Jump to content



σύνδεση pwm fans με splitter


argate7

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω την q1900-itx για ένα serverάκι που έχω φτιάξει. Αυτό που θέλω τώρα είναι να συνδέσω τα pwm fans που έχω. Μπορώ με ένα splitter να συνδέσω πχ. 4 ανεμιστηράκια σε ένα βυσματάκι της μητρικής? Η μητρική μου έχει 2 θέσεις 3pin και τα ανεμιστηράκια έχουν 4 pin.

 

Ποιο splitterάκι μου προτείνετε να πάρω? Θα παίξει αυτό που θέλω? Αντέχει η μία θέση να σηκώσει και τα 4 fans? Το θέλω περισσότερο για να μπορώ να έχω τα pwm fans να δουλεύουν σωστά. Με τον τρόπο δηλαδή που έχουν κατασκευαστεί.. Ανάλογα με τις ανάγκες του επεξεργαστή και των hdd να έχουν τις κατάλληλες στροφές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο βέβαιο είναι ότι τα ανεμιστηράκια, δεν πρόκειται να δουλέψουν κατά τον τρόπο που έχουν κατασκευαστεί ! :)

Τώρα αν θα ρυθμίζουν στροφές είναι μια άλλη υπόθεση.

Ένας PWM ανεμιστήρας, αν δεν πάρει σήμα στο καλώδιο του pwm , τότε στρέφεται με duty cycle ~100%, οπότε θα πιάσει τις μέγιστες στροφές που του επιτρέπει η τάση τροφοδοσίας του.

Τώρα αν οι ανεμιστήρες είναι χαμηλής κατανάλωσης είναι πιθανόν να τους σηκώσει το fan  header της μητρικής που προορίζεται για το CPU fan, αλλά αυτό είναι κάτι που θέλει έλεγχο!

Αν τους σηκώνει τότε θα μπορείς να έχεις και ρύθμιση στροφών με voltage regulation.

 

Να προσέξεις και τα τρια  Y spliter που θα χρησιμοποιήσεις να  έχουν ενεργό το σήμα tacho (κίτρινο συνήθως καλώδιο), μόνο στο ένα από τα δύο προς τους ανεμιστήρες βύσματα.

 

Καλή συνέχεια ! :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν οι ανεμιστήρες είναι χαμηλής κατανάλωσης είναι πιθανόν να τους σηκώσει το fan  header της μητρικής που προορίζεται για το CPU fan, αλλά αυτό είναι κάτι που θέλει έλεγχο!

Αν τους σηκώνει τότε θα μπορείς να έχεις και ρύθμιση στροφών με voltage regulation.

 

Να προσέξεις και τα τρια  Y spliter που θα χρησιμοποιήσεις να  έχουν ενεργό το σήμα tacho (κίτρινο συνήθως καλώδιο), μόνο στο ένα από τα δύο προς τους ανεμιστήρες βύσματα.

 

Καλή συνέχεια ! :)

 

Στη μητρική που έχω γίνεται αυτό που λες? Και αν ναι, πως μπορώ να το ρυθμίσω? Μέσα από το bios?

Link to comment
Share on other sites

Από το manual της μητρικής σου :

 

ftp://europe.asrock.com/manual/Q1900-ITX.pdf

 

σελίδα 47 στην 4.5. παράγραφο σου λέει τι μπορείς να κάνεις, από ότι βλέπω και τα δύο fan headers  έχουν Auto mode ! :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα ανεμιστηρακια θα παίξουν με το "pwm" της μητρικής και το αποτέλεσμα θα ειναι αυτο που θελω. Δηλαδή να μην ειναι σε full speed ολη την ωρα αλλα να παίζουν ανάλογα με τις ανάγκες του επεξεργαστή. Σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα παίξουν ανάλογα με τις ανάγκες που καθοριζει η μητρική

Αλλά δεν θα είναι με PWM , θα είναι  αν είσαι "τυχερός" με Linear voltage control (δηλαδή η μητρική θα χαμηλώνει την τάση που δίνει στους ανεμιστήρες)

Βεβαίως τώρα πια είναι πολύ διαδεδομένη και μια μέθοδος ελέγχου με τάση, η οποία ρυθμίζεται από την μητρική όχι γραμμικά, αλλά με ένα τροποιημένο PWM.

H μητρική σου δεν ξέρω τι ακριβώς εφαρμόζει.

Σίγουρα πάντως δεν έχει τυπικό έλεγχο με διαμόρφωση εύρους παλμών (PWM)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω το κομμάτι με το linear voltage?

