Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Δε τα εμαθες; τελος της βδομαδας λουκετο η Intel απο τη καταρευση.

Αυτα το κοκκινα γιαλια τα δινουν δωρεαν καπου ; Να παρω και εγω εαν ειναι...

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε, ακούσατε: Τέλος εβδομάδας το μεγάλο μας παζάρι. Λόγω ανακαίνισης/κατεδάφισης, το αφεντικό τρελάθηκε και ξεπουλάει. Τι θέτε, ι7, ι5, ι3; Τα 'χούμε. Σε τιμές χώμα. Κλείνει η intel, κλείνει η intel.

Υ.Γ. Θα προτιμηθούν κάτοχοι amd ryzen, ώστε να κάνουν benchmarks με τους παλιοιντέλ πριν τους κάψουν τραγουδώντας εν χορώ "θα τα κάψω τα ρημάδια τα intel".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. Επιστρέφουμε με φρέσκες αναφορές, βλέπω... ;)

 

2 hours ago, NikosD said:

Έβαλε και ο RyZen το κερασάκι στην τούρτα.

 

Η Intel κατέρρευσε και επίσημα:

http://www.anandtech.com/show/11279/intel-discontinues-the-intel-developer-forum-idf17-cancelled

Μ' αρέσει που βάζεις στη φράση τον Ryzen, μπας και το άσχετο μήνυμα περάσει για συναφές με το θέμα. Ας μην το ξεχειλώσουμε άλλο, πάμε πίσω στο θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

έχω γελάσει με την ψυχή μου σε αυτό το νήμα... μερικά σχόλια χρηστών είναι από άλλο πλανήτη... τέλος πάντων αναμενόμενο... καλύτερα κιόλας γιατί διασκεδάζουμε

 

στα σοβαρά τώρα...

Εμένα με χαλάει κάτι πολύ σοβαρά με τους ryzen και είναι ότι δεν έχουν ενσωματομένη gpu. Το οποίο προσθέτει ένα έξτρα κόστος στον χρήστη προφανώς. Θα μου πείτε ρε μεγάλε, θα πάρω 8 πυρήνες και 16 thread και θα έχω την R3 250 να μου τρώει πόρους από την μνήμη? Ναι δεκτόν, αλλά και άμα σου χαλάσει ο Τιτάνας το pc τουλάχιστον θα ζει.

 

Όχι μόνο αυτό αλλά δεν πουλάνε και σε όλους τους επεξεργαστές cooler. Άκρως απαράδεκτο και δεν το καταλαβαίνω προσωπικά, αν υπάρχει εξήγηση θα ήθελα να την μάθω.

 

 Αν αγόραζα σήμερα cpu θα έπαιρνα intel. Αν αγοραζα σε 3 μήνες θα έπαιρνα 1000% ή τον 1600, 1600Χ ή τον 1700 (ή όποιον έχει το cooler :p ) .. Ο λόγος είναι ότι βλέπω και διαβάζω ότι οι μητρικές έχουν εμβρυακές παθογένειες σε bios, συμβατότητες μνημών etc. Επίσης βλέπω ότι έχουν δρόμο και προσπαθούν να συνεργαστούν με studios για την βελτιστοποίηση των fps σε συγκεκριμένους τίτλους (νομίζω κάτι έκαναν με το ashes of singularity, φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο κάνουν με τους υπόλοιπους τίτλους). Συνεπώς θα περίμενα (προσωπικά μιλώντας)

 

edit: σε dev επίπεδο βλέπω ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Συνεπώς μονόδρομος.

 

Τώρα το ότι έβγαλε η AMD ένα cpu διαμάντι, μόνο καλό μπορεί να κάνει στην αγορά, καθώς η Intel θα αναγκαστεί να σπρώξει λεφτά σε development, να ρίξει τις τιμές των προιόντων της (όπως και έκανε) και μας δίνει ελπίδες για καλύτερο μέλλον στο computing.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
added info
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, tavliban said:

στα σοβαρά τώρα...

