Jump to content



BATTLEFIELD V


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος Trexx έγραψε:

Είχα στο μυαλό μου το wildlands που ο άλλος αν είναι απρόσεκτος σε κρεμάει εντελώς.

 

Εκεί είσαι squad και όλα κρίνονται από το δέσιμο του team με τα roles που πρέπει να καλύπτει ο καθένας κλπ. Αντίστοιχος χειρισμός με τα Br modes και τα πιο competitive modes στα διάφορα fps. Στα casuals όμως δεν επηρεάζεται ή εξέλιξη από έναν. ο μέτριος-καλός-έμπειρος θα κάνει τα kills που είναι να κάνει και θα πάρει μερικούς πόντους παραπάνω με τα revives που θα σε κάνει από random deaths λόγω απηρείας στο movement. Εσύ από την άλλη θα του δώσεις χρήσιμα info από που σε έφαγαν και  ακολουθώντας (στην αρχή) θα δείς κινήσεις και χειρισμούς που θα σου δώσουν ενδιαφέρον για παρακάτω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα. Πολύ χρήσιμα όλα αυτά. Από απόδοση πως πάει; Έχει ακόμα bugs, κολλήματα, τρώει ανεξήγητους πόρους; Η 1070 που βλέπω στην υπογραφή σου καταφέρνει να κρατήσει 75αρι σε maxed out;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυσκολο να κανεις καλο παιχνιδι παιζοντας τελειως ατομικα. Αλλα οχι πως ειναι απολυτο.

Απλα αν το squad σου νιωθει κ ο leader δινει σωστες οδηγιες, τοτε παιζεται οπως πρεπει και δε σου χτυπαει τα νευρα, ο καμπερας ή αλλο τυχαιο ατυχες γεγονος.

 

Ξεκινα με assault και...μη σου πω μην αλλαξεις ποτε κιολας. Προφανως υπερβαλλω αλλα ειναι ο ευκολοτερος τροπος να μη σε κανουν κιμα οι αντιπαλοι στο ξεκινημα σου.

Σε πολυ CQ παιρνεις ενα STG, 1907 και σε ολες τις αλλες περιπτωσεις Gewher 43, MAS44, Karabin. Μολις μαθεις λιγο τους χαρτες, μπορεις να παιξεις με support, medic, scout.

 

Δυστυχως matchmaking, team balancer k anti cheat δεν υπαρχουν. Συχνα το παιχνιδι γερνει στη μια πλευρα. Προσωπικα δεν εχω θεμα κ ευχαριστιεμαι το παιχνιδι εκτος αν ο σερβερ εχει αγριους cheaters αλλα ακομα κ ετσι αδειαζει σε δευτερολεπτα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bugs έχει κάποια που στην αρχή δεν θα σε ενοχλήσουν καθόλου. Γενικά είναι σε καλό σημείο απ ότι στην αρχή του. Στο multi είμαι του βασικού κανόνα (όλα low για max απόδοση) και πιστεύω πως είναι είναι το πιο παραγωγικό για fps. με όλα low παίζω 120+ πάντα. θα τσεκάρω και σε max αλλά για Cq 64άρι μου φαίνονται πολλά τα 75 σε περιοχές με λαό και εκρήξεις. 

Μικρόφωνο είναι απαραίτητο για την άμεσότητα της κατάστασης και την φάση του info και καμιά μλκ την ώρα του gaming (loading times). Σίγουρα και μόνο που θα ακούς την κατεύθυνση και το πως κινείται το υπόλοιπο team μπορείς να ακολουθήσεις αλλά δεν μπορείς να δώσεις κάλυψη στους άλλους. Μιλάω για το ιδάνικο σενάριο, όχι πως κρίνεται κάτι και πάλι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανεκαθεν το ετρεχα σε DX12, ακομα κ οταν οι αλλοι ειχαν θεμα. Δεν ειχα ποτε θεμα με αυτο, ειτε με 2080 ειτε τωρα με 5700.

Το παιζω σε ultra settings σε 3440Χ1440 (δε κανω εκπτωσεις για τα kills) και ειμαι στα ~90 AVG (88 μετρημενα στο radeon software).

