Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

εχουν και τα πλαστικα τις ιδιαιτεροτητες τους...εχω δουλεψει πλεξι και αφου το εκανα χαλια ,τελικα βρηκα χλωροφορμιο και κολησε μια χαρα

καποια στιγμη επεσε στα χερια μου ενα 'πλεξι' φυλλο διαφανο σχετικα μεγαλο (1 χ 1.8 χ 0.4) απο βιοτεχνια διαφ/ων (ταμπελες κλπ) οταν τους ζητησα   καποιο ρεταλι ,οικονομικο κλπ

οταν ξεκινησα να κοψω κομματι μου φανηκε καπως διαφορετικο , μετα προσπαθησα να καθαρισω κατι σαν χρωμα σε καποια σημεια με ασετον (καθαρο) και θαμπωσε!

δεν ξαναπηγα στο μαγαζι να ρωτησω αλλα ψαχνοντας εμαθα οτι υπαρχουν ακρυλικα φυλλα σχεδον ιδια που ομως εχουν αλλη συσταση και χαρακτηριστικα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βασικά και οι φαρμακοποιοί φέρνουνε (με παραγγελία) ΑΛΛΑ σε συσκευασία του...1 λίτρου! Από τους 10 που ρώτησα οι 4 προσφέρθηκαν να μου φέρουν αλλά δεν είπα το οκ επειδή τι στο καλό θα κάνω τα υπόλοιπα 999ml που δεν θα χρειαστώ; :hehe:  (εκτός του ότι εξατμίζεται είναι κι επικίνδυνο, δεν θέλω να το έχω αποθηκευμένο)

Γι αυτό ψάχνω για καμιά αποθήκη χημικών μπας και έχουνε μικρότερες συσκευασίες.

 

EDIT: στις 11 σήμερα το πρωί είχα 'κολλήσει' δυο κομμάτια πλέξιγκλας με μια σταγόνα ασετόν και τα έσφιξα με ένα σφιχτήρι (σόρι αλλά μου διαφεύγει η λέξη αυτή τη στιγμή!!!). Τα έβγαλα από το σφιχτήρι πριν από λίγο και είχαν κολλήσει!!! Τα δοκίμασα και δεν ξεκόλλαγαν!

Άρα κάνει και το ασετόν!!!

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να τα ξεκολλήσω πιάνοντάς τα με δυο τανάλιες και δεν ξεκολλάνε με τίποτα!

Η διαφορά μάλλον είναι στο ότι θέλει πίεση - σφίξιμο και ακινητοποίηση των κομματιών προς συγκόλληση σε αντίθεση με το χλωροφόρμιο που μάλλον δεν χρειάζεται.

Δοκιμάστε το!

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυσκολεύεις τα πράγματα. Το χλωροφόρμιο το αγοράζουν επαγγελματίες που κολλάνε μέτρα. Εσένα θα σου εξατμιστεί όπως και εμένα. Πάρε μια κόλλα να την εχεις να κάνεις τη δουλειά σου. Η ουσία είναι να μάθεις να κολλάς, δεν κολλάνε plexi με σφιχτήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Ε προτείνετε καμιά κόλλα που να έχετε δοκιμάσει! Δεν πρότεινε κανείς καμία. Νομίζω υπάρχουν κάποιες που περιέχουν χλωροφόρμιο οπότε πρέπει να κολλάνε πολύ καλά.

(μινγουάιλ συνεχίζω τα πειράματα με το ασετόν)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι κοντά πετάξου στον Ζωρζο στον Αγιο Δημήτριο είναι κοντά στον Γελαδάκη (δε θυμάμαι την διευθυνση τωρα αλλα google it) και δες τι υπάρχει από κόλλες. Θα πάρεις και συμβουλές αρκετές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε παιδιά, την βρήκα την κόλλα για πλέξι: ΑΣΕΤΟΝ.

