Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

ήθελα να σας ρωτήσω:

 

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις Parkside μπαταρίες σε εργαλεία άλλης εταιρείας?

Π.χ. έχω συναντήσει σχόλια ότι οι μπαταρίες parkside 20V, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε εργαλεία bormann, αλλά με μια μικρή μικρή ψιλο-επέμβαση στους οδηγούς του εργαλείου bormann.

 

Εσείς γνωρίζετε αν μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε σε εργαλεία άλλης εταιρείας?

Αν ναι, παρακαλώ δώστε περισσότερες πληροφορίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κάποιος θέλει να δοκιμάσει με δική του ευθύνη, τότε το διαδύκτιο είναι γεμάτο από τέτοιες εναλλακτικές προσθήκες (αντάπτορες), οι οποίοι ''παντρεύουν'' τις μπαταρίες Parkside με κορμούς - εργαλεία άλλων εταιρεών.

 

Η βασική σου λέξη - κλειδί, η οποία θα σου χρειασθεί στο Google, είναι :  Parkside Adapter To .....

   

στις τελίτσες, μπορείς να βάλεις το συγκεκριμένο εργαλείο, για το οποίο ενδιαφέρεσαι να εκμεταλευτείς ή να αγοράσεις μελλοντικά, έχοντας κάποιο ''ατού'' μπαταρίας.

 

Θα παρατηρήσεις, ότι υπάρχουν 3D εκτυπωτές, οι οποίοι κάνουν πάμπολες τέτοιες ζεύξεις.

Οπότε μαζί με τα έξοδα κατασκευής - μεταφορικών - ηλεκτρονικού για συνδέσεις με λαμάκια κλπ, το σκέφτεσαι καλύτερα και διαλέγεις αν προτιμάς δράση ή αν προτιμάς σιγουριά.              

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου ήταν αν γνωρίζει κανείς αν αυτές τις μπαταρίες μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε σε εργαλεία άλλης εταιρείας, πολύ απλά.

 

Όχι πως μπορώ να ψάξω στο google, και να ξεκινήσω δράση και και και.

 

Αν ήταν να ψάξω στο google δε θα ποσταρα σε αυτό το topic να μαθω ποιες λέξεις κλειδιά είναι οι καλύτερες για ψάξιμο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Toniou Bakeri
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, είναι λίγο τεράστιο το φάσμα της ερώτησης που έκανες.

 

7 ώρες πριν, το μέλος Toniou Bakeri έγραψε:

...... αλλά με μια μικρή μικρή ψιλο-επέμβαση στους οδηγούς του εργαλείου bormann ......

 

 

Αν δεν κάνω λάθος, ζήτησες κάτι περισσότερο από απλό κούμπωμα.

Εγώ βρήκα μάνι-μάνι, ότι υπό αυτές τις συνθήκες (ψιλο-επέμβαση) μπαίνει σε Makita.

Άλλη εταιρεία θέλεις ;     

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.

Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ θα δεις ξεκάθαρα 2 ερωτήσεις:

...μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε σε εργαλεία άλλης εταιρείας?....

 

Αυτό που έγραψα για το borm... είναι η πληροφορία χρήστη που το μοίρασε σε κάποιο άλλο ποστ του φόρουμ.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Toniou Bakeri
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Toniou Bakeri said:

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις Parkside μπαταρίες σε εργαλεία άλλης εταιρείας?

Π.χ. έχω συναντήσει σχόλια ότι οι μπαταρίες parkside 20V, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε εργαλεία bormann, αλλά με μια μικρή μικρή ψιλο-επέμβαση στους οδηγούς του εργαλείου bormann.

 

4 hours ago, Τζίμης said:

Εφόσον κάποιος θέλει να δοκιμάσει με δική του ευθύνη, τότε το διαδύκτιο είναι γεμάτο από τέτοιες εναλλακτικές προσθήκες (αντάπτορες), οι οποίοι ''παντρεύουν'' τις μπαταρίες Parkside με κορμούς - εργαλεία άλλων εταιρεών.