Εμένα με χαλάει κάτι πολύ σοβαρά με τους ryzen και είναι ότι δεν έχουν ενσωματομένη gpu. Το οποίο προσθέτει ένα έξτρα κόστος στον χρήστη προφανώς. Θα μου πείτε ρε μεγάλε, θα πάρω 8 πυρήνες και 16 thread και θα έχω την R3 250 να μου τρώει πόρους από την μνήμη? Ναι δεκτόν, αλλά και άμα σου χαλάσει ο Τιτάνας το pc τουλάχιστον θα ζει.

 

Όχι μόνο αυτό αλλά δεν πουλάνε και σε όλους τους επεξεργαστές cooler. Άκρως απαράδεκτο και δεν το καταλαβαίνω προσωπικά, αν υπάρχει εξήγηση θα ήθελα να την μάθω.

 

 Αν αγόραζα σήμερα cpu θα έπαιρνα intel. Αν αγοραζα σε 3 μήνες θα έπαιρνα 1000% ή τον 1600, 1600Χ ή τον 1700 (ή όποιον έχει το cooler :p ) .. Ο λόγος είναι ότι βλέπω και διαβάζω ότι οι μητρικές έχουν εμβρυακές παθογένειες σε bios, συμβατότητες μνημών etc. Επίσης βλέπω ότι έχουν δρόμο και προσπαθούν να συνεργαστούν με studios για την βελτιστοποίηση των fps σε συγκεκριμένους τίτλους (νομίζω κάτι έκαναν με το ashes of singularity, φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο κάνουν με τους υπόλοιπους τίτλους). Συνεπώς θα περίμενα (προσωπικά μιλώντας)

 

edit: σε dev επίπεδο βλέπω ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Συνεπώς μονόδρομος.

 

Τώρα το ότι έβγαλε η AMD ένα cpu διαμάντι, μόνο καλό μπορεί να κάνει στην αγορά, καθώς η Intel θα αναγκαστεί να σπρώξει λεφτά σε development, να ρίξει τις τιμές των προιόντων της (όπως και έκανε) και μας δίνει ελπίδες για καλύτερο μέλλον στο computing.

Με τα λεφτά που γλυτώνεις πηγαίνοντας σε Ryzen έναντι Intel, μπορείς να αγοράσεις μια low end κάρτα γραφικών και να την βάλεις στο συρτάρι "για ώρα ανάγκης". Και 1-2 SSDs και 16-32GB μνήμης επίσης, αν μιλάμε για το μεγάλο μοντέλο.

 

Όσον αφορά την απουσία ψύκτρας, ψιλό παράλογο, αλλά εύκολα αγνοείς τα μοντέλα αυτά, μιας και έτσι και αλλιώς δεν δικαιολογούν το έξτρα κόστος τους έναντι των φτηνότερων, non-X, μοντέλων.

 

1600 και 1700 έχουν το cooler. Νομίζω ότι θα πρέπει σιγά σιγά να αφήνουμε πίσω τις εμβρυακές παθογένειες. Οι εταιρίες έχουν αρχίσει και ανακοινώνουν σωρηδόν μοντέλα, οπότε θεωρώ ότι είναι σε βαθμό να θεωρούν ώριμα τα προϊόντα τους. Όταν είχαν βγει οι Ryzen 7, υπήρχε πολύ μικρός αριθμός μητρικών. Αυτό πλέον έχει αλλάξει.

 

Για παιχνίδια η Intel θα συνεχίσει να παρέχει το top προϊόν μιας και μπορεί να αναπτύξει και συντηρήσει πολλές πλατφόρμες υψηλών επιδόσεων. Η AMD με τα λεφτά που ΔΕΝ έχει, έβγαλε ένα cpu για servers, του πέταξε και μερικά efficiency κόλπα πάνω μπας και το σπρώξει και στα laptops και οτιδήποτε στο ενδιάμεσο, όπως τα games, απλά θα παίζει από καλά έως πολύ καλά. Όχι όμως και κορυφαία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτά της διαφοράς από 1800χ σε 6900Κ δεν αγοράζεις μόνο μνήμη και SSD Όλο το σύστημα αγοράζεις. 

