Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Το θέλω κι εγω.

Πού έχω ελπίδες να το βρω ;

Κέντρο - Αγ. Παρασκευη - Παλ. Φαληρο ;

Το έχω αγοράσει από την Παρασκευή.  Στιβαρη κατασκευή, πολλά ρυθμιστικά και με κάποιες κοπες που έκανα φαίνεται πολύ καλό.  Αν ψάξεις πιστεύω να βρεις διαθέσιμο κομμάτι,  εξάλλου είχε βγει στα ράφια Παρασκευή - Σάββατο και δεν είναι εργαλείο που θα πέσουν όλοι με τα μούτρα να το πάρουν.  Την Παρασκευή το μεσημέρι, όπως είδα την παλέτα με τα κουτιά δεν είχαν πουληθεί και πολλά.  Αυτά που είχαν γίνει ανάρπαστα ήταν οι δίσκοι με τα 48 δόντια, έκανα αμάν να βρω ένα κουτί. 

Έγινε επεξεργασία από Zidan
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως χρησιμοποιώ αυτό το πολύμετρο που πήρα από το LIDL... 12€ αν θυμάμαι καλά

 

LIDL_polymetro.jpg.c7ed046b154e7e863b6eac95a1aeb664.jpg

 

....το πήρα μαζί μου και πήγα σε ένα φίλο ηλεκτρονικό που έχει το... FLUKE 89 IV

 

FLUKE_polymetro.jpg.147ffed17ba467805eadd63ef1c4c585.jpg

 

.... μέτρησα μια μπαταρία Panasonic ΑΑ....

 

mpataria_AA.jpg.50115ad2269b0b1cdb6091fea01b9c83.jpg

 

Με το FLUKE....

 

End_Fluke.jpg.09e2bd2869ef87adc27fd22143c6ae5c.jpg

 

Με το LIDL...

 

End_LIDL.jpg.34ea2d1fe2636a0d44e27330841aa181.jpg

 

FLUKE 1.327v

LIDL     1.326v

 

Τέλεια. Mια διαφορά στο 1/1000  για τα δικά μου project είναι ανύπαρκτη :) :) 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:

Τέλεια. Mια διαφορά στο 1/1000  για τα δικά μου project είναι ανύπαρκτη 

 

Καλά το λες αυτό , το ζήτημα της ακρίβειας -τουλάχιστον αν έχεις να μετρήσεις απλά πράγματα- δεν είναι αυτά που θα διακρίνουν το ακριβό όργανο από το φτηνό!

Η διαφορά των δύο -πέρα από το προφανές της ποιότητας- έγκειται στο επίπεδο ασφάλειας που παρέχουν αντιστοίχως, καθώς και την επιβιωσιμότητά τους  μετά από κάποια "ατυχία" !

Εκεί υπάρχουν χαώδεις διαφορές, τις οποίες εφόσον τις παίρνεις υπόψη σου δεν πρόκειται να έχουν κάποια επίπτωση.

Αν όμως πας με ένα όργανο των 10 € να μετρήσεις υψηλή τάση και σε κυκλώματα με υψηλό ενεργειακό περιεχόμενο, τότε . . . .

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Απίστευτη ποιότητα ή ραφιερα .....

15668146424411887387683.jpg

ααχχ , ατυχια σε εμας που δεν προλαβαμε. αν καποιος θελει να ξεφορτωθει τη δικια του ας στειλει πμ (με το αντιστοιχο αντιτημο εννοειται) :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Καλά το λες αυτό , το ζήτημα της ακρίβειας -τουλάχιστον αν έχεις να μετρήσεις απλά πράγματα- δεν είναι αυτά που θα διακρίνουν το ακριβό όργανο από το φτηνό!

Η διαφορά των δύο -πέρα από το προφανές της ποιότητας- έγκειται στο επίπεδο ασφάλειας που παρέχουν αντιστοίχως, καθώς και την επιβιωσιμότητά τους  μετά από κάποια "ατυχία" !

Εκεί υπάρχουν χαώδεις διαφορές, τις οποίες εφόσον τις παίρνεις υπόψη σου δεν πρόκειται να έχουν κάποια επίπτωση.

Αν όμως πας με ένα όργανο των 10 € να μετρήσεις υψηλή τάση και σε κυκλώματα με υψηλό ενεργειακό περιεχόμενο, τότε . . . .

 

Mαζί σου μάστορα, γι'αυτό έγραψα " για τα δικά μου project "

Αν έκανα κατασκοπευτικούς δορυφόρους ή κυκλώματα οδήγησης για διηπειρωτικούς πυραύλους BULAVA ή TRIDENT σίγουρα δεν θα βασιζόμουν σε αυτό :)

 

p.s

Ενα διάγραμμα δεν έκανες για να το καταλάβω καλύτερα, ξέρεις εσύ :);) :) 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν κατι οικονομικο σε οργανα μετρησεων, απο "καλα" φθηνα που εχω δοκιμασει ειναι αυτα https://www.e-shop.gr/search?q=Uni-T+

Εχω την αμπεροτσιμπιδα και σε συγκριση με φασομετρο της fluke που εχω δεν εχει απωλειες.

 

Ηθελα να ρωτησω, γνωριζει κανεις για κανενα οικονομικο καπασιτομετρο για τιμες απο 400μf και ανω?

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2019 at 2:28 ΜΜ, το μέλος Asxetius έγραψε:

Αν θυμάμαι καλά τα ράφια είναι νοβοπάν σκέτο, θέλουν λίγο προσοχή με την υγρασία.


 

Αν περασρουν προληπτικα με ενα βερνικι δεν μειωνουμε τον κινδυνο φθορας απο την υγρασια?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Αν περασρουν προληπτικα με ενα βερνικι δεν μειωνουμε τον κινδυνο φθορας απο την υγρασια?

 

Ισως κάποιο λάδι, μπορείς να ρωτήσεις στα χρωματοπωλεία.

Εγω θα έντυνα τα ράφια με ναυλον :)

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, μην αγοράζετε επαναφορτιζόμενες που δεν γράφουν "Precharged", "Ready to Use" ή κάτι αντίστοιχο. Ιδίως αυτές των Lidl είναι χάλια. Οι μόνες των Lidl που έδειχναν καλές ήταν οι γυαλιστερές σε πολλά χρώματα που γράφουν πάνω "ready to use". Περιμένετε για προσφορές σε αυτές, αν ποτέ τις βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.