Jump to content



Μεταξύ 140ρηδων ανεμιστήρων


tommybertsen

Recommended Posts

Καλοι φαινονται και οι cryorig! Δε καταλαβαινω γιατι δινουν 1 χρονο εγγυηση αυτοι και οι alpenfohn παρολα αυτα. Και ζητανε και ενα καρο λεφτα εκτος των αλλων. 

 

Ρυθμιζονταν, αλλα επειδη ηθελα ανα πασα στιγμη να τους ρυθμιζω χειροκινητα, εχω φαν κοντρολλερ πλεον. Ηθελα να "παιζω" για να βλεπω και τις διαφορες θερμοκρασιων κλπ , και να μην ειναι παγια η εντολη "ταδε θερμοκρασια , τοσες στροφες". 

Στο μεταξυ ειμαι στο να παρω 2Χalpenfohn ή 1Χphanteks ιδιο με τον πισω, και να τους βαλω μπροστα. Για πισω εχω εναν redux 1200 απο noctua.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τους άκουσες και μόνος σου. Σε full στροφές και δεν κάνουν κιχ.

Τώρα, περίμενε να έρθει και η κάρτα να βγάλω το καλοριφερ από το pc και θα σου πω και θερμοκρασίες.

 

Θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι λέμε σε ultra TW Warhammer...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι σε φαση παραγγελιας , αλλα δε ξερω ακομη τι θα κανω. Με βλεπω να παιρνω εναν τετοιο  αντι 2 14ρια και να γινουν pair με τον οπισθιο fan , απλα μπροστα.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τελικά και πρόλαβα ίσα να τους τοποθετήσω. Έρχονται με προέκταση και λαστιχενιες βίδες τοποθέτησης και από θόρυβο και οι 2 μαζί κάνουν όσο ο 200ρης μόνος του [emoji14] Μια χαρά είναι τελικά τα φουρφουρια , η διαφορά αμέσως ήταν καναδυο βαθμούς. Όταν επιστρέψω από το ταξίδι θα είμαι σε θέση να τους τσεκάρω καλύτερα . Πάντως για να βγει ο 200ρης έπρεπε να φύγουν τα cages των δισκων..

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι διαφορες ειναι οτι σε ολα εχω idle 2-3° πιο κατω σταθερα. Η ambient θερμοκρασια εχει πεσει κατα 1° απο τοτε που τα εβαλα. Βλεπω μεγαλη διαφορα στον WD Black δισκο μου (ανεβαζε πανω απο 30 , τωρα με μισες στροφες ειναι 22° ο δισκος , και να φανταστειτε το εχω να απενεργοποιειται). 

Δε ξερω κατα ποσο αξιζε, αλλα απο αποψη θορυβου/airflow φαινεται να υπαρχει μια ελαφρυα βελτιωση. Υπόψιν οτι εχω ενεργα μονο τα 2 μπροστινα και το οπισθιο φαν. Δε δοκιμασα με αντιστοιχες στροφες με ολα να λειτουργησω για ωρα. Παντως για ακομη μια φορα, διαπιστωνω , οτι τον περισσοτερο θορυβο , τον κανουν οι σκληροι δισκοι, και καθολου τα fans !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα τους Phanteks PH-F140SP, αν δεν μου κάνουν από άποψη θορύβου θα επιστραφούν και θα πάω στους wing boost 2.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παντως για ακομη μια φορα, διαπιστωνω , οτι τον περισσοτερο θορυβο , τον κανουν οι σκληροι δισκοι, και καθολου τα fans !!!

Κλασικά να προσπαθείς να χαμηλώσεις τα επίπεδα θορύβου στο μηχάνημα και να έχεις το τρακτέρ μπροστά.

Σιγά σιγά πρέπει να φεύγει ο wd black.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το WD Black δουλευει ΠΟΛΥ σπανια. Πλεον ακουγεται ακομη και το WD Green αλλα ΚΑΙ το purple (λιγοτερο). Το black ακουγεται πιο πολυ οταν χρησιμοποιειται. Τα αλλα ακουγονται απλα αν "γυρνανε". Τα εχω απενεργοποιημενα και ησυχαζει το κεφαλι μου. Καμμια φορα ενεργοποιουνται απλα για να κανω access αρχεια, και εκει καταλαβαινεις τις διαφορες μεταξυ αυτων και των ανεμιστηρων. Δηλαδη οι ανεμιστηρες στο φουλ , ακουγονται μεν , αλλα δεν κανουν το ενοχλητικο βουητο των δισκων! 

Καλο θα ηταν να μπορουσα να εχω μονο εναν για αποθηκευση. Προς το παρον ομως δε μπορω! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

Για τον δικό μου black έλεγα :p

εκεί που μάζευα λεφτά για ssd προέκυψε θέμα με τα ηχεία, αν την βγάλω φθηνά θα μπει ο ssd.

Χαχαχα, νταξει , ο μπλακ ειναι μπλακ. Φασαριοζος ειναι :p 

Το ειδα το θεμα που σου προεκυψε! Εμενα υπολειτουργει ενα ηχειο , αλλα αν δε πεθανει , δε κανω τιποτα :p Αν και offtopic τα παραπανω, εχουν να κανουν με "θορυβο" :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακούω τώρα αυτά που λέτε και δεν μπορώ, θα τη κάνω την αναδρομή ! :)

Ο δεύτερος δίσκος μου ήταν 120 ΜΒ (ολόκληρα ! :p  )

Όταν ξεκίναγε, νόμιζες ότι είναι κάνα Φαντομ που ζεσταίνει τις μηχανές του!

Και όταν δούλευε κανονικά τον άκουγες από το διπλανό δωμάτιο (του γείτονα εννοώ!   :hehe:

Άντε καλοδούλευτα τα ανεμιστήρια και ευχομαι γρήγορα σε SSD 8TB! ! !  :innocent:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ηταν το θεμα; :hehe: 

Α , ναι.. :p 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω αμφιταλαντευομαι αν αξιζει να δωσω 30 ευρω για να αλλαξω τους sickeflow 12ρηδες που εχω 3 μπροστα με κατι αλλο. Τους εχω σε controller στα μισα τωρα... 

Νομιζω οτι δεν αξιζει. Σκεφτομουν στην αρχη οτι κααααποια στιγμη, θα εβαζα την καλυπτρα στο κουτι. Οποτε ξερωγω, θα αχρηστευτει ο ενας εκ των 2 CM 120 (xtraflo) που εχω στο κατω μερος του κουτιου ( ειναι ιδιοι) , και θα μπορουσα να τους βαλω μπροστα. Μετα με επιασε και λιγο η καταναλωτικη μανια μου και πηρα τους alpenfohn , και φαινεται οτι κανουν καλυτερη δουλεια απο τον 1Χ200 (δε ξερω αν θα εκαναν την ιδια δουλεια οι 2Χ120 ) .

Οι 3Χ120 εσενα λογικα θα μετακινουν αρκετο αερα, και αν δεν εχεις τα Cages εκει μπροστα, ακομη καλυτερα (εγω χρησιμοποιω ολα τα slots και τα cages δε γινεται να φυγουν , προς το παρον τουλαχιστον. ). Αν εισαι ικανοποιημενος και δε σε πιασει απλα η μουρλα, μεινε ως εχεις. Ειναι αρκετα συμπαθητικοι οι CM ανεμιστηρες, και αυτοι οι xtraflo που εχω , πολυ ικανοποιητικη απο αποψη θορυβου (δε ξερω τι παιζει με τους sickleflow though)! 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.