Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Το ίδιο λέμε.
Αν οι τιμές δεν ήταν αυτές και ήταν πιο πάνω, θα τους είχανε ακόμα στα ράφια και τις αποθήκες τους.

Από την άλλη, όσο οικονομικοί και αν ήντουσαν, κάποιοι gamers & budget gamers το φυσάνε και δεν τους κρυώνει.
Αν δείς π.χ. πως παίζει το Playerunknown's Battlegrounds σε 4.8GHz FX-6300 με την GTX 770 4GB και πως παίζει με την ίδια κάρτα αλλά με έναν i5-2500K είναι κλάμα.

 

Κατσε χρυσοπληρωσε εσυ ολοκληρο pc για να παιζεις  LoL και αλλα moba .  Σε κατι τετοιες περιπτωσεις , αυτοι οι επεξεργαστες ηταν (και ακομα ειναι μη σου , εφοσον δεν εχει βγει διαδοχος με ενσωματομενα γραφικα ) η χρυση τομη .

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, kpetros said:

 

Κατσε χρυσοπληρωσε εσυ ολοκληρο pc για να παιζεις  LoL και αλλα moba .  Σε κατι τετοιες περιπτωσεις , αυτοι οι επεξεργαστες ηταν (και ακομα ειναι μη σου , εφοσον δεν εχει βγει διαδοχος με ενσωματομενα γραφικα ) η χρυση τομη .

 

Δεν νομίζω πως 300€ για ένα CPU είναι χρυσοπλήρωνε πάντως...

 

Σε αυτό που είπα έχεις να πείς κάτι ?

Θες να σου βγάλω video να δείς πως παίζει το PUBG στον FX ?

 

Δεν μιλάμε για CPU των 1000€.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, billpeppas said:

Δεν νομίζω πως 300€ για ένα CPU είναι χρυσοπλήρωνε πάντως...

 

Σε αυτό που είπα έχεις να πείς κάτι ?

Θες να σου βγάλω video να δείς πως παίζει το PUBG στον FX ?

 

Δεν μιλάμε για CPU των 1000€.

Συγνώμη για το εκτός θέματος αλλά θα ήθελα να δω το βίντεο γιατί το σκεφτόμουν για μεταχ. 770

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AMDakias said:

Συγνώμη για το εκτός θέματος αλλά θα ήθελα να δω το βίντεο γιατί το σκεφτόμουν για μεταχ. 770

Να στο βγάλω... αλλά δεν θα είναι ευχάριστο.
Slideshow γίνεται όταν πας σε πόλεις και σε close quarter μάχες.
15fps - 25fps εντός σπιτιών.

Αντίστοιχα σε χαμηλό clocked Xeon ( 2.3GHz ) στα ίδια σημεία τα fps είναι στα 40-60.

( θέλει αρκετή δουλειά το game ακόμα βεβαίως, αλλά και όταν και αν φτιάξει τελείως το optimization τους, πάλι δεν ξέρω σίγουρα αν θα βελτιωθούν τα πράγματα γενικότερα )

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό με τους Ryzen για τους FX, είναι ότι πλέον το optimization για τους FX θα μπει στο ψυγείο. Το καλό είναι ότι στο ebay πουλάνε τον οκταπύρηνο FX στα 77€. Αν πέσει άλλα 40€ θα τον σκεφτώ :hehe: (Thuban και να μυαλά στα κάγκελα :maninlove: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δεν νομίζω πως 300€ για ένα CPU είναι χρυσοπλήρωνε πάντως...

 

Σε αυτό που είπα έχεις να πείς κάτι ?

Θες να σου βγάλω video να δείς πως παίζει το PUBG στον FX ?

 

Δεν μιλάμε για CPU των 1000€.

 Και τι ειναι τα 300ε για επεξεργαστη ? Τιμη ευκαιριας? Με ποσο θρασος δηλαδη θα ελεγες σε καποιον "παρε ι5 + 200ευρο gpu "  για να παιζει hearthstone και κανα πλατφορμακι καθε πασχα και χριστουγεννα ....

