Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Χώρα πρόθυμη να σε βοηθήσει με οικονομικά ανταλλάγματα χωρίς να διαταράξει ιδιαίτερα τις σχέσεις σου με τις ΗΠΑ υπάρχει και είναι η Κίνα.

Είσαι του Ποταμιού και πιστεύεις στον "καλό μπάτσο" δανειστή;

Αποφασίστε αν η Ελλάδα πρέπει να μείνει στο ευρώ και να εφαρμόζει επακριβώς ξένες οδηγίες, καταργώντας την έννοια της εθνικής κυριαρχίας(οριστικά αν κρίνουμε το προς τα πού πάει η Ε.Ε.) ή αν θα φύγουμε.

Φαντάζομαι ότι οι όροι δανεισμού δεν παίζουν κανέναν ρόλο στο χαρακτηρισμό ενός χρέους.

Σχετικά με τα υπόλοιπα, είχα διαβάσει ένα άρθρο(θα προσπαθήσω να το βρω) που εξέταζε τη χρονική στιγμή κατά την οποία χρεοκοπούν χώρες, με αληθινά παραδείγματα. Οι υπό εξέταση χώρες χρεοκόπησαν αφότου ισοσκέλισαν τους προϋπολογισμούς τους σε πρωτογενές επίπεδο(φυσικά).

Συνεπώς, με κατάργηση φουστο-φόρων τύπου ΕΝΦΙΑ, που πλήττουν τη μεσαία τάξη, και φορολόγηση του μαύρου χρήματος με έλεγχο διακίνησης χρημάτων από την ΤτΕ, παράλληλα με περιουσιολόγιο για σύλληψη κρυφών εισοδημάτων(και όχι για χαρατσώματα) μπορείς να τα βγάλεις πέρα χωρίς ιδιαίτερες ανάγκες εξωτερικού δανεισμού.

Επίσης, με δική σου δασμολογική πολιτική μπορείς να καταστήσεις πανάκριβα τα είδη πολυτελείας και όχι σπουδαιότερα αγαθά για να προστατέψεις το ισοσύγιο τρεχουσών συναλλαγών.

Θυμάσαι πότε καταργήθηκαν αυτά τα εργαλεία;

Έχεις δει πρόσφατο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών μετά τις "ασάλιωτες" μεταρρυθμίσεις(aka φόροι, περικοπές) του Σαμαρά; Μόλις πέρυσι πετύχαμε πλεόνασμα και όχι στο εμπορικό ισοζύγιο. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η κατακρήμνιση των τιμών πετρελαίου, για να μην ξεχνιόμαστε.

Πες μας λοιπόν την αλήθεια σαν οπαδός της ΝΔ τις θέσεις της οποίας όλοι γνωρίζουμε. Συμφωνείς ή όχι με τη Λαγκάρντ, τον Όλι ρεν και λοιπούς ότι το τωρινό βιοτικό επίπεδο των Ελλήνων υψηλό και πρέπει να προσαρμοστεί βάσει ανταγωνιστικότητας σε αυτό της Βουλγαρίας(και παρόμοιων κρατών);

Ρε πουλάκι μου σου λέω άσε τις ζεϊμπεκιές γιατί σε έχω και σε απταλικο και σε αντικριστό και σε ότι θες. Καλά δεν το χες κάνει αβαβαβα 4 μέρες τι μπήκες πάλι να τα ξανακουσεις; Ξανά λοιπόν. Αυτό εννοούσατε τελικά όταν λέγατε ότι δένουμε χειροπόδαρα την Ελλάδα με το English law? ότι αν βαρέσουμε κανόνι θα φανούμε οι κακοί της υπόθεσης; Ρωτάω γιατί έτσι όπως σας διάβαζα εγώ σκεφτόμουν γερμανικά eurofighter να κάνουν carpet bombing στη Σταδίου αν τολμούσαμε να προχωρήσουμε σε διαγραφή ομολόγων υπό αγγλικό δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Χώρα πρόθυμη να σε βοηθήσει με οικονομικά ανταλλάγματα χωρίς να διαταράξει ιδιαίτερα τις σχέσεις σου με τις ΗΠΑ  υπάρχει και είναι η Κίνα.

