Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

2 hours ago, Seafalco said:

Τα νούμερα των κατσαβιδιών Philips (πέρα από τα γνωστά 3, 2, 1 ) είναι για μικροδουλειές και αυτά :

105336_ph0_x_50_phillips_screwdriver_wih

Τώρα με το 2,5 το πιο πιθανό που εννοείται είναι βίδα philips με Μ2,5 σπείρωμα.

 

Αυτό είπα και εγώ αλλά ευτυχώς ο φίλος ο f117 μου είπε τι είναι το PH, και 10.000 LOL για να παραφράσω τον γνωστό.:hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎24‎/‎1‎/‎2018 at 3:03 ΜΜ, το μέλος Siera έγραψε:

 

Αυτό είπα και εγώ αλλά ευτυχώς ο φίλος ο f117 μου είπε τι είναι το PH, και 10.000 LOL για να παραφράσω τον γνωστό.:hehe:

 

 

FtNXDCRVTzeskT7ca95nXg.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος IOANNISTSA έγραψε:

 

FtNXDCRVTzeskT7ca95nXg.png

 

Χμ.. μου ''πετάς''  ένα ξερό screenshot και τώρα εγώ πρέπει να βρω τι θέλει να πει ο ποιητής, έτσι?:)

Επειδή λοιπόν εγώ ρώτησα εάν υπάρχει PH 2.5 -το ρώτησα εντός εισαγωγικών- και στην διαφήμιση σου αναφέρει μεταξύ άλλων το 2.5mm, υποθέτω ότι μου απαντάς σε αυτό.

Το ξαναλέω δεν υπάρχει PH 2.5.

Μην μπερδεύεις την διάμετρο του σώματος με το πρότυπο PH  που αφορά την μύτη και την γεωμετρία της.

Εάν δεν υπήρχε θέμα copyright θα σου έδειχνα τα αντίστοιχα asme standards.

Εάν πάλι κατάλαβα λάθος , θα περιμένω την διευκρίνηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια κάποια ένταση ? :)

Δεδομένου ότι σπάνια όλοι ξέρουν για όλους τους άλλους το επίπεδο γνώσεών τους, καλό θα ήταν να βλέπουμε κατ' αρχάς την όποια απάντηση σαν αυτό που κατά συντριπτική πιθανότητα είναι.

Δηλαδή σαν μια προσπάθεια βοήθειας.

Ε και αν αυτό που μας απαντούν για εμάς είναι προφανές και ήδη γνωστό, δε χάθηκε κι'ο κόσμος, στη πορεία της κουβέντας θα φανεί και το τι ακριβώς ρωτάμε και το πόσα γνωρίζουμε επί του θέματος.

Αυτό είναι πολύ καλύτερο τόσο για την οικονομία της συζήτησης, όσο και για το ότι δίνει την ευκαιρία να γίνει αντιληπτό το τι θέλουμε να μάθουμε.

Και πέρα από αυτό, και αυτό ίσως είναι το πιο σημαντικό, δεν δίνει έδαφος στη δημιουργία μικροπαρεξηγήσεων.

Οι  οποίες όπως και να έχει δεν μας αξίζουν! :)

Με την ίδια λογική και εξυπηρετώντας τον ίδιο σκοπό, επίσης καλό θα ήταν οι απαντήσεις μας να είναι όσο διεξοδικές χρειάζεται προκειμένου να φανεί αυτό που λέμε, αλλά να μπορεί να το καταλάβουν και οι άλλοι!

Το ξέρω ότι δεν "κομίζω γλαύκαν εις Αθήνας", αλλά κάπου αισθάνθηκα την ανάγκη να πω δυο σκέψεις!

Καλό μας βράδι! 

:D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rory said:

Πιο είναι το θέμα βρε παιδιά;

Τα 2,2.5 και 3mm είναι η διάμετρος που έχει η κάθε μύτη/κατσαβίδι. Δεν αναφέρεται στην βίδα.

Σωστά, απλά το νούμερο του κατσαβιδιού (PH1, PH0, PH00, κλπ) δεν ταυτίζεται αριθμητικά με τη διάμετρό του.

@Siera τί θέμα copyright τίθεται με το standard? Λογικά πρέπει να είναι δημοσιεύσιμο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

Διακρίνω μια κάποια ένταση ? :)

Δεδομένου ότι σπάνια όλοι ξέρουν για όλους τους άλλους το επίπεδο γνώσεών τους, καλό θα ήταν να βλέπουμε κατ' αρχάς την όποια απάντηση σαν αυτό που κατά συντριπτική πιθανότητα είναι.

Δηλαδή σαν μια προσπάθεια βοήθειας.

Ε και αν αυτό που μας απαντούν για εμάς είναι προφανές και ήδη γνωστό, δε χάθηκε κι'ο κόσμος, στη πορεία της κουβέντας θα φανεί και το τι ακριβώς ρωτάμε και το πόσα γνωρίζουμε επί του θέματος.

Αυτό είναι πολύ καλύτερο τόσο για την οικονομία της συζήτησης, όσο και για το ότι δίνει την ευκαιρία να γίνει αντιληπτό το τι θέλουμε να μάθουμε.

Και πέρα από αυτό, και αυτό ίσως είναι το πιο σημαντικό, δεν δίνει έδαφος στη δημιουργία μικροπαρεξηγήσεων.

Οι  οποίες όπως και να έχει δεν μας αξίζουν! :)

Με την ίδια λογική και εξυπηρετώντας τον ίδιο σκοπό, επίσης καλό θα ήταν οι απαντήσεις μας να είναι όσο διεξοδικές χρειάζεται προκειμένου να φανεί αυτό που λέμε, αλλά να μπορεί να το καταλάβουν και οι άλλοι!

