Jump to content



Recommended Posts

Επειδη κανω και γω εκκαθαρισεις/ αναπαλαιαωσεις να ρωτησω το υγρο αυτο εκανε μονο του τη δουλεια? Χρειαστηκε τριψιμο στο μισαωρο που αναφερεις?

το λουστρο σε σπρευ τι ειναι, διαφανο βερνικι?

Link to comment
Share on other sites

@Lakisss

Νίκο, πολύ μαστόρικα το έφτιαξες και πιστεύω ότι δεν θα ξαναχρειαστεί να ασχοληθείς! :T: 

Χαρά στο κουράγιο και την υπομονή σου !

Αλλά το πιο καλό για εμάς ήταν άλλο !

Οι φωτογραφική κάλυψη, οι "σημειώσεις", είναι εξαιρετικές! 

Έχουν πίσω τη ματιά αυτού που κάνει κάτι, του αρέσει και ξέρει πως να δείξει στους άλλους τον τρόπο να κάνουν το ίδιο!

Με άλλα λόγια, το ιδανικό για εμάς !

Νίκο, να 'σαι καλά!

Ευχαριστούμε ! :)

 

 

 

 

On 1/9/2018 at 11:15 ΜΜ, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Πολυ σκουρια ,οποτε ευκαιρια για μαστορεμα-- δοκιμη !:p

 

Το στοιχείο όλων των καλών "Αρχαιοτεχνολόγων" ! ! !   :D

Στελάρα, μου έχει λείψει η συγκίνηση αυτή αρκετά χρόνια και πραγματικά "πονάει" !

Θυμάμαι που πήγαινα στο παλιατζή και μάζευα διάφορα (μοτερ κλπ) και μέχρι και ζυγοστάθμιση τους έκανα! :hehe:

Αλλά που θα πάει, θα έρθει πάλι και η "ώρα του  παιδιού" !  :D

Εσύ εν τω μεταξύ . . .  καλή διασκέδαση ! ! ! :T: 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα χαζομαστορεματάκι, μήπως χρειαστεί σε κάποιον μελλοντικά.

Τις προάλλες αγόρασα έναν μικρό ανεμιστήρα για το εργαστήριο. Είχα δει σε έναν φίλο αυτόν https://www.skroutz.gr/s/6633439/Primo-WLSF-1203-18-303.html και αγόρασα έναν κλώνο του μιας και αυτοί όλοι oem made in China είναι.

100_5399.jpg

 

Έχει πολύ δύναμη και συγκεντρωμένη δέσμη, αλλά ένα χαζό πρόβλημα που φάνηκε μετά τις 2-3 πρώτες ώρες....βρωμάει. Συγκεκριμένα βρωμάει σαν να καίγεται γράσο αλλά πολύ, σε αποπνικτικό βαθμό! Τον επέστρεψα στον Κινέζο, ο άνθρωπος μου τον άλλαξε με καινούργιο αλλά και αυτός τα ίδια, οπότε ακολούθησε εγχείρηση.

100_5411.jpg

 

Το μοτέρ.

100_5404.jpg

100_5405.jpg

 

Η πηγή της βρώμας, το σασμάν.

100_5406.jpg

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι αυτό μέσα, από πτώματα το φτιάχνουν;:p Ευτυχώς που έβαλαν ελάχιστο.

100_5407.jpg

 

Όλα πλύθηκαν με καθαριστικό φρένων και περάστηκε καινούργιο γράσο.

100_5410.jpg

 

Άνοιξα και το υπόλοιπο αλλά καθαρό το βρήκα. Προληπτικά έβαλα γράσο και μπροστά, μάλλον κουζινέτο έχει αλλά είναι κρυμμένο και δεν φαίνεται... ίσως να είναι και ρουλεμάν.

100_5409.jpg

 

Η εγχείρηση πέτυχε και πλέον αναβλύζει λεβάντα. Χαίρεσαι να αερίζεσαι. :p

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Επειδη κανω και γω εκκαθαρισεις/ αναπαλαιαωσεις να ρωτησω το υγρο αυτο εκανε μονο του τη δουλεια? Χρειαστηκε τριψιμο στο μισαωρο που αναφερεις?

το λουστρο σε σπρευ τι ειναι, διαφανο βερνικι?

Το συγκεκριμενο ειναι το ποιο ηπιο...δεν τρωει μεταλλο αλλα θα σου αφησει καποια σημαδια κ θελει το χρονο του αναλογα τη σκουρια...

Υπαρχουν πολυ ποιο δραστικα με γρηγορη δραση, ακριβοτερα κ ποιο τοξικα.

Ενα περασμα μετα με τη βουρτσα κ εγινε το αποτελεσμα που ειδες, δεν εκανα τιποτα αλλο λογω ελλειψης χρονου.

