Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Dante80 έγραψε:

Αν έχω καταλάβει καλά, πηγαίνοντας στο AM4 είσαι στην αρχή νέας πλατφόρμας. Το αυτό συμβαίνει αν πας στους SL-X / KL-X (299).

 

Ο CL θα είναι το τέλος της 1151. Αν ήδη έχεις σύστημα στην πλατφόρμα θα είναι ταμαμ, αλλά αν πας για νέα αγορά..εξαρτάται βέβαια από το πόσο συχνά κάνεις αναβάθμιση/αλλάζεις σύστημα.

Γενικα επειδη θελω να κανω ενα καλο upgrade τωρα θελω να παρω κατι που θα ειναι ανταγωνιστικο και top τουλαχιστον για τωρα και φυσικα να μην βγουν οι CL και πω τι μ#####ς ημουν που πηγα σε 1800Χ....Αλλα απο οτι φαινεται, ο 1800Χ δυσκολα θα χανει απο τους CL....Εδω ακομα και ο 1700Χ θεωρω πως θα ειναι ισαξιος αν οχι καλυτερος...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης. Αυτό το τσίμπησα από το forum του ΑΤ. Αν γνωρίζετε μερκελικά βουρ, ειδάλλως περάστε από τον κ. Γκούκλη.

 

Ενδιαφέροντα συμπεράσματα για σύγχρονο και μελλοντικό gaming.

Έγινε επεξεργασία από Dante80
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, billpeppas said:

Σε περίπτωση που δεν το έχεις πάρει πρέφα, τα έχουνε πουσάρει αρκετά κοντά στα όρια τους.

Ένα μικρό hint τα 5.33GHz max CPU-z validation clock με υγρό άζωτο...

Εκτός και αν νομίζεις ότι τα CPU αυτά έχουν το μαγικό ζωμό που πάνε με αέρα/water στα 4.8GHz και με άζωτο τελικιάζουν στα 5.1GHz :D

Τόσο έπιαναν με άζωτο οι i7 920. Οι σχετικά καλοί D0 έφταναν τα 4,4 Ghz για καθημερινή χρήση. Στους ΖΕΝ δεν τίθεται θέμα τοίχου(μη ανταπόκριση) στο overclocking. Μόνο κίνδυνος από θερμοκρασίες και τάσεις. 

 

 

1 hour ago, adpanos said:

και με τον 6900K να παίζει στα 4Ghz και αυτός !!!

AMD%20Ryzen%20Tech%20Day%20-%20Lisa%20Su

 

Τα λόγια είναι περιττά για το τι έχει κάνει η AMD από εχθές στην αγορά και σε εμάς τους πελάτες, ενδιαφερόμενους.

εδιτ: Λάθος μου. Το ITBM ανοίγει σε single score που είναι και το ζητούμενο.

 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, johnysg7 said:

Γενικα επειδη θελω να κανω ενα καλο upgrade τωρα θελω να παρω κατι που θα ειναι ανταγωνιστικο και top τουλαχιστον για τωρα και φυσικα να μην βγουν οι CL και πω τι μ#####ς ημουν που πηγα σε 1800Χ....Αλλα απο οτι φαινεται, ο 1800Χ δυσκολα θα χανει απο τους CL....Εδω ακομα και ο 1700Χ θεωρω πως θα ειναι ισαξιος αν οχι καλυτερος...

Σύμφωνος.

 

Η δικιά μου θέση είναι πιο περίεργη. Αναβάθμιση κάνω όποτε καταφέρνω να πείσω την γυναίκα (δλδ περίπου στην ίδια συχνότητα με τις απογραφές πληθυσμού lol). Στην προηγούμενη απογραφή, αντί για τον θεούλη Q6600 ήθελα κλόκια τρομάρα μου και πήγα στον πολύ καλό E8400. Ιδιαίτερο παράπονο δεν έχω (και σίγουρα, το hindsight δεν βοηθούσε τότε), αλλά σήμερα που τρενάρω αναβάθμιση από τα Χριστούγεννα (και παίζω 5-4-1 για να μην μου φάει τα λεφτά για νέο σαλόνι) σκέφτομαι να πάω σε 8πύρηνο να ξεμπερδεύω.

 

Οπότε για μένα το θέμα είναι πάνω κάτω μονόδρομος. Αυτός όμως που έχει 4/8 σύστημα από SB και πάνω, πρώτον έχει βγάλει τα λεφτά του ήδη (OC + χρήση) και δεύτερον δεν έχει ειλικρινά ιδιαίτερο λόγο να αναβαθμίσει τώρα.

 

Στην θέση σου (και αν το σύστημα της υπογραφής είναι αυτό για το οποίο μιλάμε) θα περίμενα Zen+ και την επόμενη κίνηση της Intel πριν κουνηθώ. :mellow:

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dante80
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, astrolabos said:

Με i5 2500k του 2011 εν έτη 2017 είμαι οριακά ευχαριστημένος. Ας είναι καλά η intel και το άρμεγμα που έριχνε λόγω έλλειψης ανταγωνισμού.

