Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Μπήκα να πω τον πόνο μου.  Χε χε χε.

Την Μεγάλη Εβδομάδα (χρόνια πολλά, υγεία) είχε την ηλεκτροκόλληση Mig Flux με 120 € και καρούλια 0.6mm τα οποία είναι αρκετά σπάνια.  Όλοι κολλάνε με 0.8mm.

Δεν το πληροφορήθηκα εγκαίρως και σήμερα που το είδα, έχω γυρίσει πάμπολλα καταστήματα (Αγία Παρασκευή, Ελληνορώσων, Αμπελόκηπων, Ζωγράφου, Ταύρου, Ιεράς Οδού, Πέτρου Ράλλη και Μοσχάτου.

 

Λέτε κάθε εμπόδιο να έγινε για καλό ; 

Να σταματήσω το ψάξιμο και να πάρω καμία Ipotools στα 218 € από Γερμανία με δωρεάν αποστολή και 7 χρόνια εγγύηση στην μακρυνή Ευρώπη ;

Να πάρω το δίδυμο αδελφάκι από το Parkside, δηλ. την Kraft and Dele με 160 € ή θα τραβάω τα μαλλιά μου ;         

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Μπήκα να πω τον πόνο μου.  Χε χε χε.

Την Μεγάλη Εβδομάδα (χρόνια πολλά, υγεία) είχε την ηλεκτροκόλληση Mig Flux με 120 € και καρούλια 0.6mm τα οποία είναι αρκετά σπάνια.  Όλοι κολλάνε με 0.8mm.

Δεν το πληροφορήθηκα εγκαίρως και σήμερα που το είδα, έχω γυρίσει πάμπολλα καταστήματα (Αγία Παρασκευή, Ελληνορώσων, Αμπελόκηπων, Ζωγράφου, Ταύρου, Ιεράς Οδού, Πέτρου Ράλλη και Μοσχάτου.

 

Λέτε κάθε εμπόδιο να έγινε για καλό ; 

Να σταματήσω το ψάξιμο και να πάρω καμία Ipotools στα 218 € από Γερμανία με δωρεάν αποστολή και 7 χρόνια εγγύηση στην μακρυνή Ευρώπη ;

Να πάρω το δίδυμο αδελφάκι από το Parkside, δηλ. την Kraft and Dele με 160 € ή θα τραβάω τα μαλλιά μου ;         

Άσε την περίμενα και εγώ πόσο καιρό και έτυχε εκείνη την εβδομάδα να έχω πολύ δουλειά οπότε δεν είχα μπει στα ηλ. φυλλάδια του lidl να κοιτάξω. Απ' ότι κατάλαβα φέραν μόνο λίγα κομμάτια σε κάθε κατάστημα τα οποία φύγαν μέσα στο πρώτο μισάωρο αφότου άνοιξαν...

Το Kraft & Dele καλή τιμή έχει, πάντως! (Το σκέφτομαι 🤔 πόσο χειρότερο να είναι;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζουν 2 πράγματα

Πρώτο Δεν υπάρχει ούτε 1 βίντεο με πείραμα σε μέταλλα, ενώ στην Ipotools φαίνεται το αποτέλεσμα της δουλειάς απο ερασιτέχνη Γερμανό.  

Δεύτερο : Για 40 ευρώ παραπάνω, θα ήθελα οπωσδήποτε : δυνατότητα για 0.6 mm σύρμα (0.023") και το ροδάκι να συμπεριλαμβάνεται. Όμως αν παρατηρήσεις σε ολόκλητο το Ελληνο-ευρω-πολωνικο-τσεχικό διαδύκτιο, η αναλυτική περιγραφή τι σύρμα παίρνει, κοντεύει να καταντήσει ''γουρούνι στο σακί''. 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Με προβληματίζουν 2 πράγματα

Πρώτο Δεν υπάρχει ούτε 1 βίντεο με πείραμα σε μέταλλα, ενώ στην Ipotools φαίνεται το αποτέλεσμα της δουλειάς απο ερασιτέχνη Γερμανό.  

