Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

@karmen1983 ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες!

 

Καταλαβαίνω απ τα λεγόμενά σου ότι ίσως να μη με καλύπτει (κυρίως χρειάζομαι κατσαβίδι, όχι τρυπάνι).

Έγινε επεξεργασία από sidefx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν από λιγο καιρό αγορασα δευτερο χέρι αυτό το  φαλτσοπρίονο ,PKS1700A1 (50 ευρώ μαζί με τρεις δίσκους επιπλέον, δεν μπόρεσα να αντισταθώ) , ήταν σε κατασταση καινουργή, ζήτημα να ειχε κοψει 15 σανιδες ... Από κατι κοπές που έκανα ειμαι σχετικά ευχαριστημένος , θέλει βέβαια κάποιες ρυθμίσεις καθώς ειδα ότι χάνει λίγο (γύρω στη μια μοίρα).

Πιστευω θα το ευχαριστηθώ. Όχι ότι μου ήταν φουλ απαραιτητο καθως υπάρχει και παγκοπρίονο απλά είναι πιο γρήγορη/ευκολη  η κοπή καδρονιών και η τιμή του δελεαστικότατη.

Πρεπει να φτιαξω τώρα ενα πάγκο για παρτη του .....

 

Προς το παρον τέλος οι αγορες ....

Ότι αγόρασα αγόρασα  :D 

pks1700a1.jpeg

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

ενας φίλος με ρωτάει αν ξέρω κάτι για το κρουστικό που φέρνει το λιντλ. Από βιντεο φαινεται οκ. Το εχει δοκιμάσει κανένας από εδώ? Για ερασιτεχνικές δουλειές και για μερεμέτια εννοειται.

Parkside® Κρουστικό δράπανο με καλέμι PBH 1500 F6

WWW.LIDL-HELLAS.GR

Parkside® Κρουστικό δράπανο με καλέμι PBH 1500 F6 - Πνευματικό

image.thumb.png.00b2b84e531b462c93bb9f811dfe1cfa.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος georgeps έγραψε:

ενας φίλος με ρωτάει αν ξέρω κάτι για το κρουστικό που φέρνει το λιντλ. Από βιντεο φαινεται οκ. Το εχει δοκιμάσει κανένας από εδώ? Για ερασιτεχνικές δουλειές και για μερεμέτια εννοειται.

Parkside® Κρουστικό δράπανο με καλέμι PBH 1500 F6

WWW.LIDL-HELLAS.GR

Parkside® Κρουστικό δράπανο με καλέμι PBH 1500 F6 - Πνευματικό

image.thumb.png.00b2b84e531b462c93bb9f811dfe1cfa.png

Eιναι καλο, τα εχουμε χρησιμοποιησει στην δουλεια, αλλα ειναι για πιο βαριες εργασιες.

Αν το θελει για ερασιτεχνικές δουλειές και για μερεμέτια, δειτε και αυτο https://www.skroutz.gr/s/17112044/Bormann-BPH1000-Κρουστικό-Σκαπτικό-Ρεύματος-620W-με-SDS-Plus-018513.html#specs

 

 

Το εχω στην κατοχη μου 3 χρονια, εχω σκαψει αρκετα και μαλιστα η πρωτη του φορα ηταν σε πετρα. ειναι αρκετα ελαφρυ και ειναι καταληλλο για ερασιτεχνικη χρηση

Εχει 2 χρονια εγγυηση.

Το μονο μειωνεκτημα ειναι το καλωδιο του αρκετα κοντο, εγω βεβαια το ελυσα το προβλημα με μια προεκταση που εφτιαξα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2021 at 6:03 ΜΜ, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Eιναι καλο, τα εχουμε χρησιμοποιησει στην δουλεια, αλλα ειναι για πιο βαριες εργασιες.

Αν το θελει για ερασιτεχνικές δουλειές και για μερεμέτια, δειτε και αυτο https://www.skroutz.gr/s/17112044/Bormann-BPH1000-Κρουστικό-Σκαπτικό-Ρεύματος-620W-με-SDS-Plus-018513.html#specs

 

 

Το εχω στην κατοχη μου 3 χρονια, εχω σκαψει αρκετα και μαλιστα η πρωτη του φορα ηταν σε πετρα. ειναι αρκετα ελαφρυ και ειναι καταληλλο για ερασιτεχνικη χρηση

Εχει 2 χρονια εγγυηση.