 

Όταν ο Καραμανλής άνοιγε παρτίδες με την Κίνα όλοι τον βρίζανε τον καταγγέλανε και λέγανε ότι θα πάρουν πίσω το λιμάνι από την Cosco.

 

Αλλά εδώ η ουσία της υπόθεσης είναι να θυμηθείς τι έπαθε ο Καραμανλής με το άνοιγμα που πραγματοποίησε προς Κίνα και Ρωσία μεριά, αλλά και το όχι που είπε για τα Σκόπια στο ΝΑΤΟ. Αφού το θυμηθείς αυτό σκέψου τι θα πάθουμε με ΑΡΙΣΤΕΡΗ κυβέρνηση και σε περίοδο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ αν πάμε ανοιχτά να προσδεθούμε στο άρμα των Κινέζων. Και το αριστερή το τονίζω διότι είναι ταμπού για τους δυτικούς και ιδιαίτερα του Αμερικάνους, όχι διότι έχω εγώ προσωπικά πρόβλημα. Δεν ξέρω αν ονειρεύεσαι την Ελλάδα ως άλλη Κούβα. Μπορεί αυτό να είναι το όνειρό σου, δεν ξέρω. Άλλωστε η στάση των μεγάλων δυνάμεων στο παρελθόν εξαρτιόταν από το ποιος είχε την εξουσία στην Ελλάδα. Γερμανόφιλος ο Βασιλιάς της Ελλάδας την περίοδο της Μικρασιατικής καταστροφής; Ενάντια στα σχέδια των δυτικών μια μεγάλη Ελλάδα; Είδαμε πως άλλαξαν την στάση τους. Πόσο διαφορετική θα ήταν η χώρα σήμερα αν στις εκλογές του 1920 είχε επανεκλέγει ο Βενιζέλος;

 

Γενικά είναι πολύ αφελές να νομίζεις ότι η παγκόσμια πολιτική σκακιέρα είναι ένα παιχνίδι που κάνεις τις επιλογές σου, χωρίς να σε παρακολουθούν οι μεγάλοι, έτοιμοι να σου βάλουν τρικλοποδιά, αν ακολουθήσεις τον "λάθος" δρόμο. Αν μάλιστα νομίζεις ότι οι Κινέζοι θα τα χαλάσουν με τους δυτικούς που γεμίζουν τα εργοστάσιά τους με παραγγελίες για χάρη σου, είσαι ακόμα ποιο λάθος.

 

Είσαι του Ποταμιού και πιστεύεις στον "καλό μπάτσο" δανειστή;

Αποφασίστε αν η Ελλάδα πρέπει να μείνει στο ευρώ και να εφαρμόζει επακριβώς ξένες οδηγίες, καταργώντας την έννοια της εθνικής κυριαρχίας(οριστικά αν κρίνουμε το προς τα πού πάει η Ε.Ε.) ή αν θα φύγουμε.

Όλοι ψάχνουν να δουν με ποιους είμαι και τι θα ψηφίσω. Αυτό που με απασχολεί είναι το μέλλον μας ως χώρα. Δεν με ενδιαφέρει το πως θα λέγεται το κόμμα που θα κυβερνάει ή με ποιο κόμμα θα συγκυβερνάει. Αυτά είναι δευτερεύοντα και σημαντικά για όσους νομίζουν ότι οι εκλογές είναι ένα πανηγυράκι όπου ποντάρεις σε ένα άλογο και το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να κερδίσει αυτό το άλογο. Το μέλλον της χώρας και οι αποφάσεις γύρω από αυτό, δεν είναι μαύρο, άσπρο επιλογές. Δεν είναι μια στενόμυαλη, κομματική, οπαδική, φανατική επιλογή η οποία γίνεται με κλειστά τα μάτια, φωνάζοντας ανούσια συνθήματα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Όλοι ψάχνουν να δουν με ποιους είμαι και τι θα ψηφίσω. Αυτό που με απασχολεί είναι το μέλλον μας ως χώρα. Δεν με ενδιαφέρει το πως θα λέγεται το κόμμα που θα κυβερνάει ή με ποιο κόμμα θα συγκυβερνάει. Αυτά είναι δευτερεύοντα και σημαντικά για όσους νομίζουν ότι οι εκλογές είναι ένα πανηγυράκι όπου ποντάρεις σε ένα άλογο και το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να κερδίσει αυτό το άλογο. Το μέλλον της χώρας και οι αποφάσεις γύρω από αυτό, δεν είναι μαύρο, άσπρο επιλογές. Δεν είναι μια στενόμυαλη, κομματική, οπαδική, φανατική επιλογή η οποία γίνεται με κλειστά τα μάτια, φωνάζοντας ανούσια συνθήματα.
 

