Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

15 minutes ago, Dj_ALeX said:

@ARMAGEDDON Άσε το Guru και συνέχισε να κάνεις μετρήσεις ο ίδιος! Το τι μαγείρεμα πέφτει δεξιά & αριστερά δεν περιγράφεται, και συμβαίνει σε αρκετά benchosites! Απο κεί και έπειτα κοίταξε να αλλάξεις τον 920 και γενικά την πλατφόρμα που είσαι αυτήν την στιγμή διότι τα μπουκάλια που τρώει η FuryX πάνε σύννεφο (και μην μου πείς όχι) ;) και άσε τα πόστ του τύπου "Εμ τι να κάνουμε που η intel από το 2010 και μετά πουλάει τον 920 όλο και πιο βελτιωμένο και δεν κάνει κάτι άλλο! Ας βγάλει κάτι άλλο εκτός από ντοπαρισμένους 920 και εκεί θα δεις πόσα bugs θα βγουν στην επιφάνεια!"

Συμφωνώ μαζί σου για τον 920 και τα μπουκάλια που τρώει ειδηκά σε mmο rpg , απλά το έβαλα το συγκεκριμένο για να θέσω τρία πράματα στο τραπέζι !

1ον Όσο έμπιστος και να είναι κάποιος reviewer δεν είναι στο τέλος (δεν θεοποιούμε κανέναν) (παράδειγμα πάνω)

2ον Όποιος reviewer δεν ανανεώνει τις μετρήσεις του είναι αναξιόπιστος ( ας μην γινότανε reviewer υπάρχουν άλλοι που έχουν περισσότερο μεράκι σε αυτό το θέμα αλλά δεν είναι reviwer)

3ον Με αποδείξεις μπορεί να κοκορεύεται ο οποιοσδήποτε ότι θέλει (παράδειγμα πάνω με το rise of the tomb)

 

Αυτά καλό βράδυ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Συμφωνώ μαζί σου για τον 920 και τα μπουκάλια που τρώει ειδηκά σε mmο rpg , απλά το έβαλα το συγκεκριμένο για να θέσω τρία πράματα στο τραπέζι !

1ον Όσο έμπιστος και να είναι κάποιος reviewer δεν είναι στο τέλος (δεν θεοποιούμε κανέναν) (παράδειγμα πάνω)

2ον Όποιος reviewer δεν ανανεώνει τις μετρήσεις του είναι αναξιόπιστος ( ας μην γινότανε reviewer υπάρχουν άλλοι που έχουν περισσότερο μεράκι σε αυτό το θέμα αλλά δεν είναι reviwer)

3ον Με αποδείξεις μπορεί να κοκορεύεται ο οποιοσδήποτε ότι θέλει (παράδειγμα πάνω με το rise of the tomb)

 

Αυτά καλό βράδυ

σωστος αλλα να παραθέσω οτι με την Fury X και τον 920 παντου εχεις bottleneck και αρκετό οχι λιγο.Αν είχες ποιο μέτρια κάρτα το Bottleneck θα ηταν σχετικα μικρο

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

Πάνο μιας κ το παληκάρι έχει bottleneck γιατί δεν ανοίγουμε βρε συ ένα kickstarter να κάνει αναβάθμιση,κρίμα δεν είναι να βλέπει τα frames με το ''μπουκάλι''?

 

υγ:το παραπάνω ποστ δεν έχει καμία διάθεση να θίξει πρόσωπα κ συνειδήσεις,αποτελεί προιόν φαντασίας κ οποιαδήποτε ομοιάζουσα με πραγματικά γεγονότα κάλλιον θεωρηθεί τυχαία κ συμπτωματική.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Jaco said:

Ρε παίδες να ριξω μια ιδεα. Δεν μαζευεστε όλοι εσείς που σας γυρνά τα αντερα ο ryzen και να ανοίξετε ένα άλλο θέμα και να πάτε εκεί να τα ξεδωσετε. Και αφήστε εμάς τους άσχετους που δεν αντιλαμβανόμαστε την ανώτερη διανόηση να παίζουμε εδώ με τα κουβαδάκια μας και να χαιρόμαστε.

 

Δεν έχει πλάκα έτσι.

