Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μολις εχασα την γιαγιά μου, για λίγο καιρό δεν θα κάθομαι να μαλώνω με κανέναν.

Ή καταλαβαίνετε τι γράφω, ή απλά αδυνατείτε και δεν πρόκειτε να το καταλάβετε ότι και να γράψω.

Το συλλυπητήρια μου.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φάνη μιας και το ανέφερες. Η Ελλάδα τι ακριβώς πληρώνει at the moment? Τι ποσοστό του ΑΕΠ της Ισλανδίας σε ταμειακή βάση πήγαινε στην εξυπηρέτηση χρέους (έστω και έτσι όπως την περιγράφεις) και τι ποσοστό του ΑΕΠ της Ελλάδας πηγαίνει στον ίδιο σκοπό;

 

Το point μου ήταν ότι ένας από τους λόγους που κατάφερε η Ισλανδία να ξεπεράσει(λέμε τώρα, έχει δρόμο μπροστά της) την δική της κρίση ήταν η δανειοδότηση από λοιπές Σκανδιναβικές χώρες, άνευ όρων και πιέσεων. Γι'αυτό και η σύγκριση σχετικά με το πως διαχειρίστηκαν οι μεν και οι δε την κρίση είναι ολίγον άτοπη.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εχασα την γιαγιά μου, για λίγο καιρό δεν θα κάθομαι να μαλώνω με κανέναν.

Ή καταλαβαίνετε τι γράφω, ή απλά αδυνατείτε και δεν πρόκειτε να το καταλάβετε ότι και να γράψω.

 

Φιλαράκο συλληπητήρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήμουν κάτι θα πήγαινα στο ποτάμι, απλά για την αλλαγή. Το πιόνι του Μπόμπολα κλπ κλπ τα ακούω βερεσέ.. Αλλά επειδή και αυτοί μπλέξαν τα μπούτια τους (άρχισαν να μαζεύουν τη σάρα και τη μάρα  - κατα τ'αλλα μακριά από τα παλαιοκομματικά πρόσωπα κλπ κλπ) θα πήγαινα σε Λεβέντη εξ΄ου και η ψήφος σε λοιπά κόμματα.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα η κάθοδος του Ιαβέρη στη πολιτική (μάλιστα τον είχα προτείνει στους ποταμίσιους όταν ζήταγαν ιδέες για τα ευρωψηφοδέλτιά τους, αλλά από το κράξιμο που έριχνε στις κυβερνήσεις και τώρα να πολιτεύεται μαζί τους, με ψιλοξενέρωσε..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα ένα άρθρο το οποίο να παρουσιάζει τις μεταγραφές των ομάδων των ΔΥΟ εθνικών κατηγοριών και αυτές των κομμάτων να δω που έχουν γίνει οι περισσότερες. Μόνο το ΚΚΕ που δεν ψάχνει και η ΧΑ που δεν την ψάχνουν, δεν μετράνε μεταγραφές. Όλοι οι άλλοι είναι σαν σε πολυκαταστήματα την πρώτη μέρα των εκπτώσεων. Στο μεταξύ οι βουλευτές χτυπάνε τις πόρτες 2-3 κομμάτων ταυτόχρονα και απλά πάνε σε αυτήν που θα ανοίξει ή αν ανοίξουν πάνω από μία στην ποιο μεγάλη. Από εκεί και πέρα οι κόσμος αλληλοβρίζεται για μια σημαία και μια ιδεολογία που ελάχιστοι στην Βουλή ειλικρινά πιστεύουν. Σφάζονται στο όνομα βουλευτών που την επομένη παίρνουν μεταγραφή για το εντελώς αντίθετης ιδεολογίας κόμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπε Γκερέκου :hehe::hehe:

 

 

Από την άλλη, ο Βελόπουλος είχε ξηγηθεί από την αρχή: Είμαι στο ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ επειδή μπορώ να λεώ ο,τι θέλω. Αν μου το κόψουν θα πάω αλλού που θα έχω αυτές τις ελευθερίες. Θπό το ίδιο πρίσμα, αν η Γκερέκου όντως παρήγαγε έργο και μέσω του ΠΑΣΟΚ δεν θα επανεκλεγόταν, γιατί να μην πάει στη ΝΔ όπου ίσως επανεκλεγεί;