Επισης μην διαβάζω παράλογα πράγματα. Μας χαλάει που δεν έχει cooler και ενσωματωμένη GPU. Εντάξει κι εγώ γουστάρω Intel και Nvidia αλλά δεν γκρινιάζω που ο 6950χ δεν έχει iGPU.  Ήμαρτον δηλαδή. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tavliban said:

στα σοβαρά τώρα...

Εμένα με χαλάει κάτι πολύ σοβαρά με τους ryzen και είναι ότι δεν έχουν ενσωματομένη gpu. Το οποίο προσθέτει ένα έξτρα κόστος στον χρήστη προφανώς. Θα μου πείτε ρε μεγάλε, θα πάρω 8 πυρήνες και 16 thread και θα έχω την R3 250 να μου τρώει πόρους από την μνήμη? Ναι δεκτόν, αλλά και άμα σου χαλάσει ο Τιτάνας το pc τουλάχιστον θα ζει.

 

Όχι μόνο αυτό αλλά δεν πουλάνε και σε όλους τους επεξεργαστές cooler. Άκρως απαράδεκτο και δεν το καταλαβαίνω προσωπικά, αν υπάρχει εξήγηση θα ήθελα να την μάθω.

Ότι εξήγηση σου δίνει και η intel για ενσωματωμένα γραφικά και σύστημα ψύξης σε όλους τους 6/8/10cores που πουλάει ακριβώς το ίδιο.

Τουλάχιστον οι ryzen σου έχουν συγκεκριμένα μοντέλα 6/8core με cooler.

 

Όταν με το καλό θα κυκλοφορήσουν τα Zen APUs θα λύσουν και τον προβληματισμό σου για τα ενσωματωμένα γραφικά.

Μόνο σε quadcores και πιο κάτω ενσωματώνει γραφικά και cooler η intel αν έχεις παρατηρήσει..

 

In other news έπεσε η παραγγελία για το Ryzen σύστημα. Ελπίζω τέλος της εβδομάδας να έχω όλα τα κομμάτια του παζλ στα χέρια μου. B)

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, yanni said:

Με τα λεφτά που γλυτώνεις πηγαίνοντας σε Ryzen έναντι Intel, μπορείς να αγοράσεις μια low end κάρτα γραφικών και να την βάλεις στο συρτάρι "για ώρα ανάγκης". Και 1-2 SSDs και 16-32GB μνήμης επίσης, αν μιλάμε για το μεγάλο μοντέλο.

 

Όσον αφορά την απουσία ψύκτρας, ψιλό παράλογο, αλλά εύκολα αγνοείς τα μοντέλα αυτά, μιας και έτσι και αλλιώς δεν δικαιολογούν το έξτρα κόστος τους έναντι των φτηνότερων, non-X, μοντέλων.

 

1600 και 1700 έχουν το cooler. Νομίζω ότι θα πρέπει σιγά σιγά να αφήνουμε πίσω τις εμβρυακές παθογένειες. Οι εταιρίες έχουν αρχίσει και ανακοινώνουν σωρηδόν μοντέλα, οπότε θεωρώ ότι είναι σε βαθμό να θεωρούν ώριμα τα προϊόντα τους. Όταν είχαν βγει οι Ryzen 7, υπήρχε πολύ μικρός αριθμός μητρικών. Αυτό πλέον έχει αλλάξει.

 

Για παιχνίδια η Intel θα συνεχίσει να παρέχει το top προϊόν μιας και μπορεί να αναπτύξει και συντηρήσει πολλές πλατφόρμες υψηλών επιδόσεων. Η AMD με τα λεφτά που ΔΕΝ έχει, έβγαλε ένα cpu για servers, του πέταξε και μερικά efficiency κόλπα πάνω μπας και το σπρώξει και στα laptops και οτιδήποτε στο ενδιάμεσο, όπως τα games, απλά θα παίζει από καλά έως πολύ καλά. Όχι όμως και κορυφαία.

