Jump to content


Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Δεν ειναι μονο η Dewalt,οι τιμες στην Ελλαδα ειναι λιγο πολυ τραγικες!

Πριν 3 περιπου χρονια (οχι 4 που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ) ειχα αγορασει το κρουστικο μου 377€ και ενα L-Boxx 238 στα 36€ 

απο amazon με τις αντιστοιχες τιμες εδω 599€ και 63€.

Οσο το δυνατον προσπαθω να στηριζω την τοπικη αγορα,αλλα με τετοιες τιμες δεν γινεται. :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κόλπα! :T:

Αγάπη, μεγειά τις μπαταρίες και τα ...επόμενα εργαλεία ;)

Άντε να δούμε θα επεκτείνει τις χαμηλές τιμές και στα εργαλεία, έτσι μια προσφορά να κάνει τη διαφορά ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν μερικές μέρες πήρα απο τα Lidl τον ταινιολειαντήρα. Απο τις τυχερές εγώ πάντως, μιας και αρκετοί γύρισαν πίσω το δικό τους λόγω μιας κακής ρύθμισης της πλάκας που πατάει η ταινία. 

 

Καλός σε βαθμό που δε του το είχα. Οι ταινίες που έχει βέβαια είναι ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλά σε γενικές γραμμές κάνουν δουλειά. Δυνατό μοτερ, γρήγορη δουλειά και μόνο μείον που του έχω βρει προς το παρόν το οτι είναι πολύ ογκώδης. 

Το dust collection λειτουργεί πολύ καλά σε βαθμό που με ξάφνιασε :p να πω την αμαρτία μου.

 

post-33144-0-03447900-1454851140_thumb.jpost-33144-0-23370700-1454851142_thumb.j

 

 

Τωρα υπομονή για να τελειώσουμε με τα δύσκολα σημεία. Εδώ δυστυχώς δε μπαίνει ο ταινιολειαντήρας αχχαχααχαχαχ

 

post-33144-0-66437100-1454851143_thumb.j

 

Ευχομαι μέχρι το βράδυ να έχω τελειώσει και να εμποτίσω τα ραφάκια στο βερνίκι :)

 

ΥΓ Πεταμένα ράφια ήταν από μασίφ ξύλο και τα λυπήθηκα και τα μάζεψα. Να πως περνάει δημιουργικά ένα απόγευμα Κυριακής :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με το σκαρπέλο δε το έχω ακόμα για να παινευτώ :p

 

Ομως πραγματικά είναι απο τα εργαλεία που κάνουν το μάστορα κατά τη γνώμη μου. Χαίρομαι που έβαλα βαθιά το χέρι στη τσέπη και αγόρασα μερικά :)

 

http://www.amazon.de/gp/product/B0001IX85K?keywords=bahco%20424&qid=1454857894&ref_=sr_1_4&sr=8-4

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το σκαρπέλο δε το έχω ακόμα για να παινευτώ

 

Μια χαρά μου φαίνεται το "ξύρισμα" που έκανες, οπότε ...

..."Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός" ! :D

Αυτό που μου κάνει πάντα εκτύπωση- όσες φορές και να έχω χρησιμοποιήσει σκαρπέλο, είναι αυτή  η "απροσδόκητη" ευκολία να αφαιρεί μια φλούδα από ξύλο, με ένα απλό σπρώξιμο και κυρίως ότι αισθάνεσαι εκείνη την στιγμή ότι το ξύλο σου κάνει όλα τα κέφια, σαν να είναι η προέκταση της σκέψης σου !

 

Η χαρά του "μαραγκού" δηλαδή ! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αμα σου κάνει εκτύπωση να τυπώνεις ρε συ Στέλιο :hehe:

 

Δε πρόλαβα να τελειώσω γμτ. Τελικά είχε περισσότερη δουλειά από όσο νόμιζα <_< . Ετοιμο το μισό και το έχω αφήσει να κάνει τη "δουλειά" του :)

 

Και μιας και είπα "δουλειά" του ας το εξηγήσω κιόλας :)

Το βερνίκι που μπήκε ήταν εμποτισμού σε απόχρωση σκούρας καρυδιάς. Τέτοιου τύπου βερνίκια τα λατρεύω για πολλούς λόγους.

 

1. Αφήνουν τα νερά του ξύλου και δε τα κρύβουν

2. Οταν αρχίζεις να το απλώνεις έχει τελειώσει να παίζει ρόλο η "μαστοριά" σου. :)  Εκεί σε κάνει στην άκρη το ξύλο και ρουφάει αυτό που θέλει. Μετά περνάς ένα πανί, παίρνεις ότι περισσέψει και βλέπεις το αποτέλεσμα μπροστά σου.

3. Εχουν ζιζανιοκτόνα μέσα οπότε το ξύλο δε κινδυνεύει να πιάσει σαράκι κλπ

4. Δε ξεφλουδίζουν

5. Προστατεύει απο τη UV ακτινοβολία

6. Δε φαίνονται "πινελιές", τρεξίματα κλπ που γίνεται στη κοινή βαφή με πινέλο αν δεν ειναι γνώστης αυτός που το εφαρμόζει.

 

και μπορώ να συνεχίσω να γράφω μέχρι αύριο :hehe:

 

Οπότε νομίζω η μεταμόρφωση έχει ξεκινήσει ήδη. Αν σκεφτείτε ότι απο αυτή τη κατάσταση σήμερα το μεσημέρι...

 

post-33144-0-05375900-1454863173_thumb.j

 

 

...Περνάμε σιγά σιγά σε αυτή :)

 

post-33144-0-91179400-1454863189_thumb.jpost-33144-0-80178800-1454863191_thumb.j

post-33144-0-69353500-1454863193_thumb.j

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 Καλά ... άλλη φορά θα το εντυπώσω σε Α3 !! :hehe:

 

Ρε συ, η τελευταία φωτο "σκοτώνει" !

