Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Δε βλέπω καμία απολογία, όπως είναι τα πράγματα τα λέει. Εν ολίγοις δεν περιμένεις τίποτα, αν δε γίνει τίποτα οκ, τα χουμε συνηθίσει. Χειρότερα δε γίνονται τα πράγματα όταν ήδη βλέπεις τον πάτο από την κάτω μεριά. Η επιλογή σύριζα (για όσους αλλαξοπιστησαν) είναι κραυγή ανάγκης, όχι πολιτική επιλογή αυτή τη στιγμή. Είναι δύσκολο για τους χρόνιους νδπασοκους να το ρίξουν αριστερά όταν τόσα χρόνια έχουν δασκαλευτει ότι αριστερά = τζιζ αλλά είναι που δεν έχουν επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το σπίτι ενός καλού φίλου μετά από αρκετά μεγάλη κουβέντα περι ανέμων και υδάτων. Ο πατέρας του συνταξιούχος στρατιωτικός. Ο φίλος οικονομικός μετανάστης τα τελευταία 5 χρόνια σε Ιταλία, Ολλανδία, Μάλτα κλπ.

Ο φίλος είναι άνθρωπος 30ετών με πολύ υψηλό δείκτη νοημοσύνης, ψημένος στη ζωή και έχοντας αρκετές καλές και κακές εμπειρίες για να έχει σφαιρική άποψη του πως κινείται ο πλανήτης, το σύστημα και με σαφή άποψη για το που πάει το πράγμα.

 

Στην ερώτηση μου τι θα ρίξει στις εκλογές μου εκμυστηρεύτηκε οτι υπάρχουν πιέσεις από τον πατέρα να ρίξει ΝΔ. Οι λόγοι για τον πατέρα οτι αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ θα χάσει τη μισή προνομιούχα σύνταξη ενώ για το γιο που θα ξαναφύγει σύντομα εξωτερικό για νέα δουλειά δεν έχει σημασία και άρα πρέπει να σκεφτεί τον πατέρα.

 

Τον κοίταξα απορημένος και τον ρώτησα αν ο πατέρας του τα τελευταία 30χρόνια που ψηφίζει ΝΔ σκέφτηκε μία φορά αν του αρέσει που τελικά ο γιος του κατέληξε οικονομικός μετανάστης από τους πρασινομπλέ προδότες που κυβερνούν τόσα χρόνια.

 

Η απάντησή του είναι, μα αν βγει ο Τσίπρας θα πάμε στον πάτο ενώ τώρα κολυμπάμε έστω και στα σκ@τά.

 

Τον καληνύχτισα λέγοντάς του οτι μπορεί να ρίξει αριστερότερα του Τσίπρα κάποιο μικρότερο κόμμα για να αποφύγει το δίλημμα. Εφόσον, του λέω, θα φύγεις ξανά έξω, να έχεις τουλάχιστον καθαρή τη συνείδησή σου οτι δε καταδικάζεις τους φίλους σου και την υπόλοιπη νέα γενιά που έχουμε περισσότερο ανάγκη από μια αλλαγή, γιατί πολύ απλά είτε από τον πάτο είτε από το πλάι κοιτώντας (επιπλέοντας) το σκ@το παραμένει σκ@τό.

Ίσως και να γυρίσεις νωρίτερα πίσω αν το restart έρθει και συντομότερα.

 

 

Και κάποιοι άλλοι θέλανε αλλαγή το 81 και πληρώνουμε εμείς τη λέντζα ξέρεις. Επίσης αλλαγή απο αλλαγή έχει μια διαφορά. Διοτί απο τα βρογχικά, αλλαγή είναι να γίνεις καλά, αλλά αλλαγή είναι να στο γυρίσει και σε πνευμονία. Επίσης απορρίπτεις απριόρι την εκτίμηση του φίλου σου ότι αν βγει ο wannabe Αντρέας τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα και άρα το "μη χείρον βέλτιστον" ίσως να είναι για αυτόν μια λογική επιλογή.

