Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

ασχέτως τιμής-αξίας του 9600κ για 6core...ειναι η πρώτη φορά που βλέπω εδώ να είναι φθηνότερα απ'εξω

https://www.msystems.gr/index.php?category=1421&product=25831

https://www.caseking.de/detail/index/sArticle/50482?sPartner=185&utm_source=geizhals&utm_medium=cpc&utm_campaign=geizhals&campaign=psm/geizhals&wt_mc=preisvergleich.geizhals.feed

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, icy20 said:

Ναι μονο που εγω ειχα παρομοια συμπεριφορα με cpu των σχεδον 300 ευρω απο την κοκκινη. Αυτο ηθελα να πω... Γιαυτο αν παλι μου δινοταν η δυνατοτητα παλι intel θα επελεγα για βασικο συστημα.

τι προβλημα εχεις δλδ γιατι και εγω τον 2700 εχω και δεν εχω κανενα θεμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

Έστειλα κάποια λύση γενικά τα windows μπουκώνουν την ram με άχρηστα πράματα και δεν την αδειάζουν , δεν είναι έτοιμα έχουν προβλήματα ακόμα στα AMD

  Reveal hidden contents

 

και η nvidia μπουκώνει έναν core και του σκίζει τα ήπατα για να βγάλει draw calls περισσότερα κλπ θέλουν φτιάξιμο και οι drivers της

 

 

Δλδ... για να καταλαβω κι εγω ο ασχετος...., για τα προβληματα των WINDOWS και για τους drivers της NVidia φταιει η AMD....????  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω την παρέα των Intel fans που έχουν μαζευτεί σε αυτό το νήμα.

Έχει κάποιος μια εξήγηση/ άποψη γιατί μόνο 1 στους 3 επεξεργαστές που έβγαλε η Intel σε αυτή την πρώτη φουρνιά έχει hyperthreading ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Αφού ενοχληστέ και με τα μπεεεε τι να πω σε intel δεν ξαναγράφω καθίστε μόνοι σας οι λόρδοι να τα λέτε με τα τσάγια σας ! ?

Γιατί, ρε συ, Νικόλα, σε πρόβατα απευθύνεσαι;

Όσοι έχουμε intel, είμαστε λόρδοι. Μάλιστα. Λόρδοι Byron, ας πούμε;

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω το κόλλημά σου με την intel. Σε τεχνολογικό forum γράφουμε, δεν είμαστε σε στάνη ούτε σε αρένα....

πριν 2 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Θέλω να ρωτήσω την παρέα των Intel fans που έχουν μαζευτεί σε αυτό το νήμα.

Έχει κάποιος μια εξήγηση/ άποψη γιατί μόνο 1 στους 3 επεξεργαστές που έβγαλε η Intel σε αυτή την πρώτη φουρνιά έχει hyperthreading ;

Hint: επειδή ξεκίνησα ο ίδιος το νήμα, ο τίτλος αφορά την 9η γενιά επεξεργαστών της intel.

Εδώ γράφουμε όσοι ενδιαφερόμαστε γι' αυτούς, ασχέτως του αν θα αγοράσουμε κάποιον εξ αυτών.

Αυτό δεν μας κάνει intel fanboys.

Σοβαρέψου, γιατί αρχίζω και πιστεύω ότι δεν είσαι amd fan αλλά intel hater.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites



Hint: επειδή ξεκίνησα ο ίδιος το νήμα, ο τίτλος αφορά την 9η γενιά επεξεργαστών της intel.
Εδώ γράφουμε όσοι ενδιαφερόμαστε γι' αυτούς, ασχέτως του αν θα αγοράσουμε κάποιον εξ αυτών.
Αυτό δεν μας κάνει intel fanboys.
Σοβαρέψου, γιατί αρχίζω και πιστεύω ότι δεν είσαι amd fan αλλά intel hater.


Hint:
Το σοβαρέψου να το πεις στους φίλους σου.

Μάθε αγγλικά τα στοιχειώδη - άλλο fan άλλο fanboy.

Και να είσαι fanboy δεν τρέχει και τίποτα, δεν είναι βρισιά.

Γενικά χαλαρώστε με την πάρτη μου και μαζευτείτε λίγο.

