Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

3 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Ο Θεοδοσιάδης έχει μόνο ανοξείδωτες

 

Να σου πω την αλήθεια και εγω μόνο για ανοξείδωτες έψαχνα και δεν είχα παρατηρήσει αν έχει και απλές ο θεοδοσιάδης. Ο δαμίγος είδα έχει απλές...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η καλύτερη τιμή που έχω βρει (σε ιντερνετικά μαγαζιά) είναι LIH LIN - 3.5x40mm ΝΟΒΟΠΑΝΟΒΙΔΑ ΓΑΛΒΑΝΙΖΕ 1000τεμ 5,90€.

Θα ρωτήσω και Δαμίγο.

Εντάξει, εγώ ένα κουτί θα πάρω, δεν παίρνω τόσο μεγάλες ποσότητες όσο εσείς.


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

****RED ALERT****

To IKEA Θεσσαλονίκης έχει βγάλει σε "εκποίηση" πάγκους κουζίνας με 23,70€!!!!

Διαστάσεις 2,46x0,60 3,8εκ πάχος.

Είναι συσκευασμένοι με φθορές στη συσκευασία, ίσως και στο αντικέιμενο. Χθες 02-07-18 μου είπαν ότι έχουν κομμάτια (δεν ρώτησα πόσα)

Θα το βρείτε στο τμήμα προσφορών λίγο πριν το ταμείο.

 

Δεν έχω καμία σχέση με το συγκεκριμένο μαγαζί ή οποιοδήποτε άλλο κατάστημα.

 IMG_20180703_141339_resize.thumb.jpg.bffcd4fa315ba7a96cbfc392f6a91048.jpgIMG_20180703_141145_resize.thumb.jpg.419cfe31e214218334a3fc6c871d8ddd.jpgIMG_20180703_175752_resize.thumb.jpg.d42f4302a09492e0710d72a135eed4b3.jpg

 

Το σόκορο το έσπασα μάλλον εγώ ανοίγοντας την συσκευασία χωρίς προσοχή

Έγινε επεξεργασία από frapesmetrios
  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για αγορά απο Ελλάδα (Κρήτη?) ένα πλήρες πακετάκι με το κολλητήρι TS100, που συζητούσαμε και σε διπλανό θέμα.
Θέλω να έχει τουλάχιστον το κολλητήρι, ένα μαλακό καλώδιο τροφοδοσίας (με ή χωρίς τροφοδοτικό) και 2-3 μύτες (κωνική, κομμένο κώνο και πλατιά).

Επίσης ψάχνω όλα τα συνοδευτικά: πάστα, βάση στήριξης με καθαριστικό σφουγγαράκι ή/και σύρμα, μεγεθυντικό φακό, δαγκάνες, καλάι, φυτίλι ή/και αντλία αποκόλλησης.

Μπορώ να τα πάρω χωριστά, αλλά αν τα βρω όλα μαζί κάπου, θα το προτιμήσω.

Παρότι κάνω την ερώτηση πρωτίστως για μαγαζί, επειδή είδα ότι ενδιαφέρονται αρκετοί, μπορούμε να μεταφερθούμε σε χωριστό θέμα για παραπάνω συζήτηση.

@eleozz, @kpetros, @Asxetius, @Vagouridis@ZoSo

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ψηνωμουν για μια ομαδικη σε αυτο  , αμα ειναι να το προχωρισετε σφυριχτε και απο δω  ? 

Οσο για ρευμα..... τροφοδοτικο λαπτοπ η κανα τροφοδοτικο ledοταινιας ... ? 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, kpetros said:

Εγω θα ψηνωμουν για μια ομαδικη σε αυτο  , αμα ειναι να το προχωρισετε σφυριχτε και απο δω  ? 

Οσο για ρευμα..... τροφοδοτικο λαπτοπ η κανα τροφοδοτικο ledοταινιας ... ? 

Δεν έχει θέμα με το τροφοδοτικό, ότι σου είναι πιο βολικό. Αν είσαι στο εύρος 19-24V και δίνει τουλάχιστον 2.5A, είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Δεν έχει θέμα με το τροφοδοτικό, ότι σου είναι πιο βολικό. Αν είσαι στο εύρος 19-24V και δίνει τουλάχιστον 2.5A, είναι μια χαρά.

