Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

δεν είδα κάτι κακό σε αυτό.. ίσως η καλύτερη κίνησή τους... την πουλούσαν και χωρίς την υδρόψυξη βέβαια.. 

Πιστεύω ότι θα ανεβάσει κατά πολύ την τιμή η υδρόψυξη

 

Η fury η απλή βγήκε και χωρίς νερό αλλά ηταν κάτι θεριά ψύξεις 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Πιστεύω ότι θα ανεβάσει κατά πολύ την τιμή η υδρόψυξη

 

Η fury η απλή βγήκε και χωρίς νερό αλλά ηταν κάτι θεριά ψύξεις 

βγήκε και σε nano.. με μικρούλα ψύξη.. premium προϊόν ήταν, έπρεπε να ξεχωρίσει.. δε νομίζω πως ανέβασε η υδρόψυξη την τιμή πάνω από 30-40$ στο κομμάτι.. το θεωρώ πολύ πιο τίμιο να την πάρεις έτοιμη με το νερό της σε καλή τιμή από τη μαμά εταιρία, παρά να σε γδάρουν οι aftermarket για το ίδιο ακριβώς πράγμα.. και παίζουν σήμερα σε αρκετά καλές τιμές.. απλά πρέπει κάποιος να ξεπεράσει τον ψυχολογικό όριο των 4gb που στην hbm θεωρώ πως δεν μετρούν σαν "λίγα".. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

βγήκε και σε nano.. με μικρούλα ψύξη.. premium προϊόν ήταν, έπρεπε να ξεχωρίσει.. δε νομίζω πως ανέβασε η υδρόψυξη την τιμή πάνω από 30-40$ στο κομμάτι.. το θεωρώ πολύ πιο τίμιο να την πάρεις έτοιμη με το νερό της σε καλή τιμή από τη μαμά εταιρία, παρά να σε γδάρουν οι aftermarket για το ίδιο ακριβώς πράγμα.. και παίζουν σήμερα σε αρκετά καλές τιμές.. απλά πρέπει κάποιος να ξεπεράσει τον ψυχολογικό όριο των 4gb που στην hbm θεωρώ πως δεν μετρούν σαν "λίγα".. 

Οντως τα 4GB πλέον σε αρκετά παιχνίδια δεν φτάνουν. 

Εύχομαι η amd να ετοιμάσει κάτι δυνατό. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, SpirosKGR said:

Οντως τα 4GB πλέον σε αρκετά παιχνίδια δεν φτάνουν. 

Εύχομαι η amd να ετοιμάσει κάτι δυνατό. 

Άσχετα απο την HBM... τα 4GB σε 1080p Ultra settings gaming είναι μια χαρά. Υπάρχουν βέβαια ορισμένες εξαιρέσεις όπως το DOOM,Rise of the tomb raider, Shadow of Mordor όπου χρειάζεται περισσότερη Vram καθαρά για τα textures και μόνον! Απλά η AMD στην FuryX έκανε το λάθος να την προμοτάρει ως 4Κ gaming card όπου εκεί τα 8GB+ είναι must!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Άσχετα απο την HBM... τα 4GB σε 1080p Ultra settings gaming είναι μια χαρά. Υπάρχουν βέβαια ορισμένες εξαιρέσεις όπως το DOOM,Rise of the tomb raider, Shadow of Mordor όπου χρειάζεται περισσότερη Vram καθαρά για τα textures και μόνον! Απλά η AMD στην FuryX έκανε το λάθος να την προμοτάρει ως 4Κ gaming card όπου εκεί τα 8GB+ είναι must!

Σιγά σιγά θα αρχίσουν να είναι λίγα δεν ξέρω τι παιχνίδια θα βγουν φέτος και τι απαιτήσεις θα έχουν. Ανάλογα το studio. Αν κάνει σωστή δουλειά θα φτάνουν αν κάνει τσαπατσουλιές οχι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, SpirosKGR said:

Σιγά σιγά θα αρχίσουν να είναι λίγα δεν ξέρω τι παιχνίδια θα βγουν φέτος και τι απαιτήσεις θα έχουν. Ανάλογα το studio. Αν κάνει σωστή δουλειά θα φτάνουν αν κάνει τσαπατσουλιές οχι. 

Παράδειγμα τα τελευταία call of duty... και 8GB Vram πάλι λίγα είναι :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειδικά στο doom τα φτύνει... τι να φτουρίσουν 4gb για να τα βλέπεις όλα τέλεια sta 4k με μια κάρτα που βρίσκεις στα ~400€ μεταχειρισμένη.. ο πυρήνας της fury x ήταν λίγος για τις δυνατότητες της μνήμης.. απλά κάποιοι δεν το μπορούν να έχουν 4gb.. 