 

Και χωρίς να θέλω να γλύψω είσαι ίσως απο τους λίγους εδώ μέσα που κάθε φορά που βλέπω quote σε ποστ μου, δεν είμαι σίγουρος πριν το δω αν θα συμφωνείς ή όχι με αυτά που λέω. Και αυτό το θεωρώ προσόν. 

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο πλευρές λένε και τα σωστά τους και τις μ@λ@κίες τους. Δεν μπορείς να συμφωνείς απόλυτα με αυτά που λέει η μια πλευρά ή να διαφωνείς απόλυτα με αυτά που λέει η άλλη. Δεν μπορείς να είσαι ταυτόχρονα και σωστός και μ@λ@κ@ς.

Link to comment
Share on other sites

...και η συνέχεια των υποσχέσεων που καθυσηχάζουν και τις πιο μύχιες ανησυχίες του εκλογικού σώματος συνεχίζονται:

 

http://news247.gr/eidiseis/politiki/samaras-den-tha-apomakrynthoun-pote-oi-eikones-apo-ta-dhmosia-ktiria.3243911.html

 

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=666587

 

 

Να δείτε που μέχρι την 25η τρέχοντος ο Σαμαράς θα έχει διώξει την τρόικα και ο Τσίπρας τους λαθρομετανάστες ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Κώστα, μιας και μένεις Ιρλανδία και μπορείς να έχεις άποψη, η ποιότητα των πολιτικών της Ιρλανδίας συγκρίνεται με αυτή της Ελλάδος;

 

Δεν έχω εμπλακεί τόσο πολύ στα πολιτικά δρώμενα μιας κι ακόμα δε μπορώ να ψηφίσω στις βουλευτικές αλλά όσο παρακολουθώ, αυτό το τσίρκο που επικρατεί στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Αυτή η καθημερινή φαγωμάρα στα τηλεοπτικά παράθυρα δεν υπάρχει. Είναι πολύ λιγότερο λαϊκιστές και τραγικά λιγότερο απατεώνες. Κατά τα άλλα τα ίδια συμφέροντα ακολουθούν κι αυτοί, απλά το κάνουν με λίγο περισσότερο σεβασμό προς τον πολίτη. Έχουν παραιτηθεί πολιτικοί για "σκάνδαλα" μερικών χιλιάδων ευρώ .. βέβαια η ιστορία με τις τράπεζες έγινε γαργάρα από όλους.

Bonus ποταμίσιο υλικό: http://www.koutipandoras.gr/article/131016/potami-einai-toso-polysyllektiko-poy-katevazei-ypopsifia-poy-tassetai-yper

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.huffingtonpost.gr/2015/01/12/politiki-diorismenos-sto-maksimou-_n_6458056.html?1421094213&utm_hp_ref=greece

 

 

Ο διορισμός Καρκατσούλη στο Μέγαρο Μαξίμου προκαλεί αίσθηση καθώς ο επικεφαλής του Ποταμιού Σταύρος Θεοδωράκης παρουσιάζοντας τις θέσεις του κόμματός του είχε τονίσει ότι «οσοι ασκούν εξουσία σε γενικές γραμματείες και δημόσιους οργανισμούς δεν θα είναι υποψήφιοι αν δεν περάσουν 4 χρόνια από τη λήξη της θητείας».

 

 

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Πάρτον έναν και κοπάνα τον άλλον.