δεν βάζω τους εξαπύρηνους της intel στο παιχνίδι. Τα 700+ ευρά που ζητάνε δεν πρόκειται να τα δώσω ποτέ. Μέχρι τον 7700Κ... Νομίζω πως μέχρι εκεί κινούμαι προσωπικά και πάλι είναι υπερβολή. Μπορεί να γλυτώνεις λεφτά όπως λες, αλλά είναι τεράστια ευκολία της Internal gpu. Ίσως κάποια υλοποίηση σε mb να το κάνουν στο μέλλον. Προσωπικά θα το εκτιμούσα

 

Βασικα τους αγνοείς γιατί όχι μόνο σε βάζουν να δώσεις το έξτρα, άρα βγαίνουν εκτός επιλογής, αλλά δεν κυκλοφορούν κιόλας ψύχτρες που να κουμπώνουν σε am4 (εκτός εάν ξέρετε κάτι εσείς και το έχω χάσει). Πρέπει να αγοράσεις την ψύχτρα και μετά η εταιρεία να σου στείλει μπράκετ. κλάφτα χαράλαμπε.

 

Για μένα για να θεωρηθεί ένα προιόν ώριμο πρέπει πρώτα να γίνουν 2-3 bios updates και η amd να ανανεώσει το AGESA άλλες 2 φορές (ήδη το έκανε μία). αυτό από εμπειρία καθώς ήμουν λανθασμένα early adopter σε 8120 και σε ορισμένα παιχνίδια είχα fps 5-10 γιατί το agesa ήθελε update.

 

είμαι από τους χρήστες που θέλουν lowest 60fps (και όχι παραπάνω) σε 4κ. στο κάτω κάτω το μόνιτορ μου είναι 60hz. Συνεπώς εγώ κοιτάω την καλύτερη gpu και όχι αν ο επεξεργαστής μου δώσει 5 και 10 fps που στην ανάλυση που μιλάμε λίγη σημασία έχει η cpu. Άμα βάλεις ότι έχει και freesync τότε απλά παρακαλάω η vega να είναι ότι καλύτερο έχει βγει σε gpu...

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πρώτη ματιά από μερικές μέρες μετρήσεων, στο BF1 multiplayer (Conquest 60+ players), window mode (1920x1017), low preset, GTX 1060 3GB, DX11.

Ryzen 5 1600 (stock: 3.4GHz All core turbo, 16GB memory @ 2933MHz) vs i5-4590 (stock: 3.5GHz All core turbo, 8GB memory @1600MHz):

+40-50% στα average fps, +60-75% στα 1% low FPS, ανάλογα με το map.

 

Στα μέσα Μαίου αναλυτικό άρθρο με νούμερα, καθώς και σύγκριση με DX12 RX480 4GB.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, tavliban said:

Βασικα τους αγνοείς γιατί όχι μόνο σε βάζουν να δώσεις το έξτρα, άρα βγαίνουν εκτός επιλογής, αλλά δεν κυκλοφορούν κιόλας ψύχτρες που να κουμπώνουν σε am4 (εκτός εάν ξέρετε κάτι εσείς και το έχω χάσει). Πρέπει να αγοράσεις την ψύχτρα και μετά η εταιρεία να σου στείλει μπράκετ. κλάφτα χαράλαμπε.

Από ένα σημείο και μετά νομίζω οτι απλώς λές για να λες.

Ψύκτρες ΑΜ4

Υδρόψυξη ΑΜ4

Αυτές μόνο ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στο eshop. Υπάρχουν και άλλες ακόμα και στο eshop.

Φυσικά ισχύει αυτό που λές με τα conversion kits που δίνονται δωρεάν σε κατόχους των σχετικών ψυκτρών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις άσχημη εμπειρία από κάτι δεν λες για να λες...

