Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Στο Techpowerup είχαν κάνει poll "GTX 1060 ή RX 480"? Το αποτέλεσμα με χιλιάδες ψήφους βγήκε 2 προς 1 υπέρ της 480.

Στα μαγαζιά όμως η 1060 πούλαγε 2-3 φορές περισσότερο από την 480.

Αυτά τα polls είναι ψιλό άχρηστα.

αχρηστα ή οχι, κανεις δε μιλαει για gpu! μιλαμε για cpu και για την πολυαναμενομη δουλεια των κοκκινων που την δουλευαν επι μια 4ετια τουλαχιστον... Τα αποτελεσματα δειχνουν να τη δικαιωνουν προς στιγμης, οποτε λογικο και το σχετικο αποτελεσμα στο poll. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος wiznick έγραψε:

Μακαρι να την δικαιωσουν τα αποτελεσματα για να δουμε σοβαρες βελτιωσεις στους επομενους Intel :D

αμα συνεχιστει αυτο και αποδειχτει η βαση για το μεγαλο comeback της  AMD γιατι να ξαναγυρισεις σε Intel?

Link to comment
Share on other sites

Just now, johnysg7 said:

αμα συνεχιστει αυτο και αποδειχτει η βαση για το μεγαλο comeback της  AMD γιατι να ξαναγυρισεις σε Intel?

Γιατι πριν 3 μηνες εστησα νεο PCακι και δεν προκειται να ασχοληθω με αναβαθμισεις για 3+ χρονια, οποτε μεχρι τοτε λογικα η Intel θα εχει αντιδρασει, ως συνηθως!

Ασε που το πιθανοτερο (και ευκολοτερο) ειναι να αλλαξω πρωτα gpu...

Ειμαι σιγουρος οτι πλεον ειναι πολυ καλυτερη η κατασταση αλλα οι εμπειριες που ειχα με AMD/Cyrix πλατφορμες την εποχη των Pentium I/II, ηταν τραυματικες.
Απο τοτε προτιμω Intel αγνοωντας τα benchmarks, απλα θελω trouble-free καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

The truth is out there!!!


Έβαλα το ερώτημα και σε ένα άλλο forum στο εξωτερικό που γράφω συχνά και μου ήρθε μια πολύ ξενερωτικη απάντηση.

Ελπίζω να μην έχει κάνει το ίδιο χοντροκομμενο λάθος η AMD για 2η φορά:

http://techreport.com/news/22100/amd-corrects-muffed-bulldozer-transistor-count
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wiznick said:

Γιατι πριν 3 μηνες εστησα νεο PCακι και δεν προκειται να ασχοληθω με αναβαθμισεις για 3+ χρονια, οποτε μεχρι τοτε λογικα η Intel θα εχει αντιδρασει, ως συνηθως!

Ασε που το πιθανοτερο (και ευκολοτερο) ειναι να αλλαξω πρωτα gpu...

Ειμαι σιγουρος οτι πλεον ειναι πολυ καλυτερη η κατασταση αλλα οι εμπειριες που ειχα με AMD/Cyrix πλατφορμες την εποχη των Pentium I/II, ηταν τραυματικες.
Απο τοτε προτιμω Intel αγνοωντας τα benchmarks, απλα θελω trouble-free καταστασεις.

Δηλαδή όταν κυκλοφορούσαν οι Athlon64, οι εμπειρίες από τους Pentium 4 ήταν υπέροχες; Ονειρικές;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Petrossortep said:

Φοβερό. Και απ'ότι είδα κάθε core θα μπορεί να κλοκαριστεί ξεχωριστά με ξεχωριστές τάσεις σωστά; Θα ναι σούπερ να κρατάς ψηλά το ένα core για draw calls και ai με τα υπόλοιπα default.

 

Εν τω μεταξύ στο σπίτι του billpeppa :p

 

 

Και θα το κάνουμε σαν τα κινητά θα βάζουμε 1-2 πυρήνες max out και οι υπόλοιποι στοκ

Link to comment
Share on other sites

Το newegg ξεπούλησε από pre-orders του 1800X - τον βγάζει out of stock.

Διαθέσιμος ξανά από 03/03, μετά την επίσημη κυκλοφορία του.

 

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819113430&cm_re=AMD_Ryzen_1800X-_-19-113-430-_-Product

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ παράγγειλα RAM να τις έχω οχοαχοαχοαοχα τσουφ τσουφ τσουφ το τρενάκι

CMK16GX4M2B3200C16 VENGEANCE LPX BLACK 16GB   (στην gigabyte στο support memory list έχουν την CMK32GX4M2B3200C16) η διαφορά είναι 16gb ή 32gb

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ARMAGEDDON said:

εγώ παράγγειλα RAM να τις έχω οχοαχοαχοαοχα τσουφ τσουφ τσουφ το τρενάκι

CMK16GX4M2B3200C16 VENGEANCE LPX BLACK 16GB   (στην gigabyte στο support memory list έχουν την CMK32GX4M2B3200C16) η διαφορά είναι 16gb ή 32gb

Για να δούμε πού θα είναι το sweet spot...  Μήπως βιάστηκες; Δεν ξέρουμε αν οι ZEN ακούνε στα πολλά MHz των μνημών. Αυτό συνέβαινε με τα APU της AMD διότι η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών κέρδιζε από την ταχύτητα των μνημών (αν δεν κάνω λάθος). Οι ZEN όμως δεν έχουν καν ενσωματωμένο gpu. Εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν έχω διαβάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gdp77 said:

Για να δούμε πού θα είναι το sweet spot...  Μήπως βιάστηκες; Δεν ξέρουμε αν οι ZEN ακούνε στα πολλά MHz των μνημών. Αυτό συνέβαινε με τα APU της AMD διότι η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών κέρδιζε από την ταχύτητα των μνημών (αν δεν κάνω λάθος). Οι ZEN όμως δεν έχουν καν ενσωματωμένο gpu. Εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν έχω διαβάσει ακόμα.

not care άστες να υπάρχουν να κάθονται , μιας και την έχω πατήσει με αυτές που έχω τώρα και τον 920

να μην μπορώ να κάνω extreme ο/c διότι οι μνήμες της muskin πάνω από 1600 δεν πάνε με την καμία ! (άλλες εποχές με BCLK o/c)

επίσης τι 120 τι 150.... ευρώ

 

edit

επίσης παράγγειλα τώρα ποιο πολύ επειδή θα κινηθεί η αγορά και θα ακριβύνουν , αν μπεις στο site της corsair της έχει στα 185ευρώ , τις παράγγειλα από το κιτρινομάγαζο στα 145 ευρώ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ένα από τα μείον των σημερινών μητρικών - πέραν των αρχικών υψηλών τιμών - που μπορώ να σκεφτώ, είναι το HDMI 1.4. Φαντάζομαι μόλις βγουν οι νέες APUs θα το γυρίσουν όλοι σε HDMI 2.0.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Efialtis said:

To AM4 είναι κοινό για CPU/APU οπότε αυτοί που θα βάλουν πάνω APU νοιάζονται.  ;)

Γιατί υπάρχει περίπτωση κάποιος να πάρει τώρα μητρική, να της καρφώσει ΖΕΝ 1700+ και να το γυρίσει σε APU αργότερα; Δεν νομίζω.

 

Προφανώς όταν μετά από 2-4-6- δεν ξέρω γω πόσους μήνες κυκλοφορήσουν τα APU, θα βγουν και μητρικές με HDMI 2.0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με τους ryzen και μακάρι να επιβεβαιωθούν και επίσημα ΑΛΛΑ ξαφνικά αυτό που παρατηρώ είναι ότι όλοι οι υπεράνω και οπαδοί του value που τρελαίνονταν με το ότι κάποιος αγοράζει με 300 επεξεργαστή και 150 μητρική είναι έτοιμοι να σκάσουν τα διπλά...

 

Δηλαδή:

"Έλα μωρέ, θα τα σκάσεις στην intel για τον i7 ενώ με έναν 8320 κλοκαρισμένο κάνεις την ίδια δουλειά;"..... Ξαφνικά η δουλειά σταμάτησε να είναι ίδια και επεξεργαστές του 500αρικου γίναν vfm λύσεις. Ντάξει τα 300αρια για amd μητρική είναι από άλλο ανέκδοτο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yanni said:

Δηλαδή όταν κυκλοφορούσαν οι Athlon64, οι εμπειρίες από τους Pentium 4 ήταν υπέροχες; Ονειρικές;

Εχω 3 μηχανηματα P4 1.8-1.9GHz που ακομα και σημερα δουλευουν απροβληματιστα, ολο το πακετο μητρικη,cpu,κτλ. Οποτε ναι, μια χαρα εμπειριες εχω απο αυτους!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

Όλα καλά με τους ryzen και μακάρι να επιβεβαιωθούν και επίσημα ΑΛΛΑ ξαφνικά αυτό που παρατηρώ είναι ότι όλοι οι υπεράνω και οπαδοί του value που τρελαίνονταν με το ότι κάποιος αγοράζει με 300 επεξεργαστή και 150 μητρική είναι έτοιμοι να σκάσουν τα διπλά...

 

Δηλαδή:

"Έλα μωρέ, θα τα σκάσεις στην intel για τον i7 ενώ με έναν 8320 κλοκαρισμένο κάνεις την ίδια δουλειά;"..... Ξαφνικά η δουλειά σταμάτησε να είναι ίδια και επεξεργαστές του 500αρικου γίναν vfm λύσεις. Ντάξει τα 300αρια για amd μητρική είναι από άλλο ανέκδοτο.

πόσο δίκιο έχεις!!!! η φάση με την ανακοίνωση των νέων amd  με κάνει να πιστεύω ότι τα θέλουμε άλλα τρία μνημόνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

πόσο δίκιο έχεις!!!! η φάση με την ανακοίνωση των νέων amd  με κάνει να πιστεύω ότι τα θέλουμε άλλα τρία μνημόνια.

 

Απλό καθαρό marketing. Βγάζει η bmw τη m3 στα 100.000 €. Η volkswagen απαντάει με αντίστοιχο στα 50.000 €. Κι εσύ που ήσουν για μέχρι τα 25.000 και κάνα oktavia, πας και παίρνεις το vw θεωρώντας ότι έκανες vfm, τζάμπα αγορά... Κακό δεν είναι, αντιφατικό είναι. Και δείχνει γενικά ότι χιλιάδες σχόλια στο παρελθόν, κυρίως υπεράσπισης των 8XXX, γράφτηκαν από pure φανμποϊλίκι, δεν τα πίστευαν ούτε οι συντάκτες τους...

 

Το cinebench ....

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.