 

Θα με βοηθήσεις σε παρακαλώ να καταλάβω ποιο μέρος της ερώτησής σου δεν απαντάται;

 

26 minutes ago, Toniou Bakeri said:

Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ θα δεις ξεκάθαρα 2 ερωτήσεις:

...μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε σε εργαλεία άλλης εταιρείας?....

 

Είσαι σίγουρος ότι αυτές είναι δύο ερωτήσεις; 🤔

 

Για να μην τα πολυλογούμε. Η τάση των μπαταριών θα ταιριάζει σε πάμπολλα εργαλεία 18V/20V. Συνεπώς, με τις αναγκαίες μετατροπές μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Όμως, κάθε εταιρεία σχεδιάζει τα εργαλεία της έχοντας κατά νου μπαταρίες που ανταποκρίνονται στις δικές τις προδιαγραφές (λχ ως προς τη χωρητικότητα ή την ένταση του ρεύματος που αντέχουν). Αν θες γνώμη για συγκεκριμένο εργαλείο ή συγκεκριμένη εταιρεία, δεν έχεις παρά να τα γράψεις.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους

 

Εχω καποιες αποριες που ταιριαζουν στο θεμα.

Θελω ενα δραπανο κατσαβιδο μπαταριας (πνευματικο). Εχω δει σε λειτουργια, του lidl το 20v και μου αρεσε αρκετα.

Δεν ειμαι επαγγελματίας αλλα πιανουν αρκετα τα χερια μου  , και με χωνουν οι φιλοι μου 😛

 

Αξιζει να περιμενω να βγει lidl, γιατι θελω να παρω και το πολυεργαλειο και διαφορα αλλα φορητα  ή

εχετε να προτείνετε καποια αλλη μαρκα  παλι με δυνατότητα να εχουν ολα τα εργαλεια κοινη μπαταρια

 

Ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ολες οι μαρκες εργαλειων εχουν σειρες οι οποιες χρησιμοποιουν κοινη πλατφορμα εργαλειων.

 

Το Lidl δυστυχως τα τελευταια χροονια εχει ριξει στα ταρταρα τον ποιοτικο ελεγχο των εργαλειων του με αποτελεσμα να ταλαιπωρει τον κοσμο με επιστροφες και αντικαταστασεις.

Το μονο που το σωζει ειναι η 3ετης εγγυηση και η επιστροφη χρηματων στο ταμειο με επιστροφη προιοντος.

Αυτο που μενει στο τελος ομως ειναι η δουλεια στη μεση.

 

Μπορεις να χτισεις σειρα εργαλειων λοιπον και μακαρι να πεσεις σε καλα κομματια με την πρωτη και να μην ταλαιπωρηθεις.

Αλλιως κοιτας σε TOTAL, BORMANN PRO, BULLE σε οικονομικα και μετα σε B&D, STANLEY αν θελεις να ανεβεις κατηγορια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Απο τις οικονομικες ποια θα πρότεινες?

Θα ηθελα το δραπανο να τρυπαει και μπετο μεχρι 10-12 λαμα

Έγινε επεξεργασία από DJman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσωπικά και έχοντας πάνω από 30 εργαλεία ρεύματος και πολλά άλλα εργαλεία (κάποια τα πήρα και δίπλα) δεν βλέπω κάποια αξιοσημείωτη πτώση ποιότητας στα πάρκσαιντ.