 

αλλά και πάλι με τα coolers.. είναι ο 1700 σε κόστος 368. και ο 1700Χ 414 (skroutz τα πιο φτηνά που είδα).

 

Γιατί να κάνει τέτοιο χαζό λάθος η AMD και να μην συμπεριλάβει ένα απλό cooler να τελειώνει το ζήτημα. σαν να πουλάς κρέπα σοκολάτα χωρίς σοκολάτα ένα πράγμα...

 

όχι κύριοι  δεν θα κάτσω να τους δικαιολογήσω εδώ...

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tavliban said:

αν έχεις άσχημη εμπειρία από κάτι δεν λες για να λες...

 

αλλά και πάλι με τα coolers.. είναι ο 1700 σε κόστος 368. και ο 1700Χ 414 (skroutz τα πιο φτηνά που είδα).

 

Γιατί να κάνει τέτοιο χαζό λάθος η AMD και να μην συμπεριλάβει ένα απλό cooler να τελειώνει το ζήτημα. σαν να πουλάς κρέπα σοκολάτα χωρίς σοκολάτα ένα πράγμα...

 

όχι κύριοι  δεν θα κάτσω να τους δικαιολογήσω εδώ...

γιατί η INTELA δεν δίνει με τον 7700k ψήκτρα μαζί ? και ότι έχει K στο τέλος ? ? ? ? ?
επίσης κανένας δεν σε υποχρέωσε να πάρεις τον 1700χ .  

Ο ποιο value for money αλλά πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς μαζί του (O/C) είναι ο 1700 !

Έγινε επεξεργασία από acct
φιρί-φιρί το πάμε, ε;
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tavliban οι περισσότερες ανησυχίες σου απαντήθηκαν παραπάνω, αλλά προσθέτω κι εγώ πώς τις βλέπω από τη δική μου σκοπιά.

 

1. Ψύκτρες: τα μοντέλα που δεν έχουν SKU με ενσωματωμένη ψύκτρα είναι αυτά που θεωρούνται "premium". Σχεδόν όλοι όσοι θα αγοράσουν αυτά αντί ένα φτηνότερο που δυνητικά έχει ίδιες επιδόσεις με λίγο OC, έχουν ήδη ή προτίθενται να αγοράσουν after market σύστημα ψύξης. Κόβοντας την ψύκτρα, η AMD γλυτώνει κόστος και επιπλέον διατηρεί καλύτερη σχέση με τους συνεργάτες της που κυκλοφορούν τέτοια συστήματα. Το τελευταίο νομίζω είναι και το σημαντικότερο. Αν όλοι οι επεξεργαστές έρχονταν πακέτο με τις ικανοποιητικότατες Wraith, οι συνεργάτες της AMD θα έβγαζαν αφρούς απ' το στόμα, γιατί ελάχιστοι θα έψαχναν κάτι καλύτερο.

 

2. Integrated GPU: σε έναν ιδανικό κόσμο, θα είχαν κυκλοφορήσει ταυτόχρονα R7, R5, R3, Zen based APUs και οι mobile/embedded εκδοχές τους. Όμως, η θέση της AMD στην αγορά δεν της επέτρεψε καν να κυκλοφορήσει μια πλήρη σειρά desktop CPUs. Χρειαζόταν harvested silicon μετά την κυκλοφορία των R7 ακόμη και για τους 6πύρηνους και 4πύρηνους. Ούτε λόγος για να έχει παράλληλες γραμμές παραγωγής για APUs. Επιχειρηματικά είναι πιο λογικό να κάνει βηματικά τις κυκλοφορίες, για να μεγιστοποιήσει τη διαθεσιμότητα σε κάθε επίπεδο της αγοράς και τα κέρδη που μπορεί να αποκομίσει. Άλλωστε, όσοι καλύπτονται με ένα iGPU είναι μάλλον οι λιγότερο πρόθυμοι να αναβαθμίσουν και πιθανότατα θα αναζητήσουν κάτι από τα φτηνότερα ράφια, με το μικρότερο ποσοστό κέρδους.

