Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

On 15/11/2018 at 6:56 ΜΜ, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Αν το βιαζεσαι, η καθε εταιρεια που βγαζει μονωτικα  , σου προτεινει το σωστο τροπο....:angry:

Η σειρα εργασιων για τη σωστη μονωση ειναι σχεδον ιδια , αλλα αναλογως συστασης υλικου , ισως χρειαζεται κατι επιπλεον η κατι λιγοτερο.

Οποτε οταν διαλεξεις υλικο μονωσης καποιας εταιρειας , ζητα τους αναλυτικα τα βηματα εργασιων για να χεις κ την εγγυηση....:)

Εγω , π.χ. ετριψα , επλυνα κ πασαλειψα 2 χερια σταυρωτα , λογω ελλειψης χρονου...με καλο αποτελεσμα....

Κοίτα, οι γονείς μου και η αδερφή μου κάνανε υγρομόνωση ταράτσας και δώσανε 4200 ευρώ. (χωρίς απόδειξη!! εννοείται!!)

Τους πρότεινα να την κάνω εγώ (την προηγούμενη εγώ την είχα κάνει, κράτησε 10 χρόνια) τζάμπα (η εργασία, όχι τα υλικά), αλλά για κάποιον περίεργο λόγο προτιμήσανε να τα σκάσουνε σε 'εδικό'.

Κι εγώ σκόπευα να ακολουθήσω τις οδηγίες της εταιρείας. Κι έλεγα μήπως οι ειδικοί κάνουν κάτι καλύτερο ή διαφορετικό από αυτό που προτείνει η εταιρεία και γι αυτό προτιμήθηκαν...

Τι να πω, λεφτά (για πέταμα) υπάρχουν...

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

110 τ.μ. αλλά νομίζω τα 30 από αυτά έμειναν όπως ήταν, ανέγγιχτα (είναι καλυμμένα με πλακάκι + κλιμακοστάσιο ταράτσας).

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2018 at 4:35 ΜΜ, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Διόρθωσις: 2600 δώκανε. Στην τιμή περιλαμβάνονται τα υλικά.

Χωρίς απόδειξη.

Με τα μισα γινοταν super δουλεια με τριψιμο, πλυσιμο , ασταρωμα κ 2 πλουσια χερια σταυρωτο περασμα...

Εκτος αν μιλαμε για ασφαλτοπανα κ.τ.λ. , που εκει δεν γνωριζω κοστος....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει ασφαλτόπανα.

Όταν λες 'με τα μισά γινόταν super δουλειά με τρίψιμο, πλύσιμο , αστάρωμα κ 2 πλούσια χέρια σταυρωτό πέρασμα ' τι εννοείς;

Ότι ξέρεις συνεργείο που θα την έκανε με αυτά τα  λεφτά, συμπεριλαμβανομένων των υλικών;

Ή ότι τόσο θα κόστιζε αν τους τα έκανα εγώ με τζάμπα εργασία, άρα αυτό θα ήταν το κόστος των υλικών;

(να προσθέσω ότι του συνεργείου που προσλάβανε ηγείται μηχανικός ο οποίος είναι φίλος του συζύγου της αδερφής μου και επομένως η τιμή είναι λίαν...φιλική...^_^)

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Όχι δεν έχει ασφαλτόπανα.

Όταν λες 'με τα μισά γινόταν super δουλειά με τρίψιμο, πλύσιμο , αστάρωμα κ 2 πλούσια χέρια σταυρωτό πέρασμα ' τι εννοείς;

Ότι ξέρεις συνεργείο που θα την έκανε με αυτά τα  λεφτά, συμπεριλαμβανομένων των υλικών;

Ή ότι τόσο θα κόστιζε αν τους τα έκανα εγώ με τζάμπα εργασία, άρα αυτό θα ήταν το κόστος των υλικών;

(να προσθέσω ότι του συνεργείου που προσλάβανε ηγείται μηχανικός ο οποίος είναι φίλος του συζύγου της αδερφής μου και επομένως η τιμή είναι λίαν...φιλική...^_^)

Χοντρικα...

Κορυφαια υλικα...

40 κιλα ασταρι ΙSOMAT PU 100 , 200ευρα...

200 κιλα μονωτικο ISOMAT PU500 , 900 ευρα...

 Παρα πολυ καλα υλικα....

40 κιλα ασταρι isoprimer , 80 eyro...

200 κιλα isoflex hybrid , 600eyro....

Bαλε κ 6 μεροκαμματα ,πλουσια, κ βγαλε σουμα!:)

Για 100 τ.μ . που ηταν το δικο σας...

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος hypnz έγραψε:

Τι υλικό έβαλε; hyperdesmo;

 

 

Όχι hyperdesmo, ένα άλλο, δεν θυμάμαι ποιο.

 

πριν 12 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Χοντρικα...

Κορυφαια υλικα...

40 κιλα ασταρι ΙSOMAT PU 100 , 200ευρα...

200 κιλα μονωτικο ISOMAT PU500 , 900 ευρα...

 Παρα πολυ καλα υλικα....

40 κιλα ασταρι isoprimer , 80 eyro...

200 κιλα isoflex hybrid , 600eyro....

 

200+900+80+600 = 1780, άρα 820 τα εργατικά...

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, panoss1442169303 said:

Όχι hyperdesmo, ένα άλλο, δεν θυμάμαι ποιο.

 

200+900+80+600 = 1780, άρα 820 τα εργατικά...

 

Δηλαδή δύο διαφορετικά αστάρια και δύο διαφορετικά μονωτικά? :).

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς του Στέλιου είναι 900+200€ για κορυφαία υλικά, άρα κατ' ελάχιστο 1500€ εργατικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.