Jump to content



Recommended Posts

πριν 52 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ποιος διαμαρτυρήθηκε; 

Δεν είναι θέμα αμοιβής. Ο δικαστικός αντιπρόσωπος έχει την ευθύνη της ομαλής διεξαγωγής της εκλογικής διαδικασίας, της εξαγωγής ορθών αποτελεσμάτων και της ενημέρωσης των κατά τόπους Πρωτοδικείων/Περιφερειών/Δήμων.

Δουλεύουμε πολύ σκληρά και το ύψος της αποζημίωσης είναι απολύτως δικαιολογημένο.

Άσε που πρέπει να συμπληρώσεις εις τετραπλούν και τα απαράδεκτα εκλογικά βιβλία.

Κάτσε εσύ στις 5 η ώρα το πρωί, μετά την ολοκλήρωση της καταμέτρησης-Μπεν Χουρ, να περάσεις -με τόση κούραση- τους σταυρούς που πήρε κάθε υποψήφιος (ήταν και πάρα πολλοί αυτή τη φορά) και θα δεις τη γλύκα.

Δεν το είπα για σένα, έχω γνωστούς που το βαρυγκομάνε.

Link to comment
Share on other sites

Φετος μπηκα και εγω στο παιχνιδι , απο την χθεσινη μερα εχω μονο ενα συμπερασμα.

Πως οι ανθρωποι που ψηφιζουν , στο μεγαλυτερο ποσοστο θα επρεπε να τους ειχε απαγορευτει ακομα και το να εχουν αποψη για το μελλον τις χωρας . Ειναι κατι που τοσα χρονια δεν το ειχα παρατηρησει αλλα βλεποντας τους εναν εναν αλλαζει το πραμα . 

 

Οσο για την γραφειοκρατια στο μετα..... ουτε στην τελευταια χωρα στην αφρικης δεν υπαρχει . [μαλλον :(

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kpetros said:

Φετος μπηκα και εγω στο παιχνιδι , απο την χθεσινη μερα εχω μονο ενα συμπερασμα.

Πως οι ανθρωποι που ψηφιζουν , στο μεγαλυτερο ποσοστο θα επρεπε να τους ειχε απαγορευτει ακομα και το να εχουν αποψη για το μελλον τις χωρας . Ειναι κατι που τοσα χρονια δεν το ειχα παρατηρησει αλλα βλεποντας τους εναν εναν αλλαζει το πραμα . 

Το παρατήρησα κι εγώ στα 3 χρόνια ως γιατρός σε κέντρο κατάταξης (περίπου 15000 φρεσκαρουδια συνολικά πέρασαν από τα χέρια μου ?).

Τρέμω για το μέλλον αυτής της χώρας μόνο και μόνο από τη σύσταση του εκλογικού σώματος.

  • Haha 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακώς, αυτό είναι δημοκρατία. Πρέπει να σέβεσαι την επιλογή του άλλου για πολιτική αντιπροσώπευση ακόμα κι αν διαφωνείς απόλυτα.

Και μην ανησυχείτε για το μέλλον της χώρας.. έχουμε αυτούς που μας αξίζουν, δεν μας τους επιβάλλει κάποιος έξωθεν ή άνωθεν.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Δεν το είπα για σένα, έχω γνωστούς που το βαρυγκομάνε.

Για ποιον λόγο διαμαρτύρονται; Δεν σου έκανα επίθεση, προς Θεού.

Spoiler

Εκτιμώ τη γενικότερη παρουσία σου στον Λάμπη;).

Παιδιά, πρέπει να περάσουμε στην εποχή της ηλεκτρονικής ψηφοφορίας. Άμεσα.

Όταν, βέβαια, οι 7 στους 10 ανήκουν στην κατηγορία των ''τιμημένων γηρατειών'', κάποια πράγματα είναι αδύνατα.

Το επίπεδο είναι χαμηλό. Θα σας ενημερώσω αρμοδίως επ' αυτού.

Η μόνη λύση είναι η βελτίωση του εκπαιδευτικού συστήματος, ώστε να είμαστε πολίτες και όχι ασκέρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Για ποιον λόγο διαμαρτύρονται; Δεν σου έκανα επίθεση, προς Θεού.

  Hide contents

Εκτιμώ τη γενικότερη παρουσία σου στον Λάμπη;).

Παιδιά, πρέπει να περάσουμε στην εποχή της ηλεκτρονικής ψηφοφορίας. Άμεσα.

Όταν, βέβαια, οι 7 στους 10 ανήκουν στην κατηγορία των ''τιμημένων γηρατειών'', κάποια πράγματα είναι αδύνατα.

Το επίπεδο είναι χαμηλό. Θα σας ενημερώσω αρμοδίως επ' αυτού.

Η μόνη λύση είναι η βελτίωση του εκπαιδευτικού συστήματος, ώστε να είμαστε πολίτες και όχι ασκέρι.

 

Οι ανάγκες σε χρόνο και χρήμα της εκλογικής διαδικασίας είναι μεγάλες και σίγουρα μπορούν να βελτιωθούν σημαντικά με μερική ψηφιοποίηση.

Όμως για να πάμε σε πλήρως ηλεκτρονικές και ταυτόχρονα αξιόπιστες εκλογές δεν αρκούν οι υπάρχουσες βέλτιστες πρακτικές. Η ηλεκτρονική ψηφοφορία είναι πολύ ενδιαφέρον πρόβλημα, αλλά όχι εντελώς λυμένο...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ronin13 έγραψε:

Φέτος πάντως έκαναν την προσπάθεια τους με τα tablet για να αντιμετωπιστεί η περιττή γραφειοκρατία.

