Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

1 hour ago, jax7480 said:

 

Δεν ασχολήθηκα και πολύ. Την άνοιξα αφού αλλάχτηκε η ψύξη με μία Noctua U14S για TR4.

Θα ασχοληθώ με αντικατάσταση της μόλις βρω χρόνο.

 

Στο μαγαζί που πήρα την ψύκτρα:

 

20200107_110051.thumb.jpg.be76014e804a3fa5ab6c40b46c4a36e9.jpg

 

Έτοιμος ήμουν για τον 3970x αλλά κρατήθηκα.

 

 

 

Γι' αυτό λοιπόν δεν έχουμε διαθεσιμότητα Ελλάδα ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, GoMaR said:

εμεις παντως θα πεσει παραγγελια 3960x.. Αυτες τις μερες. Πιστευω μεχρι τον Φλεβαρη θα εχει στηθει.
Καμμια καλη AIO ;

 

πάρε εκεί την Noctua 15 ΝΑ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 20 χρόνια ? , άκυρο ακόμα δεν την έχουν βγάλει για TH

 

πάρε την παραπάνω που πήρε και ο jax

https://noctua.at/en/nh-u14s-tr4-sp3

 

η την κουμουτσούλα

Be Quiet Dark Rock Pro TR4

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αρμόζει εδώ πέρα η ερώτησή μου, αλλά θέλω να πάρω μια γενική εικόνα, και αν τελικά είναι εφικτό αυτό που ρωτάω τότε ίσως το προχωρήσω όταν θα έχω τα χρήματα, οπότε θα ανοίξω και ξεχωριστό θέμα για να ρωτήσω λεπτομέριες. Υπάρχει παλιό σύστημα με i7-4770k. Τροφοδοτικό έχει αυτό και κουτί αυτό, τα οποία είχαν αγοραστεί το 2013. Κάρτα γραφικών και SSD/HDD υπάρχουν καινούρια τα οποία αγοράστηκαν τα τελευταία 1-2 χρόνια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι με το υπάρχων τροφοδοτικό και με το υπάρχων κουτί αν μπορώ να προβώ σε κάποια οικονομική λύση με Ryzen, δηλαδή επεξεργαστής, μητρική, RAM, ψύξη. Υπερχρονισμός δεν με ενδιαφέρει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gokuthelegend έγραψε:

Δεν ξέρω αν αρμόζει εδώ πέρα η ερώτησή μου, αλλά θέλω να πάρω μια γενική εικόνα, και αν τελικά είναι εφικτό αυτό που ρωτάω τότε ίσως το προχωρήσω όταν θα έχω τα χρήματα, οπότε θα ανοίξω και ξεχωριστό θέμα για να ρωτήσω λεπτομέριες. Υπάρχει παλιό σύστημα με i7-4770k. Τροφοδοτικό έχει αυτό και κουτί αυτό, τα οποία είχαν αγοραστεί το 2013. Κάρτα γραφικών και SSD/HDD υπάρχουν καινούρια τα οποία αγοράστηκαν τα τελευταία 1-2 χρόνια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι με το υπάρχων τροφοδοτικό και με το υπάρχων κουτί αν μπορώ να προβώ σε κάποια οικονομική λύση με Ryzen, δηλαδή επεξεργαστής, μητρική, RAM, ψύξη. Υπερχρονισμός δεν με ενδιαφέρει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το τροφοδοτικό και το κουτί σου είναι μια χαρά. Δεν μας λες την κάρτα γραφικών για να δούμε πόση ισχύ έχεις διαθέσιμη για τον επεξεργαστή, αλλά εάν είσαι εντάξει με τον 4770K, τότε σίγουρα θα είσαι καλά με κάποιον τυπικό Ryzen. Για να έχει νόημα η αναβάθμιση, θα έλεγα να πας είτε σε R7 2700 ή σε R5 3600 (ή καλύτερους). Από μητρική δεν ξέρω τί ζητάς, αλλά μία ποιοτική B450 είναι ασφαλής επιλογή.

