Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Να υποθέσω ότι μιλάς μόνο για οικονομική ευημερία λίγων, και έχεις γραμμένη την ευημερία της κοινωνίας, κοινωνικές παροχές και ελευθερίες ε;;

Η ευημερία είναι σχετική έννοια.. Πουθενά δεν είναι παράδεισος. Αλλά όλες οι δυτικές χώρες, ΗΠΑ, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Δανία, Σκανδιναβικές είναι παράδεισος μπροστά στην Ελλάδα του σήμερα.. Οι μισές από αυτές έχουν δεξιές κυβερνήσεις και βαθιά ριζωμένο τον καπιταλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι μιλάς μόνο για οικονομική ευημερία λίγων, και έχεις γραμμένη την ευημερία της κοινωνίας, κοινωνικές παροχές και ελευθερίες ε;;

Ευημερία λίγων?

Κάτι σαν το καρτέλ φαρμακοποιων ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Η ευημερία είναι σχετική έννοια.. Πουθενά δεν είναι παράδεισος. Αλλά όλες οι δυτικές χώρες, ΗΠΑ, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Δανία, Σκανδιναβικές είναι παράδεισος μπροστά στην Ελλάδα του σήμερα.. Οι μισές από αυτές έχουν δεξιές κυβερνήσεις και βαθιά ριζωμένο τον καπιταλισμό.

Ναι οκ, καλύτερα από την Ελλάδα δεν σημαίνει ευημερούσα κοινωνία όμως.

Ευημερία λίγων?

Κάτι σαν το καρτέλ φαρμακοποιων ας πούμε?

Τι άσχετο είναι αυτό?
Και που να έγραφε τι λένε τα ΜΜΕ άλλων απόψεων για τους ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ. Από βολεψακιδες, μέχρι βρομιαρηδες ανθελληνες προδότες.
Link to comment
Share on other sites

θυμαται κάποιος τα αποτελεσματα του λαμπη από προηγούμενες εκλογές; πάντως νομίζω ο κόσμος θα βγάλει ΝΔ ή κάποιον τρόπο ώστε να κυβερνήσει νδ πασοκ κτλπ γιατί τον φοβάται τον συριζα. σου λεει καλύτερα 5 και στο χέρι παρά....

Link to comment
Share on other sites

θυμαται κάποιος τα αποτελεσματα του λαμπη από προηγούμενες εκλογές; πάντως νομίζω ο κόσμος θα βγάλει ΝΔ ή κάποιον τρόπο ώστε να κυβερνήσει νδ πασοκ κτλπ γιατί τον φοβάται τον συριζα. σου λεει καλύτερα 5 και στο χέρι παρά....

 

Πιστεύω ότι αν ο Συριζα είναι πρωτο κόμμα (κατα 99% κατα τη γνώμη μου και των δημοσκοπήσεων) τότε δεν υπάρχει περίπτωση για κυβέρνηση ΝΔ και εξηγούμαι:

Ως πρώτο κόμμα (μαζί με τις 50 έδρες μπόνους) ο Σύριζα δεν πρόκειται να πέσει κάτω από 135 έδρες (και πολύ λίγο λέω). Άρα μένουν 165 έδρες, βγάλε ΚΚΕ μένουν 149-155 έδρες.

αν είμαστε στην περίπτωση 151-155 έδρες τότε αναγκαστικά πρέπει να συνεργαστεί ΝΔ με ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους . και όταν λέω όλους προφανώς και τη Χρυσή Αυγή. Αυτό όμως είναι αδύνατο για πολλούς λόγους:

1) αμα είσαι ΧΑ δεν το κανεις γιατι είσαι ..αντισυστημικός :hehe:

2) άμα είσαι ΝΔ μας τα έχεις κάνει τσουρέκια με τα 2 άκρα άρα ως εγγυητης δε θα συνεργαστείς με αυτούς που έβαλες στη φυλακή .