Ναι, διαφανο βερνικι, μοντελισμου κατα προτιμηση που εχει καποια ελαστικοτητα ...δεν το κανα ομως, δεν αξιζε τον κοπο το συγκεκριμενο εργαλειο, κ το ολο εγχειρημα εγινε μονο κ μονο για να δοκιμασω το συγκεκριμενο αντοσκωριακο ,απο περιεργεια λογω της χαμηλης του τιμης....

Η ηλεκτρολυση ειναι το απολυτο οπλο για πολυ σκουρια παντως!!!!!!:)

Κ το ξυδι κανει δουλεια παντως στην αναγκη!!!!!!!!![δοκιμασμενο αλλα θελει ποοοολλες ωρες]:hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Το συγκεκριμενο ειναι το ποιο ηπιο...δεν τρωει μεταλλο αλλα θα σου αφησει καποια σημαδια κ θελει το χρονο του αναλογα τη σκουρια...

Υπαρχουν πολυ ποιο δραστικα με γρηγορη δραση, ακριβοτερα κ ποιο τοξικα.

Ενα περασμα μετα με τη βουρτσα κ εγινε το αποτελεσμα που ειδες, δεν εκανα τιποτα αλλο λογω ελλειψης χρονου.

Ναι, διαφανο βερνικι, μοντελισμου κατα προτιμηση που εχει καποια ελαστικοτητα ...δεν το κανα ομως, δεν αξιζε τον κοπο το συγκεκριμενο εργαλειο, κ το ολο εγχειρημα εγινε μονο κ μονο για να δοκιμασω το συγκεκριμενο αντοσκωριακο ,απο περιεργεια λογω της χαμηλης του τιμης....

Η ηλεκτρολυση ειναι το απολυτο οπλο για πολυ σκουρια παντως!!!!!!:)

Κ το ξυδι κανει δουλεια παντως στην αναγκη!!!!!!!!![δοκιμασμενο αλλα θελει ποοοολλες ωρες]:hehe:

Ηλεκτρολυση εχω κανει ουκ ολιγα εργαλεια. Απλα τα μεταλλα μετα τα περναω με βουρτσα και γυαλιζουν εχοντας την σκουρα μεταβολισμενη οψη της οξειδωσης. Δεν το εχω παει παραπερα. 

Τωρα τα τριβω με δισκο φυλλαρακια σε τροχο και πολλα χερια γυαλοχαρτων και ντουκοχαρτων. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2018 at 2:38 ΜΜ, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Ηλεκτρολυση εχω κανει ουκ ολιγα εργαλεια. Απλα τα μεταλλα μετα τα περναω με βουρτσα και γυαλιζουν εχοντας την σκουρα μεταβολισμενη οψη της οξειδωσης. Δεν το εχω παει παραπερα. 

Τωρα τα τριβω με δισκο φυλλαρακια σε τροχο και πολλα χερια γυαλοχαρτων και ντουκοχαρτων. 

Μεγαλη ταλαιπωρια η διαδικασια που ακολουθεις...

Αν το κανεις σε εργαλεια που αξιζει τον κοπο, η τοκανεις με σκοπο να τελειοποιησεις τη μεθοδο που ακολουθεις , τοτε χιλια μπραβο!!!!!!!!

Κ τυχερος που εχεις ελευθερο χρονο για το χομπυ σου!!!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Μεγαλη ταλαιπωρια η διαδικασια που ακολουθεις...

Αν το κανεις σε εργαλεια που αξιζει τον κοπο, η τοκανεις με σκοπο να τελειοποιησεις τη μεθοδο που ακολουθεις , τοτε χιλια μπραβο!!!!!!!!

Κ τυχερος που εχεις ελευθερο χρονο για το χομπυ σου!!!!!!!!!:)

Εχω χρονο αυτες τις μερες αρκετο. Θελω να φτασω στο τελειο οσο γινεται και μεχρι στιγμης μαθαινω.  Παντως η οπτικη επαναφορα ενος εργαλειου αλλα και χρηστικη θελει πολυ δουλεια. Ειδικα οταν ειναι να φτασει το μεταλλο να γυαλιζει σαν γυαλισμενο ινοχ. Τεσσερα εργαλεια εχω ασχοληθει μεχρι στιγμης και φτιαχνω  αλλα τρια τωρα, σχεδον ταυτοχρονα. Το τελευταιο μαλλον θα ειναι ετοιμο αυριο μεθαυριο οποτε και θα σας το δειξω.

Link to comment
Share on other sites

On 6/28/2018 at 12:10 AM, makio said:

μαστορεμα ημερας δεν ειναι , αλλα απο λιγο καθε μερα περναω ευχαριστα το χρονο μου..