Δεύτερο : Για 40 ευρώ παραπάνω, θα ήθελα οπωσδήποτε : δυνατότητα για 0.6 mm σύρμα (0.023") και το ροδάκι να συμπεριλαμβάνεται. Όμως αν παρατηρήσεις σε ολόκλητο το Ελληνο-ευρω-πολωνικο-τσεχικό διαδύκτιο, η αναλυτική περιγραφή τι σύρμα παίρνει, κοντεύει να καταντήσει ''γουρούνι στο σακί''. 

Ναι, ύποπτο το ότι δεν υπάρχει ούτε ένα βιντεάκι. Γράφει MIG / MAG που σημαίνει ότι δουλεύει και με αέριο οπότε δικαιολογούνται, ίσως, τα 40 παραπάνω €, αλλά χωρίς κανένα review δύσκολο να το εμπιστευτείς. Να περιμένουμε το Πάσχα του 2023; 😆

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εχετε κατα νου να κοκκατε με αυτες τις μηχανες αλλα κανουν μονο για πολυ ψιλες στρατζες και με 0.6 συρμα τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα και περιορισμενα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Δεν ξερω τι εχετε κατα νου να κοκκατε με αυτες τις μηχανες αλλα κανουν μονο για πολυ ψιλες στρατζες και με 0.6 συρμα τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα και περιορισμενα.

Για δοκούς 2mm πάχους. Με ηλεκτρόδιο δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω σωστή κόλληση...

Link to comment
Share on other sites

Άρη άμα ξεφύγω από τα 120€ του LIDL, τότε με 60 περισότερα (+120€ δηλαδή) η Ipotools κερδίζει όλα τα άλλά μοντέλα, προσφέροντας παραπάνω Amper + αέριο + ανταλλακτικά σε πάρα πολύ καλές τιμές.  

 

Ράσταμαν, μπορώ να ποντάρω συντομότερα με μεγάλη ακρίβεια, προκειμένου να κυρτώσω λιγότερο μία κατασκευή από στράντζες και δοκούς, πριν την πιάσω με το ρουτίλιο.

Μπορώ να κάνω ανθρωπάκια από κουταλοπήρουνα.

Μπορώ να κολλήσω παξιμάδια και μοχλούς και λεπτομέρειες σε αυτοσχέδια εργαλεία.

 

Φυσικά θα προτιμούσα μία Τig της Spartus με 399 € απο Πολωνία που κάνει παπάδες με ρυθμίσεις Impulse και ρυθμίσεις Pulse (για TIG spot) και εκεί πιά μιλάμε όχι μόνο για κουταλοπήρουνα και στρεβλώσεις κατασκευών με τον μεγενθυτικό φακό, αλλά το πράγμα ξεφεύγει με τα αέρια και τα πετάλια +200 €.

 

Οπότε η Parkside ήταν μία καλή λύση στο 100άρικο για αρχικές πόντες και για κάποιες λεπτομέρειες, χωρίς αέριο και χωρίς κλειστούς χώρους.     

   

  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Τζίμης Για την χρηση που συζητας θα κανεις σιγουρα δουλιτσα!!

 

@Aris Teidis

Στα 2mm δεν θα σου δουλεψουν σωστα αυτα τα μηχανηματα παρολο που σε σχεση με το ηλεκτροδιο ειναι παρα πολυ πιο ευκολα τα πραγματα.

Αν θες στειλε μου σε pm τι προβλημα αντιμετωπιζεις μηπως μπορω να σε βοηθησω ή ανοιξε νεο θεμα γιατι τα 2mm για ηλεκτροδιο ειναι πολυπιο ευκολο απ οτι φανταζεσαι ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Lakisss said:

Αυτός ο φορτιστής μπαταρίας τι λέει; Για μηχανή τον θέλω.