Οι μαγκιές από τα πληκτρολόγιο τελείωσαν.
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Ο επομενος που θα ειναι εριστικος προς αλλους χρηστες, θα ξαναμπει στο φορουμ 28η Οκτωβρη...

Δεν θ' απαντήσω στον @NikosD, σεβόμενος την επισήμανσή σου. Έχω υποπέσει σ' αυτό το παράπτωμα 2-3 φορές (είμαι νευρικός, το αναγνωρίζω) και δεν θέλω να το επαναλάβω.

Δεν θα κάνω block (σωστά το γράφω, νομίζω, άνοιξα τα βιβλία αγγλικών που είχα στο γυμνάσιο -ναι, είμαι και είρων-) τον συμφορουμίτη @NikosD, διότι θεωρώ άκρως αντιδημοκρατική μια τέτοια κίνηση. Εξάλλου, ο καθένας κρίνεται με βάση τα γραφόμενά του.

Δεν κατανοώ τη λογική των flame posts τύπου

πριν 2 ώρες, το μέλος NikosD έγραψε:

Θέλω να ρωτήσω την παρέα των Intel fans που έχουν μαζευτεί σε αυτό το νήμα.
Έχει κάποιος μια εξήγηση/ άποψη γιατί μόνο 1 στους 3 επεξεργαστές που έβγαλε η Intel σε αυτή την πρώτη φουρνιά έχει hyperthreading ;

ή

πριν 4 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Αφού ενοχληστέ και με τα μπεεεε τι να πω σε intel δεν ξαναγράφω καθίστε μόνοι σας οι λόρδοι να τα λέτε με τα τσάγια σας ! ?

ούτε τη μετατροπή του νήματος σε χώρο αντιπαραθέσεων/διαξιφισμών/προσβολών.

Αυτό που δεν δέχομαι, είναι να χαρακτηρίζονται συλλήβδην οι συμμετέχοντες στο παρόν νήμα "πρόβατα" ή "fans (ήτοι fanboys, για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας)", τη στιγμή που αυτοί είναι αξιολογότατα μέλη της κοινότητας, η δε συζήτηση που διεξάγεται εδώ ουδεμία σχέση έχει με fanboyισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Asus is afraid Intel “cannot fulfil their customers’ demand” for Z390 chipsets

 

Παράθεση

....

  “Ideally this should take the most of the focus from Z370,” Jackie Hsu, VP and director at Asus, says. “However, based on the current Intel supply chain, we are afraid they cannot fulfil their customers’ demand so we still need to maintain a small supply of Z370 to fulfil our customers’ demand. I think that this is the plan we are going to stick to, unless Intel can fulfil. But, until now, we haven’t got the confident answer saying they will fulfil.”

...

  As one of the largest motherboard manufacturers going, Asus, nor its consumers, can afford to have stock dry up as Intel’s latest chips make it out to the market.

Intel has been under increasing pressure lately due to growing manufacturing constraints affecting its 14nm fabs. Intel interim CEO, Bob Swan, recently released an open letter in an attempt to address the tumultuous rumours and outline mitigations to combat the worrying shortage.

  This has resulted in an extra $1 billion injected into its fabs to boost production. True salvation, however, will only come in the form of even denser processes to replace the overloaded 14nm node, the likes of which have been held up while Intel figures out the secret blend of herbs and spices required to get 10nm yields past the bar required for volume production. This is expected to occur sometime next year.

  Shortages could well affect Intel’s CPUs,

....

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Septic said:

Οπότε η extreme θα παίζει στα 600€, καλή τιμή emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png Την έχουν χάσει την μπάλα λιγο με τις τιμές!

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Μια χαρά είναι... με μόλις 3 χιλιάρικα παίρνεις gaming PC χωρίς οθόνη :D

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Septic said:

Οπότε η extreme θα παίζει στα 600€, καλή τιμή emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png Την έχουν χάσει την μπάλα λιγο με τις τιμές!

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

 

Τώρα ?

Δεν θυμάσαι μάλλον την Rampage Extreme X99 (? ή X299 ήταν ) στα 999€ και δώρο 1€ ρέστα από 2 500αρικα :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.