Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Με τους ZEN4 θα είναι διαθέσιμα 28 PCIe 5.0 lanes στους χρήστες. Για mainstream / enthusiast επίπεδο είναι υπέρ-αρκετά. Αυτοί που χρειάζονται τα παραπάνω lanes των threadripper θα είναι επαγγελματίες που ούτως ή άλλως κάνουν απόσβεση και δίνουν τα χρήματα για να τους αγοράσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους, προσφατα εστησα ενα pc, ryzen 5500, asus strix b450f-gaming II, noctua nh-u12s redux. Εκανα ενα fine tuning ολα καλα στα 4.45 ghz rock stable αλλα ηθελα να ρωτησω κατι που μου κανει εντυπωση και το εχω δει και σε αλλο ryzen με aftermarket cooler. Ενω ανεβαζει μεχρι 69 βαθμους σε CR23 η ψυκτρα ειναι κρυα οταν την πιανω, σε ιντελ 11400φ η ιδια ψυκτρα ηταν ζεστη αλλα ο πυρηνας ειχε την ιδια θερμοκρασια...γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εχω φτιάξει 3 συστήματα με RYZEN εχω εναν 5900x εναν 5700χ και εναν 3600,έκανε τεραστιο άλμα η AMD και ακούω οτί και στην Πλατφόρμα AM5 θα πάει ακόμη καλύτερα και με περιορισμένη ενεργειακή κατανάλωση,αυτό σημαίνει υψηλές επιδόσεις σε χαμηλα watt,πάντως στο κομμάτι της μητρικής τα περισσότερα προβλήματα τα είχα με μητρικές της ASUS,αντίθετα η MSI με δικαίωσε..προτιμήστε καλύτερα GIGABYTE και MSI σε μητρική.

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2022 at 6:31 ΜΜ, το μέλος ea6gka έγραψε:

Ενω ανεβαζει μεχρι 69 βαθμους σε CR23 η ψυκτρα ειναι κρυα οταν την πιανω,

κακο heat transfer λογω ihs και οτιδηποτε αλλο μεσολαβει ενδιαμεσα στο die και στο ihs. Και ολα αυτα εφοσον εισαι 100% οτι η ψυκτρα σου παταει καλα και εχεις βαλει σωστα μια θερμοαγωγημη παστα 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η X570 Taichi, μπήκε πάνω, δέθηκε το PC, update GPU & Chipset drivers , λίγο συμάζεμα τα καλώδια και μένουν μερικά tweaks αύριο για να τελειώσουμε! 

Ορίστε μερικές φώτο και 2 σκοράκια απο Unigine Superposition.

791218b31f_lb.jpg

791218b149_l.jpg

791218ce82_l.jpg

791218e24b_l.jpg

7912184c18_l.jpg

79121807c9_lb.jpg

7912187bcd_l.jpg

791218aa7b_l.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά ξεκίνησα να παίζω και να πειράζω (χωρίς λόγο φυσικά 😛 ) τον mobile apu Ryzen 9 6900HX γιατί έτρεχε υπερβολικά δροσερός.

1. Στις αρχικές ρυθμίσεις το TDP ήταν στο auto , και έπιανε boost clock 5-10 sec στα 65Watt ένα middle boost clock στα 54Watt για 7-8 λεπτά και μετά έπεφτε ξανά στα 45Watt, και μέγιστη θερμοκρασία σε stress test έπιανε 60-62 βαθμούς (στην αρχή όταν αγοράστηκε ήταν 70 βαθμοί max αλλά για κάποιο λόγο μετά έπεσε 8-10 βαθμούς.