 

Είχα πάρει κάποιο προηγούμενο μοντέλο, ιδίως για περιστασιακή συντήρηση σε 12βολτες μπαταρίες UPS και εφεδρεία για το αυτοκίνητο. Στα θετικά, απλά το συνδέεις και κάνει ό,τι νομίζει, δεν ασχολείσαι χειροκίνητα με διάγνωση και ρύθμιση. Στα αρνητικά, αρνούταν πεισματικά να φορτίσει κάποιες μπαταρίες κοντά στα 11.5V, ίσως λόγω δυσλειτουργίας στην αυτοδιάγνωση. Και δεν ήταν ότι τις θεωρούσε προκαταβολικά άχρηστες λόγω χαμηλής τάσης, γιατί φόρτιζε άλλες με χαμηλότερη. Άσχετο αν τελικά αυτές επανέρχονταν μόνο προσωρινά.

 

Είχα φορτίσει απροβλημάτιστα 2 φορές μπαταρία αυτοκινήτου, μια φορά για δοκιμή και ακόμη μία όταν είχε αρχίσει να πλησιάζει στα τελευταία της, για να μη με αφήσει μέχρι να την αντικαταστήσω.

 

Είχα φάει λίγο χρόνο για να δω αν είναι αντιμετωπίσιμο το πρόβλημα, αλλά τώρα δε θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες. Εν τέλει τον έστειλα πίσω και μου τον αντικατέστησαν. Ο νέος μοιάζει περισσότερο με αυτόν του φυλλαδίου, φόρτισε κανονικά τις ίδιες μπαταρίες, αλλά τον έχω παροπλίσει και χρησιμοποιώ περιστασιακά τροφοδοτικό πάγκου για το UPS. Για το αυτοκίνητο δεν ξανασχολήθηκα. Απλώς τον έχω διαθέσιμο, αν ποτέ χρειαστεί.

 

Αν ο συγκεκριμένος έχει τη χειροκίνητη επιλογή για μηχανή/αυτοκίνητο ίσως δε σε απασχολεί καν η εμπειρία μου με το πρόβλημα στην αυτοδιάγνωση.

 

Κανένας από τους δύο δε δίνει αίσθηση ακριβής ή ιδιαίτερα ποιοτικής συσκευής, αλλά για τη δουλειά που το θέλεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τη καλησπέρα μου στη παρέα!
@Lakisss Νίκο έχω δύο τέτοιους, αγορασμένους πριν δυο τρία χρόνια.
Μπλε γκρι μου φαίνεται ότι είναι τα χρώματά τους.
Τώρα με την καραντίνα και την εξ αποστάσεως εργασία, έχουν χρησιμοποιηθεί πολλές φορές για να διατηρούνται οι μπαταρίες των αυτοκινήτων σε ετοιμοπόλεμη κατάσταση και μερικές φορές έχει σηκώσει από το "βυθό" ξεφορτισμένες μπαταρίες, αρκεί να βάλεις για λίγο μπροστά το αυτοκίνητο με καλώδια , να πάρει μια ιδέα τάση η μπαταρία. 
Έχουν επιλογή αυτοκίνητο / μοτοσυκλέτα οπότε δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
Αυτό που έχει και είναι καλό, είναι ότι όταν γεμίσει η μπαταρία περνά αυτόματα σε σταλάζουσα φόρτιση, οπότε δεν χρειάζεται να πας αμέτι μουχαμέτι να τον βγάλεις.
Η μπαταρία δεν κινδυνεύει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Τη καλησπέρα μου στη παρέα!
@Lakisss Νίκο έχω δύο τέτοιους, αγορασμένους πριν δυο τρία χρόνια.
Μπλε γκρι μου φαίνεται ότι είναι τα χρώματά τους.
Τώρα με την καραντίνα και την εξ αποστάσεως εργασία, έχουν χρησιμοποιηθεί πολλές φορές για να διατηρούνται οι μπαταρίες των αυτοκινήτων σε ετοιμοπόλεμη κατάσταση και μερικές φορές έχει σηκώσει από το "βυθό" ξεφορτισμένες μπαταρίες, αρκεί να βάλεις για λίγο μπροστά το αυτοκίνητο με καλώδια , να πάρει μια ιδέα τάση η μπαταρία. 
Έχουν επιλογή αυτοκίνητο / μοτοσυκλέτα οπότε δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
Αυτό που έχει και είναι καλό, είναι ότι όταν γεμίσει η μπαταρία περνά αυτόματα σε σταλάζουσα φόρτιση, οπότε δεν χρειάζεται να πας αμέτι μουχαμέτι να τον βγάλεις.
Η μπαταρία δεν κινδυνεύει.

