Jump to content


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Με έχει πιάσει μία μανία κατασκευών αυτές τις μέρες. Τελείωσα σχεδόν μία αναβάθμιση στον εκτυπωτή και τελείωσε και το True Violet :) 

Για το δεύτερο θα τα πούμε εντός των ημερών

 

O εκτυπωτής που έφτασε στα χέρια μου είναι ο Printrbot Simple Metal. Στα θετικά του ότι οι εκτυπώσεις του είναι αρκετά καλές, έχει Auto level άρα δε χρειάζεται όπως στον Wanhao Duplicator i3 που είδαμε μαζί σε πρόσφατη παρουσίαση να κάνουμε Level το bed κάθε τρεις και λίγο και επίσης, έχει μικρό μέγεθος. Τον παίρνεις πραγματικά και τον βγάζεις βόλτα.

 

Το τελευταίο βέβαια σημαίνει και μικρή επιφάνεια εκτύπωσης. Εκτυπώνει μόλις 15x15x15cm και ήθελα το κάτι παραπάνω. Αφού τον περιεργάστηκα και αφού είδα ότι υπάρχουν έτοιμα kit από την εταιρία για αναβάθμιση με έπιασε το μικρόβιο.

 

Από την εταιρία μπορεί κάποιος να αναβαθμίσει τον άξονα x και τον άξονα z. Εγώ όμως τα ήθελα μονά ζυγά δικά μου και ήθελα και τον y. Αμ πως!!!

 

Και που λέτε μπήκαν κάτω μολύβια και χαρτιά για να βγάλω ένα κοστολόγιο.

 

Χρειάστηκα

 

4 μπαρες διαμέτρου 8mm και μήκους 40cm   --------------------------------------------------------->  20ευρω

2 μπάρες διαμέτρου 12mm και μήκους 40cm ---------------------------------------------------------> 10ευρω

1 και κάτι μέτρα ιμάντα GT2 ----------------------------------------------------------------------------------> το είχα τελικά καταχωνιασμένο κάπου στην αποθήκη

Ενα κομμάτι αλουμινίου 45x32 6mm πάχους 7075 dead flat -----------------------------------> 23ευρώ

και το δύσκολο.... Μία Acme ντίζα που μου έβγαλε τη Παναγία μέχρι να τη βρω. -----> 35ευρώ

 

Είμαστε λοιπόν συνολάκι 88ευρώπουλαααααα

 

Printrbot simple metal x axis upgrade

 

Πρώτος έγινε upgrade o πιο εύκολος άξονας που δεν είναι άλλος από τον άξονα x

 

Ξεβιδώθηκε το μαμα bed βγήκε ο εργοστασιακός ιμάντας, βγήκαν οι εργοστασιακές μπάρες μπήκαν οι νέες, νέος ιμάντας και βίδωμα.

 

IMG_20160901_143002_HDR.jpgIMG_20160901_201709_HDR.jpgIMG_20160901_145204_HDR.jpg

 

Συγκριτικά το μαμα bed Με το νέο παρακάτω

 

IMG_20160901_145257_HDR.jpg

 

Printrbot simple metal y axis upgrade

 

Μετά σειρά πήρε ο άξονας y που με δυσκόλεψε περισσότερο. Η δυσκολία είναι ότι έπρεπε να γίνει μία προέκταση του σκελετού για να χωρέσουν οι 40cm μπαρες. Με προσοχή, καλό μέτρημα, ποντάρισμα, τρύπημα και τις ανάλογες φρεζάτες βίδες για να μην ενοχλείται η διαδρομή, ο σκελετός μεγάλωσε. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα αντικαταστήσω το 7075 αλουμίνιο με στρατζαριστό για να μοιάζει όσο γίνεται πιο εργοστασιακός.

 

 

IMG_20160901_162826_HDR.jpgIMG_20160901_163146_HDR.jpgIMG_20160901_183831_HDR.jpgIMG_20160901_183814_HDR.jpg

 

Printrbot simple metal z axis upgrade

 

Και τέλος ο πονεμένος άξονας z. Η εταιρία αν δείτε στο Site της δίνει το upgrade kit μαζί με το παρακάτω αλουμίνιο με έτοιμες πακτωμένες τις 12άρες μπαρες. Ο λόγος; Επειδή για αν τις βγάλετε θέλετε βαριοπούλα :p 

Προσωπικά με μία πόντα και με μία ματσόλα σφαιριδίων κατάφερα με 10-15 χτυπήματα να βγάλω τις παλιές και να βάλω τις νέες και να βάλω και την περιβόητη μακρύτερη ντίζα που έψαχνα εναγωνίως. 