Υπάρχουν πολλά πρόσφατα θέματα με αντίστοιχες προδιαγραφές, για να μην ξανανακαλύπτουμε τον τροχό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

 

Το τροφοδοτικό και το κουτί σου είναι μια χαρά. Δεν μας λες την κάρτα γραφικών για να δούμε πόση ισχύ έχεις διαθέσιμη για τον επεξεργαστή, αλλά εάν είσαι εντάξει με τον 4770K, τότε σίγουρα θα είσαι καλά με κάποιον τυπικό Ryzen. Για να έχει νόημα η αναβάθμιση, θα έλεγα να πας είτε σε R7 2700 ή σε R5 3600 (ή καλύτερους). Από μητρική δεν ξέρω τί ζητάς, αλλά μία ποιοτική B450 είναι ασφαλής επιλογή.

Υπάρχουν πολλά πρόσφατα θέματα με αντίστοιχες προδιαγραφές, για να μην ξανανακαλύπτουμε τον τροχό...

Κάρτα γραφικών έχω μια 1050 2GB. Και 2 δίσκους sata 3 (έναν SSD Samsung evo 500GB και έναν HDD 1TB). Βασικά σκεφτόμουν να προβώ σε όσο το δυνατόν ποιο οικονομική λύση, και με τον καιρό να προσθέτω επιπλέον κομμάτια. Για παράδειγμα, θα μπορούσα να πάρω μόνο 1 ντιμάκι μνήμης, πχ 8GB, για να μπορέσει να λειτουργήσει το σύστημα, και με την πάροδο του χρόνου να προσθέτω κι άλλα ντικάκια μέχρι να φτάσω τα 32GB (αυτό για παράδειγμα μπορεί να γίνει σταδιακά εντός 1-2 χρόνων). Άλλο παράδειγμα, θα μπορούσα να δουλέψω με την τωρινή κάρτα γραφικών, και να αγοράσω καινούρια σε κάποια χρόνια που θα έχω μαζέψει χρήματα. Παιχνίδια δεν παίζω πολλά, μπορεί να παίξω 1-2 τον χρόνο, αλλά αυτά τα 1-2 μπορεί να τα παίξω μέχρι να τα λιώσω. Οθόνη έχω μια 32άρα AOC 1440p@75Hz, αλλά προς το παρόν δεν καίγομαι να έχω τοπ γραφικά, τώρα με ενδιαφέρει η επεξεργαστική ισχύς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έστησα ένα 2 pc με ένα ryzen 5 3400G  μια aorus M B450 rev 1.0 και ένα σετ corsair vengeance LPX 16GB(2x8GGB) DDR4-3200MHz

Είναι η πρώτη επαφή που έχω με ryzen  και έχω μερικές απορίες και  ερωτήσεις 
Χοντρικά στα πόσα volt παίζουν? (12nm) η aorus στο auto δίνει οριακά κάτω από 1.4 σε stress tests είδα και στιγμιαία 1.404

Η mobo στη ρύθμιση για την τάση του επεξεργαστή έχει ρύθμιση μόνο με offset δοκίμασα undervolting και παίζει χωρίς προβλήματα όσο το δοκίμασα οριακά κάτω από τα 1.25 αν κατέβω και άλλο κρασάρει, επίσης στα ίδια volt 1.25 με 1.27 φτάνει σε oc 4.05 όσο και αν ανεβάσω τα volt δεν χρονίζει παραπάνω δοκίμασα μέχρι και 1.375 που δίνει στο auto και δεν κατάφερε να φτάσει 4,1 και μετά 4,07 πού δοκίμασα
Το ρύθμισα στο 1.27 για safe και σε full load στιγμιαία μερικές φόρες πατάει τα 1.302 είναι καλά? να ανεβώ η να κατέβω?

