Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

πριν 38 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Κάπου εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει (αλλά δεν σκέφτηκα να το σημειώσω) για ένα κινέζικο κατάστημα πολύ μεγάλο με πάρα πολλά προϊόντα (μεταξύ των οποίων και εργαλεία) εδώ στην Αθήνα.

Λεωφόρο Αθηνών; Πέτρου Ράλλη; Κάπου εκεί;

Μήπως το ξέρετε πού ακριβώς είναι;

Μήπως εννοείς εκείνο στο αμαξοστάσιο της ΕΑΣ στην Π.Ράλλη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

11 hours ago, geochal said:

Μήπως εννοείς εκείνο στο αμαξοστάσιο της ΕΑΣ στην Π.Ράλλη

Αυτο εχει ποικιλία και ποσοτητα? όσες φορες εχω περάσει, δεν βλέπω ψυχή απ'εξω, ουτε παρκαρισμένα αυτοκίνητα.

 

θα με ενδιεφερε και εμενα να μαθω :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα. Δεν αξίζει.

Ένα Χ-Α-Ο-Σ, σε πολλά δυσκολεύεσαι (εννοώ είναι αδύνατον) να δεις τιμές και σε όσα είδα δεν μπορώ να πω ότι εξεπλάγην.

Δεν θα ξαναπάω κι  αν κρίνω κι απ' τον κόσμο (=πολύ λίγος), μάλλον όσοι πήγανε μία δεν ξαναπήγανε δεύτερη.

Πάει το 'θαψα κι αυτό!?

Αλλά ρε κινεζάκια (σίγουρα θα διαβάζετε thelab ?), πουλάτε κινέζικα σε τιμές μη κινέζικες;

Τι νόημα έχει;

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panoss1442169303 said:

Λοιπόν, πήγα. Δεν αξίζει.

Ένα Χ-Α-Ο-Σ, σε πολλά δυσκολεύεσαι (εννοώ είναι αδύνατον) να δεις τιμές και σε όσα είδα δεν μπορώ να πω ότι εξεπλάγην.

Δεν θα ξαναπάω κι  αν κρίνω κι απ' τον κόσμο (=πολύ λίγος), μάλλον όσοι πήγανε μία δεν ξαναπήγανε δεύτερη.

Πάει το 'θαψα κι αυτό!?

Αλλά ρε κινεζάκια (σίγουρα θα διαβάζετε thelab ?), πουλάτε κινέζικα σε τιμές μη κινέζικες;

Τι νόημα έχει;

 

 

Ήθελα να το πω και εγω, αυτο για τις τιμες. Ειδα κάποιες φώτο στο google μέσα στο μαγαζί και εκτός του χάους, είδα κάτι προβολείς LED σε ακριβούτσικες τιμές

(οτι μπορούσα να διακρίνω δηλαδή).

 

Καλα έκανες ομως και μας ενημέρωσες γιατι εγω ελεγα να περνούσα καμια βολτα να έβλεπα αν άξιζε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω έναν ιστό κεραίας που στην κορυφή έχει εξωτερικό σπείρωμα και βιδωμένη εξαγωνική τάπα. Μετρώντας τη σωλήνα, υποψιάζομαι ότι είναι αυτό που βρίσκω ως DN32 (NPS 1¼). Η εξωτερική διάμετρος είναι ~42mm.

 

Ιδανικά θέλω να ξεβιδώσω την τάπα και στη θέση της να βιδώσω μια προέκταση ~50 εκ. Ξέρετε αν υπάρχουν έτοιμες τέτοιες σωλήνες που να ταιριάζουν σε αυτό το σπείρωμα και πού μπορώ να τις αναζητήσω;

 

