Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Το κακό με αυτά είναι ότι δεν σηκώνουν από τον πάτο μπαταρίες. Δηλαδή όταν το χρειαστείς πραγματικά δεν το έχεις

Δεν χρειάζεται να λύσεις πόλους για να φορτώσεις αφού το κύκλωμα δεν επηρεάζετε από τη φόρτιση.

Μόνο εάν βάλεις μπροστά τη μηχανή όπου τότε θα έχεις 2 φορτιστές σε μια μπαταρία κινδυνεύεις να κάψεις έναν από τους δύο. Υποτίθεται ότι τα φορτιστάκια αυτά κάνουν υποχώρηση μόλις δουν αύξηση βολτ αλλά εγώ δεν θα το διακινδύνευα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα θέμα με τις μπαταρίες. Η πρώτη του αυτοκινήτου με πήγε εννέα χρόνια, η τωρινή είναι στα +7. Στο παπί η "μαμά" με πήγε 12(!!), η τωρινή είναι στα τρία. Η πλάκα είναι ότι τα χρησιμοποιώ περιστασιακά, το αυτοκίνητο μπορεί να κάνει να δουλέψει και είκοσι μέρες. Δεν ξέρω πως αντέχουν τόσο, όταν βάζω μπροστά αμάξι για να πάω μέχρι σούπερ μάρκετ. Τώρα με την μηχανή θα αραιώσει περισσότερο η χρήση. Τον φορτιστή βασικά τον θέλω να φορτίζω πλήρως τις μηχανές, πριν τις αφήσω για τις καλοκαιρινές διακοπές. Νομίζω να με καλύπτει ο συγκεκριμένος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο  υπάρχει  βάση δεδομένων ....😄 🤣

Βάζεις το ΙΑΝ στην Πύλη Υποστήριξης του Lidl και  τελείωσες.....

https://exypiretisi-pelaton.lidl-hellas.gr/SelfServiceGR/s/product2?productId=01t1t000001rcwUAAQ#q=IAN 279744

 

Για να δεις τα χαρακτηριστικά του νεότερου πρέπει να βρεις το ΙΑΝ αυτών που θα φέρει στο ράφι.

 

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
13 ώρες πριν, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Έχει 8-άρες μπαταρίες !!

Θα φορτίζουν με τον απλό φορτιστή ;  

Αν με το 8-άρες εννοείς ότι οι μπαταρίες έχουν χωρητικότητα 8 Ah , τότε δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί με αυτό το φορτιστάκι φορτίζονται και μπαταρίες αυτοκινήτου που είναι από 45 Ah και πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.  Μου μένει να λύσω το θέμα συμβατότητας.

Από Δευτέρα, των 8 Ah είναι τύπου Performance ενώ των 4 Ah είναι κλασικού τύπου, όπως οι τροχοί και το σκουπάκι που έχω.

 

Κάτι έχω ακούσει ότι τα ελάσματα (στην πατούρα) είναι διαφορετικά και ίσως δεν πρέπει να το διακινδυνέψω με 8άρα.

Να πάρω μία των 4 Ah ακόμα και να έχω σιγουριά ;

 

Ή τα μηχανήματα Performance δεν ταιριάζουν με κλασικές μπαταριές ή οι μπαταρίες Performance δεν ταιριάζουν με κλασικά μηχανήματα, νομίζω.    

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Performance ενώ των 4 Ah είναι κλασικού τύπου, όπως οι τροχοί και το σκουπάκι που έχω.

 

Να τονίσω εδώ ότι ο εν λόγω φορτιστής (στα τελευταίο post του Practicer) είναι μόνο για μπαταρίες μολύβδου 6Vdc και 12Vdc (για μηχανάκια δηλαδή και αυτοκίνητα)
Αυτές που λες για σκουπάκια κλπ , μάλλον δεν θα έχουν μπαταρίες μολύβδου, αλλά άλλως πιο αποδοτικών -έστω και ακριβότερων - τύπων, οπότε αυτός ο φορτιστής , ΔΕΝ είναι κατάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί τον φορτιστή των X20V μπαταριών που έχει "" ....όπως οι τροχοί και το σκουπάκι που έχω.""

Τα performance παίρνουν τίς ίδιες μπαταρίες της σειράς X20V ...δεν νομίζω η 8άρα να μην ταιριάζει ...στο κάτω κάτω πάρε την και αν δεν κάνει πήγαινέ τη πίσω και πάρε τα λεφτά σου ή πάρε 4άρες.

Απ΄ότι ξέρω  η  σειρά X20V μπαταριών είναι μία και αυτή παίρνουν και τα performance δεν νομίζω να υπάρχει μπαταρία "performance" εκτός και αν είναι κάτι νέο.

Εγώ νομίζω ότι απλώς την χαρακτηρίζει "performance" επειδή είναι μεγάλης χωρητικότητας και απευθύνεται σε ερασιτεχνοεπαγγελματίες .😄

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος osa έγραψε:

...... δεν νομίζω να υπάρχει μπαταρία "performance" εκτός και αν είναι κάτι νέο.

Εγώ νομίζω ότι απλώς την χαρακτηρίζει "performance" επειδή είναι μεγάλης χωρητικότητας και απευθύνεται σε ερασιτεχνοεπαγγελματίες .😄

 

Όντως μίλαγα για τον φορτιστή που ήδη έχω.  

Και πάλι ....όντως.... τελικά ΔΕΝ φαίνεται να υπάρχουν μπαταρίες performance.  Με μπέρδεψε βλέπεις το νέο φυλάδιο, όπου περιέγραφε ότι ΜΙΑ από τις λειτουργίες (mode) της μπαταρίας είναι και το performance.