Πρέπει να αποσυνδέσεις την μπαταρία από το αυτ/το όταν την φορτίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω μια ιδεα/λαμακια;

Κρινοντας απο το δικο μου σκουτερ κ αλλες δυο μηχανες που επρεπε να φορτισω τις μπαταριες τους, ειναι ενα παιδεμα καθε φορα να προσπαθεις να βγαλεις πλαστικά κ καποιες φορες τα κροκοδειλακια ειναι χοντροκομενα κ δεν μπορεις να πιάσεις τους πολους λογω ελλειψης χωρου.

Αφου το θες λοιπον για μηχανη κ αν εισαι στη παραπανω περιπτωση, γιατι δε κοιτας καποιον φορτιστη που δινει τη δυνατοτητα να συνδεσεις πανω στους πολους το βυσμα του μονιμα κ οποτε θες να φορτισεις απλα να συνδεεις επανω τον φορτιστη κ τελος.

 

Μιλαω για τετοιου τυπου υπαρχουν κ πιο οικονομικοι

 

20200317093854_yamaha_yec_9.jpeg
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Yamaha Φορτιστής Μπαταρίας...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγω να πω μια ιδεα/λαμακια;

Κρινοντας απο το δικο μου σκουτερ κ αλλες δυο μηχανες που επρεπε να φορτισω τις μπαταριες τους, ειναι ενα παιδεμα καθε φορα να προσπαθεις να βγαλεις πλαστικά κ καποιες φορες τα κροκοδειλακια ειναι χοντροκομενα κ δεν μπορεις να πιάσεις τους πολους λογω ελλειψης χωρου.

Αφου το θες λοιπον για μηχανη κ αν εισαι στη παραπανω περιπτωση, γιατι δε κοιτας καποιον φορτιστη που δινει τη δυνατοτητα να συνδεσεις πανω στους πολους το βυσμα του μονιμα κ οποτε θες να φορτισεις απλα να συνδεεις επανω τον φορτιστη κ τελος.

 

Μιλαω για τετοιου τυπου υπαρχουν κ πιο οικονομικοι

 

20200317093854_yamaha_yec_9.jpeg
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Yamaha Φορτιστής Μπαταρίας...

 

Η πρόσβαση στην δική μου μπαταρία είναι άμεση, βγάζεις σέλα και την έχεις πιάτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Η πρόσβαση στην δική μου μπαταρία είναι άμεση, βγάζεις σέλα και την έχεις πιάτο.

Ε μαχαιροπήρουνα να παρεις τοτε :hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Πρέπει να αποσυνδέσεις την μπαταρία από το αυτ/το όταν την φορτίζεις;

Ναι Νίκο, όσες φορές έχουμε κάνει φόρτιση, πάντα η μπαταρία είναι μόνη της , αποσυνδεμένη από το αυτοκίνητο.

Τώρα αν λέει στις οδηγίες της κάτι γι αυτό δεν θυμάμαι , μπορώ όμως αύριο να κοιτάξω αν λέει  κάτι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lakisss said:

Πρέπει να αποσυνδέσεις την μπαταρία από το αυτ/το όταν την φορτίζεις;

 

Η σύσταση είναι γενικά να την αποσυνδέεις, που είναι λογικό, αλλά στην ουσία δεν "πρέπει" δια ροπάλου. Πάντως, ειδικά αν θες να αναστήσεις καμία ξεχασμένη από τα 12V, σίγουρα θέλεις να την έχεις συνδεδεμένη μερικές ώρες σε trickle, οπότε βολεύει να την πάρεις στο σπίτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.