Τι φώς βγάζει από "μέσα" το "ταπεινό" το ξύλο !! :T:

Αγάπη μετά θα πέσει κέρωμα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το αποτέλεσμα, βέβαια αν θες φτιάχνεις παρόμοιο απ΄την αρχή αν διαθέτεις φαλτσοπρίονο βεβαίως βεβαίως. :bleh:

Μπορούμε να έχουμε πληροφορίες για τα βερνίκια/κεριά που χρησιμοποιείτε;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το αποτέλεσμα, βέβαια αν θες φτιάχνεις παρόμοιο απ΄την αρχή αν διαθέτεις φαλτσοπρίονο βεβαίως βεβαίως.

 

Ρε συ μη την πριζώνεις ...

... για τη κόβω να μας αφήνει σύξυλους και να πηγαίνει να φτιάξει ένα ! :D

Link to comment
Share on other sites

1. Το συγκεκριμένο δε θέλει φαλτσοπρίονο :p (έχω)

2. Βερνίκια εμποριμού χρησιμοποιώ της Vitex αλλά δε νομίζω να έχει και πολύ σημασία η μάρκα

3. Κερί φτιάχνω δεν αγοράζω ακολουθεί η συνταγή

 

 

 

πάστα με την οποία περνάω κουτάλες, πλάκες κοπής αλλά και όλα τα έπιπλα στο σπίτι (παρακάτω φώτο)
 
Κέρωμα ξύλινων μαγειρικών σκευών
120γρ πόσιμο παραφινέλαιο (απο το φαρμακείο)
25γρ μελισσοκέρι
 
Σε μπεν μαρι να διαλυθεί το κερί και μετά σε βάζο. Θα γίνει στερεό σα σκληρό βούτυρο. Παίρνεις ένα μάλλινο πανί το βουτάς μέσα και αρχίζεις το άπλωμα. Εννοείται ότι μιλάμε για γυμνό ξύλο και όχι λουστραρισμένο κλπ
 
 
tG6f4qZ.jpg
 
Dkxiqw7.jpg
 
 
 
Αλλη μία συνταγή που μου την έδωσε ο άνθρωπος που μου έβαλε το παρκέ στο σπίτι
 
Κέρωμα επίπλων
1. Παραφίνη = 100γρ
2. Λινέλαιο = 100γρ
3. Στεγνωτικό = 100γρ
4. Νέφτι πεύκου = 100γρ
 
 
Τα 1,2,3 μπαίνουν σε μπεν μαρί να λιώσουν.
Μετά το βγάζεις από το μπεν μαρί και ρίχνεις το νέφτι και ανακατεύεις οπότε προκύπτει ενα παχύρευστο λάδι (το νέφτι δεν αφήνει το κερί να ξαναγίνει στερεό).
 
 
Περνάμε μια παχιά στρώση με πινέλο και αφήνουμε να στεγνώσει μια μερα.
Το περνάμε ντουκοχαρτο.
 
 
Αν το έπιπλο είναι για εσωτερικό χώρο.
Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία και δεν χρειάζεται μετά τρίψιμο.
 
 
Αν το έπιπλο είναι για εξωτερικό χώρο και θέλουμε και να γλιστράει. 
Βάζουμε σε κούπα λίγο νερό μέσα και σε αυτό τρίβουμε πράσινο σαπούνι και το αφήνουμε να λιώσει.
Κατόπιν το ρίχνουμε στο μείγμα με τα λάδια.
Ανακατεύουμε και περνάμε το τελικό μείγμα σαν δεύτερο χέρι.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στο φαρμακείο όλα :p

 

Το πόσιμο παραφινέλαιο όπως το πόσιμο λινέλαιο το πουλάνε σε μπουκαλάκια σα σιρόπι. 

 

post-33144-0-53195500-1454867578_thumb.jpost-33144-0-97182800-1454867579_thumb.j

 

Επίσης προτιμάω στα σκεύη μαγειρικής ειδικά να ξέρω 100% τι έχει μέσα το κερί γιατί με αυτά θα μαγειρεύω :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου είπα "μην την πριζώνεις!!"

Έβγαλε Άσο από το μανίκι ! '

Και τι Άσο ! ! ! ! :T:

Αγάπη μεγειά !!! 

Έχω κάτι κοιλοδοκούς να κόψω, κόβει και από αυτούς ??!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Lakisss,  είπα να τιμήσω το τίτλο ποζεράδων :p

 

Αρχικά να πω κάποια πράγματα. Οπως θυμάστε κάποιοι πριν μερικές μέρες συγκεκριμένα στις 16.01.2016 αγόρασα το Dewalt DCD776C2

Τη Παρασκευή που μας πέρασε μόλις πήγα να βγάλω ένα τρυπάνι το τσοκ κόλλησε και άρχισε να κάνει ένα "μηχανικό" ήχο σα να τρώγονται γρανάζια. Το πήρα σήμερα το πρωι, πήγα στον Παυλάτο και χωρίς πολλά πολλά πήρε το δικό μου και μου έδωσε ένα κουτάτο, ανανεώνοντας και την εγγύηση. Σίγουρα παίζει ρόλο η εταιρία αλλά σίγουρα αξίζει και ένα μπράβο το μαγαζί για την άμεση αντικατάσταση. Ξενέρωσα να πω την αμαρτία μου αλλά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.

 

Πριν φύγω απο εκεί πήρα και το παλμικό που το είχα απωθημένο. Μοντέλο Dewalt DCF886N

Review το Σ/Κ

 

 

post-33144-0-11074000-1454935775_thumb.jpost-33144-0-25040700-1454935777_thumb.j

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.