Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

Which is the Strongest Wrench Type? Hydraulic Press Test!

 

Τελικά το μόνο στο μόνο που εδόθη απάντηση είναι ότι κάποια εργαλεία όταν τα ζορίσεις πολύ πέρα από ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν μπορεί και να σπάσουν!

Αλλά σίγουρα το πιο είναι πιο ανθεκτικό δεν απαντήθηκε!

Δεν ξέρω αν δεν αντιλαμβάνεται το πόσο λάθος είναι αυτό που δοκιμάζει, ή απλά δεν τον ενδιαφέρει και αποσκοπεί μόνο στο να αποσπάσει τις εντυπώσεις, πράγμα που δεν είναι κατακριτέο αλλά σαφώς δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο του video.

Έτσι ξεκινάμε με έναν παραπλανητικό τίτλο και χωρίς καμία  μέριμνα για την ακρίβεια αυτών που λέμε και δείχνουμε . . . πάμε προς άγραν θεάσεων  !

 

Γιατί όταν δεν μετράς τίποτε (αυτή η ρημάδα η βελόνα του μανόμετρου δεν κουνιόταν ¨καθόλου") δεν μπορείς να συγκρίνεις το μη υπάρχον!

Αλλά αυτό ήταν το πρώτο μόνο από τα "λάθη", γιατί ακόμα και αν το μανόμετρο ήταν πιο ευαίσθητο, και πάλι συμπέρασμα δεν θα έβγαινε κανένα!

Γιατί,  όχι μόνο η δύναμη δεν εξασκείται στην ίδια απόσταση από το κέντρο περιστροφής σε όλα τα κομμάτια, αλλά ακόμα και στο ίδιο το κομμάτι αλλάζει -και μάλιστα πολύ- το σημείο εφαρμογής της!

Συνεπώς δεν μπορείς να έχεις καμιά μέτρηση όσο και αν κοιτάς τι δείχνει αυτό το ιδεατό πιο ευαίσθητο μανόμετρο!

 

Οπότε αυτό που μας μένει στο τέλος είναι ότι κάποια εργαλεία  είχαν πολύ καλό πιάσιμο στον μηχανισμό δοκιμής και έτσι αυτός τα έφερε στο όριό τους, και κάποια (γερμανικό, γαλικό) παραμόρφωσαν την -παρά τις διαβεβαιώσεις του περί του αντιθέτου-  άβαφη (!) εξάγωνη βάση και έτσι δεν υπέστησαν καταπόνηση μεγάλη !

 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

 

Συμπερασμα...

Η βοτκα εχει παρενεργειες.

Τοση δυναμη δεν θα ασκηθει ποτε με χερι.

Δεν μπορουμε να συμπερανουμε κατι που μπορει να μας  βοηθησει στην επιλογη εργαλειων.

Σε δουλεια να βρισκομαστε να μας θαυμαζουν οι αδαεις....[ κ να κονομαμε ισως , απ τις θεασεις]:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Καλά μη βαράτε, εγώ για χαβαλέ το έβαλα στο αντίστοιχο thread. Έχω μπλέξει με προφέσορες εδώ, κουβέντα δεν σηκώνετε.:p

Τι ποιο απλο απο το να σκεφτεις οτι  η οποιαδηποτε βιδα θα ειχε κοπει ακομα κ με τη μιση δυναμη που ασκει!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Τι ποιο απλο απο το να σκεφτεις οτι  η οποιαδηποτε βιδα θα ειχε κοπει ακομα κ με τη μιση δυναμη που ασκει!!!!!!!!!!!

Εγώ δεν ξαναβάζω τίποτα για να μάθετε. Όσο για τον @Seafalco, για την κοπέλα και την ΔΕΗ τίποτα, στα εργαλεία την ψείρισε τη μαϊμού.:p

8F0613E9-A804-4974-98B140D0510598A7.jpg

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

On ‎20‎/‎10‎/‎2018 at 11:59 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αλλοι πληρωνουν για γυμναστηριο και αλλοι φτιάχνουν μπρατσα πετρα σε μια μερα :hehe:

Πολυ ωραιο υλικο το hyperdesmo αλλα στο απλωμα θελει να μπωθεις περα απο το να νιώθεις  :p

 

 

20181020_115649.jpg20181020_115701.jpg

 

 

πέρασα με hyperdesmo όλη τη ταράτσα ,πάνω από το ασφαλτόπανο. Πρώτα αστάρι , μετά το μονωτικό και στο τέλος βερνίκι .Μόνο αν περαστεί και το βερνίκι δίνει εγγύηση η εταιρεία . Ο μάστορας μου λέει "άλλο τα  μονωτικά της αγοράς  ,και  άλλο το Hyperdesmo ". Πολύ καλό , αλλά πανάκριβο. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σετάκι χιτώνιο/πιστόνι/μπιέλα απ' τους γείτονες. Μου έκανε εντύπωση το μέγεθος.

IMG_20181113_135343.jpg

IMG_20181113_135432.jpg

IMG_20181113_135514.jpg

IMG_20181113_135557.jpgIMG_20181113_135607.jpg

 

και ένας κοχλίας, ο "αρσενικός" από κοχλιωτό συμπιεστή.

IMG_20181113_135745.jpg

 

Σε φωτογραφία απ' τον net με το ταίρι του, σε ένα μηχάνημα θηρίο.

IMG_20181113_172838 (1980 x 1416).jpg

  • Like 4
  • Agree 1
  • Confused 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2018 at 9:28 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ασε να βρω λιγο χρονο απο βδομαδα να κανουμε θεμα καλυτερα να τα πουμε οπως πρέπει.

Το φτιάξατε το θέμα;(πώς γίνεται η υγρομόνωση ταράτσας η σωστή rtfm.gif)

Δεν βρήκα τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2018 at 12:58 ΜΜ, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Το φτιάξατε το θέμα;(πώς γίνεται η υγρομόνωση ταράτσας η σωστή rtfm.gif)

Δεν βρήκα τίποτα.

Αν το βιαζεσαι, η καθε εταιρεια που βγαζει μονωτικα  , σου προτεινει το σωστο τροπο....:angry:

Η σειρα εργασιων για τη σωστη μονωση ειναι σχεδον ιδια , αλλα αναλογως συστασης υλικου , ισως χρειαζεται κατι επιπλεον η κατι λιγοτερο.

Οποτε οταν διαλεξεις υλικο μονωσης καποιας εταιρειας , ζητα τους αναλυτικα τα βηματα εργασιων για να χεις κ την εγγυηση....:)

Εγω , π.χ. ετριψα , επλυνα κ πασαλειψα 2 χερια σταυρωτα , λογω ελλειψης χρονου...με καλο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.