 

το 4K είναι όπως το 1080 prin 1-2 χρόνια.. δεν χρειάζεται να είναι όλα τέλεια, ούτε όλα στο max.. normal χρήση και χωρίς aa,af και msaa,fxsaadlnauxfk και τα λοιπά.. 

Όσοι δεν αντέχουν να ρίξουν κι 1-2 settings στο medium, περαστικά τους..

@SpirosKGR γενικώς νομίζω φαίνεται πως με την hbm δεν χρειάζεται να'ναι όλα φορτωμένα στην μνήμη μονίμως.. υπάρχει το bandwidth να αδειάζει και να γεμίζει πάλι.. ο πυρήνας είναι πρέπει απλά να σπρώχνει υλικό έτοιμο και θα προβάλλεται στην οθόνη μας.. θα φανεί και με τις hbm2 σύντομα ότι η μνήμη είναι αρκετά πιο γρήγορη των πυρήνων.. δυστυχώς εκεί φοβάμαι ότι θα χάνει λίγο πάλι η amd, ενώ όταν ξυπνήσει και η nvidia και βάλει δίπλα στους δικούς της πυρήνες τις hbm2, θα αλλάξουν πολλά στο gaming.. 

To κυριότερο είναι να ξυπνήσουν οι δημιουργοί παιχνιδιών και να πάψουν να δημιουργούν παιχνίδια που είναι ήδη "παλιά". Έχω βαρεθεί να βλέπω benchmarks με το crysis, επειδή αυτό εμπιστευόμαστε ακόμα ή υπάρχουν λίγα με το dx12.. τραγικό.. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε

11 hours ago, Dj_ALeX said:

Άσχετα απο την HBM... τα 4GB σε 1080p Ultra settings gaming είναι μια χαρά. Υπάρχουν βέβαια ορισμένες εξαιρέσεις όπως το DOOM,Rise of the tomb raider, Shadow of Mordor όπου χρειάζεται περισσότερη Vram καθαρά για τα textures και μόνον! Απλά η AMD στην FuryX έκανε το λάθος να την προμοτάρει ως 4Κ gaming card όπου εκεί τα 8GB+ είναι must!

σωστά απλά για να ξέρουμε και τι λέμε όπως πετάνε τα textures οι εταιρίες για 4k το minimum θα γίνει 16Gb Vram (Θα το θυμηθούμε σε λίγο)

κατά τα άλλα τα 4gb τα βλέπω σαν θετικό στην Fury X  γιατί είχα 390 με 8gb (ναι ρε είχα 8gb vram όταν είχατε 3,5-4gb στην nvidia  :p αλλά η κάρτα δεν τραβούσε στα 5gb ) οπότε πλέον είμαι της άποψης ας έχει και λιγότερο αλλά να τραβάει στο έπακρο αυτά που έχει :p , 470 4gb και rx 480 4gb είναι must

 

 

 

8 hours ago, Delijohn said:

ειδικά στο doom τα φτύνει... τι να φτουρίσουν 4gb για να τα βλέπεις όλα τέλεια sta 4k με μια κάρτα που βρίσκεις στα ~400€ μεταχειρισμένη.. ο πυρήνας της fury x ήταν λίγος για τις δυνατότητες της μνήμης.. απλά κάποιοι δεν το μπορούν να έχουν 4gb.. 

 

το 4K είναι όπως το 1080 prin 1-2 χρόνια.. δεν χρειάζεται να είναι όλα τέλεια, ούτε όλα στο max.. normal χρήση και χωρίς aa,af και msaa,fxsaadlnauxfk και τα λοιπά.. 

Όσοι δεν αντέχουν να ρίξουν κι 1-2 settings στο medium, περαστικά τους..

@SpirosKGR γενικώς νομίζω φαίνεται πως με την hbm δεν χρειάζεται να'ναι όλα φορτωμένα στην μνήμη μονίμως.. υπάρχει το bandwidth να αδειάζει και να γεμίζει πάλι.. ο πυρήνας είναι πρέπει απλά να σπρώχνει υλικό έτοιμο και θα προβάλλεται στην οθόνη μας.. θα φανεί και με τις hbm2 σύντομα ότι η μνήμη είναι αρκετά πιο γρήγορη των πυρήνων.. δυστυχώς εκεί φοβάμαι ότι θα χάνει λίγο πάλι η amd, ενώ όταν ξυπνήσει και η nvidia και βάλει δίπλα στους δικούς της πυρήνες τις hbm2, θα αλλάξουν πολλά στο gaming.. 

