Jump to content



Recommended Posts

Καλημέρα. Χθες, ενημερωθήκαμε για την εκλογική διαδικασία. Ευτυχώς, διορίστηκα στις περιφερειακές+ευρωεκλογές, που φαίνονται ευκολότερες.

Ο κόσμος, πάντως, θα μπερδευτεί. 4 κάλπες, διαφορετικοί φάκελοι κ.τ.λ..

Εφορευτική πρέπει να βρω, γιατί στις ευρωεκλογές ''κατεβαίνουν'' 40 κόμματα. Άντε να δώσεις μόνος σου τόσα ψηφοδέλτια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καλημέρα. Χθες, ενημερωθήκαμε για την εκλογική διαδικασία. Ευτυχώς, διορίστηκα στις περιφερειακές+ευρωεκλογές, που φαίνονται ευκολότερες.

Ο κόσμος, πάντως, θα μπερδευτεί. 4 κάλπες, διαφορετικοί φάκελοι κ.τ.λ..

Εφορευτική πρέπει να βρω, γιατί στις ευρωεκλογές ''κατεβαίνουν'' 40 κόμματα. Άντε να δώσεις μόνος σου τόσα ψηφοδέλτια.

 

Και εσύ στην εφορευτική ? ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Lamogio έγραψε:

 

Και εσύ στην εφορευτική ? ? 

Συνάδελφος;

Spoiler

Δικηγόρος εννοώ.

Μας έχουν δώσει τα μέλη της εφορευτικής, αλλά οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, δεν θα μπορέσουν να έρθουν. Δεν θέλω να εμπλέξω την αστυνομία, αλλά ίσως χρειαστεί να το κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lamogio έγραψε:

 

Όχι καμία σχέση, είμαι από τους άλλους τους επιλαχόντες ?

Spoiler

Μην πας. Μπορεί να σε καλέσουν (παρότι αναπληρωματικός), αλλά βρες μια δικαιολογία. 

Αυτό το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί μόλις το διαβάσεις. Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις, δεν το διάβασες από μένα:hehe:.....

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο δικηγόρος να πληρώνεται (σωστά πληρώνεται, γιατί σπαταλάει το χρόνο του) και όχι η εφορευτική επιτροπή. Δεν είναι κάτι το οποίο το κάνεις για 2 ώρες και τέλος, αλλά μπορεί να κρατήσει και πάνω από 12 ώρες. Γιατί τζάμπα; Δε το καταλαβαίνω.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
  Reveal hidden contents

Μην πας. Μπορεί να σε καλέσουν (παρότι αναπληρωματικός), αλλά βρες μια δικαιολογία. 

Αυτό το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί μόλις το διαβάσεις. Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις, δεν το διάβασες από μένα:hehe:.....

 

 

Έτσι απλά να μην πάω; Δεν πρέπει να καταθέσω κάποιο δικαιολογητικό για πιο λόγο δεν μπορώ; ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν σε καλέσουν για εφορευτική επιτροπή και δε γουστάρεις να πας γιατί έτσι ειμαι στο Φεγγάρι ξέρω γω ή με έχει πιάσει τρελό κόψιμο και διαμένω στη τουαλέτα μια βδομάδα ( εδώ γενικώς δε πάμε σε άλλα πράγματα, τέλος πάντων ) τι γίνεται;

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο δικηγόρος να πληρώνεται (σωστά πληρώνεται, γιατί σπαταλάει το χρόνο του) και όχι η εφορευτική επιτροπή. Δεν είναι κάτι το οποίο το κάνεις για 2 ώρες και τέλος, αλλά μπορεί να κρατήσει και πάνω από 12 ώρες. Γιατί τζάμπα; Δε το καταλαβαίνω.

12 ώρες; Μια φορά πήγα 6:30 το πρωί και έφυγα 00:30 το βράδυ. Έχω πάει πέντε φορές, δύο εκ των οποίων με διπλές Κυριακές. Να δουλεύεις 6ημερο και να σου γ@μανε την Κυριακή. Τόσοι χιλιάδες φοιτητές και συνταξιούχοι του δημοσίου 50ρηδες, δεν τους καλούν. 

  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Πάντως αν σε καλέσουν για εφορευτική επιτροπή και δε γουστάρεις να πας γιατί έτσι ειμαι στο Φεγγάρι ξέρω γω ή με έχει πιάσει τρελό κόψιμο και διαμένω στη τουαλέτα μια βδομάδα ( εδώ γενικώς δε πάμε σε άλλα πράγματα, τέλος πάντων ) τι γίνεται;

 

Και καλά σύμφωνα με τον νόμο έχεις κυρώσεις από πρόστιμο μέχρι και φυλάκιση...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

12 ώρες; Μια φορά πήγα 6:30 το πρωί και έφυγα 00:30 το βράδυ. Έχω πάει πέντε φορές, δύο εκ των οποίων με διπλές Κυριακές. Να δουλεύεις 6ημερο και να σου γ@μανε την Κυριακή. Τόσοι χιλιάδες φοιτητές και συνταξιούχοι του δημοσίου 50ρηδες, δεν τους καλούν. 