Στηρίζει Παπανδρέου ο Απόστολος Γκλέτσος - Ειδήσεις - Ελλάδα - in.gr

και την επομένη

Γκλέτσος σε Παπανδρέου: Φίλτατε, στην περίπτωση σου η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά - NEWS247

 

Είχε ξεχάσει να βάλει την παύλα, μετά την τελεία και παρερμηνεύτηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομιλία Σαμαρά εχθές στα Γιάννενα. Μαθαίνω (και από φωτο) για μέσο όρο ηλικίας 70+ . Πάλι καλά που ο Τσίπρας δεν ψήφισε για ΠτΔ. Αυτοί δε θα προλάβαιναν να ψηφίσουν αμα γινόταν εκλογές σε 1 χρόνο :hehe:

 

 

Τώρα μέρες που ειναι , και κατεβαίνουν ΟΛΟΙ σε πορείες υπερ της ελευθερίας της έκφρασης δε νομίζω να μας πειράξει λίγο black humor έτσι ? :p #black_gravata_block

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε πουλάκι μου σου λέω άσε τις ζεϊμπεκιές γιατί σε έχω και σε απταλικο και σε αντικριστό και σε ότι θες. Καλά δεν το χες κάνει αβαβαβα 4 μέρες τι μπήκες πάλι να τα ξανακουσεις; Ξανά λοιπόν. Αυτό εννοούσατε τελικά όταν λέγατε ότι δένουμε χειροπόδαρα την Ελλάδα με το English law? ότι αν βαρέσουμε κανόνι θα φανούμε οι κακοί της υπόθεσης; Ρωτάω γιατί έτσι όπως σας διάβαζα εγώ σκεφτόμουν γερμανικά eurofighter να κάνουν carpet bombing στη Σταδίου αν τολμούσαμε να προχωρήσουμε σε διαγραφή ομολόγων υπό αγγλικό δίκαιο.

Και πόλεμος θα μπορούσε να γίνει για αθέτηση πληρωμής χρέους, αλλά υπάρχει και η επιλογή επιβολής κυρώσεων. Αυτό δεν σε πλήττει καθόλου; Δεν επηρεάζει τις αποφάσεις σου;

Εσύ δεν μας μίλαγες για συνέχεια του κράτους και άλλα τέτοια; Τα ξέχασες;

Άντε τότε να το κουρέψει το χρέος η ΝΔ να κλέψει ψήφους από τον ΣΥΡΙΖΑ.

 

 

 

 

Και χωρίς να θέλω να γλύψω είσαι ίσως απο τους λίγους εδώ μέσα που κάθε φορά που βλέπω quote σε ποστ μου, δεν είμαι σίγουρος πριν το δω αν θα συμφωνείς ή όχι με αυτά που λέω. Και αυτό το θεωρώ προσόν. 

 

Κάνεις γαργάρα τις προεκλογικές δεσμεύσεις του Σαμαρά, την τότε προδοσία της ΝΔ από τον ίδιο, την υπόθεση με την Κοτζαμάνη, τον Παναθηναϊκάκια, τα υποβρύχια, τα περί ΧΑ με Μπαλτάκο, την τεράστια υποστήριξη από τα ΜΜΕ μέχρι και με την δημιουργία μνημονιακών κομμάτων που θα γεμίσουν τη Βουλή στις προσεχείς εκλογές για να αποδυναμώσουν τον συστημικό( ?????? ) ΣΥΡΙΖΑ. Και περιμένεις τί είδους αντιμετώπιση;

 

Ο yanni δεν είναι αυτός που δεν θέλει να γίνουμε Κούβα, ενώ πριν μας έλεγε πως οι ευρωπαίοι θα μας αναγκάσουν να μην έχουμε τίποτα στο όνομά μας και να ζούμε μεροδούλι μεροφάι; Και ότι έτσι είναι η παλιοζωή και δεν έχουμε άλλες επιλογές;

 

 

 

Όταν ο Καραμανλής άνοιγε παρτίδες με την Κίνα όλοι τον βρίζανε τον καταγγέλανε και λέγανε ότι θα πάρουν πίσω το λιμάνι από την Cosco.

 