Δυστυχος νομιζεις πως επειδη εσυ εχεις λεφτα για να αλλαζεις καρτες και επεξεργαστες σαν τα πουκαμισα , πως μπορουν ολοι να το κανουν . Σε αυτο βοηθαει το γεγονος οτι μιλαμε εντως ενως τεχνολογικου φορουμ και οχι σε καφετερια  , νομιζω καλο θα ηταν να δεις λιγο το ρεαλιστικο κομματι της αγορας του hardware  .

 

Οσο για το PUBG , δεν με νοιαζει , το παιχνιδι που εχεις επιλεξει να χρησημοποιησεις ως συγκριση ειναι τιγκα ακυρο , οπως; ειπα και πριν , FX ηταν και ειναι για light πραματα , οπως moba και πλατφορμακια . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άτομα με ρολόι 500-1000€ αλλά τσιγκουνεύονται 100€ για CPU όταν τους "χρειάζεται" για να κάνουν το κέφι τους ( games ).
 

Εν τη συγκεκριμένη περιπτώση, μιλάω για φιλαράκια του ξαδερφού μου που σαν νεαρής ηλικίας παίζουνε αρκετά games ( και όσο και εγω αν δεν γουστάρω καθόλου κάτι LoL, WoW, Starcraft, AOE κλπ, μην τα "θάβεις" κοροϊδεύεις γιατί είναι η διασκέδαση κάποιου άλλου, και ο άλλος αντίστοιχα μπορεί να σε "δουλεύει" για το iRacing ή το Forza Horizon που μπορεί να παίζεις εσύ ).
Τα παλικαράκια αυτά, δεν είχαν προφανώς να δώσουν μονομιάς 1000€ για να στήνανε ένα "καλό" για gaming PC, οπότε γινόταν κόψιμο σε CPU, RAM, mobo για να υπάρξει λογική gaming GPU παραδίπλα.
Και τότε υπήρχαν games που δεν τα έπαιζαν κομπλέ, αλλά τώρα είναι αρκετά χειρότερα τα πράγματα για μια 5αρια-10αρια games.
Τα οποία με τις ίδιες παλιές κάρτες γραφικών ( κάτι 760, 770, 670, 680 ) αλλά με έναν Intelούκο 2500K παίζουνε αρκετά καλύτερα.

Με budget 600euro για CPU, Mobo, RAM, VGA ίσως και HDD/SSD, δεν είχες και πολλές επιλογές.
Το να πηγαίνανε σε Intel 2500K θα έκοβε τα πάντα και θα κατέληγαν με κάποια GTX 750.
Ο AMD FX τους έδωσε το "δικαίωμα" για καλούτσικη γραφικών, παίξανε πολλά games, αλλά τους "στέρησε" μερικά τότες και άλλα μερικά τώρα.
Επί της ουσίας δεν γινότανε και αλλιώς.

 

Επειδή σε έχει πιάσει λίγο τσαμπουκάς λες και κάνουμε πόλεμο στην AMD, μιλάμε καθαρά για gaming.
Overall ο FX τότε με τις τότε τιμές ήταν καλό offer & είχε ένα καλό overall performance.

Άλλο όμως το ότι μπορεί να ήταν καλοστεκούμενος σε video encoding, authoring, rendering, και άλλο το πως στεκόταν στα games σε ίδιο σύστημα με μόνη διαφορά την CPU.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Υπάρχουν άτομα με ρολόι 500-1000€ αλλά τσιγκουνεύονται 100€ για CPU όταν τους "χρειάζεται" για να κάνουν το κέφι τους ( games ).
 