 

Λογικά θα πρέπει να το υποστηρίζει η μητρική αυτό. Αλλά πως θα τσεκάρω ότι όντως γίνεται αφενός και αφετέρου πως θα μπορέσω να το ρυθμίσω να παίζει έτσι?

 

Αν και έχω την εντύπωση πως θα παίζει σωστά από τη μητρική..

 

Τέλος πάντων, παίζει να γίνεται να το φτιάξω με κάποιο script σε linux το οποίο θα τρέχει κάθε 10 λεπτά με cron job?

Link to comment
Share on other sites

Linear control είναι ο έλεγχος μέσω γραμμικής (linear) αυξομείωσης της τάσης από κύκλωμα πάνω στη μητρική. Το υποστηρίζει η μητρική σου, γι'αυτό έχει και την επιλογή "automatic mode" στα fan settings.

Όπως το καταλαβαίνω για την δικιά σου περίπτωση συμβαίνει το εξής (μπορεί και να κάνω λάθος):
Αν επιλέξεις "automatic mode", η ρύθμιση των ενεμιστήρων θα γίνεται με εντολή από την μητρική, η οποία θα πέρνει δεδομένα από τους δύο σένσορες (CPU Temperature και M/B Temperature). Δεν θα μπορείς να επέμβεις εσύ μέσω λογισμικού.

Αν επιλέξεις "Full On", τότε η μητρική θα ξεκινάει το σύστημα με full voltage δηλαδή 12V. Αν δεν επέμβεις εσύ μέσω λογισμικού, τότε οι ανεμιστήρες θα δουλεύουν πάντα 12V και full rpm. Όμως μέσω προγραμμάτων όπως το speedfan θα μπορείς να δίνεις εσύ εντολή στο control κύκλωμα της μητρικής και έτσι να αυξομειώνεις τα Volt και το rpm των ανεμιστήρων. Δεν έχει σημασία πόσους ανεμιστήρες έχεις συνδεδεμένους αρκεί να αντέχει την ισχύ τους η M/B και αυτό έιναι ένα στοιχείο που σπάνια το αποκαλύπτουν οι κατασκευαστές, μάλλον γιατί το θεωρούν μικρής σημασίας. Λογικά μεχρι 3 δεν θα έχεις πρόβλημα, ή ακόμα και 4 μπορεί να σου δουλέψουν, ανάλογα με την ισχύ που καταναλώνουν. Απλά κόιτα αυτό που σου λέει ο Seafalco για τη σύνδεση του τρίτου καλωδίου (tacho) των ανεμιστήρων, ώστε να μην πέρνει εσφαλμένη ένδειξη η μητρική σχετικά με τα rpm, όταν πάνω από ένας ανεμιστήρας της στέλνουν το tacho σήμα. Εξ άλλου αν είναι ίδιοι οι ανεμιστήρες, τότε για την ίδια τάση θα έχουν και ίδια rpm, οπότε η ένδειξη rpm του ενός θα ισχύει και για τους υπόλοιπους που είναι συνδεδεμένει στον ίδιο fan header.

Έτσι τουλάχιστον δουλεύει η δική μου μητρική. Όπως είπα και πιο πριν μπορεί και να κάνω λάθος. Μια δοκιμή θα μας δείξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο serverάκι που έχω στήσει, του έχω βάλει XPenology λειτουργικό. Θα ήθελα να φτιάξω ένα script που να παίρνει τις θερμοκρασίες από τη cpu και τη motherboard και με ένα τύπου αλγόριθμο να αυξομειώνει τις στροφές των fans.

 

Λογικά κάτι τέτοιο θα υπάρχει καθώς είναι βασισμένο σε linux. Έχω κάνει και 2 scriptάκια ακόμα τα οποία τα καλώ με cron jobs κάθε περίπου 5 λεπτά. Ψάχνω να βρω κάτι που να παίζει και στα δικά μου μέτρα όμως για το λειτουργικό που έχω και δε βρίσκω κάτι προς το παρόν. Βασικά θα ήθελα να παρακάμψω το δικό του σύστημα και να τρέχω μόνο τα scriptάκια. Στην ουσία θα κάνει αυτό που μου πρότεινες εσύ με το speedfan απλά θα γίνεται αυτόματα η όλη διαδικασία.

 

Παίζει να έχετε κάτι κατά νου?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσω το σύστημα του λειτουργικού και βάλω τα ανεμιστηράκια σε κάποιο molex, θα μπορώ να αυξομειώνω στροφές? Απ'όσο γνωρίζω αυτό δε γίνεται..