 

IMG_20160901_185317_HDR.jpgIMG_20160901_191250_HDR.jpgIMG_20160901_185505_HDR.jpg

 

Και κάπως έτσι καλά μου παιδιά μετά από μία μέρα εργασιών φτάσαμε εδώ :)

 

IMG_20160902_173633.jpg

 

η μελαμίνη από κάτω έχει μπει και έχει βιδωθεί πάνω της ο εκτυπωτής (κάποια στιγμή να θυμηθώ να περάσω κάνα PVC :p ) μιας και το μετατοπισμένο πλέον κέντρο βάρους το έκανε να παίρνει τη μία μεριά. 

 

Γι' αυτό το σκοπό επιστρατεύτηκε και ελαστικό ενισχυμένο με λινό, με το οποίο πέρα από τα ποδαράκια, ντύθηκαν και οι γωνίες αλλά και η μελαμίνη απο κάτω και ο θόρυβος πλέον έχει μειωθεί αισθητά!

 

IMG_20160901_203313_HDR.jpgIMG_20160901_204111_HDR.jpgIMG_20160902_161139.jpg

 

Εγιναν οι πρώτες δοκιμές όλα λειτουργούν ρολόι και τη Δευτέρα αναμένω και ταινιούλα για να πάρει τη θέση της στο bed.

 

είμαι κατι παραπάνω από απλά ευχαριστημένη. Με ~100ευρώ και με μία μέρα δουλίτσα, έχω αρκετά μεγάλες διαστάσεις για εκτύπωση. Περίπου 30x30x25cm. 

Μένει να μπει ένα heated bed και θα κάνει καιρό να με απασχολήσει το θέμα αναβάθμισης για 3d printer.

 

Cheers!

 

 

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που άρχισες νομίζω θα κάνεις και άλλα mods/upgrades. Κάτι που μπορείς να εκτυπώσεις για δοκιμή (ίσως χωρέσει διαγώνια) είναι τα δύο κομμάτια σαν ένα του σασί από το project OpenRC F1. Αλλά με τόσο μεγάλο build volume σε βλέπω να αλλάζεις και hot-end ή να βάζεις nozzle με μεγαλύτερο άνοιγμα, ώστε να μειώσεις τους χρόνους εκτύπωσης για μεγάλα αντικείμενα. Έτσι και αλλιώς φαντάζομαι ο σκελετός και τα βηματικά θα θέλουν χαμηλές ταχύτητες για να ανταπεξέλθουν στις αλλαγές.

 

Καλή συνέχεια, happy printing και περιμένουμε νεότερα όταν μπει το heated bed.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GregEl Ευχαριστώ ρε συ να είσαι καλά! Μου έδωσες και καταπληκτική ιδέα για δώρο στον ανιψιό!!

 

@ntemian Λόγω συντήρησης τα συνημμένα και οι φωτογραφίες αντιμετώπιζαν κάποια θέματα. Σιγά σιγά όλα επανέρχονται :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε συ θύμισέ μου. Με ποιον Printer είσαι τώρα ή με ποιους τεσπα.

 

Το πρώτο μεγάλο που θα τυπώσω πάντως μόλις μπει η ταινία είναι τη βάση για τα ακουστικά που έκανα στο review αλλά μονοκόμματη. Λέω να την κάνω και απο Wood να δω τι παίζει με δαύτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω τον Felix 3.0 με δύο part cooling fans, μόνωση κάτω από το heater της επιφάνειας και προς το παρόν εκτυπώνω πάνω σε γυαλί με UHU stick. Για ξύλο εμένα το 0,35 nozzle μπουκώνει και εκτυπώνω σωστά μόνο με 0,5mm nozzle. Οπότε πρόσεχε για φραξίματα αν έχεις 0,4mm nozzle. Το formfutura easywood είναι πολύ καλό πάντως! Τα αριστερά βάζα είναι σε ξύλο.

 

Σε λίγο θα έχω τον δεύτερο με τις "λίγες" αλλαγές που θέλω να κάνω... Όταν γίνει ο δεύτερος, θα κάνω τον Felix 3.0 με δύο κεφαλές όπως τον είχα για 6 μήνες περίπου και θα έχω τον αναβαθμισμένο για καθημερινή χρήση. Μετά θα πάρω και original prusa i3 mk2 και για το makerspace θα πάρω έναν cubicon single, έναν DWS Xfab και έναν Sintratec. Περίπου τότε είναι που θα κηρύξω πτώχευση... :(

13653266_1407131909303938_35391561516732966_o.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφα ρε συ πωπω.  Ανυπομονω να ξεκινησω και εγω. Περα απο ενα δυο δοκιμαστικά δεν εχω κανει κατι ουσιαστικό ακομα. Ζηλευωωωωωω

 

Για το wood περιμενω το κατάστημα 3dexpert που θα φερει κατι νεα χρωματακια για να ξεκινησω. Οσο για τις μυτες πρεπει να παρω μερικες εχω μολις δυο προς το παρον. Αχχχχχ πανε τα λεφταααααααα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.