Jump to content



Recommended Posts

Μετα τις ομορφιες αποπανω ο απολυτος βουρκος....:wall:

IMG_3236.thumb.JPG.1c482172d1a9e6d8b3202e310a78e3a8.JPG

Εφραξε τελειως η αποχετευση της κουζινας  μετα απο 15 χρονια κ ανακαλυψα ενα καινουριο υλικο μεσα...

Κατι σαν πολυ πηχτο γρασσο , μαυρο, με αρωμα βουρκου κ ιδιοτητες ανεξητηλης  βαφης!!!!!!!!!

IMG_3238.thumb.JPG.aa2665a72e8d32499885ec019904fcd8.JPGIMG_3240.thumb.JPG.42150df1021d51194a65c3c112019156.JPGIMG_3241.thumb.JPG.43efb5ee6befb8179e16eb75c3ef421a.JPGIMG_3242.thumb.JPG.880a17e6c365a5692312f7b6c6eb76ee.JPG

Αν υπαρχει πιεστικο σπιτι , οποσδηποτε παρτε αυτο το εξαρτημα για αποχετευσεις....κανει δουλεια  κ γλυτωνεις πολλα βασανα περιμενοντας υδραυλικο!

Κ επειδη απο μονο του δεν ειναι η απολυτη λυση ,[φρεναρει κ δεν προχωραει οταν εχεις το απολυτο φραξιμο] καλο ειναι να υπαρχει μια ατσαλινα για να ανοιξει το πρωτο περασμα...

IMG_3253.thumb.JPG.1f4ed19e229ad6b1b7c195b722e60f40.JPG

 

IMG_3241.thumb.JPG.43efb5ee6befb8179e16eb75c3ef421a.JPG

το  συγκεκριμενο ριχνει πιεση μπροστα , αλλα κ περιμετρικα προς τα πισω καθαριζοντας τα τοιχωματα....

Τα βγαλε τα λεφτα του....επισης καθαριζει πανευκολα εξωτερικες υδροροες απο σκουπιδια κ φυλλα κ οτιδηποτε εχει να κανει με αποχετευσεις γενικα...

Καλο πλυσιμο μετα [ ειδικα σε περιπτωσεις σαν τη δικη μου ] απαραιτητο στα εξαρτηματα, αλλοιως η βουρκιλα θα τα ακολουθει για παντα!!:p

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

^^ Οι αποχετεύσεις της κουζίνας, είναι εφιάλτης..... τον έζησα πριν 3 μήνες, και αφού έριξα καμιά 10αριά μπουκάλια οξύ και κόντεψα να λιώσω τα πάντα (το οξύ ανεβάζει θερμοκρασία και επηρεάζει τους σωλήνες αρνητικά, καλύτερα να αποφεύγεται), ο γείτονάς μου με γλίτωσε απο το 100αρικό (?) που θα ζητούσε η αποφρακτική, δανείζοντας μου το ίδιο εξάρτημα. 

Επειδή όμως είναι μικρό (5μ) εσύ από πού προμηθεύτηκες το συγκεκριμένο ? Υπάρχουν για όλες τις μάρκες πλυστικών ή υπάρχει κάποιο ''universal'' ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

^^ Οι αποχετεύσεις της κουζίνας, είναι εφιάλτης..... τον έζησα πριν 3 μήνες, και αφού έριξα καμιά 10αριά μπουκάλια οξύ και κόντεψα να λιώσω τα πάντα (το οξύ ανεβάζει θερμοκρασία και επηρεάζει τους σωλήνες αρνητικά, καλύτερα να αποφεύγεται), ο γείτονάς μου με γλίτωσε απο το 100αρικό (?) που θα ζητούσε η αποφρακτική, δανείζοντας μου το ίδιο εξάρτημα. 

Επειδή όμως είναι μικρό (5μ) εσύ από πού προμηθεύτηκες το συγκεκριμένο ? Υπάρχουν για όλες τις μάρκες πλυστικών ή υπάρχει κάποιο ''universal'' ? 

Ολα ειναι ιδια φιλοσοφια , απλα η καθε μαρκα εχει διαφορετικο κουμπωμα στο πισω μερος που μπαινει στο πιστολι....

Οποτε δεν ταιριαζουν σε διαφορετικες μαρκες , εκτοσ αν κανεις μετατροπες...[λιμαρισμα στα αυτακια που κουμπωνουν, κοντυμα κτλ]

το συγκεκριμενο το χα πετυχει στο LEROY , 20- 25 ευρω περιπου...

Δεν ειναι πανακεια σε δυσκολες περιπτωσεις ομως, γι αυτο λεω να υπαρχει κ μια ατσαλινα, φτηνες ειναι, για αρχη...

Οποτε κοιτας το αντιστοιχο με τη μαρκα του πιεστικου που υπαρχει κ ψαχνεις που θα το πετυχεις στη χαμηλοτερη τιμη...:)

Η κουζινα παντως  πτν εγινε, καθαριζαμε μιση ωρα μετα!:p

Ναι, η καθε μαρκα εχει-βγαζει το δικο της.

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Stelios13 said:

Ολα ειναι ιδια φιλοσοφια , απλα η καθε μαρκα εχει διαφορετικο κουμπωμα στο πισω μερος που μπαινει στο πιστολι....

Οποτε δεν ταιριαζουν σε διαφορετικες μαρκες , εκτοσ αν κανεις μετατροπες...[λιμαρισμα στα αυτακια που κουμπωνουν, κοντυμα κτλ]

το συγκεκριμενο το χα πετυχει στο LEROY , 20- 25 ευρω περιπου...