ενα παλιο τραπεζακι ξεχασμενο στον κηπο αποφασισα να του δωσω ...παραταση και φυσικα βρηκα αφορμη για κατι περα απο τα τετριμενα

(δεν εχω full log αλλα ελπιζω να παρετε μια εικονα)

1a.thumb.jpg.ab98e63c70aca0581ae68f91bfdbcef0.jpg2a.thumb.jpg.1e3ba77b0ea27f4f141fa1ea5fdb23a4.jpg

 

 

το δυελυσα στα εξ ων συνετεθη , του εκοψα λιγο τα ποδια (μη αναστρεψιμη ζημια) το καθαρισα απο μπογιες και οτι αλλο ειχε μαζεψει στις προηγουμενες 10ετιες!

 

3a.thumb.jpg.6ed137e1fffa07b011405941bf3c1127.jpg4a.thumb.jpg.d7eb6d8c958876ec4af5b695eb6efada.jpg

 

του προσθεσα ενα κομματι κοντρα πλακε (περ 7χιλ) για να γινει λιγο πιο στιβαρο και μετα αρχισα ν ασχολουμε με την πανω επιφανεια...

 

5a.thumb.jpg.80726c4ef6335fda0e15b8dac8370f5a.jpg

 

χμμμ ... κι αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες!  :hmm:

 

6a.thumb.jpg.ef55abd6c676bfdaa697c949c46801b5.jpg7a.thumb.jpg.8cb2144f6980dedf1cda44e1bcb19cd1.jpg

 

και πηρα μπαλα ολα τα ξυλα κι αρχισα κοπτοραπτικη!!

εδω φυσικα μπορει το εμπειρο ματι να ξεχωριση την σωστη χρηση του πανακριβου palletwood !

τωρα αρχιζουν οι λεπτομερειες (βερνικια-βαφες-κλπ) αλλα ελπιζω συντομα να σας παρουσιασω και το τελικο αποτελεσμα.

 

 

 

 

 

Επειδή είμαι στην μέση ενός πολυ πολυ κοντινού project με ένα σχεδόν πανομοιότυπο τραπέζι όπου επίσης χρειάστηκε να κόψω περίπου 7 cm απο τις απολήξεις των ποδιών. Πως τις αντικατέστησες ?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, dirving69 said:

 

 

Επειδή είμαι στην μέση ενός πολυ πολυ κοντινού project με ένα σχεδόν πανομοιότυπο τραπέζι όπου επίσης χρειάστηκε να κόψω περίπου 7 cm απο τις απολήξεις των ποδιών. Πως τις αντικατέστησες ?

δεν προσθεσα τπτ  - απλα εγινε πιο κοντο μιας και το ηθελα για τραπεζακι καφε στην αυλη τωρα (?) το καλοκαιρακι!

και για το μεγεθος του ηταν καπως ψηλο για τα γουστα μου

παντως αν θελεις να αντικαταστησεις το τελειωμα (σε μενα ηταν ελαφρως σφηνωειδες) μπορεις να προσθεσεις κομματι με καβιλια (10-12 χιλ)

θα σε βοηθουσε καποιο ρεταλι απο ξυλινο κουρτινοξυλο φ35 πχ ή/και ρεταλι απο μπρουτζινο και να φτιαξεις το 'πατημα' σε μπρουτζο

αν βεβαια εχεις αναλογα εργαλεια πολλα μπορεις να κανεις αλλα στην περιπτωση μου (σου)θελει ξυλοτορνο.

ανεβασε καποια φωτο μηπως βοηθουσουμε καλυτερα

καλη επιτυχια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, makio said:

δεν προσθεσα τπτ  - απλα εγινε πιο κοντο μιας και το ηθελα για τραπεζακι καφε στην αυλη τωρα (?) το καλοκαιρακι!

και για το μεγεθος του ηταν καπως ψηλο για τα γουστα μου

παντως αν θελεις να αντικαταστησεις το τελειωμα (σε μενα ηταν ελαφρως σφηνωειδες) μπορεις να προσθεσεις κομματι με καβιλια (10-12 χιλ)

θα σε βοηθουσε καποιο ρεταλι απο ξυλινο κουρτινοξυλο φ35 πχ ή/και ρεταλι απο μπρουτζινο και να φτιαξεις το 'πατημα' σε μπρουτζο

αν βεβαια εχεις αναλογα εργαλεια πολλα μπορεις να κανεις αλλα στην περιπτωση μου (σου)θελει ξυλοτορνο.

ανεβασε καποια φωτο μηπως βοηθουσουμε καλυτερα

καλη επιτυχια!

 

και στη δική μου περίπτωση είναι ελάχιστα σφηνοειδές. Ξυλοτόρνο δεν έχω σκέφτομουν ωστόσο να προσθέσω 2-3 ροδέλες που θα κόψω με το ρουτεράκι. Θα ανεβάσω φωτο το συντομότερο. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.