 

Όπως και να 'χει, το ντεμπούτο των Ryzen σίγουρα δεν ήταν ιδανικό. Όμως, μέχρι το τέλος του χρόνου φαίνεται ότι θα υπάρχει ένας ανταγωνιστικός Zen σε κάθε επίπεδο της αγοράς (συμπεριλαμβανομένων laptops και AiO), βασισμένος σε μια πλατφόρμα χωρίς παιδικές ασθένειες και με πολύ καλό προσδόκιμο ζωής, χωρίς ανούσιες αλλαγές socket. Όπως το βλέπω, ακόμη κι όσοι έσπευσαν να αγοράσουν νωρίς, δύσκολα θα μετανιώσουν για την επιλογή τους.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, acct said:

@tavliban οι περισσότερες ανησυχίες σου απαντήθηκαν παραπάνω, αλλά προσθέτω κι εγώ πώς τις βλέπω από τη δική μου σκοπιά.

 

1. Ψύκτρες: τα μοντέλα που δεν έχουν SKU με ενσωματωμένη ψύκτρα είναι αυτά που θεωρούνται "premium". Σχεδόν όλοι όσοι θα αγοράσουν αυτά αντί ένα φτηνότερο που δυνητικά έχει ίδιες επιδόσεις με λίγο OC, έχουν ήδη ή προτίθενται να αγοράσουν after market σύστημα ψύξης. Κόβοντας την ψύκτρα, η AMD γλυτώνει κόστος και επιπλέον διατηρεί καλύτερη σχέση με τους συνεργάτες της που κυκλοφορούν τέτοια συστήματα. Το τελευταίο νομίζω είναι και το σημαντικότερο. Αν όλοι οι επεξεργαστές έρχονταν πακέτο με τις ικανοποιητικότατες Wraith, οι συνεργάτες της AMD θα έβγαζαν αφρούς απ' το στόμα, γιατί ελάχιστοι θα έψαχναν κάτι καλύτερο.

true, αλλά δεν το καταλαβαίνω και πάλι γιατί να τους δικαιολογήσω όταν στον 1600 δίνεις cooler και στον 1600Χ δεν δίνεις που δεν είναι premium (σε σχέση με τους 7). όσο για την σειρά 7 το σκεπτικό αυτό στέκει, αλλά εμάς τους καταναλωτές δεν συμφέρει γιατί όπως λες οι wraith είναι μια χαρά. όπως και να έχει λάθος τους imho και της Intel, και της amd για το σκεπτικό τους. Για να σε προλάβω, αν πήγαινα σε 1800/Χ ναι θα έβαζα after market... Στον 1600Χ όμως; Αν το είχε θα ήταν η ξεκάθαρη επιλογή για μένα.

 

Quote

2. Integrated GPU: σε έναν ιδανικό κόσμο, θα είχαν κυκλοφορήσει ταυτόχρονα R7, R5, R3, Zen based APUs και οι mobile/embedded εκδοχές τους. Όμως, η θέση της AMD στην αγορά δεν της επέτρεψε καν να κυκλοφορήσει μια πλήρη σειρά desktop CPUs. Χρειαζόταν harvested silicon μετά την κυκλοφορία των R7 ακόμη και για τους 6πύρηνους και τετραπύρηνους. Ούτε λόγος για να έχει παράλληλες γραμμές παραγωγής για APUs. Επιχειρηματικά είναι πιο λογικό να κάνει βηματικά τις κυκλοφορίες, για να μεγιστοποιήσει τη διαθεσιμότητα σε κάθε επίπεδο της αγορά και τα κέρδη που μπορεί να αποκομίσει. Άλλωστε, όσοι καλύπταονται με ένα iGPU είναι μάλλον οι λιγότερο πρόθυμοι να αναβαθμίσουν και πιθανότατα θα αναζητήσουν κάτι από τα φτηνότερα ράφια, με το μικρότερο ποσοστό κέρδους.