 

που καταλήγουμε. Ο μόνος τρόπος να υπάρχει η ΝΔ στην κυβέρνηση ξανα, είναι μέσα στις επόμενες 7 ημέρες να καταφέρει να ανέβει 5-6% και ταυτόχρονα να πέσει  και ο Σύριζα σε ποσοστα

 

αυτό κατα τη γνώμη μου είναι απίθανο, εκτός κι αν πετάξει καμιά τρελή βλακεία κανας Συριζαίος σε συνδυασμό με ένα μεγάλο σεισμό και κλειστά ΑΤΜ 2 μέρες πριν τις εκλογές :hehe:

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

http://www.thetoc.gr/politiki/article/oi-top-5-gkafes-tis-raxil-makri

 

ποσες βλακειες να πεταξει ακομα  δηλαδη μεχρι να την πεταξουν απο το ψηφοδελτιο ? ειναι και προσωπικη επιλογη του cheeprah :hehe:

 

 

edit : link fixed, btw η ΝΔ εχει ηδη βαλει τις δηλωσεις της περι 100 δις στο σποτακι  στην TV, μηπως ειναι διπλος πρακτορας η κυρια ? :p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

θυμαται κάποιος τα αποτελεσματα του λαμπη από προηγούμενες εκλογές; πάντως νομίζω ο κόσμος θα βγάλει ΝΔ ή κάποιον τρόπο ώστε να κυβερνήσει νδ πασοκ κτλπ γιατί τον φοβάται τον συριζα. σου λεει καλύτερα 5 και στο χέρι παρά....

Δεν πέφτουν ποτέ μέσα.

Καπιταλισμός* = ευημερία

*χαρακτηριστικά καπιταλισμου για την ακρίβεια

Αχαχαχαχαχα... Να είσαι καλά.. Ευημερία για λίγους και η συντριπτική πλειοψηφία να μαμιεται δεν είναι ευημερία για την κοινωνία. Η πυραμιδαμικη δομή της κοινωνίας είναι ο ορισμός του καπιταλισμού.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν ζεις εσύ σε denial τότε εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Οικονομική ανάπτυξη και κατ'επεκτασην ευμαρεια, προέρχονται από καπιταλισμό. Και μετά κόβεις όσο θέλεις και μπορείς για κοινωνικές παροχές.

http://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Gdp_chart.png

http://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Prc1952-2005gdp.gif

Που ήταν η Κίνα σε ΑΕΠ πριν το 1978, και που είναι μετά το 2004.

Τώρα αν εσύ έχεις ονειρωξεις σαν κάτι ακτιβιστριες που ονειρεύονται έναν κόσμο χωρίς καθόλου καπιταλισμό (ή στοιχεία καπιταλισμου σε ένα μεικτό οικονομικό σύστημα δηλαδή), τότε be my guest by all means. Στο κάτω κάτω ελευθερία λόγου έχουμε.

Αλλά κοινωνικές παροχές με δανεικά πάλι και να αυξάνονται τα ελλείμματα κατακόρυφα είναι κάτι που δεν το δέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που παρέθεσες ? Πουθενά. Γιαυτό καλύτερα κρύφτο, γιατί εσένα εκθέτει περισσότερο και όχι εμένα :hehe: (εκτός αν βλέπεις καμμία σοσιαλιστική χώρα στην πρώτη δεκάδα)

 

Κάνε τις συγκρίσεις σου εδώ:

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%82_%28%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B1%29

 

και για το αντίστοιχο του δείκτη ευημερίας που θα απεικόνιζε το δικό σου λινκ, συμβουλέψου τον Δείκτη ανθρώπινης ανάπτυξης, που συμπεριλαμβάνεται στα λινκ που σου έδωσα.

Σχόλιο 1: Σε ποια σοσιαλιστική χώρα αναφέρεσαι? Μια αριστερή κυβέρνηση δεν σημαίνει αυτόματα σοσιαλισμό. Χρειάζεται ΠΟΛΥ δουλειά και χρόνος για κάτι τέτοιο.

Σχόλιο 2: Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε δημοκρατικά πολιτευματα, ειδικότερα Δεξιά και Αριστερή κυβέρνηση και να μου λες για το Κατάρ και την απόλυτη μοναρχία.

Σχόλιο 3: Από κάτω , με την απάντηση στον Ηero.