 

 

Όλο αυτό γιατί δεν μπορώ να βρω πουθενά 3pin σε 4pin splitterάκι.. Και μάλιστα ψάχνω να έχω αρκετές εξόδους.. Για παράδειγμα 3pin to 4x 4pin ή 4pin to 4x 4pin..

 

Το μόνο που βρίσκω είναι το παρακάτω,

 

http://www.ebay.com/itm/4-Pin-4pin-Female-to-4x-3-Pin-4-Pin-12v-Fan-expand-Cable-PC-4ports-FAN-HUB-/181561925728?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a45ef2060

 

Αλλά θα κάνει 1 μήνα να έρθει και εγώ ήθελα κάτι από εδώ για να το πάρω και να το βάλω άμεσα στη μητρική.

Έγινε επεξεργασία από argate7
Link to comment
Share on other sites

Σωστά λες, την τάση του 4pin molex δεν μπορεις να την ρυθμίσεις με λογισμικό.

Ένα τέτοιο splitter δεν σου κάνει;
PER.813675.jpg
http://www.e-shop.gr/startech-4-pin-fan-power-splitter-cable-f-m-03m-p-PER.813675
4 σε 4 είναι, νομίζω μια χαρά θα κουμπώσει στην μητρική σου.

 

Edit: Μάλλον ζητάς περισσότερες από δύο θέσεις...

Επί την ευκαιρία, πόσους και ποιούς ανεμιστήρες θα βάλεις;

Έγινε επεξεργασία από nimbus
Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπω καλά το Υspliter που φαίνεται πιο πάνω έχει και στα δύο fan sockets ενεργό το σήμα tacho, οπότε δεν είναι σωστό !

 

Την δουλειά σου μπορείς να την κάνεις είτε με 3pin to 2x 3pin, είτε με 4pin to 2x4 pin.

Αν χρησιμοποιήσεις μόνο το ένα fan header της μητρικής τότε θές τρια Yspliter αν χρησιμοποιήσεις και τα δυο fan headers τότε κανεις την δουλειά σου με δυο spliter.

 

gallery_33151_779_98905.jpg

 

Ο μόνος τρόπος να έχεις έλεγχο των ανεμιστήρων μέσω molex, είναι οι ανεμιστήρες να είναι PWM (4pin) και η μητρική να έχει αντίστοιχο PWM fan heder.

Από το molex θα πάρεις την τροφοδοσία (0V , +12V) και από την μητρική τα 0V, Tacho, PWM.

Τα 0V θα είναι κοινά, οπότε με αυτά τα 4 σήματα φτιάχνεις ένα υβριδικό fan header και από εκεί τροφοδοτείς ότι θέλεις.:)

Στην περίπτωσή σου όμως δεν παίζει τέτοια δυνατότητα!

Οπότε μοίρασε τους ανεμιστήρες στα δύο headers της μητρικής και βάλτο στο αυτόματο, η παίξε με κάποιο πρόγραμμα όπως ήδη ειπώθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως έλεγα για περισσότερες θέσεις.

 

Αλλά αφού δε γίνεται, τότε μάλλον θα πρέπει να ψάξω κάτι άλλο.

 

Η μητρική μου δεν έχει 4pin και τα ανεμιστηράκια μου είναι όλα 4pin εκτός από τα μαμίσια..

 

Είναι τα bitfenix spectre pro pwm 120mm και 140mm.

 

Οπότε μου προτείνεις να πάρω 2 splitterάκια. Αν όμως εγώ θέλω να έχω παραπάνω ανεμιστηράκια? Τί κάνω? Έλεγα να του έβαζα συνολικά 5. Έχεις να προτείνεις κάποιο splitter?

 

Βρήκα αυτό...

http://www.eworld.com.gr/products/details/4975

 

Κάνει??

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω εδώ:

 

Υποδοχή Α     1 x 4-Pin PWM Fan Female   vline2.png

Υποδοχές Β   1 x 4-Pin PWM Fan Male , 2 x 3-Pin Male  

 

έχει ενεργό το Tacho μόνο στο ένα από  τα 3 [Β]  βύσματα, οπότε σου κάνει.

 

Αλλά και να βρεις και κάποιο που δεν είναι σωστά φτιαγμένο, με ένα κοφτάκι το φέρνεις στα "ίσια" του ! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

 

έχει ενεργό το Tacho μόνο στο ένα από  τα 3 [Β]  βύσματα, οπότε σου κάνει.

Αυτό από που φαίνεται; Αφού λέει "2 x 3-Pin Male". Άρα οι δύο 3-pin θέσεις έχουν και το τρίτο (tacho) καλώδιο. Όπως δηλαδή το καταλαβαίνω tacho έχου και τα 3. Βέβαια και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να ξεκωλήσει/κόψει τα 2.