Εν τη συγκεκριμένη περιπτώση, μιλάω για φιλαράκια του ξαδερφού μου που σαν νεαρής ηλικίας παίζουνε αρκετά games ( και όσο και εγω αν δεν γουστάρω καθόλου κάτι LoL, WoW, Starcraft, AOE κλπ, μην τα "θάβεις" κοροϊδεύεις γιατί είναι η διασκέδαση κάποιου άλλου, και ο άλλος αντίστοιχα μπορεί να σε "δουλεύει" για το iRacing ή το Forza Horizon που μπορεί να παίζεις εσύ ).
Τα παλικαράκια αυτά, δεν είχαν προφανώς να δώσουν μονομιάς 1000€ για να στήνανε ένα "καλό" για gaming PC, οπότε γινόταν κόψιμο σε CPU, RAM, mobo για να υπάρξει λογική gaming GPU παραδίπλα.
Και τότε υπήρχαν games που δεν τα έπαιζαν κομπλέ, αλλά τώρα είναι αρκετά χειρότερα τα πράγματα για μια 5αρια-10αρια games.
Τα οποία με τις ίδιες παλιές κάρτες γραφικών ( κάτι 760, 770, 670, 680 ) αλλά με έναν Intelούκο 2500K παίζουνε αρκετά καλύτερα.

Με budget 600euro για CPU, Mobo, RAM, VGA ίσως και HDD/SSD, δεν είχες και πολλές επιλογές.
Το να πηγαίνανε σε Intel 2500K θα έκοβε τα πάντα και θα κατέληγαν με κάποια GTX 750.
Ο AMD FX τους έδωσε το "δικαίωμα" για καλούτσικη γραφικών, παίξανε πολλά games, αλλά τους "στέρησε" μερικά τότες και άλλα μερικά τώρα.
Επί της ουσίας δεν γινότανε και αλλιώς.

 

Επειδή σε έχει πιάσει λίγο τσαμπουκάς λες και κάνουμε πόλεμο στην AMD, μιλάμε καθαρά για gaming.
Overall ο FX τότε με τις τότε τιμές ήταν καλό offer & είχε ένα καλό overall performance.

Άλλο όμως το ότι μπορεί να ήταν καλοστεκούμενος σε video encoding, authoring, rendering, και άλλο το πως στεκόταν στα games σε ίδιο σύστημα με μόνη διαφορά την CPU.

Αυτό που λες είναι άλλο θέμα και μεγάλο, και εγώ εχω φίλο που σκάει 200αρια για "βλακείες" αλλά κλεγεται γιατί κολλάει με το c2duo ....  τα άτομα είναι εντελώς άλλη φάση .  Αυτό που λες με το παιχνίδι που απολαμβάνει οκαθενες είναι πολύ σωστό , δεν κομπλαρω κανένα τους αλλά ανάλογα με το κάθε 'παθος' πρέπει να πέσει και διαφορετικό μαρούλι , εξού τα αυτού τύπου παιχνίδια που έχουν μηδενικές απαιτήσεις και μπορούν να τα παίξουν σχεδόν όλοι . Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη ότι δεν είναι λίγες οι φορές που λόγο budget η σύνθεση του υπολογιστή είναι τέτοια όπου ωθεί στα απλά παιχνίδια και όχι hardcorιλα .

 

Τέλος ο τσαμπουκας που διακρίνεις είναι προς εσένα και όχι προς το gaming γενικά , διότι μπορεί να μην γράφω συχνά σε αυτά τα θέματα , αλλά τα διαβάζω , και έχω διακρίνει πως η αίσθηση σου για το πώς ""πρέπει"" να είναι στημένος ένας υπολογιστής είναι πολύ συγκεκριμένη -στην οποία ΔΕΝ διαφωνώ - αλλά δεν παύει να είναι λάθος .

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@kpetros

Ο καθένας διαχωρίζει τι θέλει.
Άλλο σύστημα στείνεις για κάποιον που θέλει 20% gaming, 40% CAD, 10% photoshop, 30% web, άλλο για 80% gaming, 20% browsing, άλλο για μουσική παραγωγή κ.ο.κ.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να καταλήξεις κάπου.
Πολλές φορές κάτι που μπορεί σαν ιδέα να σου ακούγεται οκ να είναι τελείως λάθος στην πράξη ή με το πέρασμα του χρόνου.