 

 

Α επίσης για το φίλο σου, όπως και για μένα το να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι καλύτερο μπορεί να μας κάτσει. Εμπρός καλή μου ισοτιμία. Με 50 λιρόνια θα ξεφορτώνω ένα επικαθήμενο λουλούδια στο Νότη και θα έχω και φράγκα να στέλνω στον πατέρα μου και εγώ.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη post #14 και post #66

Προφανώς δε με ενόχλησε ο λόγος που επικαλέστηκε ο πατέρας του, απλά είδα ξανά με λύπη μου οτι όσα χρόνια προβλήματος δυστυχίας και ανέχειας και αν περάσουν, την στιγμή που το πολιτικό σύστημα σου δίνει τη μοναδική ευκαιρία να αντιδράσεις, οι περισσότεροι θα κρυφτούν πίσω από το δάχτυλό τους βάζοντας μπροστά αστείες δικαιολογίες, while losing the big picture.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν παραιτηθεί πολιτικοί για "σκάνδαλα" μερικών χιλιάδων ευρώ ..

 

Να θυμίσω ορμώμενος απο αυτό το σχόλιο του Κώστα  πως βουλευτής (ανάλογη) στο Λονδίνο πριν απο 3-4 χρόνια είχε υποβάλει παραίτηση γιατί βγήκε "σκάνδαλο" πως είναι αλλάξει κάτι λάμπες στο εξοχικό της και τις είχε χρεώσει στο πολιτικό της γραφείο... 

 

Μιλάω για απλές λάμπες πυρακτώσεως, των 1€. 

 

Προφανώς και εδώ έχουν συμφέροντα, και αντζέτες, και σκάνδαλα αλλά η βασική διαφορά είναι πως έχουν και μια μαμημένη ευθιξία. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τον καληνύχτισα λέγοντάς του οτι μπορεί να ρίξει αριστερότερα του Τσίπρα κάποιο μικρότερο κόμμα για να αποφύγει το δίλημμα

 

Δηλαδή η μόνη λύση που έχουμε είτε λέγεται Τσίπρας είτε όχι είναι απο τα αριστερά έ;

Τελικά πρέπει να φύγουν οι Αμερικάνοι, το Νάτο , οι Βάσεις, τα τρίγωνα, τα τετράγωνα και η Κοκα Κόλα από την Ελλάδα για να γίνουμε original αριστεροί. Προς το παρών είμαστε γιαλαντζί.

Αλλά κάποιοι λένε ότι τόσα χρόνια έχουμε δεξιά πολιτική, συντηρητική, μπλα μπλα΄μπλα΄επειδή είναι 10 κεφάλια που τραβάνε τον πλούτο. Ενώ στις original αριστερές πολιτικές έ; Είναι ένας-δύο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η μόνη λύση που έχουμε είτε λέγεται Τσίπρας είτε όχι είναι απο τα αριστερά έ;

Τελικά πρέπει να φύγουν οι Αμερικάνοι, το Νάτο , οι Βάσεις, τα τρίγωνα, τα τετράγωνα και η Κοκα Κόλα από την Ελλάδα για να γίνουμε original αριστεροί. Προς το παρών είμαστε γιαλαντζί.

Αλλά κάποιοι λένε ότι τόσα χρόνια έχουμε δεξιά πολιτική, συντηρητική, μπλα μπλα΄μπλα΄επειδή είναι 10 κεφάλια που τραβάνε τον πλούτο. Ενώ στις original αριστερές πολιτικές έ; Είναι ένας-δύο;

Προς το παρόν δεν είμαστε ούτε αριστεροί, ούτε δεξιοί, ούτε κεντρώοι. Σκεφτόμαστε σαν λαμογια, πως θα αρπαξουμε και πως θα φάμε. Και αυτή η νοοτροπία δεν φεύγει εύκολα ότι και αν ψηφισουμε.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η μόνη λύση που έχουμε είτε λέγεται Τσίπρας είτε όχι είναι απο τα αριστερά έ;

Τελικά πρέπει να φύγουν οι Αμερικάνοι, το Νάτο , οι Βάσεις, τα τρίγωνα, τα τετράγωνα και η Κοκα Κόλα από την Ελλάδα για να γίνουμε original αριστεροί. Προς το παρών είμαστε γιαλαντζί.