 

Με τον 4770Κ ειχα βουτιες στα fps κ λιγα σκαλωματα. Με τον 3700Χ τρεχει οπως θα πρεπε.

 

Εσυ απλα βαζεις High or Medium settings αν σε ενδιαφερει η εικονα ή Low για competitive gaming.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στα benchmarks που βλέπω στο Internet έχουν την κάρτα μου για 69min - 75 avg @ 2560x1440 @ ultra. Οπότε θα ξεκινήσω με ultra. Άλλωστε η οθόνη μου είναι 75Hz οπότε τα παραπάνω δεν έχω τι να τα κάνω. Γενικά ποτέ δεν θυσιάζω settings εκτός αν είναι κάτι unplayable. Στα πόσα τον είχες τον 4770K?

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Trexx έγραψε:

Στα benchmarks που βλέπω στο Internet έχουν την κάρτα μου για 69min - 75 avg @ 2560x1440 @ ultra. Οπότε θα ξεκινήσω με ultra. Άλλωστε η οθόνη μου είναι 75Hz οπότε τα παραπάνω δεν έχω τι να τα κάνω. Γενικά ποτέ δεν θυσιάζω settings εκτός αν είναι κάτι unplayable. Στα πόσα τον είχες τον 4770K?

Άσχετο κ μπορεί να μην σε ενδιαφέρει :

K 60hz οθόνη να είχες , moar fps=lower input lag.

πριν 32 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Θα τον ακούω τον Άκη άλλη φορά. Πρώτη εντύπωση απογοητευτική...

Εαν το πήρες απευθείας από origin νομίζω μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω..

Εγώ bf1 κ bfv τα είχα πάρει από <κλειδαδικα> κ δεν γινότανε..Τα πιο πεταμένα λεφτά EVER.

Ευτυχώς λίγα σε σχέση με το ποσό π ζητούσε το origin.

35€ το καθένα για να τα βλέπω στο library..?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σύντομη κριτική:

 

-Γραφικά: Το Νο1 κριτήριο και sine qua non προϋπόθεση για να καταπιαστώ αρχικά με ένα παιχνίδι. Δεν εντυπωσιάστηκα. Περίμενα σίγουρα κάτι παραπάνω για ΑΑΑ τίτλο. Το προγενέστερο wildlands και τα σύγχρονα του ac origins και odyssey, έθεσαν πολύ ψηλά τον πήχη. Μερικές φορές οι υφές έχουν μια θολούρα που πραγματικά δείχνει ρεαλιστική, άλλες φορές, όμως, ειδικά "στα κοντινά" βράχια και μεγάλες κάθετες επιφάνειες ανασύρουν αναμνήσεις tomb raider 2. Αυτό σε ένα βαθμό συμβαίνει πχ. και στο odyssey αλλά δεν συμβαίνει επί παραδείγματι στο hitman. Εδώ να τονίσω ότι ο τομέας αυτός κρίνεται έχοντας παίξει ultra 1440p, δλδ σχεδόν σε ό,τι καλύτερο έχει να προσφέρει οπτικά το παιχνίδι. 7/10

 

-Απόδοση: Το παιχνίδι τρέχει εξαιρετικά σε 1660 super, καταφέρνοντας ένα αξιοπρόσεκτο 75 fps average, χωρίς να πέφτει κάτω από το 60 fps και μάλιστα σε 1440p. Εδώ ή έχουν γίνει μαγικά από τη frostbite και τους devs ή οι υπόλοιποι απλά μας δουλεύουν. Ωστόσο, τα cutscenes του single player είναι πραγματικά απαράδεκτα και λαγκάρουν ασύστολα. Ενώ μάλιστα φαίνεται ότι είναι γραμμένα για να παίζουν στο refresh rate του εκάστοτε μόνιτορ /2 (= 37fps στο δικό μου), υπάρχει ένα απίστευτο stuttering που ανυπομονείς πότε θα τελειώσουν, αντί να τα παρακολουθήσεις και να μπεις στο πετσί του όποιου στόρυ. Οι χρόνοι φόρτωσης επίσης ένα τεράστιο μελανό σημείο, έκαναν τον nvme ssd μου στον οποίο είναι στημένο το παιχνίδι να μοιάζει 5400αρης hdd. Και μάλιστα χωρίς κανέναν εμφανή λόγο αφού ούτε δεδομένα αντλούνταν, ούτε φόρτωνε πια κάποιος υπερτεράστιος χάρτης. Αν αυτοί οι χρόνοι ήταν χρόνοι αναφοράς, τότε κάθε fast travel του odyssey θα έπρεπε να διαρκεί 12 λεπτά. Αίσχος. Σε κάποια bugs του origin που είναι απαραίτητο για να τρέξει, δεν θα αναφερθώ, είναι γνωστά σε όλους όσους έχουν την πλατφόρμα. Μόνο και μόνο για το γεγονός ότι παίζει έτσι με κάρτα των 240 ευρώ πλεόν:  7/10