Δεν ειναι πανακεια σε δυσκολες περιπτωσεις ομως, γι αυτο λεω να υπαρχει κ μια ατσαλινα, φτηνες ειναι, για αρχη...

Οποτε κοιτας το αντιστοιχο με τη μαρκα του πιεστικου που υπαρχει κ ψαχνεις που θα το πετυχεις στη χαμηλοτερη τιμη...:)

Η κουζινα παντως  πτν εγινε, καθαριζαμε μιση ωρα μετα!:p

Ναι, η καθε μαρκα εχει-βγαζει το δικο της.

 

πρέπει να μπεί στο πρόγραμμα κατασκευή λιποπαγίδας για να γλιτώσουμε ! δεν θέλω να ξαναπεράσω τέτοιο λούκι με τίποτα !

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

πρέπει να μπεί στο πρόγραμμα κατασκευή λιποπαγίδας για να γλιτώσουμε ! δεν θέλω να ξαναπεράσω τέτοιο λούκι με τίποτα !

 

Αν ρίχνεις τα λάδια στην τουαλέτα και όχι στον νεροχύτη δεν θα βουλώσει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εφαγα ολο το μεσημερι να φτιαξω ενα τυπου flinstone car.

Ιδεα απο το ιντερνετ που στριφογυρναγε μερες στο μυαλο μου, αλλα ειδα ενα ξυλο, μηλιαρι μαλλον, για κατασκευη στυλιαριου και το κατεσχεσα...
 
893_A2_ABD-3730-4200-8_C62-_AF55_C015_D4
 
9_A249_EDE-1_B8_F-4825-8118-7_C3_A7_A8_E
 
AA433502-4_B82-4_B44-9_DAC-4_D697_C2700_
 
 
Οι ροδες ειναι φιλετο οξιας καινοι αξονες καβιλιες. Περασμενο με baby oil δυο χερια. Πρωτη φορα το δουλεψα, περιμενα δεν θα σκουρηνει το ξυλο, αλλα σκουρηνε.
 
 
Το απογευμα στο μισο χρονο εφτιαξα αλλα τρια αντιγραφα. Μαζικη παραγωγη, με δοκιμασμενη τεχνικη και βελτιωμενη στα σημεια.
 
Εδω τρια σασι περιμενουν τα μηχανολογικα...
 
A29_D1_DCE-3790-4181-9432-_AB120_A0_BC89
 
 
Πανω στη ραμπα, μπηκαν οι αξονες αναμενει τους τροχους.
 
76_B41209-_B18_F-486_D-9813-2_A146_BC43_
 
 
Σε αλλο τμημα της αλυσιδας παραγωγης, ετοιμαζονται οι τροχοι. Κοψιμο με ποτηρι και απο τις δυο πλευρες και μετα φινιρισμα στο τριβειο.
 
A31_CEF21-_B6_EA-4414-_BEE1-_F0_E666_F52
 
 
Συνεχιζεται η συναρμολογηση
 
D7_CF8205-2_EE1-4_F6_A-98_B0-5_FCDC96_AE
 
 
 
Αναμενοντας τη σειρα τους στο βαψιμο, λινελαιο, μπαμπαοιλ ή κατι αλλο?
 
57_D34_B0_E-_D0_AD-400_B-991_D-_FF887_C6

5

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Αν ρίχνεις τα λάδια στην τουαλέτα και όχι στον νεροχύτη δεν θα βουλώσει ποτέ

 

Δεν μιλάμε για ποσότητες.... ακόμα και το ταψί απο μουσακά να πλύνεις η ζημιά γίνεται σωρρευτικά. Ασε που στο βούλωμα των σωλήνων, συμβάλλουν και τα απορρυπαντικά ....

Link to comment
Share on other sites

Οχι έχω τέτοιο. Στο σημείο που ήμουν και με το συγκεκριμένο πλακάκι μου είναι άχρηστο σαν εργαλείο.

Και το άχρηστο το εξηγώ. Δεν ήθελα να αφήσω κανένα σημάδι πουθενά πέρα απο το πλακάκι που θα έπαιρνε δρόμο. Τα εξαρτήματα του πολυργαλείου που είναι για αρμούς πλακιδίων είναι minimum 3mm. Τουλάχιστον για το δικό μου. Αν σε άλλα υπάρχουν πιο στενά δεν το γνωρίζω. Εδώ μιλάμε για αρμό λιγότερο ή οριακά 1 χιλιοστό και στρίμωγμα σε γωνία. Ακόμα και ο δισκάκος του dremel δεν έφτασε στις γωνίες και χρησιμοποιησα φαλτσέτα όπως γράφω.

Ισως αν το έκοβα στη μέση με το πολυεργαλείο... Αλλά και πάλι δεν θα έφτανα τερμα. Δεν θα το τολμούσα, οπως και δε το τόλμησα αφού υπήρχε το dremel

 

 

edit: Αυτό βέβαια για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Οχι για γενική αφαίρεση πλακιδίων που το πολυεργαλείο είναι ταμαμ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κ πιο πέρα ένα μικρό σημαδάκι σε μια στάμπα στο πλακάκι, οπότε ξεκίνα! ?

 

Με κάτι που είναι γαλάζιο λέγεται θάλασσα παρέα με κάτι άλλο που λέγεται παραλία έχετε τσακωθεί Madame? 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.