Jump to content



Συζώντας με έναν Gamer


env0y

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει γίνει θέμα κάποιο παρόμοιο post στο παρελθόν αλλά θα ήθελα να θίξω αυτό το ζήτημα.

 

Τα τελευταία χρόνια εργάζομαι και ζω μόνος μου σε ένα μικρό διαμέρισμα όπου εκτός την αγάπη για την δουλειά μου έχω τα σπορ και το PC gaming το οποίο μου κρατά συντροφιά στις μεγάλες χειμερινές περιόδους του εξωτερικού.

 

Γνώρισα αρκετά κορίτσια στο παρελθόν και πέρασα ευχάριστες στιγμές μαζί τους κάνοντας δραστηριότητες, ταξίδια κτλ αλλά δυστυχώς όπως περνούσαν οι μήνες αρχίζαν να βλέπουν την αδυναμία μου στο gaming και άρχισαν να το ανιμετωπίζουν λες και έχω κάποια αρρώστια με το ποτό ή κάποια εξάρτηση με ναρκωτική ουσία και καταλαβαίνετε την συνέχεια :( 

 

Μην με παρεξηγήσετε δεν καίγομαι απλά θέλω πάρα πολύ 2 ώρες το βράδυ αν τις αφοσιώνω στο παιχνίδι γιατί πραγματικά νιώθω ότι μου διώχνει το άγχος. 

 

Εσείς τι πιστεύετε μπορεί να υπάρξει συμβίωση υπο αυτές τις συνθήκες ή πρέπει να το παρατήσουμε το άθλημα για αν τις κρατάμε χαρούμενες?

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και εγω σαν εσενα ειμαι. Εννοειται οτι μη πρηζει η γυναικα μου. Ακουω τα κλασικα "40 χρονων αντρας παιζεις" (ειμαι 35 λολ) κτλ... Δεν βγαζεις ακρη. Απο την αλλη να ημουν με gamer γυναικα που θα καταλαβαινε παλι δεν το εψησα οταν ειχα... Πιο ξενερα απο τη γκρινια. Αλλα ο καθενας οπως μπορει βολευεται... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας υπαρξει στην φαση σου , τα βραδυα αφου την εβαζα για υπνο  ( xD ) πηγαινα προς τηλεοραση μερια και μαζευα ολα τα achievement του assassin creed ... 

Σοβαρο παραπονο εκτος απο το  " παιζεις μεχρι τις ΧΧΧΧ " δεν ειχα ....

Βεβαια μαλλον ειμαι απο την μερια των τυχερων .

 

Υπαρχουν 2-3 εκδοχες για εμενα - στην περιπτωση σου -

1. Δεν εχουν παιξει ποτε στην ζωη τους καποιο παιχνιδι που να τις συγκλωνισει και να της βαλει στο "αθλημα"

2. Αν εχουν δοκιμασει , ειναι τοσο αχρηστες που δεν περασαν ουτε την πρωτη πιστα του super mario και εκτοτε το gaming ειναι μλκια για αυτες 

3. Ειναι τα κοριτσια του μπαμπα με νυχακια και μαλλακια

4. Μπουζουκοβιες  

 

 

Αν σε εχουν αφησει για αυτον τον λογο , να νιωθεις ΤΥΧΕΡΟΣ γιατι καποιος που δεν σε εκτιμαει για αυτο που εισαι και που προσπαθει να σε αλλαξει , δεν εχει χωρο στην ζωη σου . Ναι μια παραχωριση να κανεις , αλλα λιγοτερο απο 2-3 το βραδυ δεν γινεται εκτος απο το να το κοψεις εντελως ...

Την επομενη φορα που θα κανεις σχεση , να προσπαθησεις να την βαλεις μεσα στο παιχνιδι και να γινεις λιγο mentor στο θεμα ωστε να καταλαβει ..... και να εκτιμησει οτι προτιμας το gaming εναντι αλλων ...

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το βραδυνο διωρο που παιζεις, ειναι το 100% του ελευθερου χρονου σου; αν ναι, τοτε δεν ειναι παραλογο να εχεις γκρινιες κλπ. Αν ολη μερα δουλευεις και γυμναζεσαι και σου μενουν μονο 2 ωρες, λογικο δεν ειναι μεσα σ αυτες να πρεπει να χωρεσει και η σχεση σου; Αλλιως για ποιον (σοβαρο) λογο να την κανεις; 

Αν απο την αλλη, εχεις κι αλλο ελευθερο χρονο και τον αφιερωνεις στην κοπελα σου, αλλα αυτη ζηταει ολο και περισσοτερο τοτε πρεπει να κανεις μια σοβαρη συζητηση η ενα ξεκαθαρισμα απο οσο πιο νωρις γινεται.

Επισης για τι ακριβως εχεις γκρινιες συνηθως; Για το οτι παιζεις απλα, η για το μπατζετ των συχνων αναβαθμισεων; Εχει τεραστια διαφορα.. Στη μια περιπτωση γενικα εχουν αδικο, στην αλλη εχουν απολυτο δικιο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Το βραδυνο διωρο που παιζεις, ειναι το 100% του ελευθερου χρονου σου; αν ναι, τοτε δεν ειναι παραλογο να εχεις γκρινιες κλπ. Αν ολη μερα δουλευεις και γυμναζεσαι και σου μενουν μονο 2 ωρες, λογικο δεν ειναι μεσα σ αυτες να πρεπει να χωρεσει και η σχεση σου; Αλλιως για ποιον (σοβαρο) λογο να την κανεις; 

Αν απο την αλλη, εχεις κι αλλο ελευθερο χρονο και τον αφιερωνεις στην κοπελα σου, αλλα αυτη ζηταει ολο και περισσοτερο τοτε πρεπει να κανεις μια σοβαρη συζητηση η ενα ξεκαθαρισμα απο οσο πιο νωρις γινεται.