Κατά τα άλλα βλέπω τρεις λύσεις για τα 5 fans που θέλεις:

1. Χρησιμοποιείς 4 splitter σαν αυτό του eshop που έβαλα πιο πάνω με την συνδεσμολογία του Seafalco. Θα χρειαστεί να ξεκωλήσεις/κόψεις κάποια από τα κίτρινα καλώδια ώστε το σήμα από έναν μόνο ανεμιστήρα να φτάνει στη M/B σε κάθε ένα από τα 2 fan headers.

2. Χρησιμοποιείς 1 splitter του eshop συν ένα του eworld. Φυσικά πάλι θα χρειαστεί να κόψεις πλαστικά/καλώδια αλλά θα δουλέψει.

3. Παραγγέλνεις αυτό που έβαλες από το ebay. 4 θέσεις αυτό συν μια στο header πάνω στη μητρική και καθάρισες. Είναι και η καλύτερη λύση για μένα και η πιο φθηνή. Έχεις λιγότερα καλώδια, καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα και καθόλου κόψε-ραψε. Σαν αρνητικό θα έχεις το μπλέξιμο με το σήμα για τα rpm.

Έγινε επεξεργασία από nimbus
Link to comment
Share on other sites

Seafalco, στις 14 Απρ 2015 - 16:09, έγραψε: έχει ενεργό το Tacho μόνο στο ένα από τα 3 [Β] βύσματα, οπότε σου κάνει.
Αυτό από που φαίνεται; Αφού λέει "2 x 3-Pin Male". Άρα οι δύο 3-pin θέσεις έχουν και το τρίτο (tacho) καλώδιο. Όπως δηλαδή το καταλαβαίνω tacho έχου και τα 3. Βέβαια και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να ξεκωλήσει/κόψει τα 2.

 

Αν προσέξεις την φωτογραφία του spliter όλα τα βύσματα (και το Α και τα Β) έχουν διαστάσεις βυσμάτων 4pin.

Οπότε αφού λέει ότι είναι για PWM ανεμιστήρες και παράλληλα λέει ότι τα δυο από τα Β βύσματα έχουν 3pin, τότε αυτά δεν έχουν το σήμα Tacho, γιατί θα ήταν πολύ "κουφό" να έχουν το tacho και να μην έχουν το PWM σήμα! :)

Απλά η περιγραφή του spliter, είναι κάπως "ελεύθερη" ... σαφήνειας! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορούσα με κάποιο shell script να ρυθμίζω τις στροφές?

 

 

Δεν ξέρω αν βοηθάει, πάντως βρήκα το παρακάτω που λέει ότι μπορούμε να αλλάξουμε τις στροφές των ανεμιστήρων στο λειτουργικό που θα χρησιμοποιήσω βάσει ενός xml.

http://mikebeach.org/2012/12/31/controlling-fan-speed-and-hard-drive-apm-settings-on-synology-diskstation/

 

Λέτε να κάνει τη δουλειά που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά δεν είναι η ρύθμιση των στροφών. Αυτό θα δουλέψει κανονικά ακόμα και 100 ανεμιστήρες να βάλεις :p  (αρκεί να είναι ίδιοι). Το θέμα είναι το πως θα πάρεις σωστή μέτρηση στροφών.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του προγραμματισμού που ρωτάς... Υπάρχουν πάνω στη μητρική, τσιπάκια (ένα ή περισσότερα, δεν ξέρω πόσα) τα οποία λαμβάνουν σήμα από τους σένσορες θερμοκρασίας και τους hall sensors (για rpm report) πάνω στους ανεμιστήρες με 3 ή 4 pins και ρυθμίζουν την τάση στα fan headers, είτε με PWM είτε με linear control. Για αυτά τα τσιπάκια υπάρχουν drivers στο λειτουργικό σύστημα (τουλάχιστον στα Windows που γνωρίζω). Οπότε εσύ πρέπει να δώσεις εντολές στα τσιπάκια αυτά μέσω των drivers. Κάπως έτσι νομίζω πως δουλεύει το σύστημα, χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν γνωρίζω και από προγραμματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής είναι να παίρνω τις θερμοκρασίες και των 4 πυρήνων. Οπότε έχω σκεφτεί να διαιρώ με το 4 το άθροισμα της θερμοκρασίας των πυρήνων και κατόπιν με ένα σύστημα με αριθμούς και εύρος θερμοκρασιών να δίνει στα ανεμιστηράκια τις κατάλληλες στροφές ή καλύτερα τα κατάλληλα volt.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.