Έχει κάποιος άποψη για το επαναφορτιζόμενο κλαδευτηρι (για χαλαρή χρήση καμία 10αρια φορές το χρόνο );

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την αγόρασα την μάσκα. Είναι της σειράς performance, έχει μεγάλο τζαμάκι και οπτικό πεδίο προφανώς για να δουλέψεις και τροχό αν χρειαστεί κατά την συγκόλληση, έχει ομαλή λειτουργία και γρήγορη συσκότηση, όλες οι ρυθμίσεις γίνονται από τα ποτεσιόμετρα που βρίσκονται στο έξω αριστερο μέρος, έχει καλή ποιότητα κατασκευής. Στα μείον θα έλεγα την τιμή της και το βάρος της, είναι 750γρ, κάπως βαριά για πολύωρη χρήση, και επίσης δεν κάθεται στο μέσο της διαδρομής της ανύψωσης όταν  θες να την σηκώσεις γιατί πέφτει, πρέπει να την πας μέχρι τέρμα επάνω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Toolman said:

και επίσης δεν κάθεται στο μέσο της διαδρομής της ανύψωσης όταν  θες να την σηκώσεις γιατί πέφτει, πρέπει να την πας μέχρι τέρμα επάνω. 


Δοκιμασε να σφιξεις τις χειροβιδες που συνδεουν την μασκα με την βαση κεφαλης...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος rastaman έγραψε:


Δοκιμασε να σφιξεις τις χειροβιδες που συνδεουν την μασκα με την βαση κεφαλης...

Το έκανα και κάθεται στο μέσο της διαδρομής αλλά με δυσκολία. Πάντως τώρα που την περιεργαζόμουν και την ρύθμιζα δεν έχει πολύ νόημα να την σηκώνεις λίγο. Καλύτερα ή τέρμα πάνω αν θες να φύγει από μπροστά σου τελείως ή τέρμα κάτω εκεί που την έχεις ρυθμίσει να κάθεται και να δουλεύεις. Το τζάμι εξάλλου είναι πολύ μεγάλο και μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε δουλειά με κατεβασμένη την μάσκα, ακόμα και να τρέξεις! Όταν την σηκώνεις τέρμα επάνω έχει στοπ και σταματάει αλλά και όταν την κατεβάζεις έχει πέντε στοπ να την ρυθμίσεις όπου σου κάθεται  εσένα καλύτερα. Βρίσκεις λοιπόν το κατάλληλο στοπ, μιά φορά το βάζεις και το αφήνεις εκεί που σε βολεύει, δεν το αλλάζεις συνέχεια  και ύστερα σφίγγεις τις πλαινές χειροβιδες. Άπαξ και την ρυθμίσεις κάθεται καλά στο κεφάλι. Δεν είμαι του επαγγέλματος, ούτε έχω εμπειρία απλά γράφω ό,τι αντιλαμβάνομαι και βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Σφιξε κι αλλο αν χρειαζεται (παντα με ευλαβεια γιατι ειναι πλαστικες οι βιδες)αλλα οσο πιο πολυ σφιγγεις τοσο πιο δυσκολα θα κατεβαινει.

Σημαντικο ρολο παιζει ο φωτισμος του χωρου για το ποσο καλα θα βλεπεις μεσα απο την μασκα οταν δεν κολας.

Καλες συγκολλησεις λοιπον και προσοχη την μασκα απο την μεσα μερια οταν την ακουμπας καπου να "καψεις" το τζαμακι του μηχανισμου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Σφιξε κι αλλο αν χρειαζεται (παντα με ευλαβεια γιατι ειναι πλαστικες οι βιδες)αλλα οσο πιο πολυ σφιγγεις τοσο πιο δυσκολα θα κατεβαινει.

Σημαντικο ρολο παιζει ο φωτισμος του χωρου για το ποσο καλα θα βλεπεις μεσα απο την μασκα οταν δεν κολας.

Καλες συγκολλησεις λοιπον και προσοχη την μασκα απο την μεσα μερια οταν την ακουμπας καπου να "καψεις" το τζαμακι του μηχανισμου...

Με αυτή την μάσκα  θα αρχίσω να κάνω προπόνηση στις συγκολλήσεις γιατί θα έχω και τα δύο χέρια ελεύθερα και το τζαμάκι αναβοσβήνει και βλέπεις τι γίνεται. Με τις άλλες δεν μπορούσα, εξάλλου για αυτό την αγόρασα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.