Βρες έναν 2600K και είσαι ok. Η ίντελ έριχνε άρμεγμα κρατώντας ακριβούς τους 6 cores. Σε single core δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Dante80 έγραψε:

Σύμφωνος.

 

Η δικιά μου θέση είναι πιο περίεργη. Αναβάθμιση κάνω όποτε καταφέρνω να πείσω την γυναίκα (δλδ περίπου στην ίδια συχνότητα με τις απογραφές πληθυσμού lol). Στην προηγούμενη απογραφή, αντί για τον θεούλη Q6600 ήθελα κλόκια τρομάρα μου και πήγα στον πολύ καλό E8400. Ιδιαίτερο παράπονο δεν έχω (και σίγουρα, το hindsight δεν βοηθούσε τότε), αλλά σήμερα που τρενάρω αναβάθμιση από τα Χριστούγεννα (και παίζω 5-4-1 για να μην μου φάει τα λεφτά για νέο σαλόνι) σκέφτομαι να πάω σε 8πύρηνο να ξεμπερδεύω.

 

Οπότε για μένα το θέμα είναι πάνω κάτω μονόδρομος. Αυτός όμως που έχει 4/8 σύστημα από SB και πάνω, πρώτον έχει βγάλει τα λεφτά του ήδη (OC + χρήση) και δεύτερον δεν έχει ειλικρινά ιδιαίτερο λόγο να αναβαθμίσει τώρα.

 

Στην θέση σου (και αν το σύστημα της υπογραφής είναι αυτό για το οποίο μιλάμε) θα περίμενα Zen+ και την επόμενη κίνηση της Intel πριν κουνηθώ. :mellow:

 

 

Για τους skylake-E που θα βγουν το καλοκαιρι τι αποψη εχεις συγκριτικα με τους Ryzen και κυριως συγκριτικα με τον 1800Χ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Τόσο έπιαναν με άζωτο οι i7 920. Οι σχετικά καλοί D0 έφταναν τα 4,4 Ghz για καθημερινή χρήση. Στους ΖΕΝ δεν τίθεται θέμα τοίχου(μη ανταπόκριση) στο overclocking. Μόνο κίνδυνος από θερμοκρασίες και τάσεις. 

 

 

Εδώ είναι το ζουμί.

Επειδή το είδα και γω αυτό. Λέει 4 Ghz Intel Turbo Boost Max (technology). Δεν πρέπει να αφορά όλα τα cores και συμπεριλαμβάνεται στη  ΣΤΟΚ λειτουργία. Αν ψάξεις στο youtube για cinebench με 6900Κ, θα δεις ότι στοκ δεν πάνε πάνω από 3,7Ghz και βγάζουν όσο περίπου και στη δοκιμή της AMD. Αυτό δεν μου φαίνεται καλό(για το single score των ΖΕΝ), γιατί και γω νόμιζα ότι η διαφορά σε συχνότητες είναι πιο μικρή.

 

 

Για να τρέξει το IBMT 3.0  στον intel πρέπει να φορτώνει ένα νήμα. 

Για να μετρήσεις single thr. στο cinebench r15 πας και ζητάς από τα preferences  τα νήματα που θες να τρέξει το τεστ! 

Έτσι βλέπεις το σκορ σε ένα core του πολυπύρηνου με όλα τα turbo, xfr, mpuntuar κ.λ.π. που υποστηρίζει.

 

 

cine.jpg

 

Όταν λοιπόν ζητήσεις ένα νήμα στο cinebench, λογικά ο 6900Κ θα πιάσει τα 4Ghz  υποστηρίζοντας  IBMT.  Κάνω λάθος συλλογισμό ?

 

Γιατί μιλάμε για το IPC PER CORE

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, johnysg7 said:

Για τους skylake-E που θα βγουν το καλοκαιρι τι αποψη εχεις συγκριτικα με τους Ryzen και κυριως συγκριτικα με τον 1800Χ? 

Νέα μπουτικ πλατφόρμα, περιμένω ελαφρώς καλύτερα κλόκια από τους Broadwell-E, και την ίδια διαφορά στο IPC περίπου σε ανθρώπινα tasks. Κοντολογίς, μια διαφορά περίπου 20-25% από τους 1800X στα περισσότερα tasks (αν κάνεις OC). Υπό αυτή την έννοια, ενδέχεται η αγορά ενός 6c/12t SL-E να σου δώσει τα ίδια αποτελέσματα σε heavy multithreaded tasks με τον 8c/16t 1800X (και καλύτερα αποτελέσματα όταν δουλεύεις λιγότερα των 16 threads). Για περίπου τα ίδια φράγκα - τουλάχιστον για το CPU μόνο, σε Ελληνικές τιμές.