Το ξέρω ότι δεν "κομίζω γλαύκαν εις Αθήνας", αλλά κάπου αισθάνθηκα την ανάγκη να πω δυο σκέψεις!

Καλό μας βράδι! 

:D

Καμία ένταση.

Άπλα όταν κάποιος παραθέτει τα λεγόμενα μου και μια διαφήμιση και χωρίς να γράψει το ελάχιστο, σαν απάντηση σε κάτι που και μετά την δική σου δημοσίευση του πίνακα με τα κατσαβίδια είχε νομίζω λήξει, επιεικώς θα το χαρακτήριζα άκομψο.

Αλλά ο γραπτός λόγος  είναι εύκολα παρεξηγήσιμος και αυτό είναι αμφίπλευρο.

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

Σωστά, απλά το νούμερο του κατσαβιδιού (PH1, PH0, PH00, κλπ) δεν ταυτίζεται αριθμητικά με τη διάμετρό του.

@Siera τί θέμα copyright τίθεται με το standard? Λογικά πρέπει να είναι δημοσιεύσιμο...

Τα πρότυπα διεθνώς εκδίδονται από οργανισμούς οι όποιοι και τα διαθέτουν έναντι αντιτίμου και μάλιστα υψηλού (έχω πληρώσει στον ΕΛΟΤ, άστα να μην πω πόσα).

Η αναπαραγωγή και δημοσίευση τους δεν επιτρέπεται χωρίς την άδεια του φορέα έκδοσης και η παράβαση αυτών των όρων διώκεται από την νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Επίσης έντυπες και ψηφιακές μορφές είναι ιχνηλάσιμες ως προς τον αγοραστή (λέμε τώρα)

Όπως καταλαβαίνεις οι διαχειριστές του οποιουδήποτε φόρουμ θα είχαν δυνητικά σοβαρό πρόβλημα εάν το  δημοσίευα.

Link to comment
Share on other sites

Από το Stanleycenter 

 

-Σετάκι με σκαρπέλα Stanley 12mm-18mm-25mm

-Σετάκι με τρυπάνια ξύλου Stanley 3mm-10mm

-Πόντα για σημάδεμα Stanley

-Και ένα τρυπάνι φτερού 20mm

 

IMG_20180127_142512.jpg

 

 

Από Κέντρο Βίδας

 

-Δεματικά μικρά

-Πριόνι χειρός ακριβείας TOPMAN Made in japan με 265mm λάμα

-Γκαζοτανάλια Knipex Aligator 25cm

-Σετ Καβίλιες και Τρυπάνι 8mm με στοπ της WOLFCRAFT 

 

 

IMG_20180127_142421.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

-Πριόνι χειρός ακριβείας TOPMAN Made in japan με 265mm λάμα......

 

Το πάει γόνατο το ξύλο σε κάθετο στα νερά κόψιμο...απίστευτη ταχύτητα.......

Σε παράλληλο κόψιμο με τα νερά κάνει σχεδόν διπλάσιο χρόνο

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καμιά στενή επαφή με πρόκα, μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις.

Επίσης να αποφύγεις να κόψεις καλουπόξυλα οικοδομής, το τσιμέντο χαλάει τον αθέρα της λάμας.

Αν τέλος πάντων γίνει η στραβή και χρειαστείς . . .πας και παίρνεις ανταλλακτική λάμα.

Εγώ έχω μερικά της Tajima (με διάφορες πυκνότητες δοντιών), όλα έχουν ανταλλακτικές λάμες.

Αυτές μπαινοβγαίνουν πολύ εύκολα και έτσι μπορείς να ε΄χεις περισσότερες λάμες από ότι χειρολαβές! ;)

Μεγειά ! ! !  :) 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγηλει σφιγκτηρες απο μια μαρκα Silverline, κινεζια με εδρα την Αγγλια απ'οτι καταλαβαινω. 2 x 90cm και 2 x 120cm. Για τα χρηματα τους αρκετα καλοι σαν κατασκευη. 
Toolstream_VC63_1.jpg?w=1280&h=960&scale
Αυτη η μαρκα βγαζει διαφορα εργαλεια με την επωνυμια της και επειδη εμεινα ικανοποιημενος απο την ποιοτητα και μου εκατσε και ενα ρουτερακι για τη γιορτη μου, ειπα να "χτυπησω" και ενα τραπεζι ρουτερ που εβλεπα σε διαφορες μαρκες στο ιντερνετ και το βρηκα και απο τη Silverline
Το παραγγειλα απο ενα και μοναδικο μαγαζι που βρηκα στην Ελλαδα να τα φερνει (τους το ζητησα απο email γιατι δεν το ειχαν στο site) και μου το εφτασε εχτες απο την Αγγλια. Περισσοτερα για αυτο απο βδομαδα που θα παω να το παραλαβω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Modular πρέσσα Gedore με πολλαπλές σιαγώνες, απόλυτα παράλληλης πίεσης, Σουηδικής κατασκευής.

 

Την είχαμε δει σύντομα στο sleeving guide της Karmen1983.

 

Εδώ βλέπουμε το Datacom set, με σιαγώνες για RJ45, RJ11 και BNC (wtf, υπάρχει ακόμα αυτό;). Θέλω να αγοράσω και τις σιαγώνες για crimping των καλωδίων των τροφοδοτικών κάποια στιγμή.

IMG_20180202_091126.jpgIMG_20180202_091204.jpg

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες, καθώς έχει περισσότερη εμπειρία με το εργαλείο και περισσότερες γνώσεις, καλώ στο stage τον Άγιο Στυλιανό τον σεντονάτο. @Seafalco

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.