 

Πιο βημα αφαιρεθηκε στην θεση των ταμπλετ ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kpetros said:

 

Πιο βημα αφαιρεθηκε στην θεση των ταμπλετ ?

Φέτος εφαρμόστηκε πιλοτικά με σκοπό την ευκολότερη και ασφαλέστερη καταχώρηση των αποτελεσμάτων. Γενικά θεωρητικά θα κάνει πιο εύκολη τη ζωή του δικαστικού επιμελητή.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ronin13 said:

Φέτος εφαρμόστηκε πιλοτικά με σκοπό την ευκολότερη και ασφαλέστερη καταχώρηση των αποτελεσμάτων. Γενικά θεωρητικά θα κάνει πιο εύκολη τη ζωή του δικαστικού επιμελητή

εφαρμόστηκε σε προηγούμενη εκλογή, δεν είναι πρώτη φορά. Δεν κάνει σε τίποτα ευκολότερη τη ζωή του δικαστικού, ίσα ίσα, απλώς επιταχύνει κάπως αν εφαρμοστεί σωστά την μετάδοση των αποτελεσμάτων. Η μετάδοση δεν αφορά τον δικαστικό αντιπρόσωπο. Αυτό που θα διευκόλυνε το έργο των δικαστικών θα ήταν να τους δίνονται τυπωμένοι οι κατάλογοι με τα ονόματα των υποψηφίων αντί να πρέπει να τα γράψουν με το χέρι (από την προηγούμενη αν είναι οργανωμένοι τα γράφουν, όλο το Σάββατο γράφουν, αν δεν είναι οργανωμένοι ή είναι κάπως χύμα σε αντιμετώπιση καλά κρασιά).
Επιπλέον είναι οριακής νομιμότητας (δεν τα λέει ο εκλογικός νόμος αυτά, αν ο δικαστικός τσινίσει και δεν θέλει να το κάνει, τυπικά έχει το δικαίωμα)

Παρεμπιπτόντως, η ιστοσελίδα με τα αποτελέσματα του υπουργείου εσωτερικών είναι η χειρότερη της τελευταίας δεκαετίας: δεν δίνει τη δυνατότητα να παρακολουθείς τους σταυρούς με την ροή των αποτελεσμάτων (να τους βλέπεις δηλαδή σιγά σιγά όπως καταγράφονται στο σύστημα) παρά τους εμφανίζουν προς το τέλος της διαδικασίας. Αποτέλεσμα, μέχρι προ ολίγου δεν υπήρχε καν η δυνατότητα (48 ώρες+ μετά τη λήξη των εκλογών) να δεις πώς πάνε οι σταυροί π.χ. στην περιφέρεια Αττικής. Στους Δήμους εμφανίστηκαν αργά εχθές, στις ευρωεκλογές νωρίτερα εχθές. Προχειροδουλειά.
Επίσης είναι μεγάλη η καθυστέρηση να κλείσουν τα αποτελέσματα στο 100%.
 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, kpetros said:

Φετος μπηκα και εγω στο παιχνιδι , απο την χθεσινη μερα εχω μονο ενα συμπερασμα.

Πως οι ανθρωποι που ψηφιζουν , στο μεγαλυτερο ποσοστο θα επρεπε να τους ειχε απαγορευτει ακομα και το να εχουν αποψη για το μελλον τις χωρας . Ειναι κατι που τοσα χρονια δεν το ειχα παρατηρησει αλλα βλεποντας τους εναν εναν αλλαζει το πραμα . 

 

Οσο για την γραφειοκρατια στο μετα..... ουτε στην τελευταια χωρα στην αφρικης δεν υπαρχει . [μαλλον :(

δεν θα διαφωνησω αλλα απο την αλλη αν θες ριξε μια ματια στο POLL που εχει σε διπλανο θεμα σχετικα με το ποια θεωρειται η πιο κακη διακυβερνηση στη χωρα απο την μεταπολιτευση και μετα....με μεγαλη διαφορα θεωρουν τον τσιπρα!

οχι οτι τον υποστηριζω και δεν εχει την μεγαλη ευθυνη του αλλα μου θυμιζει αυτο που λενε για μας τους Ελληνες περι 'κοντης μνημης'

αυτο αφορα πιο πολυ την νεολαια πλεον που μαλλον δεν αναζητα την πηγη των προβληματων μας διαχρονικα αλλα στο 'τωρα'.....

ειναι σαν να τρακαρω με το αυτοκινητο σ ενα δεντρο και να μου φταιει ...το δεντρο! κι οχι οτι δεν εχω φρενα/τιμονι/μπροσ.συστημα και γενικα το "οχημα" μου ειναι ασυντηρητο εδω και δεκαετιες...

και η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει ελπιδα μιας και  ο λ ο ι  οι αντιπροσωποι μας εχουν λερωμενα τα χερακια τους (αλλος δαχτυλακι,αλλος μεχρι αστραγαλους)

και αν μια πτωχευση/μνημονια/capital control δεν μας ταρακουνησαν, τοτε δυστυχως η λυση/φαρμακο θα ειναι πολυ "δυνατη" για τον οργανισμο μας και οποιος αντεξει (διαχρονικα στον κοσμο αυτες οι "λυσεις" επανερχονται σε κρισιμες καταστασεις)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.