Δεν με ενδιαφέρει το oc σε αυτό το build κανονικά θα παίξει stock @ 3.7 δοκιμές έκανα από για να δω τι παίζει μιας και τα 1.4 μου φάνηκαν αρκετά

Αλλη μια ερώτηση που έχω είναι σχετικά με τη ram, με όλα στο bios σε auto έβαλα XMP profile και δουλεύουν κανονικά στα 3200 αλλα σε ένα memtest86 που έτρεξα στο 4 pass σχεδόν στο τρίωρο μου έβγαλε ένα error 
Δοκίμασα manual στα 2933  έτρεξα το memtest 86 2 φορες και όλα καλά, είδα ότι η mobo μερικές φορες σε load ρίχνει τα volt στα 1.34 
να δοκιμάσω πάλι 3200 κάνοντας ένα bump τη τάση στα 1.36 ώστε να μην πέφτει κάτω από 1.35?
Η ram είναι vengeance LPX 16GB(2x8GGB) 3200MHz 16-18-18-36 της samsung

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Deus said:

Είναι η πρώτη επαφή που έχω με ryzen

 

6 minutes ago, Deus said:

μιας και τα 1.4 μου φάνηκαν αρκετά

Καμία σχέση τα ρεύματα των ryzen με αυτά της Intel. Μόνος σου παραδέχεσαι ότι είναι η πρώτη επαφή με ryzen. Εφόσον σκοπεύεις να παίξεις με stock ρολόγια, πέρνα τελευταίο BIOS, άσε τα ρεύματα auto και μην ασχολείσαι. 

 

Για το error στη RAM, δώσε 1.4 στις μνήμες και θα είσαι κομπλέ. (εφόσον δεν έχουν πρόβλημα στις stock συχνότητες που υποστηρίζει ο Ryzen 3400G). Μην τις φοβάσαι, μέχρι 1.5 είναι άνιωθες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



 

31 minutes ago, gdp77 said:

 

Καμία σχέση τα ρεύματα των ryzen με αυτά της Intel. Μόνος σου παραδέχεσαι ότι είναι η πρώτη επαφή με ryzen. Εφόσον σκοπεύεις να παίξεις με stock ρολόγια, πέρνα τελευταίο BIOS, άσε τα ρεύματα auto και μην ασχολείσαι. 

 

Για το error στη RAM, δώσε 1.4 στις μνήμες και θα είσαι κομπλέ. (εφόσον δεν έχουν πρόβλημα στις stock συχνότητες που υποστηρίζει ο Ryzen 3400G). Μην τις φοβάσαι, μέχρι 1.5 είναι άνιωθες.

στο cinebench σε auto και με θερμοκρασία δωματιου 20 βαθμούς έφτασε τους 69  είναι ok? 
με σχεδόν 1.3 φτάνει 59 με 2-3 test απανωτά 61
BIOS έχω περάσει το τελευταίο F50

Ναι στη stock συχνότητα του 3400g 2933 και με τα timings από το xmp δεν βγάζει error

Τις vegeance τις φοβάμαι να πω την αλήθεια, παλιότερα έχω κάψει 2 set με hynix περνώντας πάνω από τα 1.4 με το καλημέρα και χωρίς να μπουτάρει το pc στο καπάκι τις γύρναγα σε xmp και στο memtest86 η οθόνη γινόταν χριστουγεννιάτικο δέντρο από τα errors
ευτυχώς το κατάστημα μου τις άλλαξε και τις 2 φορές την τρίτη πήρα gskill που τις έφτασα και 1.75 για δόκιμες και δεν πάθανε τίποτα

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Deus said:

Τις vegeance τις φοβάμαι να πω την αλήθεια, παλιότερα έχω κάψει 2 set με hynix περνώντας πάνω από τα 1.4 με το καλημέρα και χωρίς να μπουτάρει το pc στο καπάκι τις γύρναγα σε xmp και στο memtest86 η οθόνη γινόταν χριστουγεννιάτικο δέντρο από τα errors
ευτυχώς το κατάστημα μου τις άλλαξε και τις 2 φορές την τρίτη πήρα gskill

Τι να σου πω. Εγώ με Ryzen 1ης γενιάς (σαφώς πιο δύστροπος από τον δικό σου-δες υπογραφή) για να μου παίξουν @3000 θέλανε 1.4v. Και μάλιστα μετά από αναβάθμιση BIOS τα έδινε η μητρική από μόνη της σαν default, δεν το σέταρα εγώ! Για να τους δίνει η Asus 1.4 κάτι θα ξέρει. (@1.35 έπαιζαν και πάλι αλλά είχε μερικές φορές boot loop, το οποίο εξαφανίστηκε με 1.4v). Αν φοβάσαι τα 1.4, παίξε με bumps μέχρι να λειτουργούν χωρίς πρόβλημα στην rated συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gdp77 said:

Τι να σου πω. Εγώ με Ryzen 1ης γενιάς (σαφώς πιο δύστροπος από τον δικό σου-δες υπογραφή) για να μου παίξουν @3000 θέλανε 1.4v. Και μάλιστα μετά από αναβάθμιση BIOS τα έδινε η μητρική από μόνη της σαν default, δεν το σέταρα εγώ! Για να τους δίνει η Asus 1.4 κάτι θα ξέρει. (@1.35 έπαιζαν και πάλι αλλά είχε μερικές φορές boot loop, το οποίο εξαφανίστηκε με 1.4v). Αν φοβάσαι τα 1.4, παίξε με bumps μέχρι να λειτουργούν χωρίς πρόβλημα στην rated συχνότητα.


θα το δοκιμάσω στο 1.4 μιας και είναι samsung αν ήταν hynix δεν θα τους έδινα ούτε mv παραπάνω
Thanks!

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Deus said:


8a to dokimasw sto 1.4 mias kai einai samsung an htan hynix den 8a tous edina oute mv parapanw
Thanks!

Οι δικές μου hynix είναι πάντως.

 

MEMORY MODULE
MANUFACTURER
Corsair
SERIES
Vengeance LPX
PART NUMBER
CMK16GX4M2B3000C15
SERIAL NUMBER
00000000h
JEDEC DIMM LABEL
8GB 1Rx8 PC4-2133P-UA0-10
ARCHITECTURE
DDR4 SDRAM UDIMM
SPEED GRADE
DDR4-2133P downbin
CAPACITY
8 GB (8 components)
ORGANIZATION
1024M x64 (1 rank)
REGISTER MODEL
N/A
MANUFACTURING DATE
Undefined
MANUFACTURING LOCATION
Taiwan
REVISION / RAW CARD
0000h / A0 (8 layers)
DRAM COMPONENTS
MANUFACTURER
Hynix
PART NUMBER
H5AN8G8NAFR-TFC
PACKAGE
Standard Monolithic 78-ball FBGA
DIE DENSITY / COUNT
8 Gb A-die (Deneb / 21 nm) / 1 die
COMPOSITION
1024Mb x8 (64Mb x8 x 16 banks)
CLOCK FREQUENCY
1067 MHz (0.938 ns)
MINIMUM TIMING DELAYS
15-15-15-36-50
READ LATENCIES SUPPORTED
16T, 15T, 14T, 13T, 12T, 11T, 10T...
SUPPLY VOLTAGE
1.20 V
XMP CERTIFIED
1499 MHz / 15-17-17-35-52 / 1.35 V
XMP EXTREME
Not programmed
SPD REVISION
1.0 / January 2014
XMP REVISION
2.0 / December 2013
FREQUENCY CAS RCD RP RAS RC FAW RRDS RRDL CCDL
1067 MHz 16 15 15 36 50 23 4 6 6
1067 MHz 15 15 15 36 50 23 4 6 6
933 MHz 14 13 14 31 44 20 4 5 5
933 MHz 13 13 14 31 44 20 4 5 5
800 MHz 12 11 12 27 38 17 3 5 5
800 MHz 11 11 12 27 38 17 3 5 5
667 MHz 10 9 10 22 31 14 3 4 4
667 MHz 9 9 10 22 31 14 3 4 4
FREQUENCY CAS RCD RP RAS RC FAW RRDS RRDL
1499 MHz 15 17 17 35 52 33 6 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

ίσως εκείνες που είχα πάρει να είχαν τέτοια θέματα το part number, τον συνδυασμό corsair vegeance και hynix τον είδα με στραβό μάτι λόγο κακής εμπειρίας δεν σημαίνει  ομως ότι όλες είναι το ίδιο ευαίσθητες έχει περάσει και καιρός σιγουρα όλο και κάτι θα αλάλαξε ...