 

-Gameplay: Οκ, το ξέρουμε ότι είναι fps και μάλιστα με κάποια ιστορία, αλλά θα έπρεπε να δίνει μια ελάχιστη ευχέρεια σε μάς που θέλουμε να παίξουμε stealth. Το παιχνίδι σε ωθεί να πας για bloodbath ξεκάθαρα, θα έπρεπε να ευνοεί περισσότερα στυλ. Πάντως ακόμα και στο δεύτερο επίπεδο δυσκολίας είναι αρκετά challenging με σχετικά καλή ΑΙ, και όχι απεριόριστο health για τον χαρακτήρα, όπως σε άλλα που σε κατακρεουργούν κάνα 5λεπτο και δεν ψοφάς με τίποτα. 7/10

 

-Multiplayer: Πραγματικά πολύς κόσμος, ωραίοι και χορταστικοί χάρτες, αλλά χρόνος επιβίωσης 3-4 λεπτά για έναν αρχάριο χωρίς level matching με cheaters κτλ. Με 0.2 kill/death ratio δεν πας πουθενά και το να βελτιωθώ τώρα στα 35, ούτε το χρόνο έχω, ούτε την υπομονή. 7/10

 

Ένα μεγάλο 7/10 που αν είχα μεγαλύτερη εξοικείωση συνολικά με το multiplayer gaming, μάλλον θα ήταν μικρότερο και όχι μεγαλύτερο.

 

Συνολικά μία μετριότητα, θα έλεγα η Μαρία Μπεκατώρου των ΑΑΑ games. Ούτε κούκλα, ούτε άσχημη, απλά τσαχπίνα. Ούτε πιτσιρίκα, ούτε σιτεμένη, απλά κρατιέται. Ούτε εύσωμη, ούτε λαμπάδα, τσουπωτή. Ούτε σπίρτο αναμμένο, ούτε γλάστρα. Απλά νορμάλ. Ε, αυτήν την αίσθηση μου έδωσε το Battlefield V.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδι αυτο αλλαζει προς το καλυτερο οταν πατησεις την επιλογη unistall.

Αλλο game, αλλος ανθρωπος.

Παιρνω περισσοτερη ευχαριστηση με το να βλεπω οτι αδειασε ο ssd παρα οταν το παιζω.

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2020 at 1:51 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Το παιχνιδι αυτο αλλαζει προς το καλυτερο οταν πατησεις την επιλογη unistall.

Αλλο game, αλλος ανθρωπος.

Παιρνω περισσοτερη ευχαριστηση με το να βλεπω οτι αδειασε ο ssd παρα οταν το παιζω.

 

Υπερβολή. Την προσωπική προτίμηση του καθενός την καταλαβαίνω αλλά τόσο κακό δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, icy20 said:

Αν εξαιρεσεις τους παικτες που ειναι ψιλοσκουπιδιαρηδες στο BF ισως ειχε νοημα να παιξει καποιος.

σκουπιδιάρηδες εννοείς κακοί παίχτες ή στα μυαλά.; Οι 2οι υπάρχουν παντού και καταστρέφουν κάθε παιχνίδι.. Οι 1οι υπάρχουν για να κάνετε εσείς οι 'pro"  τα kills ... 

Ένα παιχνίδι σχεδιασμένο  για τα θέλω των  "Pro" δεν θα έχει επιτυχία...

τι λέτε θα γυρίσετε στο Bf ή να το κάνω unistall ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.