CPU clock σε full load 4150Mhz με max boost σε 4900Mhz --> Cinebench R23: Multi core 13100
------------------------------------------------------------
2. Μετά όταν άλλαξα  το TDP στα 54W (που είναι το μέγιστο στα bios από τις επιλογές), είχα boost clock 7 λεπτών στα 65Watt μετά 2 λεπτά στα 54Watt και μετά έπεφτε στα 45Watt

CPU clock σε full load 4300Mhz με max boost σε 4950Mhz  --> Cinebench R23: Multi core 13900 (τώρα που το boost clock το άλλαξα και παίζει μόνο στα 65W πιάνει 14100)
------------------------------------------------------------
3. Μετά όταν ξεκλείδωσα το CPU γιατί ήμασταν ακόμα σε θερμοκρασίες κάτω των 75βαθμών το μόνο που έκανα ήταν να βάλω το "Overclock" option στο AMD Adrenalin , και να πειράξω στο boost clock ώστε να μην πέφτει καθόλου (το max που κλειδώνει είναι 1024sec  σε Fast boot clock).

Και εδώ ξεκίνησαν τα παράξενα 😛 

Πλέον το CPU λειτουργεί με TDP 85Watt και max TDP boost τα 90Watt-92Watt, με θερμοκρασίες μέγιστες στους 86c βαθμούς (οκ έβαλα φουλ speed fan γιατί είχα "χεστεί" ότι θα το κάψω 😛 ) σε ένα full workload των 20 λεπτών όπου έκανα cpu rendering μια δουλειά μου. 


CPU clock σε full load 4550mhz με max boost σε 5452Mhz --> Cinebench R23: Multi core 15200
Screenshot_4.png.867e0a1ad0de1c44af54a1612743c381.png
------------------------------------------------------------

Μόλις είδα αυτά τα νούμερα ξαναγύρισα στο σενάριο 2. , γιατί αποκλείεται να είναι καλό να τρέχει με 92Watt στα 5452Mhz ένα mobile cpu των 54Watt με Max core speed factory τα 4900mhz.
Απλά να πω την αλήθεια δεν ήξερα τι ελέγχους να κάνω για να δω αν ήταν πραγματικά stable, από άποψη επιδόσεων να πω ότι real scenario case δεν είδα κάποια διαφορά. Αλλά θα με ενδιέφερε να κάνω δοκιμές για να δω πόσο stable είναι. Είδα μικρές διαφορές στο Rendering αλλά όχι κάτι που να αξίζει ρίσκο, στα παιχνίδια έδινε +10-15  random max fps χωρίς να επηρεάζει καθόλου τα low και average fps.

Σε κανένα σενάριο δεν έφαγα bluescreen ή οτιδήποτε άλλο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2023 at 8:04 ΜΜ, το μέλος god έγραψε:

Ο επεξεργαστης δεν θα παθει τπτ, τα vrm θα ζοριστουν.

Thanks, οπότε να παίξω σαν παιδί και εγώ 😛 
Ή μου έτυχε πολύ καλό Silicon cpu ή έχω πολύ καλή ψύξη! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

cache και game ειναι συνδιασμος που δεν χανει!

βλεπω και την Intel να πηγαινει προς τα εκει

 

Όχι η Intel δεν θα πάει "προς τα εκεί" γιατί δεν έχει το πρόβλημα latency που έχει η αρχιτεκτονική της AMD. H έξτρα cache στους Intel μπορεί να πρόσφέρει λίγο καλύτερες επιδόσεις, αλλά το κόστος δεν θα δικαιολογεί το εγχείρημα καθώς το latency δεν είναι το πρόβλημα της Intel, αλλά η "μονολιθική" αρχιτεκτονική που δεν επιτρέπει κανένα σοβαρό scalability. H AMD λέγεται ότι θα λύσει τα προβλήματα latency με τους ZEN6 όπου θα υπάρξει ένας επανασχεδιασμός της αρχιτεκτονικής chiplets+i/o die σε 3d υλοποίηση που θα φέρει επανάσταση.  Λογικά συζητάμε για 2026. Μέχρι τότε, η AMD θα βασίζεται για gaming επιδόσεις στη 3D cache.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.