Jump to content



Windows 10 και Skype not responding 7.15.85.103


Recommended Posts

Καλημέρα στη παρέα!

Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα. Ξαφνικά το skype κολλάει.

To κακό είναι ότι δεν καταλαβαίνω πότε έχει φάει το κόλλημα με αποτέλεσμα όσοι μου γράφουν εγώ να μην παίρνω χαμπάρι. Το διαπιστώνω όταν πάω να γράψω σε κάποιον, όπου ενώ γράφω κανονικά, μόλις πατήσω εντερ το μήνυμα εξαφανίζεται.

Εκείνη τη στιγμή αν πατήσω έξοδος, γράφει το not responding και ο μόνος τρόπος να το κλείσω είναι μέσω του task manager. Μόλις το ξαναξεκινήσω, στέλνει τα μηνύματα που είχα γράψει και λαμβάνω και όλα όσα μου είχαν στείλει στο διάστημα που είχα κολλήσει.

Δοκίμασα να αδειάσω το ιστορικό μπας και φταίει αυτό, τίποτα

Το έψαξα στο Internet και είδα και άλλους με το ίδιο θέμα. Κάποιοι λέγανε να δώσεις άδεια στο skype να χρησιμοποιεί τη web camera. Πέρα από το γεγονός ότι δεν έχω web camera δεν υπήρχε φυσικά και η επιλογή αυτή στα δικά μου windows.

Δοκίμασα πλήρη απεγκατάσταση και ξανα εγκατάσταση τίποτα

Σημερα έκανε update στην έκδοση του τίτλου αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται.

Εχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο; Εχετε καμια ιδέα πριν το πετάξω απ οτο παράθυρο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο;

Είχα το ίδιο πρόβλημα λίγο μετά που έβαλα τα 10. Το θέμα είναι ότι στο laptop με 10 δεν το έκανε, ενώ στο desktop, το έκανε συνέχεια. Παρατήρησα δε, ότι το κάνει, μετά την 1η χρήση. Δηλαδή, έπαιρνα τη γυναίκα μου, μιλάγαμε, το κλείναμε, πήγε να με πάρει ή να την πάρω και έλεγε not responding. To αστείο ήταν ότι δούλευε, μιλάγαμε, αλλά δε μπορούσα να κάνω τίποτα, εκτός του να το κλείσω. Έβαζα όμως το μήνυμα λάθους στην άκρη και μιλούσαμε κανονικά. Όταν τέλειωνε η κλήση, έκανα kill το task.

Έχω να το χρησιμοποιήσω αρκετά εδώ και 2 μήνες που ήρθε πλέον, οπότε δεν ξέρω αν συνεχίζει να το κάνει. Εχθές που μίλησα με τον αδερφό μου και με πήρε 2η φορά, δεν έκανε κάτι κουλό. Ίσως το αναβαθμίσανε; Έκτοτε βέβαια έχω κάνει μια καθαρή εγκατάσταση με την 10586, ίσως αυτό να έπαιξε ρόλο ή απλά να έπαιξε ρόλο ότι έγινε γενικά format.

Εχετε καμια ιδέα πριν το πετάξω απ οτο παράθυρο;

Εγώ δεν το έκανα, γιατί έμενα σε ισόγειο :hehe:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια να πω ότι έκανα πλήρη απεγκατάσταση με revo unistaller το ξαναβαλα απο την αρχή και τα ίδια παντελάκη μου τα γίδια παντελή μου.