ήταν στα 2666 και από ότι θυμάμαι τους έδωσα 1.4 και συνέχισαν να μην ακούν σε τίποτα δεν ανέβαζαν συχνότητα ούτε εσφιγκαν τα timings 

 

τις ανέβασα 1.45 και συνέχισαν να μην ακούν τους έκανα memtest και από το πρώτο pass έβγαζαν error 
πριν γίνει οποιαδήποτε απόπειρα για oc δεν έβγαζαν με το 1.45 χαιρέτησαν
είπα ότι θα έτυχα σε ελαττωματικές τις άλλαξα με ίδιες σε DOA και πάλι τα ίδια με το καλημέρα και την πρώτη δοκιμή για oc χαιρέτησε και το δεύτερο set με τα ίδια συμπτώματα.

σε καμιά περίπτωση δεν μπουτάρε με κάποια ρύθμιση πέραν του ότι έδινε ο κατασκευαστής με ρυθμίσεις xmp μπουτάρε το pc αλλά μετά την απόπειρα για oc στο memtest86 από το πρώτο pass έβγαζαν error

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

γενικά είναι boostarismenoi από το εργοστάσιο για plug and play .
οι θερμοκρασίες σχετικές καλές, την στοκ υποθέτω ότι έχεις

 

έχε στο νούσου ότι πρέπει να περάσεις τους τελευταίους drivers του chipset για το B450 https://www.amd.com/en/support

για τα windows να δουλεύουν σωστά όσο γίνεται με καλύτερη διαχείριση ενέργειας .

 

επίσης καλό θα είναι να κοιτάς την τάση μέσω του ryzen master ή hwinfo64 για ποιο γενική, αλλά το ryzen master είναι το κύριο
το σκαμπανέβασμα που κάνει πάνω κάτω είναι για να πιάσει 1ας πυρήνας το MAX turbo clock , οπότε μπορείς σκαμπανέβασματα αλλά να μην συμβαδίζει με την πραγματικότητα αυτή η τάση πάει στον 1 πυρήνα και όχι σε όλο το chip, σε όλο το chip πάει το average core voltage αλλά και πάλι όπως καταλαβαίνεις είναι ο μέσος όρος της διαχείρησης

 

image.thumb.png.22a653939a74d6c96ad36a3bdd95169c.png

 

πχ στο cinebench r15 1.273-1.275 λέει το ryzen master και 1.240-1,248 το cpuz  ποιο να πιστέψω

 

όσο για τις ram άστες εκεί που τις είδες σταθερές αν βαριέσαι να πειραματιστείς άλλο δεν χάνεις πολύ σε επιδόσεις άντε 1--3% σε gaming 3 καρέ το πολύ

 

τέλος δεν είναι intel έχουν άλλη φιλοσοφία απλά καλό διάβασμα στο internet σου εύχομαι ?

 

edit και καλώς ήρθες στην οικογένεια της AMD

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ARMAGEDDON said:

όσο για τις ram άστες εκεί που τις είδες σταθερές αν βαριέσαι να πειραματιστείς άλλο δεν χάνεις πολύ σε επιδόσεις άντε 1--3% σε gaming 3 καρέ το πολύ

 

Αν παίζει με την onboard gpu, νομίζω κάνουν διαφορά οι μνήμες σε σχέση με τις εκδόσεις χωρίς GPU.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gdp77 said:

 

Αν παίζει με την onboard gpu, νομίζω κάνουν διαφορά οι μνήμες σε σχέση με τις εκδόσεις χωρίς GPU.

η ταχύτητα των μνημών είναι ενωμένες (bind) με το infinity fabric, όπου εδώ ενώνετε με την onboard gpu .

και είναι speed ram/2 = infinity fabric speed

ti 2993/2 = 1496

ti 3000/2 = 1500

ti 3200/2 = 1600

μικρές οι διαφορές,  θέλω να καταλήξω ότι καλύτερα να είναι βράχος το σύστημα παρά ασταθές ?