Αλλά κάποιοι λένε ότι τόσα χρόνια έχουμε δεξιά πολιτική, συντηρητική, μπλα μπλα΄μπλα΄επειδή είναι 10 κεφάλια που τραβάνε τον πλούτο. Ενώ στις original αριστερές πολιτικές έ; Είναι ένας-δύο;

 

Παραληρείς και βάζεις λόγια στην παράθεσή μου που δεν έχω γράψει ή υπονοήσει σε κανένα σημείο.

 

Το τι είναι original αριστερός ειδικά από τον τρόπο γραφής σου δε πρόκειται να το πάρεις μυρωδιά, αλλά αν θες μια μικρή πρόταση περιγραφής για το τι πιστεύω:

original αριστερός είναι αυτός που δε συμβιβάζεται με καμία πολιτική, αλλά εξελλίσει το "είναι" και τη σκέψη του, για να ευημερούν όλοι αδιακρίτως κριτηρίων, οικονομικών, φυλετικών, κοινωνικών κλπ...και που τελικός του στόχος είναι μια ισότιμη κοινωνία που δε θα έχει αυτές τις ανισότητες.

 

 Επίσης το οτι η ελληνική κοινωνία και το ελληνικό πολιτικό σύστημα ευνοεί τους γιαλαντζί αριστερούς σιγά το νέο. Μια ζωή οι γιαλαντζί υποστηρικτές μιας θέσης ήταν αυτοί που καρπώνονταν τους αγώνες των λίγων άρα εάν κυβερνήσει η γιαλαντζί αριστερά του ΣΥΡΙΖΑ να είσαι σίγουρος οτι οι ορίτζιναλ Αριστεροί ποτέ δε θα ρίξουν νερό στο κρασί τους.

 

Αλλά επειδή μου βάρεσες λαμπάκι με τη παρέμβασή σου, να σου αντιστρέψω το ερώτημα του ποιά είναι η δικιά σου κοσμοθεωρία περί πολιτικής και πεποιθήσεων γιατί όσες φορές έχεις παρέμβει το μόνο που κάνεις καλά είναι να πετάς βέλη προς τους άλλους. Το δικό σου πολιτικό φρόνημα όμως δε το χω προσωπικά καταλάβει πέραν μιας γενικότερης απέχθειας για τα πάντα και για όσα επηρεάζουν άμεσα τον πωπό σου.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον,

 

Δεν στην είπε "γιατί είσαι αριστερός", έκανε σχόλιο πως υπάρχει και η "'άλλη μεριά του φράχτη".

 

Δεύτερον,

 

Αυτό που λες εσύ και θες είναι πιο πολύ στο ΚΚΕ (στα χαρτιά φυσικά, γιατί πουθενά και ποτέ δεν δούλεψε) και πολύ μακριά απο τον Αλεξάκη. Οπότε να ξέρουμε και τι λέμε έτσι?

 

Τρίτον, 

 

Μην παίζεις άμυνα δεν στην είπε για κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τι έγραψε. Και μπορεί να μην την είπε ευθέως αλλά αυτό κάνει όσα χρόνια τον θυμάμαι να σχολιάζει στα πολιτικά. Ε λοιπόν ήρθε η ώρα να ακούσουμε και ται δικά του πιστεύω αλλιώς αν δεν εκφέρει άποψη να ξέρω να αγνοώ τις καταχωρήσεις του.

 

Και ποιος σου είπε οτι εγώ είμαι Αλεξάκης. Πολέμιος του Αλεξάκη είμαι τα τελευταία 5 χρόνια και της κωλοτούμπας που έχει γίνει.