20181017_Aerial_pole.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και σωλήνα και μουφα-μαστος-συνδεσμος. Οι σωλήνες είναι 5 ή 6 μέτρα και στο άκρο έχουν ετοιμο σπείρωμα. Θα ψάξεις να βρεις κανένα σιδεράδικο να σου κόψει το κομμάτι που θέλεις. Φαντάζομαι ότι δεν θα στηρίξει κάτι βαρύ πάνω όποτε ζητά ελαφριού τύπου και μια πλαστική τάπα να βάλεις πάνω ώστε να μην γεμίζει νερό. Αν βέβαια έχει ο σιδεράς πασαδόρο-κολαουζο ας σου κάνει πάσο να βάλεις την μεταλλική τάπα που έχεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Στα συνεργεία αυτοκινήτου για τις επαφές (ακροφύσια) χρησιμοποιούν το παρακάτω σπρέι για προστασία από νερά κτλ.

Wurth contact spray ?

wurth-contact-spray-0890100_1_2.jpg

2) Για αδιαβραχοποιήση σε πλακέτες που θέλω να χρησιμοποιήσω σε μοντελισμό ώστε να μην έχω θέματα με νερό, κάποια πρόταση (σπρέι λογικά)?

Μετά αν χρειαστεί να κάνω κάποια κόλληση στην πλακέτα θα υπάρχει πρόβλημα?

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

1) Στα συνεργεία αυτοκινήτου για τις επαφές (ακροφύσια) χρησιμοποιούν το παρακάτω σπρέι για προστασία από νερά κτλ.

Wurth contact spray ?

wurth-contact-spray-0890100_1_2.jpg

2) Για αδιαβραχοποιήση σε πλακέτες που θέλω να χρησιμοποιήσω σε μοντελισμό ώστε να μην έχω θέματα με νερό, κάποια (σπρέι λογικά)?

Μετά αν χρειαστεί να κάνω κάποια κόλληση στην πλακέτα θα υπάρχει πρόβλημα?

 

 

 

 

CRAMOLIN PLASTIC/ECS SPRAY ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Τ5... απο ebay μην παρεις μονο! 4 φορεις ειχα αγορασει διαφορετικα (led  παντα) και καθε βδομαδα καιγονταν και 2.

Καποια στιγμη βαρεθηκα και εβαλα παλι αυτα που ειχε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Τα Led αυτά έχουν μία μικρή αντίσταση σε σειρά (μέσα στο πλαστικό καβούκι) για να δουλεύουν με τα 12 βολτ του αυτοκινήτου! 

Αν αλλαχτεί με αντίσταση μεγαλύτερης τιμής δεν καίγεται το Led  και δεν "τυφλώνει" ?

  • Agree 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

@dfa19mj να αλλαχθεί? το υπερψειράκι?

Ναι!

Ο αδερφός μου έβαλε LEd στο scooter του... 

επειδη λοιπόν των τύφλωναν τη νύχτα και του καιγόταν τα LED

(προφανώς γιατί ο "κατασκευαστης" ? έχει βάλει μικρή αντίσταση επίτηδες)

δοκιμασα με μερικές τιμές αντίστασής μεγαλύτερης με το τροφοδοτικο και αν θυμαμαι καλά έβαλα την διπλή τιμή από αυτήν που είχε μέσα το "καβούκι" και  2 χρόνια τώρα κανένα πρόβλημα...

 

 

  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια,νεος στο φορουμ και στο σαιτ γενικοτερα,ψαχνω να αγορασω ενα industrial desk...καθως ομως απο ebay δεν ερχονται Ελλαδα και τα εγχωρια βαφτιζομενα  ιndustrial ειναι της πλακας...αναρωτιεμαι μηπως υπαρχει καποιος επαγγελματιας εδω μεσα που να εχει ασχοληθει με το αντικειμενο..ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Καλώς ήρθες...! Μπορείς να βάλεις μία φωτό από αυτό που θέλεις?

https://www.google.gr/search?q=industrial+desk&rlz=1C1GKLA_enGR781GR781&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiq14XCm8_eAhUB26QKHZSGCV0Q_AUIDigB&biw=1250&bih=952#imgrc=Mcgate4sBePBsM:   κατι αναλογο σε μεγαλυτερες διαστασεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.