 

Νομίζω πως θα είναι καλή περίπτωση αν το φυσάς και δεν σε ενδιαφέρει το perf/$. Δεν προβλέπω ιδιαίτερη πτώση στις τιμές σε σχέση με την προηγούμενη πλατφόρμα (μιλάμε για κομμάτια που αγοράζει το 1% της αγοράς), και με δεδομένο πως οι μπλε θα κρατήσουν το perf crown, θα πέσει το κλασσικό άρμεγμα.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν θες να πας σε νέο σύστημα αξίζει να περιμένεις λίγο να δεις τι θα πιάσουν. Προσωπικά δεν έχω τα λεφτά για αυτό, οπότε τους έχω χεσμένους επι της αρχής (ή μάλλον, επί της αφραγκίας). :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dante80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα άγριο GTAV εμφανίζεται στον ορίζοντα. 

 

1700 vs 7700k σε GTA V

Παρόμοιο average αλλά χαμηλότερα lows και highs για τον ryzen stock. Πολύ καλό αποτέλεσμα για τον Ryzen, ειδικά σε αυτή την συχνότητα.

 

 

GTA V Max Setting 1920x1080 

CPU          min avg max

i7-7700k stock 38 89 170

i7-7700k 5GHz 47 88 195

R7 1700 stock 28 85 132

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλύτερα να μην λέμε πολλά,μακάρι να βγεί κάτι αξιόλογο {οπως ryzen} να σπάσει επιτέλους το μονοπώλιο υπέρ Intel.Απο μεριά μου έχω μερικά ερωτήματα,θα κανει overclock με υδροψυξη  4.4-4.5? θα είναι καλός σε θέμα Rendering {οχι benchmarks},αυτα ακόμα δεν τα είπανε,αν τα παραπάνω κάνουν σωστό overclock να έχει καλή ταχύτητα ανά πυρήνα ghz,σωστη θεμοκρασία κλπ,ΣΥΓΝΩΜΗ Intel αλλά εκει θα χάσει την μπάλα λόγο τιμης,απο επίδοσης είναι κάπου τα ίδια {stock λειτουργία}.Για να δούμε είμαι κάτοχος 5960Χ 4.5Ghz 24/7.Μακάρι επιτέλους να σπάσει το μονοπώλιο εδώ και χρονιά.Τιμες δεν πιστευω να ριξει η Intel με την καμια .Αυτα τα βιντεο που ανεβάσετε μην τα πιστευε ειναι μουφιες

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ARMAGEDDON said:

αυτός εδώ έχει άλλη άποψη (έχει τον 1700χ)

 

 

Τρελοφέικ φαίνεται αυτό. Δες cache, SKU vs stock clocks, ES sample, τρελές διαφορές σε FPS κτλ.

Έγινε επεξεργασία από Dante80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος PanosXidis έγραψε:

Περιμένουμε να τα παρουν σε χερια reviewers να κανουν benchmarks σε παιχνιδια,rendering κλπ.Μην γράφετε οτι να ναι ενώ δεν ισχύει τίποτα.

Σωστοτατος... Εαν δεν βγουν τα κανονικα bench σε hardcore gaming situations και δεν δουμε μερικα Ο/C attempts , Θερμοκρασιες κτλπ καλυτερα να κραταμε συγκρατημενη αισιοδοξια παρα μετα να παμε για μαλλι και να βγουμε κουρεμενοι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς η εταιρία παιδιά μας έδειξε μια γεύση το τι specs έχει και τι δυνατότητες με το πρώτο μάτι,ΔΕΝ ΚΑΘΗΣΑΝΕ να το αναλύσουν αυτην ειναι δουλεια για τους reviewers.Λοιπόν περιμένουμε με αγάπη να δούμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Χαλαρααά... αφήστε αυτά τα βίντεο του κ@λ@@! ;) Έλα ρε @PanosXidis φύγαμε για Ryzen! :p 

Θα κανω join το club σας @Dj_ALeX & @PanosXidis απο οτι φαινεται.... :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οσο για των φίλο @billpeppas με αυτά που γράφεις φίλε ειναι σαν να ξέρεις τι θα βγει εδω βγάζει 8πυρηνο με 30-40ευρω περισσοτερα απο τον 7700κ και εσυ μηλας για IPC μονο?{Αν ισχυει παντα στο τελος που θα τα δουμε}.Επισης έτσι πώς μiλάς είναι σαν να κάνεις επιθέσεις εμείς δεν σε φταίμε που πηρες 7700κ 400ευρω.Αρχίζεις λες για AVX2 πλάκα κανεις?στην εταιρια μεσα εισαι?που ξερεις τι θα βγει ρε μαν?Και εγω εχω τον 5960Χ αλλα καποια πραγματα πρεπει να βγαζουμε το καπελο παντα φιλικα :D

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα cinebench r15 single score από 6700 στα 4Ghz για σύγκριση. 7% διαφορά από broadwell(=ΖΕΝ), όχι από haswell. Ακόμα και στα games η διαφορά skylake-haswell μπορεί να υπερβεί το 10-15%.

 

Spoiler

6700_K_4.png

 

@Dante80

Δεν φαίνεται πια το βίντεο που έβαλες. Αυτά τα frame drops είναι στιγμιαία; Μου φαίνεται λίγο δυσκολό να πιστέψω ότι ο 7700Κ στοκ είναι 35% καλύτερος από τον ΖΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.