 

Κοίταξε, αν ζεις εσύ σε denial τότε εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Οικονομική ανάπτυξη και κατ'επεκτασην ευμαρεια, προέρχονται από καπιταλισμό. Και μετά κόβεις όσο θέλεις και μπορείς για κοινωνικές παροχές.

http://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Gdp_chart.png

http://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Prc1952-2005gdp.gif

Που ήταν η Κίνα σε ΑΕΠ πριν το 1978, και που είναι μετά το 2004.

Τώρα αν εσύ έχεις ονειρωξεις σαν κάτι ακτιβιστριες που ονειρεύονται έναν κόσμο χωρίς καθόλου καπιταλισμό (ή στοιχεία καπιταλισμου σε ένα μεικτό οικονομικό σύστημα δηλαδή), τότε be my guest by all means. Στο κάτω κάτω ελευθερία λόγου έχουμε.

Αλλά κοινωνικές παροχές με δανεικά πάλι και να αυξάνονται τα ελλείμματα κατακόρυφα είναι κάτι που δεν το δέχομαι.

 

Θα το βάλω σε bold για να το καταλάβετε.

Η οικονομική ευημερία (ειδικά όταν δεν είναι για όλους αλλά για μερικούς) δεν είναι ο μοναδικός ή ο απόλυτος δείκτης κοινωνικής ευημερίας.

Αν εγώ και άλλα 5 εκατομμύρια Έλληνες βγάζουμε ας πούμε 4000 ευρω τον μήνα, στην Ελλάδα του σήμερα, αλλά ΔΕΝ έχουμε, δημόσια νοσοκομεία, δημόσια εκπαίδευση, δημόσια συγκοινωνία, ισονομία ανεξάρτητα από κοινωνική τάξη, φύλο, υποκοότητα, δικαιοσύνη, αξιοκρατία, καλό οδικό δίκτυο, ελευθερία του λόγου και ελευθερία γενικά κτλ κτλ, τότε δεν μιλάμε για ευημερία..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχόλιο 1: Σε ποια σοσιαλιστική χώρα αναφέρεσαι? Μια αριστερή κυβέρνηση δεν σημαίνει αυτόματα σοσιαλισμό. Χρειάζεται ΠΟΛΥ δουλειά και χρόνος για κάτι τέτοιο.

Σχόλιο 2: Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε δημοκρατικά πολιτευματα, ειδικότερα Δεξιά και Αριστερή κυβέρνηση και να μου λες για το Κατάρ και την απόλυτη μοναρχία.

 

Παίζουμε με τις λέξεις φαίνεται.....

 

Είναι ή όχι προτεραιότητα και σκοπός μιας αριστερής κυβέρνησης η στροφή στο σοσιαλισμό και κατόπιν στον κομμουνισμό ??

 

Δηλαδή τι να γίνει τώρα ? επειδή όλος ο πλανήτης είδε τα χάλια του σοσιαλισμού και το τι πείνα έφερε, και τον έβαλε στο ράφι αφήνωντας μερικά απολιθώματα για να μην ξεχνάνε και τον λόγο, θα ξεκινήσουμε τώρα να τα στρογγυλεύουμε μπάς και εμφανιστούν φρέσκα και ωραία ??

 

Ο σοσιαλισμός δοκιμάστηκε. Απέτυχε. Τέλος. όλα τα υπόλοιπα είναι ευχολόγια και ''τι θα γινόταν άν η γιαγιά μας είχε ρόδες''.

Link to comment
Share on other sites

Έλα πες την αλήθεια.

Εχεις μπει στο ρόλο της Ραχηλ Μακρη και μας το κρύβεις.

Κάτσε να στο κάνω εγώ με bold γιατί εθελοτυφλεις πάλι.

A social security system that reduced poverty, thus promoting greater equity under most interpretations of that term, may also reduce individuals' incentives to work or save, thus creating inefficiency

Δεύτερη παράγραφο από εδώ

http://www.jstor.org/discover/2381808?sid=21105093809441&uid=2&uid=3738032&uid=4

Γενικώς όπου κι αν κοιτάξεις, τα (πολλά κιλά) κοινωνικά services σημαίνουν μειωμένα κίνητρα για παραγωγή. Το ερώτημα πλέον είναι πόσο θα κόψουν οι νεο-πασοκοι για να κάνουν fund τις άπειρες κοινωνικές παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Παίζουμε με τις λέξεις φαίνεται.....