To κυριότερο είναι να ξυπνήσουν οι δημιουργοί παιχνιδιών και να πάψουν να δημιουργούν παιχνίδια που είναι ήδη "παλιά". Έχω βαρεθεί να βλέπω benchmarks με το crysis, επειδή αυτό εμπιστευόμαστε ακόμα ή υπάρχουν λίγα με το dx12.. τραγικό.. 

εδώ θα κάνω μια ένσταση στο video με το doom πρέπει να έχει πάρει η κάρτα άλλο ένα 5% στα 4k , (ultra preset + aa (8 txaa))

σε όλα τα άλλα συμφωνώ

 

 

παράδειγμα που λέγαμε ....

3109571-specs.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dj_ALeX said:

Μεγειά την κάρτα! Περιμένω σχολιασμό και στο thread μου! :p 

Ανέβασε και κανένα Heaven με τις παρακάτω ρυθμίσεις!

 

9r3776.jpg

Δείτε λίγο εδώ σε αυτό το thread γιατί έχω ένα θέμα με το Unigine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά τέλος 16 ( Δεκέμβριο αρχές ) με Φλεβάρη μέσα 17 πιστεύω θα δούμε την πρώτη "490" (βάλτε ότι όνομα θέλετε ) μεγάλη της amd με επιδόσεις ή λίγο πίσω από 1070 ή ανάμεσα σε 1070-1080 και λογικά θα βγάλει και αργότερα άλλη μία σε φάση fury X2.

 

Κάτι τέτοιο πιστεύω. Θα βγάλει μια σχετικά μεγάλη να κοντράρει 1070 ίσως να φτάνει την 1080 - 450-550- ευρώ ή κάτι ανάμεσα σε 1070-1080 με ανάλογη τιμή. Μόνο υδρόψυξη μη  παν και βάλουν πάλι 

Η Vega θα ειναι σίγουρα πάνω από 1080 και ίσως και από Titan.

Link to comment
Share on other sites

cry engine 5.2 support DX 12  and cry engine 5.3 will support vulkan

 

 

Quote

Those of you who are fans of CRYENGINE already know that Crytek made this particular engine open source not too long ago, and now it looks like its future versions will actually take significant steps forward as far as DirectX12 and Vulkan support are concerned. To be more specific, CRYENGINE 5.2, which is expected to become available this month, will offer complete support for the DirectX12 API, while the upcoming CRYENGINE (5.3), which will be launched mid-October, will fully support Vulkan. Just in case you’re interested in more details, we’ll tell you that version 5.2 will support DX12 Multi-GPU for VR while offering quite a few other features:

  • Scaleform Flash natively in DX12.
  • Partial RenderElements in new pipeline.
  • Fog/Clouds/Waters in new pipeline.
  • Deferred Decals in new pipeline.
  • AuxRenderer natively DX12.
  • VR Multi-GPU support.
  • Tiled shading optimization (using light volume rasterization.

DX12 Renderer

  • Forward pass to use new pipeline.
  • SVOGI converted to graphics pass.

As far as version 5.3 goes, it will boast several improvements to its SVOGI tech, and it will offer Vulkan support as well as virtual memory resource management, improved Dynamic Env Probe and Env Probes workflow. All we have to do now is wait for developers to take advantage of these new features in order to deliver nicely optimized and immersive games.

 

 

http://www.eteknix.com/future-versions-cryengine-will-support-dx12-vulkan/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βγαινει Version2 της Red Devil 480 , να υποθεσω οτι η μονη αλλαγη ειναι το αντεστραμενο σημα? :D

 

Παντως αν δεν αργησει πανω απο τις 1-2 εβδομαδες που γραφει το μαγαζι, ειναι σε καη τιμη 289+μεταφορικα , στο 300αρι βγαινει

 

Powercolor RX480 8gb Red Devil V2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Delijohn said:

πολυ καλη τιμη, αλλα για καποιο λογο αρνειται να μου στειλει Ελλαδα.... (παρολο που πωλητης φαινεται το ιδιο το amazon)

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Blinky said:

πολυ καλη τιμη, αλλα για καποιο λογο αρνειται να μου στειλει Ελλαδα.... (παρολο που πωλητης φαινεται το ιδιο το amazon)

Στέλνει Γερμανία όμως, οπότε ίσως σε βολεύει κάποια υπηρεσία fwd.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον μεγαλη αναμονη και δε μου αρεσει το cooler της Nitro, αλλα η τιμη ειναι πολυ καλη αν καποιος θελει 470 8gb 

 

Nitro 470 8gb   (amazon.fr) @ 220e

 

οσο και να ειναι αντιπαθης βεβαια η εκδοση Nitro, ειναι απο τις λιγες που στις 470 8gb εχουν 8ghz memory....οποτε κατι μετραει και αυτο

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.