 

To φυλάδιο ήταν αυτό (κλικ εδώ) και τυο έγραφε πάνω αριστερά, στην μπαταρία των 8 Ah.   

Link to comment
Share on other sites

Έχει μετρήσει κάποιος στο διαδίκτυο την χωρητικότητα των μπαταριών για εργαλεία των διαφόρων εταιριών;

 

Τα πιό πάνω  ονομαστικά 8Ah εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος αν ήταν 6Ah πραγματικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Έχει μετρήσει κάποιος στο διαδίκτυο την χωρητικότητα των μπαταριών για εργαλεία των διαφόρων εταιριών;

 

 

Όχι, διότι εφάρμοσα το άλλο : ...... πάρε όσο παραπάνω γίνεται - και άμα δεν τραβάει, τότε ψάξε το .......  

Τι εννοώ :

Πως να ψάξεις, ειδικά για το 2ο, όταν δεν λέει να σε αφήσει ;

χε χε χε χε  

1017221030_IMG_0346@033x.thumb.jpg.f81efff686b0e0c1159a0d7e7725e950.jpg

 

Βέβαια με τα Parkside, καλό θα είναι να ψάχναμε σιγά - σιγά, τι μας δίνουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

slots_tools_sl_kw20.png
WWW.LIDL-HELLAS.GR

Εξοπλίσου με ποικιλία ποιοτικών και αξιόπιστων εργαλείων για επαγγελματικό αποτέλεσμα σε κάθε σου εργασία!

image.pngimage.png

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φέρνουν μόνο μικρό δισκοπρίονο μετάλλου Φ180.

Το κλασικό δισκοπρίονο μετάλλου που παίρνουν οι  περισσότεροι είναι Φ355.

Το Φ180 αν έχει φαγωθεί και λίγο ο δίσκος, σε 45 μοίρες δεν μπορεί να κόψει ούτε στρατζαριστό 30Χ30. Για μοντελισμό κάνει, όχι για σιδηροκατασκευές.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

...... ...... 

Το Φ180 αν έχει φαγωθεί και λίγο ο δίσκος, σε 45 μοίρες δεν μπορεί να κόψει ούτε στρατζαριστό 30Χ30. 

...... ......

 

Έχω βάλει επάνω τον μεταλλικό διαμαντόδισκο Extreme από την Dewalt και πάει σφαίρα, χωρίς να χάνει χιλιοστό και χωρίς να μικραίνει.

Δες αν θέλεις που το ανέφερα εδώ (κλικ) .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Τζίμης έγραψε:

 

Έχω βάλει επάνω τον μεταλλικό διαμαντόδισκο Extreme από την Dewalt και πάει σφαίρα, χωρίς να χάνει χιλιοστό και χωρίς να μικραίνει.

Δες αν θέλεις που το ανέφερα εδώ (κλικ) .

Ανοξείδωτο έχεις κόψει; Δεν νομίζω να αντέξει 10 κοπές.

Γι αυτό προτιμώ τους απλούς δίσκους, κόβουν τα πάντα και τα πολύ σκληρά κράματα, κάτι που δεν μπορούν οι πανάκριβοι δίσκοι με βίντια τύπου  Evolution.

Για τα μαλακά μέταλλα προτιμώ την κοπή με πριονοκορδέλα μετάλλου. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Ανοξείδωτο έχεις κόψει; Δεν νομίζω να αντέξει 10 κοπές.

Γι αυτό προτιμώ τους απλούς δίσκους, κόβουν τα πάντα και τα πολύ σκληρά κράματα, κάτι που δεν μπορούν οι πανάκριβοι δίσκοι με βίντια τύπου  Evolution.

Για τα μαλακά μέταλλα προτιμώ την κοπή με πριονοκορδέλα μετάλλου. 

 

Η evolution εχει ειδικο δισκο για ανοξειδωτα

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Η evolution εχει ειδικο δισκο για ανοξειδωτα

 

Το ξέρω. Είναι πανάκριβος και ούτε αυτός είναι για πολλά κοψίματα αν διαβάσεις τα ξένα reviews. 

Γι αυτό δεν αγόρασα Evolution.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Ανοξείδωτο έχεις κόψει; Δεν νομίζω να αντέξει 10 κοπές.

 

 

Μάλλον αυτό, είναι κάτι που χρειάζεται σε εσένα. Οπότε κάνεις παιχνίδι, με την καλύτερη δυνατή επιλογή.

 

Εάν όμως χρειαστώ 1-2 κοπές σε ανοξείδωτο, βλέπω ότι προβλέπει stainless steel.

....... They are suitable for use on steel, stainless steel, cast iron, rebar, sheet metal, aluminium and non-ferrous metals ....... 

 

Ήταν μονόδρομος και στην βάση του γωνιακού τροχού.  Εκεί μόλις έχανες 1 cm σταματούσε να κόβει μέχρι κάτω.  Έβαλα τον 125mm και καθάρισα.

Πριν τον αγοράσω, ρώτησα τον έμπορο σιδήρου, ο οποίος μού δίνει βέργες - λάμες κλπ.  Τον είχε δοκιμάσει, κόβοντας καθημερινά για πελάτες.

Στα δικά μας μέταλλα, ήταν άριστος. Απλά ο έμπορος δεν είχε υπομονή και ήθελε να κόβει ακόμα πιο γρήγορα.          

   

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.