Πως θα μπορδολογείς αν δεν σε διαβάζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PanosXidis said:

Επειδή με έδωσες την ελευθερία να σε ρωτήσω φιλε @yanni.Απορώ που τα ξέρεις όλα αυτά περί Hardware κάρτα γραφικων-cpu κλπ.Το μονο που κάνεις ειναι να απαντάς ειρωνικά,εσενα δεν θα σε αρεζε ομως? που στα δίχνει ενας ανθρωπος  που τα εχει είδη δοκιμάσει, η τα εχει τεστάρει, σε πεταω σκορς τα οποία ο ιδιος μπροστά ημουν, και ο ιδιος θα συνεχισω να πεταω οτι μπορω απο σκορς.Εσυ χωρίς να σε προκαλέσω, εχεις δοκιμάσει τιποτα απο αυτα και βγάζεις γλωσσά?εστω να τα δοκιμάσεις,με λίγα λόγια για ΕΜΕΝΑ δεν εχεις άποψη,για τίποτα περί hardware συγνώμη αλλα ειναι η αληθεια.Το μονο που κάνεις είναι να απαντάς ειρωνικά σε κάθε bench ότι δεν σε συμφέρει,αυτο σε καθιστά υπο μυαλό καθηστέρισης.

Αυτό τώρα είναι ερώτηση; :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Αυτό τώρα είναι ερώτηση; :rolleyes:

Σε ρωτάει ο άνθωπος αν θα σε άρεζε να σε ειρωνευόσαντε και ότι έχει βγάνει σκορς και στα πετάει και αν εσύ τα έχεις δοκιμάσει αυτά και βγάζεις γλώσσα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο θα απαντήσω και σε εσένα φίλε AMDakias ειρωνεία αλλού.. Πετάχτηκες στα ξαφνικά δίχως επιχείρημα, ότι να ναι.Και ηθελες να πεις και εσύ κάτι μπας και είσαι στην κουβέντα, απορώ αν φταίει η ηλικία σε αυτό,η αν πίνετε κάθε βράδυ :amen: :amen::amen::amen:

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Άκου να δεις φίλε Πάνο. Παρακολουθώ την κουβέντα από το ξεκίνημα της χωρίς να συμμετέχω ενεργά γιατί ουσιαστικά είμαι άσχετος από θέματα αρχιτεκτονικής κλπ. και απλά προσπαθώ να μάθω πέντε πράγματα από μερικούς ανθρώπους που γνωρίζουν κάτι παραπάνω από μένα. Σήμερα λοιπόν μπαίνω στο θρεντ και βλέπω ότι το έχει κάνει άνω κάτω, με την κουβέντα να αναλώνεται σε προσωπικές αντιπαραθέσεις δίχως κανένα τεχνικό στοιχείο. Να μίλαγες σοβαρά και θα καθόμουν και 'γω στη γωνιά μου και δε θα σε έπαιρνε κανείς άλλος στο ψιλό.

 

Και για να μη ξεφύγει η κουβέντα:

 

Link to comment
Share on other sites

Μα φίλε μου εγώ απαντάω με βάση νούμερα δικά μου, και από φίλους μου,άντε και 3 φορές σε Sites, δεν γράφω συχνά, άλλη απαντάνε ειρωνικά.Συμπεράσματα δικά σου.Να είσαι με την AMD αλλά ρε παιδιά να συμφωνείτε ότι είναι πολύ πίσω από την Ιntel σε όλους τους τομείς,και δεν παραδέχονται και έτσι αρχίζει η ειρωνεία γιατί δεν μπορούν να απαντήσουν υπέρ της AMD,και μετά εμείς τι να κάνουμε?το μόνο υπέρ είναι ότι έχει 600 ευρώ, o 1800X ενώ ο 6850Κ 600ευρώ και πάλι θα έπαιρνα 6850κ σαν overall είναι καλύτερος 

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Επειδή άφησα το thread εδώ και μέρες και βλέπω έγινε χαμός, έχουμε νέα από το μέτωπο των bios και πιθανόν κάποιο patch για os ?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Μόνο αυτό:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος PanosXidis έγραψε:

Μα φίλε μου εγώ απαντάω με βάση νούμερα δικά μου, και από φίλους μου,άντε και 3 φορές σε Sites, δεν γράφω συχνά, άλλη απαντάνε ειρωνικά.Συμπεράσματα δικά σου.Να είσαι με την AMD αλλά ρε παιδιά να συμφωνείτε ότι είναι πολύ πίσω από την Ιntel σε όλους τους τομείς,και δεν παραδέχονται και έτσι αρχίζει η ειρωνεία γιατί δεν μπορούν να απαντήσουν υπέρ της AMD,και μετά εμείς τι να κάνουμε?το μόνο υπέρ είναι ότι έχει 600 ευρώ, o 1800X ενώ ο 6850Κ 600ευρώ και πάλι θα έπαιρνα 6850κ σαν overall είναι καλύτερος 

Φιλικά, μάλλον γι' αυτό σε ειρωνεύονται, όπως και για απαντήσεις του τύπου "εμένα ένας φίλος μου μου είπε...".

 

H AMD είναι πίσω σε αρκετούς τομείς, δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που διαφωνεί σε αυτό. Γι' αυτό ακριβώς προσφέρει τα προϊόντα σε αρκετά χαμηλότερες τιμές και όχι επειδή αγαπάει τον καταναλωτή. Η Intel από την άλλη δε θα χαμηλώσει τις τιμές όχι γιατί δεν ανησυχεί, αλλά γιατί δεν πρέπει να δείξει ότι ανησυχεί. Του χρόνου με το καλό με τον CFL θα παρουσιάσει τον 6C/12T και θα ρίξει κάπως τις τιμές στους υπόλοιπους. Από κει και πέρα κάποιοι θα συνεχίσουν να αγοράζουν Intel, άλλοι θα πάρουν AMD ανάλογα με τις προτεραιότητές τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λετε ειναι πίσω σε αρκετούς τομεις...βάζετε συγκριτικά απο 1-2 προγράμματα και αναπαύεστε σε αυτα. Λες και δεν έχουν σημασία τα instruction sets, αρχιτεκτονική και διάφορα αλλα που εχουν να κανουν αμεσα με computer science . :rolleyes:

Ξεχνατε πως υπάρχουν enterprise συστηματα, datacenter, render farms, managers + IT budgets αρα θα πάρουν κατι VFM, multithreaded apps όπως compilers , virtualized εφαρμογές, etc etc,τετοιοι  επεξεργαστές είναι μανούλια.

 

Μπορεί να μην ειναι οι απολυτοί σε επιδόσεις ομως γιαυτό έχουν τιμολογηθεί πολυ επιθετικά και θα πάρουν μεγάλο μερίδιο απο την κ@λο-ιντελ, και στην τελικη, τι τους εμποδίζει να τους κανουν ακόμη καλύτερους στην επόμενη γενια ?  Γιατι να τους θάψουμε απο τώρα ?

Ηδη βλέπουμε την τεχνολογική ανάκαμψη μετα απο χρόνια στα τάρταρα, άπλα πρέπει να την βελτιώσουν απο τις παιδικές ασθένειες.

Ο καιρός θα δειξει και για τις 2 εταιρίες. Ειναι ενθαρρυντικά τα νέα πάντως. Επιτελους ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ = χαμηλότερες τιμες και καλύτερα προϊόντα

 

Αυτη η κοντρα παντως μου θυμιζει αλάνια να συζητούν για το πόσα αλογα θα πάρει το 50αρι τους με κάποια μετατροπή. Γελοιότητες, λες και οι μηχανικοί κάθονται και ασχολούνται με τέτοια...
Ξεκολλάτε με τo overclocking γίνατε γνωστες μηχανικης υλικου.../s :hehe:

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Για μισο λεπτο βρε παιδια...

Μου λεει το αφεντικο θελουμε αλλο ενα μηχανημα για να κανει ρεντερ..


Πεστε μου ΕΝΑΝ λογο να μη προτιμησω τον 1700..ΕΝΑΝ.
Δε παω να το παιξω εξυπνος, απλα οντως θελω να σκεφτω εναν λογο ωστε να ξερω τι να πω και στο αφεντικο :p

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.