Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

πριν 59 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία για ποτηροτρύπανα μετάλλου για πλαϊνά κουτιού ?
Να μην βγει off με τα πρώτα κοψίματα ?

 

Έχω πάρει ένα σετ φτηνά κινέζικα HSS από το alli.

Με το πιο χρησιμοποιημένο έχω κάνει πέντε τρύπες σε κοιλοδοκό τριών χιλιοστών και ακόμη κόβει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

που μπορώ να βρω τα παρακάτω πλέγματα? 
και πως να το ψάξω? πλέγμα...? ?

ευχαριστώ 

περισσότερο της πρώτης εικόνας με ενδιαφέρει

https://web.archive.org/web/20190724221000/https://mnpctech.com/case-mods-gaming-pc-liquid-modding-custom-computer-mnpctech-overclock-cooling-fan-grills/modders-mesh-perforated-aluminum-steel-honeycomb-grill-intake-front-fan-slotted-diamond-round-hex/


image.png.1de13ab0f6ede80acceb44423902ab77.png

image.thumb.png.9a27b65f8da50d4f234118b9f0dce2d8.png

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για διάτρητες λαμαρίνες

Π.χ.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά , μήπως γνωρίζει κανείς που θα βρω γυαλοχαρτα φ150 ψιλά νούμερα στο Ηράκλειο Κρήτης? Έχω γυρίσει 5-6 χρώματα-σιδηρικα , πρακτικερ αλλά τίποτα .. κάτω από 100 βρίσκω αλλά θέλω μέχρι 320p.ευχαριστω πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Οι καλυτερες κατα τη γνωμη μου βαση ποιοτητας/τιμης ειναι οι lih lin. Θα τις βρεις παντου κυριολεκτικα. Τα leroy merlin τις εχουν σε καλες τιμες

 

https://www.skroutz.gr/c/3284/vides.html?keyphrase=νοβοπανοβιδες+lih+lin

 

Τι δε σου αρεσει σε αυτες του κιλου που λες; Σε ρωταω μιας και μεγαλο ποσοστο χρωματοπωλειων δινει τις συγκεκριμενες που σου αναφερω, απλα σε χυμα μορφη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Οι καλυτερες κατα τη γνωμη μου βαση ποιοτητας/τιμης ειναι οι lih lin. Θα τις βρεις παντου κυριολεκτικα. Τα leroy merlin τις εχουν σε καλες τιμες

 

https://www.skroutz.gr/c/3284/vides.html?keyphrase=νοβοπανοβιδες+lih+lin

 

Τι δε σου αρεσει σε αυτες του κιλου που λες; Σε ρωταω μιας και μεγαλο ποσοστο χρωματοπωλειων δινει τις συγκεκριμενες που σου αναφερω, απλα σε χυμα μορφη.

Αυτές χρησιμοποιώ κι εγώ απο λερου αλλά υπάρχουν φορές που χαλάει το κεφάλι και παιδεύομαι αρκετά για ενα βίδωμα/ξεβίδωμα.

Έτσι σκέφτηκα μήπως κοιτάξω κάπου αλλόυ.

Αυτό που θα ήθελα είναι ενα κουτί/μπιζουτιέρα με διάφορα μεγέθη ώστε να δοκιμάσω και να υπάρχει απόθεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Anastasg έγραψε:

υπάρχουν φορές που χαλάει το κεφάλι και παιδεύομαι αρκετά για ενα βίδωμα/ξεβίδωμα.

Μήπως κάνεις λάθος επιλογή μύτης στο κατσαβίδι μπαταρίας;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Anastasg

Πέρα από το ενδεχόμενο να συμβαίνει αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω, μπορείς να κοιτάξεις και σε βίδες με άλλο τύπο κεφάλι:

 

https://www.skroutz.gr/c/3284/vides.html?keyphrase=βιδες+torx

 

Από τιμές όμως . . . θέλει . . . σύνεση !   :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μήπως κάνεις λάθος επιλογή μύτης στο κατσαβίδι μπαταρίας;

 

Υποψιάζομαι το συνηθισμένο λάθος, χρήση σταυροκατσάβιδου  PH (phillips) αντί για PZ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να είναι θέμα ροπής.

Όταν ξεπεραστεί το όριο που έχουν αυτές οι δυο (ph,pz) “τρώμε” συνήθως την κεφαλή.

Για αυτό χρειάζεται βίδα με κεφαλή torx,hex κτλ που μπορούμε να δώσουμε παραπάνω ροπή.

Η επιλογή πρέπει να είναι ανάλογη του υλικού που θελουμε να βιδώσουμε και των υπόλοιπων χαρακτηριστικών της βίδας πάντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλήσπέρα,

Χαζή ερώτηση αλλά έχω φάει σκάλωμα.

 

Εχω έναν νιπτήρα μπανιου διπλος και θέλω να βάλω μια μπαταρια αναμεικτικη άρα θα χρειαστώ να κλείσω τις δύο ακριανές τρύπες.

 

Υπάρχουν τάπες; και αν ναι που τις βρίσκω ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, georgeps said:

Καλήσπέρα,

Χαζή ερώτηση αλλά έχω φάει σκάλωμα.