-Σφίγγουμε τα προς συγκόλληση κομμάτια (όχι υπερβολές γιατί ραγίζει εύκολα, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ) και ρίχνουμε μερικές σταγόνες ασετόν στο σημείο της ένωσης

-επίσης, κόλλα με μίξη ρινισμάτων πλέξι & ασετόν αν υπάρχουνε κενά μεταξύ των κομματιών

-για γρήγορο στέγνωμα θερμός αέρας με πιστολάκι μαλλιών

-τα πράγματα πρέπει (δεν έχω, οπότε δεν δοκίμασα) να είναι πολύ πιο εύκολα και ποιοτικά αν βάλουμε το ασετόν σε σύριγγα (ή απλικατέρ αν δεν κάνω λάθος) με βελόνα και εφαρμογή όπως το χλωροφόρμιο

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον!

αν ειναι ετσι ,τουλαχιστον η αποφυγη του χλωροφορμιου ειναι ενα θετικο (οχι οτι το ασετον ειναι αθωο)

επισης αν βρω καποιο κομματι πλεξιγκλας θα το δοκιμασω για να μην μου μεινει η αμφιβολια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Έγινε παιδιά, την βρήκα την κόλλα για πλέξι: ΑΣΕΤΟΝ.

-Σφίγγουμε τα προς συγκόλληση κομμάτια (όχι υπερβολές γιατί ραγίζει εύκολα, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ) και ρίχνουμε μερικές σταγόνες ασετόν

Δεν Σφίγγουμε τα κομμάτια, μια στερέωση με χαρτοταινία αρκεί. Το σφίξιμο δεν επιτρέπει στην κόλλα να τρέξει στο σόκορο ιδίως αν είναι χοντρό το πλέξι, πχ. ενός πόντου. Η έκχυση γίνεται με σύριγγα την οποία δεν σταματάς, αλλά την προχωράς κατά μήκος του σόκορου. Θέλει εξάσκηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μεταλλικό σωλήνα που να έχει σε όλο το μήκος το εσωτερικό σπείρωμα. (αν υπάρχει :p )

 

εσωτερική διάμετρος για να βιδώνει ντίζα 4mm,

αν δεν υπάρχει πάμε στην επόμενη διάμετρο 5mm στην χειρότερη μέχρι 8mm εσωτερική διάμετρο

 

το μήκος της από 10cm μέχρι ..... 1μέτρο/2μέτρα και τις κόβω στα μέτρα που χρειάζομαι.

 

είχα βρει το παρακάρω από aliexpress https://www.aliexpress.com/item/10pieces-lot-m4-female-threaded-electroplated-metal-hollow-tube-connection-tube-for-Lighting-accessories-lamp-fittings/32898523630.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dXFPcqr

αλλά έχει εσωτερικό σπείρωμα μόνο στις άκρες (1,5cm σε κάθε 'ακρη)

1333919062_2019-01-1015-56-48.jpg.b39521e2c53026ffe19a345d021f1d13.jpg

 

Ξέρετε που θα μπορούσα να βρώ?

Ευχαριστώ

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

ένα παράδειγμα είναι ο παρακάτω μηχανισμός για τις ράμπες, τον έχω φτιάξει με 4 αποστάτες τους κόλλησα (πως τους ένωσα άλλο θέμα) προσωρινή λύση.

βρήκα αποστάτες 6cm (απ'έξω κανά μήνα θα κάνουν να έρθουν) αλλά και πάλι ....

επίσης θέλω να ενισχύσω  τα ακροαξόνια (:hehe: αν τα λέω σωστά ) σε κάτι τηλεκατευθυνόμενα.

 

 

 

20190108_213310.thumb.jpg.1beda46aeb62ef9ef6b3a18520ab3d9d.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο με πήγε σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Κοιτάω το σωστό κομμάτι ή είναι τυχαίο; 

Αν κοιτάω το σωστό μάλλον δεν εχω καταλάβει τι θες να κάνεις :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το βίντεο με πήγε σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Κοιτάω το σωστό κομμάτι ή είναι τυχαίο; 

Αν κοιτάω το σωστό μάλλον δεν εχω καταλάβει τι θες να κάνεις :p 

ναι το σωστό είναι,

ο μηχανισμός φαίνεται (μοτερ - κύλινδρο - ντίζα) και στο 11,28 πως λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το κάνεις ανάποδα, να χρησιμοποιήσεις ολοπαση ντιζα στο μοτέρ και να κινεί την πλατφόρμα με ένα παξιμάδι Μ4 το οποίο θα το κολλήσεις σε σωλήνα λίγο πιο φαρδιά εσωτερικάώστε να κινείται μέσα η ντιζα

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Δεν μπορείς να το κάνεις ανάποδα, να χρησιμοποιήσεις ολοπαση ντιζα στο μοτέρ και να κινεί την πλατφόρμα με ένα παξιμάδι Μ4 το οποίο θα το κολλήσεις σε σωλήνα λίγο πιο φαρδιά εσωτερικάώστε να κινείται μέσα η ντιζα

αν εννοείς (με το ολοπαση ντιζα) του μέτρου ντίζα υπάρχει.