 

Είναι ή όχι προτεραιότητα και σκοπός μιας αριστερής κυβέρνησης η στροφή στο σοσιαλισμό και κατόπιν στον κομμουνισμό ??

 

Δηλαδή τι να γίνει τώρα ? επειδή όλος ο πλανήτης είδε τα χάλια του σοσιαλισμού και το τι πείνα έφερε, και τον έβαλε στο ράφι αφήνωντας μερικά απολιθώματα για να μην ξεχνάνε και τον λόγο, θα ξεκινήσουμε τώρα να τα στρογγυλεύουμε μπάς και εμφανιστούν φρέσκα και ωραία ??

 

Ο σοσιαλισμός δοκιμάστηκε. Απέτυχε. Τέλος. όλα τα υπόλοιπα είναι ευχολόγια και ''τι θα γινόταν άν η γιαγιά μας είχε ρόδες''.

Δεν παίζουμε καθόλου.

Προτεραιότητα είναι να σώσει την χώρα από τον γκρεμό, όχι να εφαρμώσει την θεωρία του Λένιν. Ο σοσιαλισμός (και ο κομμουνισμός αν μιλάμε για κομμουνιστές) δεν έρχεται από την μια στιγμή στην άλλη. Ναι, μια αριστερή κυβέρνηση προς τα εκεί θα πάει, αλλά δεν θα μπορέσουμε να πουμε "τώρα έχουμε σοσιαλισμό" για πολλά χρόνια ακόμα και αν μας κυβερνήσει "σταθερές" τετραετίες η ποιο Αριστερή κυβέρνηση του κόσμου.

 

Ντάξυ, ωραίο το παραμυθάκι σου, αλλά δεν είδαμε τίποτα. Τώρα να μου λες για πείνα την στιγμή που υπό δεξιών κυβερνήσεων στην Ευρώπη, το ποσοστό φτώχιας αγγίζει το 25%, είναι πραγματικά αστείο.

Δεν πειράζει, συνέχισε να ζεις στον κόσμο που σου περιέγραψαν

Έλα πες την αλήθεια.

Εχεις μπει στο ρόλο της Ραχηλ Μακρη και μας το κρύβεις.

Κάτσε να στο κάνω εγώ με bold γιατί εθελοτυφλεις πάλι.

Δεύτερη παράγραφο από εδώ

http://www.jstor.org/discover/2381808?sid=21105093809441&uid=2&uid=3738032&uid=4

Γενικώς όπου κι αν κοιτάξεις, τα (πολλά κιλά) κοινωνικά services σημαίνουν μειωμένα κίνητρα για παραγωγή. Το ερώτημα πλέον είναι πόσο θα κόψουν οι νεο-πασοκοι για να κάνουν fund τις άπειρες κοινωνικές παροχές.

Δηλαδή, έχεις ένα κοινωνικό σύστημα ασφάλισης που μειώνει την φτώχεια, και το πρόβλημα σου είναι ότι κάποιοι μετά βαριούντε να δουλέψουν??? Έχεις ήδη πετύχει μειωμένη φτώχεια, αυτό θέλουμε, την παραγωγικότητα ας την σπρώξουνε οι καπιταλιστές, να κάνουν και αυτοί κάτι. Εγώ είμαι χαρούμενος αν υπάρχει σύστημα κοινωνικής ασφάλισης και ανύπαρκτη φτώχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το έχω καταλάβει προ πολλού ότι ζεις σε denial. Κανένα πρόβλημα με αυτό.