 

 

Απλά διερωτώμαι, δεν υποστηρίζω τίποτα/κανέναν,

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα ένα άρθρο το οποίο να παρουσιάζει τις μεταγραφές των ομάδων των ΔΥΟ εθνικών κατηγοριών και αυτές των κομμάτων να δω που έχουν γίνει οι περισσότερες. Μόνο το ΚΚΕ που δεν ψάχνει και η ΧΑ που δεν την ψάχνουν, δεν μετράνε μεταγραφές. Όλοι οι άλλοι είναι σαν σε πολυκαταστήματα την πρώτη μέρα των εκπτώσεων. Στο μεταξύ οι βουλευτές χτυπάνε τις πόρτες 2-3 κομμάτων ταυτόχρονα και απλά πάνε σε αυτήν που θα ανοίξει ή αν ανοίξουν πάνω από μία στην ποιο μεγάλη. Από εκεί και πέρα οι κόσμος αλληλοβρίζεται για μια σημαία και μια ιδεολογία που ελάχιστοι στην Βουλή ειλικρινά πιστεύουν. Σφάζονται στο όνομα βουλευτών που την επομένη παίρνουν μεταγραφή για το εντελώς αντίθετης ιδεολογίας κόμμα.

 

 

Διαφωνω!!

 

10445927_10152728863823043_4384475785591

 

 

:hehe:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2ltb5.jpg:p 

 

με τα μουτρα που θα εχουν οσοι παρουν το ψηφοδελτιο στα χερια τους γελαω, εγω να πω την αληθεια δεν πολυ-κοιταω τα ονοματα, βαζω 4(?) σταυρους σε αλφαβητικη σειρα και οπου βλεπω  γυναικειο ονομα το προσπερναω για να σταυρωσω το αμεσως επομενο.

 

/puts on flamesuit 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλλαζω τα εκλογικα μου δικαιωματα για Δραμα και την προτιμηση μου απο Τζεφρυ στην ασοβαρη (και οριτζιναλ) ΧΑ

 

http://luben.tv/politix/48310/

Έγινε επεξεργασία από SLN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το EMPORIO  ARMANI ειναι της μπλουζας ή photoshop ? 

 

 (ρητορικη ερωτηση) 

 

καμαρωστε και εναν αλλο πιο "σοβαρο" της παραταξης με επιχειρηματα που τσακιζουνε  κοκκαλα !! 

 

Link to comment
Share on other sites

Με τον Καμμένο πίσω απο παιδάκι και με το "τρένο" να μπαίνει στο "τούνελ" αν είχα μια ελπίδα να πάω στον Παράδεισο όταν τινάξω πέταλα, μάλλον την έχασα και αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

Η Ισλανδία είναι εντελώς άλλη ιστορία. Είναι στην μέση του πουθενά, γύρω γύρω θάλασσα, μπορούν να ζήσουν από αλιεία και ότι τουρισμό έχουν, γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τους άλλους. Είναι και μόλις 320 χιλιάδες κόσμος. Εμείς είμαστε στο κέντρο του κόσμου, ενεργειακό πέρασμα, σύνορο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, πολιτισμικό σύνορο, θρησκευτικό σύνορο, πέρασμα προσφύγων, στρατηγικής σημασίας χώρα μαζί με την Τουρκία για ότι στέλνει η Ρωσία προς τα κάτω και δεν ξέρω πόσα άλλα. Δύσκολα θα μας αφήσουν σε χλωρό κλαρί αν πάμε κόντρα. Και δεν λέω να μην πάμε κόντρα, απλά λέω ότι δεν θα αγνοηθούμε στον βαθμό που ίσως αγνοούν τους Ισλανδούς, δεν μπορούμε να μην περιμένουμε πίεση πολλαπλάσια από αυτή που ίσως δέχτηκαν οι Ισλανδοί.