Το μονο μειωνεκτημα ειναι το καλωδιο του αρκετα κοντο, εγω βεβαια το ελυσα το προβλημα με μια προεκταση που εφτιαξα.

thanks Κώστα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 4 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Φτου σου... αγόρασα της YATO με τα διπλά λεφτά 😭

Parkside® Πριονοκορδέλα κοπής μετάλλου PMB 1100 B2

 

Ευτυχώς εγώ δεν πρόλαβα να πάρω την YATO, και θα πάρω αυτή. 😀

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τη σκέφτηκα και εγω, αλλα μετά απο αυτό το video δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Οι κοπές δεν είναι ίσιες, οι γωνίες χάνουν, στα σχόλια αναφέρουν οτι σπάνε οι λάμες λόγω λανθασμένων κλίσεων κτλ. Αν έχει κάποιος προσωπική άποψη ας μας πει.

https://m.youtube.com/watch?v=__oebRiKwko

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Τη σκέφτηκα και εγω, αλλα μετά απο αυτό το video δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Οι κοπές δεν είναι ίσιες, οι γωνίες χάνουν, στα σχόλια αναφέρουν οτι σπάνε οι λάμες λόγω λανθασμένων κλίσεων κτλ. Αν έχει κάποιος προσωπική άποψη ας μας πει.

https://m.youtube.com/watch?v=__oebRiKwko

Το σύστημα που κλειδώνει τις μοίρες κοπής δεν είναι ακριβείας αλλά με λίγο πειραματισμό μπορείς να βρεις ακριβώς πχ. τις 90 ή 45 μοίρες (και να το σημειώσεις με κάποιο τρόπο για να το ξαναβρίσκεις εύκολα). Δηλ. το σημείο πχ. για τις 90 μοίρες δεν έχει κάποιο κούμπωμα, αλλά ένα σημάδι για να σου δείχνει τη σωστή θέση. Μια πολύ μικρή απόκλιση εκεί όμως οδηγεί σε απόκλιση των μοιρών. Κάνοντας και μετρώντας όμως 3-4 κοπές μπορείς να βρεις που είναι ακριβώς οι 90 μοίρες.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Aris Teidis said:

Το σύστημα που κλειδώνει τις μοίρες κοπής δεν είναι ακριβείας αλλά με λίγο πειραματισμό μπορείς να βρεις ακριβώς πχ. τις 90 ή 45 μοίρες (και να το σημειώσεις με κάποιο τρόπο για να το ξαναβρίσκεις εύκολα). Δηλ. το σημείο πχ. για τις 90 μοίρες δεν έχει κάποιο κούμπωμα, αλλά ένα σημάδι για να σου δείχνει τη σωστή θέση. Μια πολύ μικρή απόκλιση εκεί όμως οδηγεί σε απόκλιση των μοιρών. Κάνοντας και μετρώντας όμως 3-4 κοπές μπορείς να βρεις που είναι ακριβώς οι 90 μοίρες.

Οκ λογικό αυτό.

Όμως φαίνεται οτι δεν κάνει και ίσιες κοπές, ανεξάρτητα της γωνίας. Πχ δες αυτό τον κοιλοδοκό απο το βίντεο, τον έχει κόψει και η κοπή είναι στραβή (άλλη γωνία στη μια του πλευρά και άλλη γωνία στην άλλη πλευρά). Αυτό φαντάζομαι οτι δεν ρεγουλάρεται για να διορθωθεί.

 

BF8889E7-197D-46C2-8DDF-1FC94F9C95A0.thumb.png.2ff9720188c07571f6f37d1de4f6068f.png

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο πρέπει να εχει να κάνει με το τέντωμα της πριονολαμας.

Βασικά θεωρώ, δεν ξέρω κιολας ίσως κάνω λάθος, ότι στα σίδερα δεν χρειάζεται και τόσο πολύ ακρίβεια στις κοπές. 

Οσες φορές έκοψα και κόλλησα (δεν κολλάω και κάθε μερα) έκλεψα κατά το κόλλημα και τα έφερα εκεί που ήθελα.

Γενικά πάντως φθηνό εργαλείο και να δουλεύει σωστά out of the box δε θα βρει κανείς εύκολα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το τελευταίο πρέπει να εχει να κάνει με το τέντωμα της πριονολαμας.

Βασικά θεωρώ, δεν ξέρω κιολας ίσως κάνω λάθος, ότι στα σίδερα δεν χρειάζεται και τόσο πολύ ακρίβεια στις κοπές. 

Οσες φορές έκοψα και κόλλησα (δεν κολλάω και κάθε μερα) έκλεψα κατά το κόλλημα και τα έφερα εκεί που ήθελα.

Γενικά πάντως φθηνό εργαλείο και να δουλεύει σωστά out of the box δε θα βρει κανείς εύκολα.

 

Σωστά, κάποιες μικρές αποκλίσεις στις μοίρες τις διορθώνεις στην κόλληση.

πριν 24 λεπτά, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Οκ λογικό αυτό.