 

Εμείς δε σας φταίμε κύριε.

  • Like 4
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

απο τη μια ,  δεν ειναι σωστο να επιβαλεις, σε οποιον πολιτη, να εργαστει για το εθνικο συμφερον αμισθη ,οταν πολλοι αλλοι πληρωνονται (και δεν αναφερομαι μονο στους δικηγορους)

φαντασου αυτους που ειναι ιδιωτες/αυτεπαγγελτοι/αγροτες κλπ

απο την αλλη βεβαια , η κατασταση εχει ωθησει ολο και περισσοτερους Ελληνες πολιτες, να απεχουν απο την διαδικασια και μαλιστα απ αυτη την ιδια την ψηφοφορια

τα τελευταια χρονια με το ζορι ψηφιζω (και η συζυγος) και πιστευω καποια στιγμη 'καποιοι' θα ψηφιζουν για 'εμας', ομαδες/μπουλουκια πιο επηρρεπεις σε καθρεφτακια,λαγους και πετραχειλια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

''Όσοι σύμφωνα με τα παραπάνω ορίστηκαν μέλη των εφορευτικών επιτροπών, ειδοποιούνται με απόδειξη για το διορισμό τους πέντε (5) τουλάχιστον ημέρες πριν από την ψηφοφορία με φροντίδα του Εισαγγελέα Πρωτοδικών, στον οποίο διαβιβάζεται από τον Πρόεδρο Πρωτοδικών αντίγραφο της πράξης του πρωτοδικείου για το διορισμό τους.''

 

Ποια απόδειξη,  εγώ βρήκα τον φάκελο κάτω στην είσοδο της πολυκατοικίας.

Θα το σκεφτώ εάν θα πάω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν όλοι όσοι έχουν καλέσει για εφορευτική, δεν παρουσιαστούν για χ,ψ λόγους, σταματάνε τους πρώτους ψηφοφόρους με παρουσία αστυνομίας, λένε, για εφορευτική. What on earth is this. 

Έστειλαν στην κοπέλα μου, στο πατρικό της (Αλεξανδρούπολη), οι γονείς της είπαν πως είναι Αθήνα μόνιμα και το χαρτί δεν το παρέλαβαν, και ο τύπος που το έφερε, το πήρε πίσω. Αν δεν έρθει στην μόνιμη διεύθυνσή μας το χαρτί, όλα καλά, υποθέτω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lakisss said:

Έχω πάει πέντε φορές, δύο εκ των οποίων με διπλές Κυριακές.

μάλλον δεν προσέξατε τι έγραψε ο Lakisss.

Οι μάγκες του Υπουργείου Εσωτερικών, όχι μόνο δεν πληρώνουν την εφορευτική -όπου πολλοί θα πήγαιναν έστω για ένα πενηντάρικο-, αλλά εκτός των δικηγόρων που δικαίως αμείβονται (μειωμένα μάλιστα σε σχέση με το παρελθόν) έχουν περάσει διατάξεις όπου δίνουν αντίστοιχη αμοιβή σε  υπαλλήλους του Υπ. Εσωτερικών, έτσι γιατί γουστάρουν. Τα δε βύσματα τοποθετούνται σε σημεία όπου δεν κάνουν τίποτα και τσεπώνουν το ποσό.

Σε όσους έχει έρθει χαρτί, αν έχει γίνει νόμιμη επίδοση, θεωρητικά είναι υποχρεωμένοι να πάνε. Μέχρι τώρα συνήθως δεν σε κυνηγούν αν δεν εμφανιστείς αλλά δεν ξέρω πρώτον αν έχουν περάσει καμιά δια΄ταξη με πρόστιμα απευθείας στο taxis (δε νομίζω θα είχαμε ακούσει κάτι) και δεύτερον πόσο παπάρας μπορεί να είναι ο εκάστοτε δικαστικός αντιπρόσωπος κι αποφασίσει να το κυνηγήσει ατομικά.

εάν πάτε κι αποφασίσετε να καθήσετε, να το επαναλάβω, μην είστε βλάκι, ακούστε τον Laki. Καλή συνέχεια σε επόμενες εκλογές που έχετε καλές πιθανότητες να σας καλούν απανωτά.