Τώρα αυτά που λες εσύ, είναι ουτοπικα. Αν ήταν έτσι όπως τα λες, τώρα ο κομμουνισμος θα ήταν το απόλυτο σύστημα και δεν θα είχε πέσει ποτέ. Αυτό που λέω εγώ (με βάση απειρων επιστημόνων) είναι ότι οι κοινωνικές παροχές θέλουν προσοχή και σύνεση

Α, και που σαι. Το 25% φτώχειας των ανεπτυγμενων χωρών που κοιτάς, έχουν μισθό "φτώχειας" μεγαλύτερο από ότι σε υποαναπτυκτες/αναπτυσσομενες χώρες. Να στο πω και αλλιώς. Σε ολόκληρο τον κόσμο, οι "φτωχοι" (δηλαδή οι χαμηλοεισοδηματιες) των δυνατων οικονομιων είναι "πλούσιοι" σε παγκόσμια κλίμακα. Κάτι σαν "πλούσιοι φτωχοί" να στο πω χύμα.

Οπότε ισα κι όμοια όλοι, όχι δεν γίνεται. Θέλει σύνεση και προσοχή από που θα "κόψεις" για να έχεις 100 κιλά κοινωνικές παροχές (που θα της χρηματοδοτείς στη πλειοψηφία εσύ - η χώρα - και όχι τα δανεικά)

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Ντάξυ, ωραίο το παραμυθάκι σου, αλλά δεν είδαμε τίποτα. Τώρα να μου λες για πείνα την στιγμή που υπό δεξιών κυβερνήσεων στην Ευρώπη, το ποσοστό φτώχιας αγγίζει το 25%, είναι πραγματικά αστείο.

Δεν πειράζει, συνέχισε να ζεις στον κόσμο που σου περιέγραψαν

 

Α μάλιστα !!

Και επειδή τη δεδομένη στιγμή υπάρχει κοσμος που κακοπερνάει στην ευρώπη, ας κάνουμε μια στοφή στο παλιό και δοκιμασμένο σύστημα που εγγυάται την απόλυτη φτώχεια, και τον αυταρχισμό. Δεν τα λέω εγώ αυτά. Ο κύριος εδώ τα λέει.

 

Και μια - δυ'ο απορίες: Τι σόι άνθρωποι είναι αυτοί οι δεξιοί που έχουν σκοπό της ζωής τους να ρημάξουν τον κόσμάκη τελοσπάντων ?? Πώς έγινε δηλαδή και όλοι οι αριστεροί είναι παιδιά τζιμάνια και οι άλλοι μούργες ? Έτσι εύκολα σε πείθουν πως είμαστε ''εμείς απο εδώ και οι άλλοι απο εκεί'' και αυτό είναι όλο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το έχω καταλάβει προ πολλού ότι ζεις σε denial. Κανένα πρόβλημα με αυτό.

Τώρα αυτά που λες εσύ, είναι ουτοπικα. Αν ήταν έτσι όπως τα λες, τώρα ο κομμουνισμος θα ήταν το απόλυτο σύστημα και δεν θα είχε πέσει ποτέ. Αυτό που λέω εγώ (με βάση απειρων επιστημόνων) είναι ότι οι κοινωνικές παροχές θέλουν προσοχή και σύνεση

Α, και που σαι. Το 25% φτώχειας των ανεπτυγμενων χωρών που κοιτάς, έχουν μισθό "φτώχειας" μεγαλύτερο από ότι σε υποαναπτυκτες/αναπτυσσομενες χώρες. Να στο πω και αλλιώς. Σε ολόκληρο τον κόσμο, οι "φτωχοι" (δηλαδή οι χαμηλοεισοδηματιες) των δυνατων οικονομιων είναι "πλούσιοι" σε παγκόσμια κλίμακα. Κάτι σαν "πλούσιοι φτωχοί" να στο πω χύμα.

Οπότε ισα κι όμοια όλοι, όχι δεν γίνεται. Θέλει σύνεση και προσοχή από που θα "κόψεις" για να έχεις 100 κιλά κοινωνικές παροχές (που θα της χρηματοδοτείς στη πλειοψηφία εσύ - η χώρα - και όχι τα δανεικά)

Εσύ έχεις πειστεί για το ότι η Δεξιά είναι δίκαιη και καλή (ακόμα περιμένω να μου πεις που βρήκες οικογενειοκρατία στην Αριστερά και πως δικαιολογείς την οικογενειοκρατία στην Δεξία).