 

α) με τις κολλήσεις (ηλεκτροκόλληση) δεν τα πάω και τόσο καλά, επίσης δεν υπάρχει ηλεκτροκόληση,

β) προσπάθησα να το κάνω με κάτι αντίστοιχο σαν αυτό (που προτείνεις παραπάνω) αλλά δεν δουλεύει σωστά και χρειάζεται άλλη προσαρμογή και βάσεις/οδηγούς.

γ)το κυριότερο απ'όλα σαν χρήση δεν το χρειάζομαι μόνο στην παραπάνω κατασκευή αλλά και για άλλα πράγματα που θέλω να κάνω, 

δεν θέλω να υπάρχουν κολλήσεις κτλ. 

 

γι'αυτό ψάχνω κύλινδρο/σωλήνα με εσωτερικό σπείρωμα για m4 ντίζα το ελάχιστο μήκος 10cm και για άλλα πράγματα που θέλω να φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

κύλινδρο/σωλήνα με εσωτερικό σπείρωμα για m4 ντίζα το ελάχιστο μήκος 10cm και για άλλα πράγματα που θέλω να φτιάξω. 

 

Αυτό είναι μάλλον δύσκολο να το βρείς γιατί:

Είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστεί

Είναι λάθος να κατασκευαστεί

Υπάρχει άλλη λύση πολύ πιο άρτια κατασκευαστικά και πολύ φτηνότερη.

 

Αλλά επειδή και αυτές είναι δυσεύρετες, μπορείς να δοκιμάσεις την ακόλουθη κατασκευή.

Αρεκί να βρείς τα κατάλληλα σωληνάκια που να εφαρμόζουν κάπως καλά μεταξύ τους.

Το υλικό είναι μπρούτζος για να διευκολύνει την κόλληση με καλάι (πού είναι  και η πιο έυκολη από τις στιβαρές κολλήσεις)

 

158428063__01.jpg

 

Παραλαγές μπορούν να γίνουν και με παξιμάδι σφηνωμένο και κλειδωμένο στο άκρο της σωλήνας, αλλά δεν θα μοιάζει και πολύ pro !  :) 

Καλή συνέχεια !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μουφα με σπείρωμα τουλάχιστον σε Μ8 που έχω πάρει αλλά και πάλι είναι περίπου 2.5cm εκτός και αν ενώσεις πχ με μια λάμα και βίδες κάποια μεταξύ τους αν και δεν το βρίσκω καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Υπάρχει μουφα με σπείρωμα τουλάχιστον σε Μ8 που έχω πάρει αλλά και πάλι είναι περίπου 2.5cm εκτός και αν ενώσεις πχ με μια λάμα και βίδες κάποια μεταξύ τους αν και δεν το βρίσκω καλό.

κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί, το έκανα με αποστάτες m4 2cm κόλλα και θερμοσυστελλόμενα (τους πέρασα αρχικά με καλάι για χαλκοσωλήνες ) ?

 

Ευχαριστώ @Seafalco μου έδωσες μια ιδέα, θα κοιτάξω να βρω τα υλικά σε περίπτωση που δεν κρατήσει το παραπάνω :bleh:

----------------------------------------------------------------------------

Τυχαία το παρακάτω σετάκι έχετε να προετείνεται κάποιο άλλο max 30€ (λέμε τώρα), το παρακάτω για σπειρώματα το μικρότερο μέγεθος είναι 3mm,

αν υπάρχει κάποιο  άλλο που να έχει 2-2,5mm ακόμα καλύτερα.

 

Κολαούζα, Φιλιέρες, Μανέλες Bluespot 22302 →https://www.ergaleiogatos.gr/shop/kolaouza-filieres-maneles-bluespot-22302-set-20-temachion-2/

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.