Αλλά εδώ η ουσία της υπόθεσης είναι να θυμηθείς τι έπαθε ο Καραμανλής με το άνοιγμα που πραγματοποίησε προς Κίνα και Ρωσία μεριά, αλλά και το όχι που είπε για τα Σκόπια στο ΝΑΤΟ. Αφού το θυμηθείς αυτό σκέψου τι θα πάθουμε με ΑΡΙΣΤΕΡΗ κυβέρνηση και σε περίοδο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ αν πάμε ανοιχτά να προσδεθούμε στο άρμα των Κινέζων. Και το αριστερή το τονίζω διότι είναι ταμπού για τους δυτικούς και ιδιαίτερα του Αμερικάνους, όχι διότι έχω εγώ προσωπικά πρόβλημα. Δεν ξέρω αν ονειρεύεσαι την Ελλάδα ως άλλη Κούβα. Μπορεί αυτό να είναι το όνειρό σου, δεν ξέρω. Άλλωστε η στάση των μεγάλων δυνάμεων στο παρελθόν εξαρτιόταν από το ποιος είχε την εξουσία στην Ελλάδα. Γερμανόφιλος ο Βασιλιάς της Ελλάδας την περίοδο της Μικρασιατικής καταστροφής; Ενάντια στα σχέδια των δυτικών μια μεγάλη Ελλάδα; Είδαμε πως άλλαξαν την στάση τους. Πόσο διαφορετική θα ήταν η χώρα σήμερα αν στις εκλογές του 1920 είχε επανεκλέγει ο Βενιζέλος;

 

Γενικά είναι πολύ αφελές να νομίζεις ότι η παγκόσμια πολιτική σκακιέρα είναι ένα παιχνίδι που κάνεις τις επιλογές σου, χωρίς να σε παρακολουθούν οι μεγάλοι, έτοιμοι να σου βάλουν τρικλοποδιά, αν ακολουθήσεις τον "λάθος" δρόμο. Αν μάλιστα νομίζεις ότι οι Κινέζοι θα τα χαλάσουν με τους δυτικούς που γεμίζουν τα εργοστάσιά τους με παραγγελίες για χάρη σου, είσαι ακόμα ποιο λάθος.

Μην μπλέκουμε την πολιτική των αγωγών που αφορά αποκλειστικά τη Ρωσία. Δεν υπάρχει άλλος σοβαρός λόγος για να εξοργιστούν οι ΗΠΑ. Αυτοί που δεν γουστάρουν να ακούν για βοήθεια από τρίτες χώρες είναι οι Γερμανοί οι οποίοι το παίζουν Χίτλερ με ευρώ.

Οι Κινέζοι πώς θα τα χαλάσουν με τους Ευρωπαίους λόγω Ελλάδας όταν ευρωπαϊκές επιχειρήσεις στέλνουν εκεί τα προϊόντα τους για τελική επεξεργασία-συναρμολόγηση. Είναι αμοιβαίο το κέρδος.

Να το δούμε και έτσι όμως. Είχαμε έλλειμμα γενικής κυβέρνησης(2013) χαμηλό κοντά στο 3% χωρίς την ενίσχυση των τραπεζών. Αν είναι αληθή τα στατιστικά βεβαίως. Δεν απαιτείται η πλήρης διαγραφή του χρέους με μαθηματικούς όρους για να είναι βιώσιμο. Γιατί να επιβληθούν σκληρές κυρώσεις στην Κίνα για τη βοήθεια σε μια ανυπάκοη χώρα η επίδραση της οποίας στην ευρωζώνη είναι ασήμαντη(όπως λέει και η Αρβελέρ, η μεγάλη φιλλέλην "τρομοκράτισσα" εκ Παρισίων);

Υπονοείς ότι το χρέος αποτελεί πρόσχημα για κάτι άλλο;  (Βλέπε Κάτω)

 

Όλοι ψάχνουν να δουν με ποιους είμαι και τι θα ψηφίσω. Αυτό που με απασχολεί είναι το μέλλον μας ως χώρα.

 

 

Υπονοείς ότι το χρέος στοχεύει στο να μην έχουμε χώρα, αλλά χώρο γεωγραφικό χωρίς κυριαρχία;

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πόλεμος θα μπορούσε να γίνει για αθέτηση πληρωμής χρέους, αλλά υπάρχει και η επιλογή επιβολής κυρώσεων. Αυτό δεν σε πλήττει καθόλου; Δεν επηρεάζει τις αποφάσεις σου; Εσύ δεν μας μίλαγες για συνέχεια του κράτους και άλλα τέτοια; Τα ξέχασες; Άντε τότε να το κουρέψει το χρέος η ΝΔ να κλέψει ψήφους από τον ΣΥΡΙΖΑ.