 

Κανε κουμαντο να τα παρουμε  !!

Εχω βαρεθει να περιμενω 5 λεπτα για να κανω μια ενωση ολη και ολη με το συμβατικο της antec  ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Ψάχνω για αγορά απο Ελλάδα (Κρήτη?) ένα πλήρες πακετάκι με το κολλητήρι TS100, που συζητούσαμε και σε διπλανό θέμα.
Θέλω να έχει τουλάχιστον το κολλητήρι, ένα μαλακό καλώδιο τροφοδοσίας (με ή χωρίς τροφοδοτικό) και 2-3 μύτες (κωνική, κομμένο κώνο και πλατιά).

Επίσης ψάχνω όλα τα συνοδευτικά: πάστα, βάση στήριξης με καθαριστικό σφουγγαράκι ή/και σύρμα, μεγεθυντικό φακό, δαγκάνες, καλάι, φυτίλι ή/και αντλία αποκόλλησης.

Μπορώ να τα πάρω χωριστά, αλλά αν τα βρω όλα μαζί κάπου, θα το προτιμήσω.

Παρότι κάνω την ερώτηση πρωτίστως για μαγαζί, επειδή είδα ότι ενδιαφέρονται αρκετοί, μπορούμε να μεταφερθούμε σε χωριστό θέμα για παραπάνω συζήτηση.

@eleozz, @kpetros, @Asxetius, @Vagouridis@ZoSo

 

 

 

Για αρχή το ts100 από Ελλάδα αμφιβάλλω αν θα το βρεις, όπως και τις μύτες του. Προσωπικά από μύτες θα πρότεινα της TS-1, TS-C4, TS-BC2 και TS-KU.

Για καλώδιο τροφοδοσίας η επιλογή εξαρτάται από την χρήση, αν θα το κουβαλάς για εξωτερικές δουλειές θα χρειαστεί ένα καλώδιο με xt connector για να συνδέεται σε μπαταρίες, αν θα το έχεις για τον πάγκο εργασίας σου τότε ένα τροφοδοτικό 12-24V (65W) με βύσμα 5,5x2.5mm π.χ. (https://www.e-shop.gr/akyga-ak-nd-10-power-adapter-19v-474a-90w-55x25mm-p-PER.212882) ή ακόμα καλύτερα (https://www.e-shop.gr/qoltec-50070-notebook-adapter-90w-19v-474a-55x25mm-p-PER.214121) που το jack δεν κάνει γωνία θα σε καλύψει και με το παραπάνω.

 

Τώρα για βάση στήριξης δεν θα εκφέρω γνώμη καθώς δεν χρησιμοποιώ, απλά ακουμπάω το κολλητήρι στον πάγκο, για τον καθαρισμό αποφεύγω το σφουγγάρι σαν ο διάολος το λιβάνι, απλά μια στο τόσο αγοράζω από το supermarket ένα σύρμα για καθαρισμό πιάτων (το πιο είναι καταλληλότερο για σένα θα το βρεις δοκιμάζοντας) το οποίο το έχω βάλει σε ένα χαμηλό ποτήρι και κάνει απίστευτη δουλειά.

image.png.8927b7467063b80e6409f830f196ea4b.png

 

Επίσης δεν χρησιμοποιώ πάστες καθαρισμού τα τελευταία χρόνια καθώς εάν γίνεται σωστή συντήρηση στις μύτες δεν χρειάζεται.

 

για μεγεθυντικό φακό έχω αγοράσει αυτόν από εδώ https://vikiwat.com/product/23070/magnifying-table-lamp-22w-black.en.html

σε λογική τιμή και αρκετά καλή ποιότητα.

 

τώρα για τα υπόλοιπα περιφερειακά - αναλώσιμα ο καθένας θα σου πει και διαφορετικές απόψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Από banggood μου αρέσει αυτό το πακέτο:

https://www.banggood.com/12-in-1-TS100-Soldering-Iron-Kit-with-9pcs-Tips-1pc-XT60-Cable-1pc-Holder-p-1256069.html?cur_warehouse=CN

Αλλά από Κινέζικη αποθήκη θα το αποφύγω, λόγω τελωνείου...