 

Εχω έναν νιπτήρα μπανιου διπλος και θέλω να βάλω μια μπαταρια αναμεικτικη άρα θα χρειαστώ να κλείσω τις δύο ακριανές τρύπες.

 

Υπάρχουν τάπες; και αν ναι που τις βρίσκω ?

 

 

.

Υπάρχουν. Σε όλα τα μαγαζιά με υδραυλικά θα βρεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

Καλήσπέρα,

Χαζή ερώτηση αλλά έχω φάει σκάλωμα.

 

Εχω έναν νιπτήρα μπανιου διπλος και θέλω να βάλω μια μπαταρια αναμεικτικη άρα θα χρειαστώ να κλείσω τις δύο ακριανές τρύπες.

 

Υπάρχουν τάπες; και αν ναι που τις βρίσκω ?

 

 

 

Ευκαιρία να αλλάξεις τον νιπτήρα. Οι τιμές είναι ξεφτίλα. Με 50 ευρώ παίρνεις καινούργιο νιπτήρα μαζί με το πόδι του.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Ευκαιρία να αλλάξεις τον νιπτήρα. Οι τιμές είναι ξεφτίλα. Με 50 ευρώ παίρνεις καινούργιο νιπτήρα μαζί με το πόδι του.

 

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, αλλά έχοντας αλλάξει πλακάκια, σωληνώσεις,καλωδιώσεις, υδραυλικά, ηλεκτρικά , μεσοπορτες, πορτα ασφαλείας, αλουμίνια,ντουλάπια κουζίνας, και  βάψιμο θεωρώ έξτρα έξοδο εναν νιπτήρα συν οτι δεν με τρελαινουν όσα έχω δει κάτω από 100ε ( είτε μικρόι είτε κακία ποιότητα, In my opinion)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω απορίες σχετικά με τα τρυπάνια κοβαλτίου, τα χρησιμοποιώ για τρύπημα μετάλλων.

Βρίσκω ανώνυμα και επώνυμα, π.χ.:

 

Ανώνυμο:
2mm Τρυπάνι κοβαλτίου DIN338 Κατασκευαστής: TJR  

Κράμα κοβαλτίου 5% με υψηλή θερμική αντοχή. Κατάλληλο για χάλυβα και κράμα χάλυβα, με αντοχή σε εφελκυσμό πάνω από 800 N / mm²

Τιμή: 0,37€

 

Επώνυμο:
Izar Τρυπάνι Μετάλλου Κοβαλτίου 5% 2mm

Τιμή: 1€

 

Υπάρχει λόγος να προτιμήσω το επώνυμο που έχει σχεδόν τριπλάσια τιμή;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoss1442169303 said:

Υπάρχει λόγος να προτιμήσω το επώνυμο που έχει σχεδόν τριπλάσια τιμή;

 Ο λόγος είναι ότι κατά κανόνα ότι πληρώνεις παίρνεις!

Δηλαδή το φτηνό, έχει λόγο που είναι φτηνό και αντιστοίχως το ακριβό επίσης και με αυτό δεν εννοώ ότι πουλάει όνομα, γιατί για να φτάσει εκεί ένα προϊόν έχει πουλήσει και εξακολουθεί να πουλάει ποιότητα αντοχή κλπ κλπ.

Τώρα αν εσύ θέλεις να κάνεις μια δουλειά που πράγματι χρειάζεσαι ένα καλό εργαλείο, ή μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με ένα όχι τόσο υψηλών προδιαγραφών, είναι ένα άλλο θέμα!

Προσωπικά θα έπαιρνα το Ισπανικό Izar που φέτος κλείνει 110 χρόνια ιστορία, αλλά και εγώ μέχρι να καταλήξω εκεί πέρασα και από πιο φτηνά τρυπάνια, απέφυγα βέβαια τα no name!

Συνεπώς και για την πείρα του πράγματος, πάρε ένα δυο ακριβά , πάρε και από τα φτηνά και βλέπεις πως πάνε, μπορεί να μείνεις ικανοποιημένος με το φτηνά και να είσαι ΟΚ

Διαφορετικά  . . .

WWW.INDUSTRYSTOCK.COM

Drilling Tools - You find here 387 suppliers from Germany ✓ Austria ✓ Poland ✓ Switzerland ✓ Russia ✓ China ✓ United Arab Emirates ✓...

 Μπες και διάλεξε ότι τραβάει η ψυχή σου !  :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

για την πείρα του πράγματος, πάρε ένα δυο ακριβά , πάρε και από τα φτηνά και βλέπεις πως πάνε, μπορεί να μείνεις ικανοποιημένος με το φτηνά και να είσαι ΟΚ

Αυτό θα κάνω, αλλά τελικά πιστεύω θα έχω την....ίδια κατάληξη με σένα:

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Προσωπικά θα έπαιρνα το Ισπανικό Izar που φέτος κλείνει 110 χρόνια ιστορία, αλλά και εγώ μέχρι να καταλήξω εκεί πέρασα και από πιο φτηνά τρυπάνια

 

Τι να κάνουμε, πρέπει να αποκλείσουμε και την πιθανότητα (του 0,001%) το φτηνό να είναι εξίσου καλό, αλλιώς θα μας μείνει η απορία και θα μας σιγοτρώει...κι αυτό  δεν είν' καλό :hehe:...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.