Σωστό. όταν είχα εναν phenom πάντως η μητρική που κουμπώθηκε είχε gpu πάνω της (ολοκλληρωμένο στην μητρική) ίσως κάτι τέτοιο εμένα να με ικανοποιούσε.

 

Quote

 

Όπως και να 'χει, το ντεμπούτο των Ryzen σίγουρα δεν ήταν ιδανικό. Όμως, μέχρι το τέλος του χρόνου φαίνεται ότι θα υπάρχει ένας ανταγωνιστικός Zen σε κάθε επίπεδο της αγοράς (συμπεριλαμβανομένων laptops και AiO), βασισμένος σε μια πλατφόρμα χωρίς παιδικές ασθένειες και με πολύ καλό προσδόκιμο ζωής, χωρίς ανούσιες αλλαγές socket. Όπως το βλέπω, ακόμη κι όσοι έσπευσαν να αγοράσουν νωρίς, δύσκολα θα μετανιώσουν για την επιλογή τους.

Η γνώμη μου είναι πως η AMD έχει καλύτερη λογική στο θέμα της πλατφόρμας. ΑΜ4 δώσε υποστήριξη 5 χρόνια, ενώ η intel ανα δύο χρόνια σου αλλάζει το chipset και αντε γεια. Πιο future proof λύση είναι γεγονός. Απλά εγώ beta tester δεν γίνομαι. Ας ωριμάσει πρώτα (τι να κάνουμε ρε παιδιά όπως είπα θέλω περισσότερα πράγματα να γίνουν) και μετά θα αγόραζα. Επίσης αποδεδειγμένα η amd τα υπόλοιπα προιόντα της τα υποστηρίζει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

υγ. Πάντως ρε παίδες η ειρωνεία στο νήμα εδώ ξεχυλίζει.... εύγε!

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tavliban said:

υγ. Πάντως ρε παίδες η ειρωνεία στο νήμα εδώ ξεχυλίζει.... εύγε!

Όχι. Και αφήνω το σχόλιό σου, για να να κάνω ακόμη μια παραίνεση. Πολλάκις έχουμε γράψει ότι εδώ σκοπίμως αφήνουμε κάποια σχόλια που θα ήταν οριακά σε άλλα θέματα, για να υπάρχει μια μικρή εκτόνωση. Όμως, όποιος προκαλεί επίμονα και συστηματικά, έστω και σε αυτό το θέμα, θα υποστεί τις συνέπειες της συμπεριφοράς του. Οπότε, παρακαλώ εσένα και τους υπόλοιπους να μην υποψύψετε στον πειρασμό.

 

Προσωπικά, έχω εξαντληθεί από τη διαρκή γκρίνια που πηγάζει από αυτό το θέμα. Ήδη η χρησιμότητά του έχει διαχυθεί σε άλλα μικρότερα και ευπρεπέστερα. Ας βοηθήσουμε όλοι να παραταθεί η ζωή του για λίγο ακόμη, βελτιώνοντας τη συμπεριφορά μας.

Έγινε επεξεργασία από acct
typo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tavliban said:

αν έχεις άσχημη εμπειρία από κάτι δεν λες για να λες...

 

αλλά και πάλι με τα coolers.. είναι ο 1700 σε κόστος 368. και ο 1700Χ 414 (skroutz τα πιο φτηνά που είδα).

 

Γιατί να κάνει τέτοιο χαζό λάθος η AMD και να μην συμπεριλάβει ένα απλό cooler να τελειώνει το ζήτημα. σαν να πουλάς κρέπα σοκολάτα χωρίς σοκολάτα ένα πράγμα...

 

όχι κύριοι  δεν θα κάτσω να τους δικαιολογήσω εδώ...

