Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Μου έχει προκύψει θέμα. Σκέφτομαι μάλλον τροφοδοτικό.

Το σύστημα αποτελείται από 

Asus x370 prime

Ryzen 1700

16gb Ram ddr4 3200 G skill Flare

R9 380 

Enermax Pro87+ 500w (αν θυμάμαι καλά 5ετίας περίπου)

 

Τελευταίο Bios, λόγω προβλήματος έγινε format πριν μία βδομάδα (windows 10) και έχουν περαστεί drivers καινούργιοι και και και..

Το πρόβλημα είναι ότι το σύστημα κάνει επανεκκίνηση μόνο του δεν βλέπω μία μπλε οθόνη ή κάποιο error (έχω απενεργοποιήσει την αυτόματη επανεκκίνηση σε περίπτωση σφάλματος) και συνήθως γίνεται όταν δεν είμαι παρόν

 

Επιστρέφω και βλέπω το σύστημα να έχει επανεκκίνηση και να είναι στην login page ζητώντας κωδικό.

 

Σκέφτομαι τροφοδοτικό. 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, AlexanderK said:

Επιστρέφω και βλέπω το σύστημα να έχει επανεκκίνηση και να είναι στην login page ζητώντας κωδικό.

 

Αν έχει επανεκκινήσει μετά από σφάλμα, θα δεις τις αντίστοιχες εγγραφές στον Event Viewer > Windows Logs > System. Για ρίξε μια ματιά, μήπως βοηθήσουν τη διάγνωση οι πληροφορίες από το bugcheck.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Και που ήσουν όταν ψαχνόμουν;

 

Ηταν ο λογος που αλλαξα ολο το pc, τροφοδοτικα cpu motherboard μνημες, μονο τις titan ειχα κρατησει γιατι και εγω ειχα ρωτησει εδω αλλα δεν βγαλαμε ακρη.

Τα βαζω παλι πανω και μετα απο μερικους μηνες παλι τα ιδια και το βρηκα κατα λαθος οταν ακουμπησα το καλωδιο και εσβησε.

Μετα εκανε το ιδιο και στις καρτες, τυχαια εσβηνε η οθονη και ακουγες απο πισω εναν ηχο σαν να βγαζεις usb. Κουναω τα extension στις καρτες παλι τα ιδια. Τωρα ειμαι με τα μαμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Αν έχει επανεκκινήσει μετά από σφάλμα, θα δεις τις αντίστοιχες εγγραφές στον Event Viewer > Windows Logs > System. Για ρίξε μια ματιά, μήπως βοηθήσουν τη διάγνωση οι πληροφορίες από το bugcheck.

ξανά συνέβει

μεταξύ 12.00 και 17.16 που τον έκανα ρεσετ ήταν κολλημένος. δεν ήμουν στον υπολογιστή

άλλες φορές κάνει μόνος του ρεσετ αλλά έχει μπετώσει

ryzen.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AlexanderK said:

ξανά συνέβει

μεταξύ 12.00 και 17.16 που τον έκανα ρεσετ ήταν κολλημένος. δεν ήμουν στον υπολογιστή

άλλες φορές κάνει μόνος του ρεσετ αλλά έχει μπετώσει

 

Χωρίς να φαίνεται το κείμενο σε όλες τις εγγραφές είναι επικίνδυνο να μιλήσεις με βεβαιότητα, αλλά ακριβώς πάνω από τη σημειωμένη γραμμή σου φαίνεται μια κανονική διεργασία εκκίνησης. Το error πρέπει να είναι "The previous sytem shutdown was unexpected".

 

Αυτό που ΔΕΝ φαίνεται είναι Critical event από Kernel-Power που να λέει "The system has rebooted without cleanly shutting down first" ή Error event από bugcheck που να σηματοδοτεί "μπλε οθόνη".

 

Εκ πρώτης όψεως μοιάζει θέμα τροφοδοσίας, δηλαδή διακοπή στην παροχή ρεύματος ή κάτι παρεμφερές. Η σκέψη για τροφοδοτικό είναι βάσιμη. Αν έχεις άλλο, θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις για μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω όταν έτρεχα stability test στο aida64 έβγαζε σφάλμα.

άλλαξα τροφοδοτικό και έτρεχε μία ώρα χωρίς σφάλμα...το παρακολουθω

Έγινε επεξεργασία από AlexanderK
Link to comment
Share on other sites

μάλλον βρέθηκε το θέμα....μνήμες...δεν μπορούσαν να δουλέψουν σωστά. μέχρι το bios 807 δούλευαν μια χαρά. Με το πιο καινούργια έχω θέμα. επιστρέφουμε σε προηγούμενο bios?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αποψη για τη παρακατω μοντα? Παιρνει στοκ κοολερ απο Ryzen και βαζει τη ψυκτρα του C7 και αναφερει οτι η θερμοκρασια πεφτει 35 βαθμους (στο Node202 minitx case που εχω και γω)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ "χοντρό" δεν είναι το "35 βαθμούς"; Εφόσον χρησιμοποιεί την ίδια ψύκτρα και απλώς αλλάζει τον ανεμιστήρα;

Πως γίνεται να πιάνει 85 βαθμούς με την στοκ ψύκτρα (αν δεν έχει "μπουκώσει" με Volt τον επεξεργαστή) και ξαφνικά να πιάνει 50 με άλλο ανεμιστήρα πάνω στην στοκ ψύκτρα!

Εκτός και αν άφησε την ψύκτρα χωρίς ανεμιστήρα για να κλείσει το καπάκι :p και "έβγαλε" 85, και μετά με την μόντα που έβαλε ανεμιστήρα κατέβηκε στα 50!!!

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, TopCLR said:

Πολύ "χοντρό" δεν είναι το "35 βαθμούς"; Εφόσον χρησιμοποιεί την ίδια ψύκτρα και απλώς αλλάζει τον ανεμιστήρα;

Πως γίνεται να πιάνει 85 βαθμούς με την στοκ ψύκτρα (αν δεν έχει "μπουκώσει" με Volt τον επεξεργαστή) και ξαφνικά να πιάνει 50 με άλλο ανεμιστήρα πάνω στην στοκ ψύκτρα!

Εκτός και αν άφησε την ψύκτρα χωρίς ανεμιστήρα για να κλείσει το καπάκι :p και "έβγαλε" 85, και μετά με την μόντα που έβαλε ανεμιστήρα κατέβηκε στα 50!!!

Νομίζω στην αρχή είχε την Cryorig C7 και μετά έβαλε την stock, αλλάζοντας τον ανεμιστήρα της για να γλιτώσει ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.