Δε ξέρω τι άλλο να κάνω ειλικρινά. Θα το πετάξωωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν χρησιμοποιώ σκαιπ αλλα viber για ντεσκτοπ. Μετα το τελευταιο γουιντοους απντειτ μου κανει ακριβως τα ιδια που περιγράφετε για το σκαιπ. Αν βρεθει αλλος ενας να εχει το ιδιο πρόβλημα τοτε μαλλον δεν φταιει το σκαιπ / βαϊμπερ αλλα τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο SKype δεν εχω κανενα θεμα. Windows 10 Enterprise. Επισης ουτε στο κινητο εχω προβλημα (για κλησεις χρησιμοποιω το Skype στο κινητο). Αλλα και απο το λαπτοπ που μπηκα προσφατα για να μιλησω,  δεν ειχα θεμα (παλι Windows 10 Pro ομως) 

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις πειράξει το αρχειο hosts των windows σύμφωνα με τους διάφορους οδηγους που κυκλοφορούν για να μη σε παρακολουθoυν?

εμενα δεν μου εβγαζε τις επαφές online και χανόντουσαν και κάποιοι διάλογοι οπου τελικα οφειλόταν σε καποιους hosts απο τη λιστα που ειχε προστεθει στο αρχειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πειράξει τίποτα τους αφήνω να με παρακολουθούν αβέρτα αχχααχαχαχ

 

Στο σοβαρό τώρα. Σήμερα το πρωι έκαναν update τα windows 10. Πήρε ένα μισάωρο περίπου έκαναν 3-4 φορές restart και μπήκα. Απο εκείνη την ώρα να χτυπήσω ξύλο δεν έχει ξανακολλήσει. Ελπίζω να τελείωσε το θέμα γιατί μου είχε σπάσει το νευρικό σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει παρόμοια συμπεριφορά στα 10: δέχεται κανονικά μηνύματα, αλλά σε απάντηση εισερχόμενης κλήσης μπορεί να κρασάρει και να ξανασηκωθεί, ή να κρασάρει και να πρέπει να το ξανατρέξω. Και στην έκδοση Windows 1586.17 δεν έχει σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο ολο αυτο που συμβαίνει με το Skype.σε windows 7 εχω το ίδιο πρόβλημα με τον Γιώργο.αν ανοίξω το Skype, μιλήσω και καπάκια με πάρουν πάλι τηλέφωνο, κρασαρει και πρέπει να το κλείσω απο τασκ μανατζερ.. στη δουλειά μου το χρησιμοποιώ αρκετά και δε ξέρω πως να το λύσω..μπουρδελο πρόγραμμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω μιας και εκανε αρκετά Updates όσο καιρό με τυραννάτε

Χθες το απόγευμα έκανα μία αλλαγή μετά απο πρόταση του @DJD. Εβαλα στις εξαιρέσεις του malwarebytes τον φάκελο του Skype και χτύπα ξύλο, φτου και ξανα φτου, απο χθες δεν έχει κολλήσει. Ελπίζω να τελείωσε εδώ το σίριαλ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω μιας και εκανε αρκετά Updates όσο καιρό με τυραννάτε

Χθες το απόγευμα έκανα μία αλλαγή μετά απο πρόταση του @DJD. Εβαλα στις εξαιρέσεις του malwarebytes τον φάκελο του Skype και χτύπα ξύλο, φτου και ξανα φτου, απο χθες δεν έχει κολλήσει. Ελπίζω να τελείωσε εδώ το σίριαλ...

Χωρίς να θέλω να το γρουσουζέψω, φοβάμαι ότι υπάρχει υποβόσκον ζήτημα. Στο σύστημα που έχω πρόβλημα δεν έχει ζωντανό antivirus, (εκτός τον Defender) και κάνει το ίδιο σε @GoMaR και @Wizard!.

Link to comment
Share on other sites

ξανακόλλησε μετά απο την εξαίρεση που έκανα στο malwarebytes. Απο εχθές το απόγευμα όμως δεν έχει ξανακολλήσει. Η μόνη αλλαγή στο σύστημα είναι ότι έχω αποσυνδέσει τα ακουστικά (Corsair Vengeance 2000)

 

Αντε να δουμε και με αυτό. Εχω τρελαθεί στις δοκιμές, αν και κάτι μου λέει ότι δεν ειναι θέμα του δικού μου υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.