Επισης για τι ακριβως εχεις γκρινιες συνηθως; Για το οτι παιζεις απλα, η για το μπατζετ των συχνων αναβαθμισεων; Εχει τεραστια διαφορα.. Στη μια περιπτωση γενικα εχουν αδικο, στην αλλη εχουν απολυτο δικιο. 

Ρωτα μια πορωμενη με μαλλια και νυχια , να σου πει ποσο κοστιζουν τα βουρτσακια ,τα μανο , οι σκιες και οτι αλλο βαζουν στα μουτρα τους ..... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@env0y Λυπάμαι που θα σου το πω, αλλά πιθανότατα έχει μια αρκετά μεγάλη δόση δίκιου. Κι εγώ είμαι gamer, και συγκεκριμένα καιγόμουν με WoW, οπότε ξέρω τί σου λέω. Το πόσο κακό έκανα στη σχέση μου το κατάλαβα όταν άρχισα να παίζω εντελώς casual, και μετά από μισό χρόνο που το παράτησα και έπαιζα κανένα single player παιχνιδάκι, που δε χρειάζεται να είσαι παρόν όταν έχει κανονίσει το guild, δε φαρμάρεις, όποτε θες το κλείνεις και όποτε θες ξανασυχίζεις. Προφανώς και ο καθένας αφιερώνει τον ελεύθερό του χρόνο όπως νομίζει, αλλά αν δουλεύεις, κάνεις και σπορ, βγεις και για κανα καφέ ποτό με φίλους 2 φορές τη βδομάδα, και πρέπει να κοιμηθείς και σε μια λογική ώρα το βράδι, ο ατόφιος χρόνος που αφιερώνεις στη σχέση σου θα είναι πολύ περιορισμένος. Και αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα όταν είναι και το άλλο μισό σε τέτοια φάση ή έχετε χρόνια μαζί και είστε κάπως ήρεμα. Αν η κοπέλα έχει πιο μικρό κοινωνικό κύκλο και περιμένει εσένα για να περάσει ωραία και να αράξετε μαζί, να κάνετε πράγματα κι εσύ σκέφτεσαι να παίξεις, τότε έχει δίκιο. Ή, πρέπει να βρεις μια κοπέλα που να μην ενοχλείται τόσο από τέτοια πράγματα. Και ιδίως αν είστε και σχετικά νέο ζευγάρι... έχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

έχει δίκιο.

Εδώ τελειώνουν όλα.

Η γυναίκα έχει δίκιο!!!

 

Το μέλος @konnos μόλις κέρδισε ένα χρόνο ασυλίας στο TheLab.gr :hehe: 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Ρωτα μια πορωμενη με μαλλια και νυχια , να σου πει ποσο κοστιζουν τα βουρτσακια ,τα μανο , οι σκιες και οτι αλλο βαζουν στα μουτρα τους ..... 

Το κραζεις και ΔΕΝ συμφωνω., αλλα ας το παραβλεψουμε αυτο.  Αυτο ομως οπως και να χει, δεν σημαινει οτι τα λεφτα για καρτες γραφικων δικαιολογουνται ενω αυτα του καλλωπισμου οχι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Το κραζεις και ΔΕΝ συμφωνω., αλλα ας το παραβλεψουμε αυτο.  Αυτο ομως οπως και να χει, δεν σημαινει οτι τα λεφτα για καρτες γραφικων δικαιολογουνται ενω αυτα του καλλωπισμου οχι...

Δεν κραζω , απλα θεωρω πως αυτη η "κατηγορια" παει περισσοτερο με τις γυναικες μιας και ο καλλωπισμος ειναι "συνηθως" δικο τους αθλημα 

Θα μπορουσε να ειναι καποιος που πινει ολο το μισθο του 

Ενας αλλος που χτυπαει τατουαζ συνεχεια 

etc

 

Στα ματια και των 2 , το δικο τους παθος εχει μεγαλυτερη βαρυτητα 

Εγω θα σου πω οτι η καρτα με τα 300ε θα μου χαρισει 3 χρονια gaming απολαυσης 

Ο αλλος θα σου πει οτι τα 300ε θα του ανοιξουν 4 BELVEDERE 

Και η αλλη θα σου οτι με τα 300ε αγοραζεις 10 μανο και 10 σκιες απο την MAC 

 

Το προβλημα ερχετε οταν ο ενας μπλεχτει στα ποδια του αλουνου , γιατι αν ειναι φιλη/φιλος , τον γραφεις στα @@@@ σου , οταν προκειτε για ζευγαρι.... ο θεος να βοηθησει  XD

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τράβηξε αρκετό ενδιαφέρον η συζήτηση και την διαβάζω με πολύ προσοχή.

 

Σκέφτομαι να αρχίζω να την τραβάω μαζί μου για ποδηλασία όταν ανοίξει ο καιρός και όταν καθόμαστε στο σπίτι να με αφήνει να χαλαρώνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ηξερα οσοι οι γυναικες τους δεν γκρινιαζουν για τον ενα η για τον αλλο λογο, τι μπορει να μην πηγαινει καλα. Γυναικα και να μην γκρινιαζει εμενα δεν μου εχει τυχει πραγματικα. Και ναι το ξερω οτι καιγομαι μερικες φορες και ξεχνιεμαι και εχει δικιο η δικια μου...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.