Μπορεί να χτίσεις ένα Jack of all trades, but master of none, αλλά μπορεί και να καταλήξεις σε jack of all trades, good at none.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jax7480 said:

Η παρουσίαση άλλαξε ή το ποτέ θα είναι διαθέσιμοι είναι αυτό; η παρουσίαση ισχύει για τις 27;

Δεν θυμάμαι να είχε αναφερθεί η 27η. 25 Ιουλίου υπάρχει μια παρουσίαση της πλατφόρμας και κάποιων μητρικών, για 27 δεν θυμάμαι να είχε αναφερθεί κάτι, αλλά παίζει να το ξέχασα. Νομίζω πάντως ότι η διαθεσιμότητα ήταν γνωστό εδώ και καιρό ότι θα είναι αρχές Αυγούστου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος cabdik έγραψε:

δεν προκειται δλδ να ξαναδω συντομα τουλαχιστον  8πυρηνο (εστω.. 4module/8core) επεξεργαστη στα 135€ οπως ειχα παρει τον 8320....!  αφου ειναι πιο ανταγωνιστικοι, θα το πουλησει οσο μπορει ακριβοτερα, αλλα με τιμες χαμηλοτερες απο τον ανταγωνισμο, φυσικα...!!! 

 

ψιτ εδω :P

πριν 7 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Λογικό να μην δείς 8πύρηνο στα 135€ τώρα.

 

ελα εδω και εσυ μην παραπονιεσε :P

πριν 7 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:


Αν δείς π.χ. πως παίζει το Playerunknown's Battlegrounds σε 4.8GHz FX-6300 με την GTX 770 4GB και πως παίζει με την ίδια κάρτα αλλά με έναν i5-2500K είναι κλάμα.

 

Μαζι σου ως ενα σημειο.Οπως στο ειπε και ο @kpetros κοιτας ενα συγκεκριμενο παιχνιδι.

Ειχα 8320 και εχω μερικα παιχνιδια και σε συνδιασμο με 7950 της κλαιν εποχης με απεδιδε μια χαρα.

(bioshock,metro, bf οχι online δεν παιζω ποτε ολοι ειναι προ εκει :p , wolfestein  και μερικα αλλα που δεν θυμαμαι τωρα)

Πες μου ομως το αλλο.Ποσο κανει πλεον μια μητρικη 1155 (οχι τουρμποχ) ισαξιων χαρακτηριστικων με μιας

που υποψιν καλος η κακως ακομα υπαρχει στην αλλη πλευρα ? (aka amd).MΙλαμε για ελλαδισταν και μιλαμε για ετοιμοπαραδοτη

αντε να σε βοηθησω used σε νορμαλ κατασταση.

πριν 6 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Αντίστοιχα σε χαμηλό clocked Xeon ( 2.3GHz ) στα ίδια σημεία τα fps είναι στα 40-60.

( θέλει αρκετή δουλειά το game ακόμα βεβαίως, αλλά και όταν και αν φτιάξει τελείως το optimization τους, πάλι δεν ξέρω σίγουρα αν θα βελτιωθούν τα πράγματα γενικότερα )

Αρα ουτε ενας Ι5 2500Κ δεν ειναι καλος γιατι οπως λες ενα xeon ειναι ανεκτος.

Αρα οσο καταλαβαινω με το μικρο μου μυαλο αποδεικνυεται αυτο που ειπα παραπανω και φυσικα το λες

και εσυ εδω ποσο κακογραμμενα ειναι μερικα παιχνιδια.Και αρα δεν φταινε τοσοοοο πολυ οι κατασκευαστες

cpu (μπλε και πρασινοι) αλλα ολα δυστηχως εξαρτονται οπως το ανεφερες και παλαιοτερα και αναφερθηκε

και εδω απο αλλα ατομα οτι μπορει ενας καλος cpu να χαντακωνεται ασχημα απο ενα κακογραμμενο game.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, 2cpu said:

ψιτ εδω :P

ελα εδω και εσυ μην παραπονιεσε :P

Μαζι σου ως ενα σημειο.Οπως στο ειπε και ο @kpetros κοιτας ενα συγκεκριμενο παιχνιδι.