εάν δεν είστε ή δεν γνωρίζετε ότι είστε σε εφορευτική επιτροπή (τα μέλη της εφορευτικής σχεδόν πάντα είναι από τον κατάλογο εκλογέων στο τμήμα που ψηφίζουν ώστε να έχουν καλύτερες πιθανότητες να σε τσιμπήσουν όταν εμφανιστείς να ψηφίσεις) και θέλετε να πάτε να ψηφίσετε (το συνιστώ, δεν είναι λύση να χάνεις ένα βασικό δικαίωμα επειδή τα λαμόγια ψάχνουν για δούλους) έχετε πρακτικά κάποιες εναλλακτικές:

α) να μην πάτε να ψηφίσετε πρωί πρωί, οπότε στην χειρότερη ακόμα κι αν σας κρατήσουν οι ώρες θα είναι λιγότερες.
β) να αρνηθείτε, είτε με επιθετικό τρόπο (δεν το συνιστώ) είτε επικαλούμενοι κάποια ασθένεια που δεν έχει εύκολη, εργαστηριακή διάγνωση (ζαλίζομαι, έχω διάρροια, πονάει το στομάχι μου, πονάει το χέρι μου από το ποντίκι και τον αυνανισμό κλπ). Προσοχή, αυτό δεν σημαίνει ότι έχετε δικαίωμα να φύγετε αλλά ένας νορμάλ δικαστικός δεν θέλει βαβούρες και πιθανόν, ακόμα κι αν κάνει αρνητικό σχόλιο, μπορεί να σας αφήσει να φύγετε. Το κακό αυτής της συμπεριφοράς είναι ότι αναλόγως με τον τρόπο που εκφράζεστε, τι θα πείτε, τι τύπος είναι ο δικαστικός αντιπρόσωπος και πόσο απελπισμένος είναι να έχει εφορευτική (ευκολότερα σας αφήνει κάποιος αν έχουν πάει ήδη 5 για εφορευτική παρά αν δεν έχει πάει κανείς), υπάρχει ο κίνδνυνος να τον «θυμώσετε» σε στυλ «ε όχι να μας κάνεις και τον έξυπνο» και να τον αγριέψετε.
γ) σε ύστατη προσπάθεια κι αναλόγως πόσο πολύ δεν θέλετε να είστε εκεί, ακόμα κι αν σας αναγκάσει να καθήσετε, δεν μπορεί να σας αναγκάσει να δουλέψετε. Παθητική αντίσταση, πάντα δίνοντας κάποια αιτιολογία (ζαλίζομαι, πονάω, δεν κάνω τίποτα).

Δεν συνιστώ την κλάψα. Πρώτον είναι αναξιοπρεπές και δεύτερον είτε ο δικαστικός θα αποφασίσει να φερθεί σκληρά -οπότε η κλάψα δεν θα πιάσει- είτε δεν θα θέλει να φερθεί σκληρά -οπότε θα σας αφήσει χωρίς να χρειάζεται η κλάψα-. Επίσης αν αποφασίσετε να γίνετε λεκτικά επιθετικοί («να φέρουν τα βύσματα που διόρισαν σε αργομισθίες να κάνουν το δούλο» κλπ)  να ξέρετε ότι το κάνετε με δικό σας ρίσκο και σε ενδεχόμενη κλιμάκωση μπορεί να καταλήξετε σε κάνα αυτόφωρο.


 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω πως φέτος η Eurovision είναι πιο ενδιαφέρον από κάθε άλλη των τελευταίων χρόνων.

Πολύ έξυπνο το να βάλουν παλιούς να τραγουδήσουν παλιά τραγούδια άλλων.

 

Επίσης η Φουρέρια δίνει ρέστα δύο χρονιές τώρα, μπράβο της.

Link to comment
Share on other sites

@Lamogio Βρες μια πειστική δικαιολογία.

Παιδιά, έχω διοριστεί σε 3-4 εκλογικές αναμετρήσεις και πάντα έψαχνα με το τουφέκι τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής. Και για εμάς είναι δύσκολη η διαδικασία, ειδικά όταν πρέπει να τα κάνουμε όλα μόνοι μας.

Καταλαβαίνω τη βαρεμάρα όσων έχουν επιλεγεί και τη δικαιολογώ.

Τι κάνω; Είτε κάνω τις εκλογές μόνος μου (με τη βοήθεια του γραμματέα) είτε ζητώ ευγενικά από τα προαναφερόμενα μέλη να έρθουν και να με βοηθήσουν έστω και για 2 ώρες. Χρησιμοποιώ και το σύστημα της βάρδιας. ''Έλα το πρωί για 2 ώρες και είσαι ελεύθερος/η. Ο επόμενος ας έρθει το απόγευμα για λίγο και ας φύγει μετά. Ελάτε για την καταμέτρηση και φύγετε''.

Με υπομονή και ευγένεια λύνονται τα προβλήματα.

Τώρα, αν κάποιος χρησιμοποιεί αστείες δικαιολογίες ή έχει λυμένο το ζωνάρι για καυγά, δεν ασχολούμαι. Δεν θέλω να τον φέρω σε δύσκολη θέση ούτε να χρησιμοποιήσω τον μπαμπούλα του αυτοφώρου.

Προσοχή: έτσι σκέπτομαι και πράττω εγώ. Υπάρχουν πολλοί ''περίεργοι'' συνάδελφοι, οι οποίοι λειτουργούν ως Judge Dredd από τα Lidl.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.