Δεν διαφωνώ ότι θέλουν προσοχή και σύνεση, απλά η Δεξιά δεν δίνει κοινωνικές παροχές. Τέλος.

Ο κομμουνισμός έπεσε γιατί είναι στην ανθρώπινη φύση να θέλουμε περισσοτερα από τον πλησίον μας.

Πήρα απλά την Ευρώπη, δεδομένου των συνθηκών, 25% είναι κάτω από το όριο της φτώχιας, στην Ευρώπη, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα στην Ευρώπη. Τι μου συγκρίνεις τώρα άλλες χώρες? Και εκεί υπάρχουν φτωχοί, πιθανότατα περισσότεροι, την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα με πλούσιους φτωχούς? Πήγαινε εσύ πες του ότι αν ζούσε την Ζιμπάμπουε θα ήταν πλούσιος να δούμε τι θα σου πει.

 

Α μάλιστα !!

Και επειδή τη δεδομένη στιγμή υπάρχει κοσμος που κακοπερνάει στην ευρώπη, ας κάνουμε μια στοφή στο παλιό και δοκιμασμένο σύστημα που εγγυάται την απόλυτη φτώχεια, και τον αυταρχισμό. Δεν τα λέω εγώ αυτά. Ο κύριος εδώ τα λέει.

 

Και μια - δυ'ο απορίες: Τι σόι άνθρωποι είναι αυτοί οι δεξιοί που έχουν σκοπό της ζωής τους να ρημάξουν τον κόσμάκη τελοσπάντων ?? Πώς έγινε δηλαδή και όλοι οι αριστεροί είναι παιδιά τζιμάνια και οι άλλοι μούργες ? Έτσι εύκολα σε πείθουν πως είμαστε ''εμείς απο εδώ και οι άλλοι απο εκεί'' και αυτό είναι όλο ?

ΠΑΝΤΑ υπήρχε κόσμος που κακοπερνάει, και το σύστημα αυτό εφαρμόζεται από το τέλος του Β' ΠΠ, πότε ακριβώς δοκιμάστηκε σε τόσο μεγάλη κλίμακα και για τόσο μεγάλο διάστημα ο σοσιαλισμός χωρίς ενδιάμεσους πολέμους? Εσύ λες ότι απέτυχε, εγώ σου λέω ότι δεν δοκιμάστηκε και ότι ο καπιταλισμός αποτυγχάνει κάθε μέρα, αλλά ντάξυ, είπαμε.. ο καθένας επιλέγει σε ποιον φανταστικό κόσμο ζει.

Οι δεξιοί έχουν σκοπό να βγάλουν περισσότερα χρήματα από εσένα και εμένα, και όπως είπα πιο πριν αυτό το θέλουμε όλοι. Απλά υπάρχουν και αξίες όπως ο αλτρουισμός σε αυτό τον κόσμο, και κάποιοι δεν σκέφτοντε μόνο τον πισινό τους.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου το παραδέχεσαι :

 


Ο κομμουνισμός έπεσε γιατί είναι στην ανθρώπινη φύση να θέλουμε περισσοτερα από τον πλησίον μας.

 

όσοι δε δεν τα καταφέρνουν καλά, το ρίχνουν στον αλτρουισμό. Ειναι σαν και αυτό που είπε κάποιος:

 

κομμουνιστής είναι αυτός που δεν έχει τίποτα και θέλει να το μοιραστεί με όλο τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου το παραδέχεσαι :

 

 

όσοι δε δεν τα καταφέρνουν καλά, το ρίχνουν στον αλτρουισμό. Ειναι σαν και αυτό που είπε κάποιος:

 

κομμουνιστής είναι αυτός που δεν έχει τίποτα και θέλει να το μοιραστεί με όλο τον κόσμο.

Δεν παραδέχτηκα κάτι περίεργο. Δεν εγγυάται την απόλυτη φτώχεια όπως είπες, εγγυάται την ισότητα για όλους. Εσύ προτιμάς μια άνιση κοινωνία με λίγους να απολαμβάνουν τον πλούτο γιατί απλά ελπίζεις ότι θα είσαι στους λίγους και όχι στους πολλούς που πεινάνε..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.