Ειχα 8320 και εχω μερικα παιχνιδια και σε συνδιασμο με 7950 της κλαιν εποχης με απεδιδε μια χαρα.

(bioshock,metro, bf οχι online δεν παιζω ποτε ολοι ειναι προ εκει :p , wolfestein  και μερικα αλλα που δεν θυμαμαι τωρα)

Πες μου ομως το αλλο.Ποσο κανει πλεον μια μητρικη 1155 (οχι τουρμποχ) ισαξιων χαρακτηριστικων με μιας

που υποψιν καλος η κακως ακομα υπαρχει στην αλλη πλευρα ? (aka amd).MΙλαμε για ελλαδισταν και μιλαμε για ετοιμοπαραδοτη

αντε να σε βοηθησω used σε νορμαλ κατασταση.

Αρα ουτε ενας Ι5 2500Κ δεν ειναι καλος γιατι οπως λες ενα xeon ειναι ανεκτος.

Αρα οσο καταλαβαινω με το μικρο μου μυαλο αποδεικνυεται αυτο που ειπα παραπανω και φυσικα το λες

και εσυ εδω ποσο κακογραμμενα ειναι μερικα παιχνιδια.Και αρα δεν φταινε τοσοοοο πολυ οι κατασκευαστες

cpu (μπλε και πρασινοι) αλλα ολα δυστηχως εξαρτονται οπως το ανεφερες και παλαιοτερα και αναφερθηκε

και εδω απο αλλα ατομα οτι μπορει ενας καλος cpu να χαντακωνεται ασχημα απο ενα κακογραμμενο game.

 

Ναι, δεν υπήρχε λύση Intel έστω και μεσοβέζικη τότε οπότε στράφηκαν όπως τους είπα σε FX.

Ενσυνείδητη επιλογή και με τις προειδοποιήσεις πως θα έχουνε θέματα στο μέλλον στα multiplayer online.

Η Intel λόγω των μεγάλων κερδών δεν νοιαζότανε καθόλου τότε, σου έλεγε "έχεις 250€ να πάρεις 2500K ? καλώς, δεν έχεις ? χεστήκαμε, πάρε κάποιον AMD ή αν είσαι θύμα του μάρκετινγκ πάρε έναν 2core Pontium".

 

Στο PUBG δεν κερδίζεις με τίποτα πρός το παρών από clocks. Είναι η αρχιτεκτονική και τα αντίστοιχα instruction sets και optimizations του ICC που δίνουνε τις επιδόσεις ( διαφορετικά δεν θα είχε ο 4πύρηνος 2.3GHz Xeon τις ίδιες επιδόσεις με 4GHz i7 ).

Σε άλλα games κάνει bottleneck o Xeon, ακόμα και ο 14πύρηνος στα 2.5GHz, και τις τρώει από έναν 6700K @ 4.2GHz.

 

Πραγματικά καλή εποχή για όλους τους gamers από άποψη CPU + mobo είναι τώρα που τις παίζουν AMD + Intel.

Βεβαίως μαμήθηκαν οι τιμές RAM, SSD & GPU, οπότε πάλι πίκρα, αλλά λέμε τώρα :D

 

Πάντως όποιος πήρε 2600K παίζει ακόμα και σήμερα αρχοντικά.

Στα επόμενα 2 χρόνια θα χρειαστούνε όμως για τα βαριά multiplayer άλλοι 2 πυρινίσκοι, για αυτό και στον "ημί-λεφτά" τώρα θα πρότεινα 6c/12t για ΚΑΘΑΡΟ gaming ( όλα τα top games & σε multiplayer ) και αντίστοιχα 8c/16t για αυτόν που θέλει να κάνει και game streaming.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.