάνουν like στις παραπάνω δημοσιευσεις!!

Άλλωστε απλό μέλος είμαι και εγώ και δεν έχω κάποιο όφελος παίρνοντας το μέρος της διαχείρισης :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ όλα καλά.

 

Από τη στιγμή που δε γίνεται με τη νεα πλατφόρμα σίγουρα καλύτερα να φαίνονται όλα τα edit παρά κανένα.

 

Αν θες να προσθέσεις κάτι χωρίς να αλλάξεις τπτ από όσα έχεις ήδη γράψει, μπορείς να γράψεις καινούριο ποστ, και με την αυτόματη ένωση που έχει η νέα πλατφόρμα, αυτό γίνεται merge με το πρώτο χωρίς να γράφει edit (αν δεν κανεις edit στο πρώτο ποστ).

Link to comment
Share on other sites

Μία σημείωση ήθελα να κανω για τη μετάφραση στα ελληνικά, με αφορμή τα μηνύματα που εμφανίστηκαν όταν έκανα επεξεργασία μίας δημοσίευσής μου.

 

Το ρήμα "επεξεργάζομαι" είναι μέση (παθητική στα νέα) φωνή, αλλά με ενεργητική σημασία...αν πω πχ "επεξεργάζομαι ένα σχέδιο" σημαίνει πως εγώ το συντάσσω και το διαρφώνω, ενώ αν πει κάποιος "επεξεργάστηκε το σχέδιο" σημαίνει πως κάποιο υποκείμενο, ενεργητικά το συνέταξε.

 

Στη μετάφραση του φόρουμ όμως το "επεξεργάζομαι" χρησιμοποιείται λανθασμένα, σαν να επρόκειτο για ρήμα με σημασία παθητική. Έτσι μετά την επεξεργασία μιας δημοσίευσης εμφανίζεται από κάτω το μήνυμα "Επεξεργάσθηκε από "(όνομα χρήστη)"", ωσάν το "επεξεργάστηκε" να συνεπαγόταν μια παθητική διαδικασία, ενώ ταιριάζει μόνο σε υποκείμενο, κάποιος επεξεργάσθηκε δλδ, ενώ η δημοσίευση "έχει υποστεί επεξεργασία"

 

Επειδή η χρήση της σωστής γραμματικής είναι δύσκολη καθότι προσθέτει πολλές λέξεις εκεί που ο χώρος είναι περιορισμένος (και προσωπικά το βιώσει αυτό, έχοντα μεταφράσει μόνος μου το Open Conference Systems, λογισμικό για διαχείριση συνεδρίων) είναι προτιμητέα η χρήση του ουσιαστικού "επεξεργασία από Χ".

 

Ένα παρομοια γραμματικώς λανθασμένο μήνυμα εμφανίζεται και κατά την εμφάνιση της επεξεργασμένης δημοσίευσης, μετά την επεξεργασία της στον πλήρη επεξεργαστή κειμένου. Μετά την υποβολη των αλλαγών λοιπόν εμφανίζεται το μήνυμα "Η δημοσίευση επεξεργάστηκε"...το σωστό θα ήταν "η δημοσίευση υπέστη επεξεργασία" ή "η επεξεργασία της δημοσίευσης ολοκληρώθηκε" ή "επιτυχής επεξεργασία δημοσίευσης" ή "ολοκλήρωση επεξεργασίας δημοσίευσης" κτλ.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα αναφερει σε αλλο τοπικ, το γραφω κι εδω ως προταση προς βελτιωση.

 

Καντε κατι να δουλευει το δεξι κλικ μενου πανω στις φωτο που ποσταρονται μεσα στα threads.

Ουτε καν οταν ανοιξουν στο νεο layer οι φωτος δεν μας επιτρεπει η πλατφορμα το δεξι κλικ.

 

Ετσι ωστε να υπαρχουν οι επιλογες "view image" & "save image as" ή οποιεσδηποτε αλλες επιλογες για εικονες προσφερονται default απο τον browser ή τυχων extensions που εχουμε εγκατεστημενα.

 

Ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το πως θα έχω εισάγει την εικόνα στο κείμενο.

Αν είναι ως συνημμένο ναι υπάρχει το κουμπί save κάτω δεξιά. Αν την έχω εισάγει από το κουμπί πολυμέσα και με κλικ πάνω στην εικόνα της gallery δεν έχει κουμπί save στο πρώτο layer που ανοίγει αλλά παίζει κανονικά δεξί κλικ save as ή copy image location μπλα μπλα

 

 

Συνημμένη

 

post-33144-0-43198000-1417417944_thumb.j

 

απο κουμπί πολυμέσα και gallery

 

IMG 8369

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.