65-95W TDP έχουν. Μιλάμε ότι μια εταιρία σου προσφέρει ένα προϊόν που σου εξοικονομεί 100-200-300-500€ και εσύ το παρουσιάζεις ως " κρέπα σοκολάτα χωρίς σοκολάτα" επειδή δεν σου δίνει ένα σύστημα ψύξης των 15€. Διότι δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από ψύκτρα των 15€ για επεξεργαστή με 95W TDP. Σαν να παραπονιέσαι που σου πουλάει η Pepsi την Pepsi Cola μισοτιμής σε σχέση με την Coca Cola, αλλά δεν σου παρέχει εξάδα συσκευασμένη για εύκολη μεταφορά.  "Ναι είναι μισοτιμής, αλλά δεν τα μπορώ τα χύμα κουτιά μέσα στην σακούλα". Δεν ειρωνεύομαι εδώ, απλά σου δείχνω την δική μου οπτική σε αυτό που γράφεις.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yanni said:

65-95W TDP έχουν. Μιλάμε ότι μια εταιρία σου προσφέρει ένα προϊόν που σου εξοικονομεί 100-200-300-500€ και εσύ το παρουσιάζεις ως " κρέπα σοκολάτα χωρίς σοκολάτα" επειδή δεν σου δίνει ένα σύστημα ψύξης των 15€. Διότι δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από ψύκτρα των 15€ για επεξεργαστή με 95W TDP. Σαν να παραπονιέσαι που σου πουλάει η Pepsi την Pepsi Cola μισοτιμής σε σχέση με την Coca Cola, αλλά δεν σου παρέχει εξάδα συσκευασμένη για εύκολη μεταφορά.  "Ναι είναι μισοτιμής, αλλά δεν τα μπορώ τα χύμα κουτιά μέσα στην σακούλα". Δεν ειρωνεύομαι εδώ, απλά σου δείχνω την δική μου οπτική σε αυτό που γράφεις.

στην σειρά 7 ναι σου εξοικονομεί τρελά λεφτά και εκεί είναι αλλά τα κέρδη, αλλά σου εξοικονομεί απο τον ανταγωνισμό που πουλάει το αντιστοιχο τοπ προιόν του 1000 ευρό που δεν θα άγγιζα καν. Επίσης δεν θα αγγιζα cpu των 500+ ευρό για gaming.... ούτε των 350+ για να είμαι ακριβής...

 

τέλος πάντων για να το κλείσω το θέμα, προσωπικά είμαι της άποψης ότι όταν μια εταιρεία σου πουλάει ένα προιόν (intel & amd) αυτό πρέπει να είναι πλήρες. Με τους οδηγούς του. Τα brackets του. Τα manual του κλπ.  Δικαιολογίες δεν υπάρχουν όπως υψηλό TDP, δεν πρόλαβαν οι συνεργάτες μας να φτιάξουν brackets κλπ. Κυκλοφορούν και άσχετοι οι οποίοι δεν τις ξέρουν καν τις έννοιες, ή δεν θέλουν να ασχοληθούν ή θα πιαστούν κορόιδα από μαγαζιά που θα τους πουλήσουν διάφορα άσχετα.

 

Δηλαδή θα εκτιμούσα η amd και η intel Να πούλαγαν τον επεξεργαστή κενό (tray Μονο), αλλά να είχαν και μια συσκευασία με τα πάντα όλα. Θες πιο ακρίβή; ναι πιο ακριβή, αλλά ο below average user (σαν εμένα αν θες) που δεν θέλει να ασχοληθεί για πολλούς και διάφορους λόγους, να μην ασχοληθεί και να πάρει το amd/intel recommended... By the way νομίζω ότι παλιά έτσι τους πούλαγαν....τελος πάντων όπως είπαμε άποψη μου....

 

Εγώ πάντως όπως έιναι τα πράγματα τώρα θα περίμενα 2-3 μήνες και θα πήγαινα σε 1600... easy.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα της iGPU μην ξεχνατε οτι αν καποιος, περαν απο χρηση gaming/workstation, αποφασισει να χρησιμοποιησει μετεπειτα το μηχανημα για virtualization (πχ ESXi), η iGPU προσφερει και χαμηλοτερη καταναλωση και ενα λιγοτερο point of failure.

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.