 

 

Η προφανής ερώτηση είναι δλδ ΜΟΝΟ αν κουρέψεις μονομερώς ομόλογα ξένου δικαίου θα έρθεις φάτσα φόρα με κυρώσεις;

 

Ας το ξαναπούμε λοιπόν για άλλη μια φορά τι λέγατε εσείς οι υποψιασμένοι αντικειμενικοί και τι έλεγα εγώ το κομματόσκυλο:

Εσείς: "Με τα ομόλογα αγγλικού δικαίου μας υποδηλώνουν μιας και δε μπορούμε να τα κουρέψουμε"

Εγώ: "Ρε αράξτε τα κυβικά σας, αν ένα κράτος θελήσει να κάνει μονομερή ενέργεια το δίκαιο των ομολόγων δεν έχει καμία απολύτως σημασία".

 

Και φυσικά η απάντηση σας ήταν τόσο εύγλωττη όσο και το ουρλιαχτό των Ουρουκχαι πριν τη μάχη στο Helmsdeep.

 

Το ψέμα αγοράκια μου έχει κοντά ποδάρια. Δε μπορείτε απο τη μια τώρα να ελπίζετε σε κούρεμα αυτών ακριβώς των ομολόγων που θεωρούσατε ακούρευτα και να κάνετε γαργάρα ότι κάποιο καιρό πριν παραπονιόσασταν με αφελή επιχείρηματα για το ότι αυτά τα ομόλογα δεν κόβονται. Οπότε Πέτρο μου να σου δώσω μια φιλική συμβουλή. Κάντο αβαβά και μην πολυμιλάς. Δε βλέπεις το Μύραλι, το Γιάγκο, το Σόλωνα και το DJD τι ωραία που το κάνουν γαργάρα;

 

 

Κάνεις γαργάρα τις προεκλογικές δεσμεύσεις του Σαμαρά, την τότε προδοσία της ΝΔ από τον ίδιο, την υπόθεση με την Κοτζαμάνη, τον Παναθηναϊκάκια, τα υποβρύχια, τα περί ΧΑ με Μπαλτάκο, την τεράστια υποστήριξη από τα ΜΜΕ μέχρι και με την δημιουργία μνημονιακών κομμάτων που θα γεμίσουν τη Βουλή στις προσεχείς εκλογές για να αποδυναμώσουν τον συστημικό( ?????? ) ΣΥΡΙΖΑ. Και περιμένεις τί είδους αντιμετώπιση;   Ο yanni δεν είναι αυτός που δεν θέλει να γίνουμε Κούβα, ενώ πριν μας έλεγε πως οι ευρωπαίοι θα μας αναγκάσουν να μην έχουμε τίποτα στο όνομά μας και να ζούμε μεροδούλι μεροφάι; Και ότι έτσι είναι η παλιοζωή και δεν έχουμε άλλες επιλογές;  

 

 

Δεδομένου ότι δεν του επέτρεψαν να τελειώσει τη θητεία του, εγώ προσωπικά σαφώς και βλέπω ότι πολλά απο τα πράγματα που υποσχέθηκε δεν πραγματοποιήθηκαν, αλλά παρόλαυτα βάζω στην κυβέρνηση θετικό πρόσημο. 

Κοτζαμάνης; Μιλάς για το βίντεο το οποίο είναι προιον συρραφής;

Διαλέξτε τελικά τι παίζεται με τη ΧΑ. Τα έχει κάνει πλακάκια ή η ΝΔ ή τους κυνηγάει άδικα;

 

Δεν ξέρω κατα πόσο Μνημονιακά κόμματα μπορούν να πάρουν κομμάτι απο το Σύριζα. Αλλά απο κει και πέρα, μήπως πολυαριστερεύεις; Θέλω να πω είναι χαρακτηριστικό των "Λαικών Δημοκρατιών" να υπάρχει μόνο ένα κόμμα. Μήπως θέλεις να τα διαγράψουμε και όλα για να πάρει ο Συριζα 100% Μη του/σας χαλάσουμε τη μανέστρα κιόλας

 