Χώρα πρόθυμη να σε βοηθήσει με οικονομικά ανταλλάγματα χωρίς να διαταράξει ιδιαίτερα τις σχέσεις σου με τις ΗΠΑ  υπάρχει και είναι η Κίνα.

 

Και δεν λέω να μην πάμε κόντρα

 

Είσαι του Ποταμιού και πιστεύεις στον "καλό μπάτσο" δανειστή;

 

Αποφασίστε αν η Ελλάδα πρέπει να μείνει στο ευρώ και να εφαρμόζει επακριβώς ξένες οδηγίες, καταργώντας την έννοια της εθνικής κυριαρχίας(οριστικά αν κρίνουμε το προς τα πού πάει η Ε.Ε.) ή αν θα φύγουμε.

 

ΟΚ αλλά μπερδεύτηκα. Το χρέος λέμε θα το διαγράψουμε γιατί είναι επαχθές. ΟΚ μόνο που το χρέος προς ιδιώτες και το χρέος προς το ΔΝΤ έχει πολύ μεγαλύτερο επιτόκιο απο αυτό που μας δανείζουν μεσοσταθμικά οι εταίροι μας. Άρα πως είναι επαχθές το φτηνότερο (με βάση το επιτόκιο χρέος). Και επίσης πως δικαιολογεί το αριστερό μενταλιτέ του αριστερού ψηφοφόρου το ότι θα διαγράψουμε διακρατικά χρέη (τα οποια θα κληθούν να αναπληρώσουν οι φορολογούμενοι των χωρών που μας δάνεισαν) και να αφήσουμε κάτσε να δεις πως το λένε "τους διεθνείς τοκογλύφους να συνεχίσουν να πίνουν το αίμα του Ελληνικού λαού";

 

Φαντάζομαι ότι οι όροι δανεισμού δεν παίζουν κανέναν ρόλο στο χαρακτηρισμό ενός χρέους.

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα, είχα διαβάσει ένα άρθρο(θα προσπαθήσω να το βρω) που εξέταζε τη χρονική στιγμή κατά την οποία χρεοκοπούν χώρες, με αληθινά παραδείγματα. Οι υπό εξέταση χώρες χρεοκόπησαν αφότου ισοσκέλισαν τους προϋπολογισμούς τους σε πρωτογενές επίπεδο(φυσικά).

Συνεπώς, με κατάργηση φουστο-φόρων τύπου ΕΝΦΙΑ, που πλήττουν τη μεσαία τάξη, και φορολόγηση του μαύρου χρήματος με έλεγχο διακίνησης χρημάτων από την ΤτΕ, παράλληλα με περιουσιολόγιο για σύλληψη κρυφών εισοδημάτων(και όχι για χαρατσώματα) μπορείς να τα βγάλεις πέρα χωρίς ιδιαίτερες ανάγκες εξωτερικού δανεισμού.

Επίσης, με δική σου δασμολογική πολιτική μπορείς να καταστήσεις πανάκριβα τα είδη πολυτελείας και όχι σπουδαιότερα αγαθά για να προστατέψεις το ισοσύγιο τρεχουσών συναλλαγών.

Θυμάσαι πότε καταργήθηκαν αυτά τα εργαλεία;

Έχεις δει πρόσφατο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών μετά τις "ασάλιωτες" μεταρρυθμίσεις(aka φόροι, περικοπές) του Σαμαρά; Μόλις πέρυσι πετύχαμε πλεόνασμα και όχι στο εμπορικό ισοζύγιο. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η κατακρήμνιση των τιμών πετρελαίου, για να μην ξεχνιόμαστε.

 

Πες μας λοιπόν την αλήθεια σαν οπαδός της ΝΔ τις θέσεις της οποίας όλοι γνωρίζουμε. Συμφωνείς ή όχι με τη Λαγκάρντ, τον Όλι ρεν και λοιπούς ότι το τωρινό βιοτικό επίπεδο των Ελλήνων υψηλό και πρέπει να προσαρμοστεί βάσει ανταγωνιστικότητας σε αυτό της Βουλγαρίας(και παρόμοιων κρατών); 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.