Όσο έχεις την δυνατότητα επιλογής τρόπου αποστολής το "priority direct mail" (για το banggood μόνο) δεν έχεις πρόβλημα με το τελωνείο,

απ'αυτά που έχω ακούσει αλλά και από προσωπικές αγορές.

Το δέμα πηγαίνει Ολλανδία, όπου κι εκτελωνίζεται, και μετά αποστέλλεται Ελλάδα.

 

To τελευταίο δίμηνο έχω παραλάβει παραγγελίες 110€, 100€ και οι υπόλοιπες παίζουν από 40 μέχρι 80€

 

Τα παραπάνω link σε περίπτωση που έχεις απορίες για αγορές απ'έξω :p

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, minast said:

Από banggood μου αρέσει αυτό το πακέτο:

https://www.banggood.com/12-in-1-TS100-Soldering-Iron-Kit-with-9pcs-Tips-1pc-XT60-Cable-1pc-Holder-p-1256069.html?cur_warehouse=CN

Αλλά από Κινέζικη αποθήκη θα το αποφύγω, λόγω τελωνείου...

Εαν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα , και θελεις τοσες μυτες πας στον κλωνο fx-951 . Εχει πολυ καλυτερο συστημα ενναλαγης μυτων και μεγαλυτερη γκαμα μυτων(κουμπωνουν απευθειας και οι hakko).Νομιζω οτι ειναι και πιο φτηνες. Επισης και καλυτερο πιασιμο απο το "φορητο" ts 100

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Που μπορω να βρω κατι https://www.ebay.com/itm/BCL-CN165-Power-Distribution-Board-18-way-Screw-Terminal-Connection-1st-post/123126409913?hash=item1caae7eab9:g:Z2AAAOSwWw1a9ZbZ
πιο οικονομικα?

 

Ουσιαστικα θελω μια κλεμα,να δινει σημα τηλεφωνικό σε 8 κλεμες, εκτος και αν υπαρχει καποια αλλη λυση-ιδεα.(ισως αυτα που χρησιμοποιούν στα καφαο πολυκατοικιών)

Έγινε επεξεργασία από DJman
Link to comment
Share on other sites

παίρνεις τις κλασικές ηλεκτρολογικές κλέμες (μικρού μεγέθους) και χτένα ηλεκτρολογικού πίνακα (Γέφυρα Διχαλωτή) και φτιάχνεις δικές σου

 

είχα φτιάξει παλιότερα και δουλεύει τέλεια, δυστυχώς δέν έχω καμία πρόχειρη να σου δείξω.

για ευκολία είχα κόψει τις κλέμες ανά δύο και την γέφυρα σε 3 οκτάδες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω τι ειναι η χτενα, εννοεις αυτο https://www.skroutz.gr/c/1195/pinakes-reumatos.html?keyphrase=τριφασικη+γεφυρα
 

Καλη ιδεα. Και μετα βαζεις καθε ξεχωριστο Pin της κλεμας σε 2 διαφορετικες χτενες για να εχεις το + και το - ?

Έγινε επεξεργασία από DJman
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2018 at 7:56 ΠΜ, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Αυτό είναι γνήσιο; Βλέπω γράφει Hakko.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω να βάλω μία επιφάνεια (πιθανόν σιλικόνης) για τον πάγκο που κάνω κολλήσεις, θέλω

1. να αντέχει μεγάλες θερμοκρασίες (400°C ή και παραπάνω)

2. να βγαίνει σε μέγεθος 80x50cm (ή μεγαλύτερη για να την κόψω)

3. να είναι επίπεδη και όχι με θήκες etc

δεν θέλω επιφάνειες όπως η παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/13967770/Best-BST-S-160.html

4. το χρώμα μου είναι αδιάφορο

5. εάν είναι και αντιστατική ακόμα καλύτερα

 

ξέρω ότι υπάρχουν τέτοιου είδος επιφάνειες / επενδύσεις για πάγκους κουζίνας αλλά όπου κι αν κοίταξα δεν βρήκα κάτι που να με καλύπτει, καμία ιδέα?

 

οι επιφάνειες κοπής σαν αυτή
https://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/kopidi-epifaneies-kopis/Q-Connect-Cutting-Mat-Green-60X90Cm-KF01138.htm
ξέρουμε μέχρι τι θερμοκρασίες αντέχουν?

 

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.