Ξαναδιάβασε τι είπα για το Γιάννη. Δεν είπα ότι συμφωνώ ή διαφωνώ με τις απόψεις του. Απλά αυτό που είπα είναι ότι θεωρώ ότι δεν είναι έχει παρωπίδες και ότι μπορεί να αναγνωρίσει τα θετικά και τα αρνητικά και στις 2 πλευρές. Απότελεσμα είναι όταν λέω κάτι να μην ξέρω αν θα συμφωνήσει ή αν θα διαφωνήσει μαζί μου. Και αυτό το βλέπω ως υγιέστατο. Απο την άλλη η γνωστή και μη εξαιρετέα κάστα των ακομματικ εδώ μέσα, μόνο τις κουμπάρες δεν έχετε μαζευτεί να παίξετε.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το σπίτι ενός καλού φίλου μετά από αρκετά μεγάλη κουβέντα περι ανέμων και υδάτων. Ο πατέρας του συνταξιούχος στρατιωτικός. Ο φίλος οικονομικός μετανάστης τα τελευταία 5 χρόνια σε Ιταλία, Ολλανδία, Μάλτα κλπ.

Ο φίλος είναι άνθρωπος 30ετών με πολύ υψηλό δείκτη νοημοσύνης, ψημένος στη ζωή και έχοντας αρκετές καλές και κακές εμπειρίες για να έχει σφαιρική άποψη του πως κινείται ο πλανήτης, το σύστημα και με σαφή άποψη για το που πάει το πράγμα.

 

Στην ερώτηση μου τι θα ρίξει στις εκλογές μου εκμυστηρεύτηκε οτι υπάρχουν πιέσεις από τον πατέρα να ρίξει ΝΔ. Οι λόγοι για τον πατέρα οτι αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ θα χάσει τη μισή προνομιούχα σύνταξη ενώ για το γιο που θα ξαναφύγει σύντομα εξωτερικό για νέα δουλειά δεν έχει σημασία και άρα πρέπει να σκεφτεί τον πατέρα.

 

Τον κοίταξα απορημένος και τον ρώτησα αν ο πατέρας του τα τελευταία 30χρόνια που ψηφίζει ΝΔ σκέφτηκε μία φορά αν του αρέσει που τελικά ο γιος του κατέληξε οικονομικός μετανάστης από τους πρασινομπλέ προδότες που κυβερνούν τόσα χρόνια.

 

Η απάντησή του είναι, μα αν βγει ο Τσίπρας θα πάμε στον πάτο ενώ τώρα κολυμπάμε έστω και στα σκ@τά.

 

Τον καληνύχτισα λέγοντάς του οτι μπορεί να ρίξει αριστερότερα του Τσίπρα κάποιο μικρότερο κόμμα για να αποφύγει το δίλημμα. Εφόσον, του λέω, θα φύγεις ξανά έξω, να έχεις τουλάχιστον καθαρή τη συνείδησή σου οτι δε καταδικάζεις τους φίλους σου και την υπόλοιπη νέα γενιά που έχουμε περισσότερο ανάγκη από μια αλλαγή, γιατί πολύ απλά είτε από τον πάτο είτε από το πλάι κοιτώντας (επιπλέοντας) το σκ@το παραμένει σκ@τό.

Ίσως και να γυρίσεις νωρίτερα πίσω αν το restart έρθει και συντομότερα.

Link to comment
Share on other sites

H "είδηση" είναι αυτή, μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να μου βρει λινκ της δημοσκόπησης?

Το πιο κοντινό που βρήκα ήταν αυτό, χωρίς δημοσιευσεις τα τελευταία 4 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε ο Αλέξης για πεντοζάλη και παρέσυρε και τον Πάνο

 

 

Ακόμη γελάω..... ρε τον ρεγουλατόρο τον Πανίκα

Έγινε επεξεργασία από dangar
Link to comment
Share on other sites

Αν ψήφιζα, δεν ξέρω τι θα διάλεγα.

 

Άκυρο, βρέθηκαν αξιόλογοι αντιπρόσωποι (γιατί η Ελλάδα χρειάζεται καθαρά πρόσωπα στο πολιτικό προσκήνιο)

 

10917466_1019944558032807_36845896492048

 

10911353_1026359144046044_67610898365417

 

 

Bonus (μόνο και μόνο για το epic email address)

 

10898017_1532718220338151_20622197993500

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

εδω μοιραζανε χθες φυλλαδια του ποταμιου στην λαικη αναμεσα στο πληθος :S , προσπερνοντας τους φωναξα " ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΜΠΟΜΠΟΛΑ ! " ευγενικος οπως παντα :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.