 

Δε παίζω άμυνα, το γύρισα στην επίθεση ρωτώντας ευθέως να ξέρω σε ποιον απαντώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

είναι η κλασική στάση του μέσου τύπου που του φταίνε τα πάντα.

φωνάζεις υπερ της κυβέρνησης? εισαι βολεμένος

φωνάζεις κατα της κυβέρνησης? εισαι γιαλατζί αριστερός και θέλεις την άλλη όψη του ίδιου νομίσματος

 

ρωτάς τι λένε αυτοι? και απαντάνε γενικόλογα..."εγω ειμαι το ποτάμι" :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι η κλασική στάση του μέσου τύπου που του φταίνε τα πάντα.

φωνάζεις υπερ της κυβέρνησης? εισαι βολεμένος

φωνάζεις κατα της κυβέρνησης? εισαι γιαλατζί αριστερός και θέλεις την άλλη όψη του ίδιου νομίσματος

ρωτάς τι λένε αυτοι? και απαντάνε γενικόλογα..."εγω ειμαι το ποτάμι" :hehe:

Snips, colt και yannis τόσα χρόνια τα ίδια... Ανίκανοι να προτείνουν κάτι συγκεκριμένο, και δωσ' του γκρίνια για ότι διαφορετικό ακουστεί..
Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω για τον colt :p, snips ειναι στρατιωτικος με οτι αυτο συνεπαγεται, (δεν το λεω υποτιμητικα), ο yanni απο την αλλη ειμαι 90% σιγουρος πως το  '12  ψηφισε ΝΔ :p

 

btw στην γειτονια που δουλευω εκτος απο τον πρωην  ΝΔ που το γυρισε σε ΧΑ και τελικα κατεληξε στην φυλακη ( http://aetos-grevena.blogspot.com/2010/12/blog-post_591.html ) εχουμε και εναν αλλο πρωην "κολληταρι" με καραμαν-αλι που ειναι τωρα στους ανελ 

 

http://leromena-aplyta.blogspot.gr/2008/01/2.html

 

http://makpress.blogspot.com/2015/01/611.html  (κασαμπαλης γεωργιος του αντωνιου ) 

 

επρεπε να πεταχτω με το sofmobile το μεσημερι στην λεωφορο αλεξανδρας, πηγα να παρω το αμαξι και ο βολεψακιας το ειχε παρκαρει ακριβως απεναντι απο το δικο μου και με την μουρη αναποδα, ολα αυτα ενω ο δρομος ειναι μονης κατευθυνσης, και οταν αναβει το φαναρι ολοι βιαζονται να πανε  ευθεια ή να στριψουν  δεξια 

 

https://plus.google.com/photos/110878775693849541659/albums/6104571456346788449/6104571458380658658

 

εγω δεν μπορουσα να κανω τιποτα  γιατι ο πισινος μου ακουμπαγε σε εναν μπλε καδο σκουπιδιων, απλα καθομουνα και  χαζευα το θεαμα με τον αναισθητο να  εχει παρει το  τιμονι ολο αριστερα  και να προσπαθει να κανει αναστροφη :D μαζι με τα κορναρισματα που του εριχναν οι υπολοιποι του εριξα και εγω ενα μπινελικι (εχουμε προηγουμενα) πολυ το χαρηκα :D ουτε 3% δεν προκειται να  παρουνε, εισαστε χοντροι εισαστε  ανεξαρτητοι εισαστε  ΒΛΑΚΕΣ !!    

 

#rage

 

edit : ο καδος που ειχα αφησει το αμαξι μπροστα του www.google.gr/maps/@37.969209,23.752725,3a,75y,353.36h,85.67t/data=!3m4!1e1!3m2!1svA8hUVYVgjBHVKEjP3oE9A!2e0 πλεον αντι για papagalino υπαρχει ενα crazy dog  εκει με  φραπε 70 λεπτα, η αναπτυξη που λεγαμε ...  

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.