Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

και όμως κύριοι....το 90 μοίρες...είναι 90 μοίρες! με ότι μολύβι...στυλό...λεπτό μαρκαδοράκι...το ίδιο μου έβγαινα σαν μια γραμμή...μόνο μια φορά από τις 5 που τσέκαρα βγήκε στο 25+ ποντους μια τριχα διαφορά...

για το 45 θα σκεφτώ να δω πως θα το τσεκάρω και θα ποστάρω

Αυτό που πιστεύω είναι γτπ...είναι το αλφαδάκι που έχει πανω...

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αλλη γωνια και ξερεις οτι ειναι σωστη στις 45°,κανε απλα μια γραμμη σε ενα χαρτι και μετα συγκρινε την καινουργια.

Αλλιως φτιαξε ενα τετραγωνο σε χαρτι πχ. 10χ10cm και χωρισε το με την γωνια σε δυο ισα τριγωνα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά και στους δύο σας ! :D

Πολύ ωραία εργαλεία και στοχευμένα πάνω στο πρόβλημα !

Η καστάνια της Wera είναι όπως το λές Πολύμερε, πολύ έξυπνη λύση και από ότι είδα σε video κρατάει μια χαρά τις τρεις βασικέςγωνίες.

Θα την ευχαριστηθείς όσο δε παίρνει, τώρα αυτό που σου λείπει είναι και μια μικρή περιστρεφόμενη καστάνια της facom , άντε και ένα καστανόκλειδο του 1/4 για μύτες της Gedore! :T:

 

Αλλά αυτό που θα κάνει τη διαφορά σε δύσκολη περίπτωση είναι τα κλειδιά που πήρες εσύ Αγάπη ! :T: 

Γιατί καλά και περίκαλα τα κλειδια΄ με καστανοπολύγωνο, αλλά είναι χοντρά και άμα σου κάτσει βίδα σε στριμόκωλο σημείο, είναι απλά άχρηστα!  :wall: 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Με τη σειρά μου επειδή έχω κοντέψει να πάθω ψυχολογικά στην οικοδομή παρέλαβα σήμερα

Αφού τη λύση την έχεις . . .  δώστου να καταλάβει ! :D

Όχι τίποτε άλλο, να πάρει και μια ανάσα ο συνονόματος που έχει ξεπαραδιαστεί να ανεβάζει νέα αποκτήματα ! :hehe: 

 

Καλοδούλευτα και στους δυο σας και καλά κέφια ! :D

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θενξ Αγάπη, επίσης! 

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοια κλειδιά. Πώς είναι η λειτουργία τους; Κρατάνε καλά το μπουλόνι; Το τρώνε καθόλου κατά τη χρήση;

 

Στέλιο, να 'σαι καλά! Γιατί μου λείπουν άλλες 2 μικρές καστάνιες; Για να έχω απ όλες τις μάρκες; :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εχεις δει το μπρελοκ μου :p

Καλα σου λεει ο Στελιος :hehe:

 

Σας ευχαριστω :)

Οσο για τις αποριες σου pol περιμενε μια δυο μερες να τς δω στην πραξη και στην πιεση :)

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pol77 έγραψε:

Θενξ Αγάπη, επίσης! 

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοια κλειδιά. Πώς είναι η λειτουργία τους; Κρατάνε καλά το μπουλόνι; Το τρώνε καθόλου κατά τη χρήση;

 

Στέλιο, να 'σαι καλά! Γιατί μου λείπουν άλλες 2 μικρές καστάνιες; Για να έχω απ όλες τις μάρκες; :p

Υπαρχουν  ''γρηγορα'' γερμανικα, αυριο θα βαλω φωτο, αυτα τα γρηγορα καστανιας δεν τα ξερα...απλα  αφηνουν τη βιδα ελευθερη στην επιστροφη χωρις να χρειαζετε να βαζεις κ να βγαζεις το κλειδι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

@pol77 ένα και ένα όλα τους. Καλοδουλευτα να ειναι!

 

Με τη σειρά μου επειδή έχω κοντέψει να πάθω ψυχολογικά στην οικοδομή παρέλαβα σήμερα γερμανοπολύγωνα με καστάνια στο γερμανικό και όχι στο πολύγωνο.

Είναι για δύσκολα σημεία και πραγματικά αυτές τις μέρες μου λείψανε από την εργαλειοθήκη.

Πήρα ένα σετ της εταιρίας benman το 70098 στα 40ευρώ και το τι πουλιά πιάνει θα το δείξουν οι μέρες που θα έρθουν.

 

20180213_184021.jpg20180213_184127.jpg20180213_184137.jpg20180213_184120.jpg20180213_184208.jpg20180213_184213.jpg

20180213_184048.jpg20180213_184058.jpg

 

 

Δεν ξέρω τι εννοείς με το δύσκολα σημεία αλλά για μένα το κύριο πρόβλημα είναι οι μοίρες και το συγκεκριμένο δεν διαφέρει από τα κλασικά ενώ πχ τα Wera  που έχουν κομμένο πολύγονο για γερμανικό μειώνουν την γωνία που δουλεύουν στο μισό

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο σημείο είναι ας πούμε ότι το παξιμάδι είναι πολύ κοντά στη σωλήνα μιας φλάντζας ¨η κοντά σε κάποια διαμόρφωση που δεν επιτρέπει να βάλεις ένα γερμανοπολύγωνο καστάνιας.