Όμως φαίνεται οτι δεν κάνει και ίσιες κοπές, ανεξάρτητα της γωνίας. Πχ δες αυτό τον κοιλοδοκό απο το βίντεο, τον έχει κόψει και η κοπή είναι στραβή (άλλη γωνία στη μια του πλευρά και άλλη γωνία στην άλλη πλευρά). Αυτό φαντάζομαι οτι δεν ρεγουλάρεται για να διορθωθεί.

 

BF8889E7-197D-46C2-8DDF-1FC94F9C95A0.thumb.png.2ff9720188c07571f6f37d1de4f6068f.png

Στο παρόμοιο YATO που έχω εγώ πάντως, μπορείς να κάνεις κοπή πολύ μεγάλης ακρίβειας (μετά από ψάξιμο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτού του τυπου ξηράς κοπής πριονοκρδέλες ενδύκνειται μόνο για λεπτές στράντζες μικρής διατομής.

Κατά προτίμηση για ίσιες κοπές και "κατεβασμα" της λάμας οσο το δυνατόν πιο αργά και με μεγάλο σεβασμό.

Από εκεί και έπειτα πέρα από τυχον κατασκευαστικά κουσούρια που μπορεί να έχουν αρχίζουν τα προβλήματα,

οι στραβές κοπές και το μάγκωμα-σπάσιμο της κορδέλας.

 

Λίγο πιο ακριβή λύση είναι τα δισκοπρίονα μετάλλου .

Κόβουν πολύ περισσότερα αλλά και μεγαλύτερα πράγματα με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια . . . 

Ο δίσκος του κρατάει για αρκετές κοπές

Βέβαια στα αρνητικά τους η φασαρία και οι "κάφτρες" .

 

Τέλος υπάρχουν σαν τα τελευταία με δίσκο καρβιδίου τα οποία είναι λίγο πιο ακριβά αλλά κόβουν καλύτερα

απ όλα χωρίς κάφτρες και με οικιακή χρήση μέχρι να φθαρεί ο δίσκος και να χρειαστεί αλλαγή η τρόχισμα το

εργαλείο θα έχει περάσει στα χέρια του εγγονιού μας ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αρχικός προορισμός αυτών των κορδελών ήταν η φορητότητα στον χώρο των  κατασκευών εξ ου και το όνομα τους  Portaband (PORTAble BANDsaw).

Αργότερα φτιάχτηκαν και βάσεις με μέγγενη αλλά μην περιμένετε και πολλά πράγματα.

Έχω την Yato και η καθετότητα στην αρχή ήταν πολύ καλή αλλά τώρα όχι πλέον, όταν θα βρω χρόνο θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Τα δισκοπριονα που περιγραφω παραπανω ειναι και αυτα φορητα και αρκετα ελεφρια.

Εχω δουλεψει και τα 3 μηχανηματα στην οικοδομη επαγγελματικα για μεγαλο διαστημα και αυτο που αποδειχτηκε πιο πρακτικο,πιο σωστο αλλα και πιο γρηγορο  σε κοπες ειναι αυτο με τον καρβιδιου.

 

Στην δικια σου περιπτωση και για το σφαλμα της καθετοτητας αν δεν το πιεζεις αρκετα την ωρα που κοβεις ισως εχει φθαρει η κορδελα απο τις πολλες κοπες.

Παντως τελευταιο θα κοιταζα το ρεγουλαρισμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά! Για να λειάνουμε επιφάνειες (λεπτές γρατζουνιές σε CRT οθόνη και πλαστικές επιφάνειες) έχει να προτείνει κάποιος/α κάποιο τριβείο ή αλειφαδόρο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

... μέχρι να φθαρεί ο δίσκος και να χρειαστεί αλλαγή η τρόχισμα το

εργαλείο θα έχει περάσει στα χέρια του εγγονιού μας ;)

 

Κόψε μερικά ανοξείδωτα και δεν θα βγάλεις μήνα.

Με την κορδέλα δεν βγάζεις ούτε ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, rastaman said:

Βέβαια στα αρνητικά τους η φασαρία και οι "κάφτρες" .

 Ακουστικά και γυαλιά παιδιά. Βλέπω σε κάθε εφημερία μάτια να παθαίνουν ζημιά από γρεζια, και γίνομαι κακός.

Το "έλα μωρέ, μια κοπή είναι" απλά δεν το δέχομαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ronin13 Πες μου σε ποιο εισαι να σου πω αν εχουμε συναντηθει :p

Περα απο την πλακα τα ΜΑΠ ειναι ακρως απαραιτητα και να προσθεσω σε αυτα που αναφερεις τα προστατευτικα γαντια!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.