 

 

-----------------------------------------------------------------

άκυρο @gdp77 το 1700 μου τον έδωσα στον πατέρα μου τον άφησα stock και τις μνήμες για να μην παιδεύομαι τις έβαλα στα 2666 ?  φυσικά κράτησα στο δικό μου σύστημα της καλές μνήμες όπου πήγαιναν μέχρι 2993 και τώρα παίζουν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ARMAGEDDON said:

γενικά είναι boostarismenoi από το εργοστάσιο για plug and play .
οι θερμοκρασίες σχετικές καλές, την στοκ υποθέτω ότι έχεις

 

έχε στο νούσου ότι πρέπει να περάσεις τους τελευταίους drivers του chipset για το B450 https://www.amd.com/en/support

για τα windows να δουλεύουν σωστά όσο γίνεται με καλύτερη διαχείριση ενέργειας .

 

επίσης καλό θα είναι να κοιτάς την τάση μέσω του ryzen master ή hwinfo64 για ποιο γενική, αλλά το ryzen master είναι το κύριο
το σκαμπανέβασμα που κάνει πάνω κάτω είναι για να πιάσει 1ας πυρήνας το MAX turbo clock , οπότε μπορείς σκαμπανέβασματα αλλά να μην συμβαδίζει με την πραγματικότητα αυτή η τάση πάει στον 1 πυρήνα και όχι σε όλο το chip, σε όλο το chip πάει το average core voltage αλλά και πάλι όπως καταλαβαίνεις είναι ο μέσος όρος της διαχείρησης

 

image.thumb.png.22a653939a74d6c96ad36a3bdd95169c.png

 

πχ στο cinebench r15 1.273-1.275 λέει το ryzen master και 1.240-1,248 το cpuz  ποιο να πιστέψω

 

όσο για τις ram άστες εκεί που τις είδες σταθερές αν βαριέσαι να πειραματιστείς άλλο δεν χάνεις πολύ σε επιδόσεις άντε 1--3% σε gaming 3 καρέ το πολύ

 

τέλος δεν είναι intel έχουν άλλη φιλοσοφία απλά καλό διάβασμα στο internet σου εύχομαι ?

 

edit και καλώς ήρθες στην οικογένεια της AMD

Thanks ναι έχουν άλλη φιλοσοφία εν μέρη ότι βλέπω για παράδειγμα μιας και δοκιμάζω διάφορα στα 4.0 στο cinebennch ανέβηκε το score γιατί όλα τα cores από 3850 μου κάνουν boost όταν είναι stock 3.7 ανεβαίνουν στα 4
Από την άλλη στο memory bandwidth του aida64 έπεσε γιατί στο auto κάνει κάποια cores boost στα 4.2, με manual στα 4 από βίος κλειδώνει εκεί με αποτέλεσμα να δίνει χαμηλότερα νούμερα


cooler έχω το stock από ότι διάβασα στον 3400g δίνουν το Wraith Spire για μέχρι 95wTPD

Τους drivers του chipset τους πέρασα χθες μετά το βίος και το windows update, το ryzen master το κατέβασα αλλά δεν ασχολήθηκα πολύ πήγα στα συνηθισμένα αλλά με μπέρδεψαν όπως λες άλλα έβλεπα στο hwinfo και άλλα στο cpuz

Στις μνήμες ανέβασα τα volt στα 1.37@3200  και θα αφήσω το memtest86 να τρέχει το βράδυ που θα είμαι στη δουλειά αν περάσει καλός αν όχι το πρωί πριν  πέσω για ύπνο θα δοκιμάσω στο 1.4  αν και πάλι δεν κάτσει θα τις κατεβάσω στα 2933 που παίζουν απροβλημάτιστα

Μιας και τα έχω στο γραφείο δίπλα δίπλα με το pc της υπογραφής και τα χαρακτηριστικά τούς είναι παρόμοια έκανα μια δοκιμή 3400g vs 6700K και οι 2 είναι 4c/8t με 16GB@3200 με διαφορετικούς όμως χρονισμούς
Μια χαρά είναι για 140ευρο cpu!
Ο 3400g είναι στα 4.0 και 0 6700k στα 4.7  στα γραφήματα από κάτω φαίνονται και τα παλιότερα run με τον 3400g στα 3.7 και τον 6700k στα 4.2 που τον πάει η άσους σε auto

9OUfWho.jpg

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.