Στην περίπτωση αυτή έχεις τη δυνατότητα της καστάνιας από ένα ανοιχτό γερμανικό με ratcheting action.

Μεγάλη συντόμευση του χρόνου καθώς δεν χρειάζεται να σηκώνεις το κλειδί! :)

Αυτό βέβαια δεν απαντά στο θέμα που λες εσύ Γιάγκο, που πολλές φορές λόγω στενότητας δεν έχει άλλη λύση από αυτήν που είπες (παρεμππιπτώντως έχει και η Unior τέτοια κλειδιά).

Αλλά υπάρχει λύση και σε γερμανικό με ratcheng action, το οποίο δεν δουλεύει στις 60 μοίρες αλλά στις 30, όσο και τα πολύγωνα!

 

 

 

Ακόμα έχω δεί και αυτά που δουλεύουν στις 60 μοίρες αλλά κάνουν "καστάνια" χωρίς κινητά μέρη:

http://toolguyd.com/facom-40r-fast-action-combination-wrenches/

Και η εξέλιξή του :

 

Αν όμως μπαίνει πολύγωνο καστάνιας και το θέμα είναι οι μοίρες που παρέχει το σημείο για την κίνησή της , τότε υπάρχει κλειδί που χρειάζεται μόνο 1,7 μοίρες για να ρίξει δόντι η καστάνια! ! !

 

Στο επόμενο video στο ~5ο λεπτό . . .

 

Αυτό το τελευταίο είναι πραγματικά εντυπωσιακό!

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

Φωτο για τα γρηγορα κλειδια δεν χρειαζετε να βαλω, με καλυψε απολυτα ο συνονοματος απο πανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

 Αλλα οοοσοι δεν εχετε ψαλιδι λαμαρινας κ σκεφτεστε να παρετε , λεω να σας γλυτωσω απο βασανα κ λεφτα ....

Που εγω λογω αγνοιας κ βιασυνης , μεχρι να πετυχω το σωστο που κανει σχεδον τα παντα, βρεθηκα με αλλα 4!!!!!!!!!!!!!!!!!:wall:

IMG_2366.thumb.JPG.33cb4d37c073c361e4121a4ca2340396.JPGIMG_2367.thumb.JPG.863382797a03cb19185adcf7bf2197e0.JPGIMG_2369.thumb.JPG.7e0300d0ff4ee3cf1ed8d23c7dc895d0.JPG

 Στην ουσια ,μονο με αυτο κανεις σχεδον τα παντα!!!!!!!!!  αν το βρητε κ στη συγκεκριμενη μαρκα θα ναι οτι καλυτερο...:)

Λογω της κεκλιμενης λαμας του περναει πανω [ηκατω] απ τη λαμαρινα που κοβουμε κ μπορουμε να κοβουμε σε μεγαλο μηκος καθαρα κ απ τις 2 πλευρες...

Μας καλυπτει στο 90% των περιπτωσεων που χρειαζομαστε....

IMG_2368.thumb.JPG.932b78d260cbb5d7bd58693da93712f5.JPG

Απλα αναζητηστε το σηματακι  cuts straight  γιατι ευκολα μπορει να το μπερδεψετε με τα δεξιας - αριστερης κοπης, αν κ αυτα εχουν διαφορετικο χρωματισμο στις χειρολαβες...

Η συγκεκριμενη μαρκα ειναι πλεον δυσευρετη στην ελληνικη αγορα , μερικα κομματια υπαρχουν στο Βραττη ακομα κ μερικα ειχα πετυχει στην Αθηνας 27 παλια αλλα πλεον εξαφανιστηκαν...:(

 

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κόφτης της XSPC για σωλήνες υδρόψυξης, για να αποσυρθεί ο κουραστικός και επικίνδυνος πουροκόφτης. Κάνει και για PETG αλλά φυσικάα όχι για ακρυλικές:

 

IMG_20180215_101655.jpgIMG_20180215_102835.jpg

 

Λαδωτηράκι ακριβείας για να λαδώνουμε τα εργαλεία χωρίς να λαδωνόμαστε. Να δω πώς θα βάζω το λάδι μέσα στο λαδωτηράκι χωρίς να λαδώνομαι...

 

IMG_20180215_120729.jpgIMG_20180215_120752.jpg

 

Τέλος, το ESD Presicion driver μου ζητούσε ένα μεγάλο αδερφάκι για χοντροδουλειές, με μεγαλύτερες βίδες που δεν απαιτούν και ESD safe εργαλεία, οπότε μου έκανε κλικ αυτό:

 

IMG_20180215_120824.jpgIMG_20180215_120858.jpgIMG_20180215_120923.jpgIMG_20180215_121002.jpg

 

Έχει αρκετή μελέτη και πολλά έξυπνα features: 

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.