Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Xu6PSZFYZ1RR5Zkk.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

Today there is some quite interesting information circulating the web...

Με επιφύλαξη η συγκεκριμένη είδηση-αναφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DEADLAZARUS said:
Xu6PSZFYZ1RR5Zkk.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

Today there is some quite interesting information circulating the web...

Με επιφύλαξη η συγκεκριμένη είδηση-αναφορά.

 

Ελπίζω να τους τιμωρήσουν οι καταναλωτές και να πέσουν 50% οι πωλήσεις τους για να μάθουν οι κάφροι.... Αν ισχύει η είδηση, η Asus με ξεχνάει για τα επόμενα 10 χρόνια σε όποιο PC στήσω για μένα ή για τρίτο πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα όταν είναι λίγες οι επιλογές είναι ότι όσο τους τιμωρούν οι καταναλωτές, άλλο τόσο τους τιμούν άλλοι καταναλωτές. Τι θέλω να πω;

Ας πούμε ότι MSI, ASRock, Gigabyte άντε και Biostar ακολουθάνε την ίδια τακτική.

Αυτοί που θέλουν να τιμωρήσουν την ASUS μοιράζονται στις άλλες εταιρίες.

Αυτοί που θέλουν να τιμωρήσουν την MSI μοιράζονται στις άλλες εταιρίες.

Αυτοί που θέλουν να τιμωρήσουν την ASRock μοιράζονται στις άλλες εταιρίες.

Αυτοί που θέλουν να τιμωρήσουν την Gigabyte μοιράζονται στις άλλες εταιρίες.

Αυτοί που θέλουν να τιμωρήσουν την Biostar πηγαίνουν ο ένας π.χ. στην MSI και ο άλλος π.χ. στην ASRock.

 

Στο τέλος καμιά εταιρία δεν έχει πραγματικά χάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, yanni said:

Στο τέλος καμιά εταιρία δεν έχει πραγματικά χάσει.

ναι αλλά δεν σου μένουν πολλές επιλογές. Τι άλλο να κάνεις, να τους βάλεις βόμβα;

Ο τζιντι συχνά βιάζεται να βγάλει συμπέρασμα για κάτι σε τέτοια πράγματα (θυμάμαι τις κάμερες, όπου δε νομίζω να έφταιγαν τα μαγαζιά για το γδύσιμο) τον παραδέχομαι όμως ότι έχει συνείδηση καταναλωτή. Μπορεί και στην περίπτωση εδώ πέρα να μην ισχύει ακριβώς η είδηση ή να υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος πάντως η διατύπωση της απάντησης τους είναι απίστευτη. Εκτός αν ο ερωτών ρωτούσε «ποια να αγοράσω σήμερα».

(το έχουμε συζητήσει σε άλλο νήμα εκτεταμένα, παραμένω στην άποψη ότι κάθε γενιάς επεξεργαστής καλύτερα να πηγαίνει ζευγάρι με ίδιας γενιάς μητρική/τσιπσετ, δεν έχει σημασία η άποψη μου για την απάντησή τους)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ελπίζω να τους τιμωρήσουν οι καταναλωτές και να πέσουν 50% οι πωλήσεις τους για να μάθουν οι κάφροι.... Αν ισχύει η είδηση, η Asus με ξεχνάει για τα επόμενα 10 χρόνια σε όποιο PC στήσω για μένα ή για τρίτο πρόσωπο.

 

Το ανασκεύασαν πάντως, λένε μετά που θα βγει νέο AGESA, δηλαδή Ιανουάριο 2021.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

download8418.jpg
WWW.NOTEBOOKCHECK.NET

ASUS will support the X470 and B450 chipsets into Zen 3, the company has confirmed. It has reaffirmed support for the two chipsets after representatives apparently informed a customer that the X470 chipset...

 

Support for X470 and B450 motherboards is due to arrive in January 2021. AMD claims that BIOS updates for the chipsets are 'currently in development with motherboard partners', but Planet 3DNow! suggests a different story. Apparently, AMD is only letting motherboard manufacturers roll out Ryzen 5000-compatible BIOSes from next year. Hence, the January 2021 date may be one set by AMD, not by motherboard manufacturers.

Source(s)
ComputerBase & @planet3dnow

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθημίσω την ύπαρξη του παρακάτω excel(καλύτερα να το ανοίξετε με Chrome) όπου υπάρχει το σύνολο(?) των ΑΜ4 μητρικών. Λογικά όσες έχουν 256MBit BIOS chip έχουν πολλές πιθανότητες να δουν αναβάθμιση για 5000. Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει και για τις μητρικές με 128MBit BIOS chip.

X570/X470/X370/B450/B350/A320 Motherboards (AM4-socket for AMD Ryzen CPUs) Comparison

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, yanni said:

Λογικά όσες έχουν 256MBit BIOS chip έχουν πολλές πιθανότητες να δουν αναβάθμιση για 5000. Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει και για τις μητρικές με 128MBit BIOS chip.

X570/X470/X370/B450/B350/A320 Motherboards (AM4-socket for AMD Ryzen CPUs) Comparison

 

 

7 minutes ago, UltraB said:

Η Gigabyte θα τα έχει σκατ_σει άσχημα αν δεν δώσει υποστήριξη καθώς όλες, ή τουλάχιστον σχεδόν όλες οι X570 τις, έχουν 128MB BIOS.

 

Πάλιωσε η ιστορία με τα BIOS 128Μbit. Τα ίδια λέγανε και για τους zen 2. To πολύ πολύ να αφαιρέσουν υποστήριξη από παλιότερους επεξεργαστές για να υποστηρίξουν τους νέους. Μια χαρά χωράνε, αλλά όποιος δεν θέλει να ζυμώσει (και να πουλήσει νέες μητρικές) 600 χρόνια κοσκινίζει.

 

Και για του λόγου του αληθές και το δικό μου mobo έχει 128Mbit και λέγανε ότι άμα περάσω τελευταίο για υποστήριξη zen 2 θα είναι πιο "απλοϊκό" με κάποια settings να λείπουν κτλ. Επειδή σε ένα troubleshooting που έκανα όταν είχα πρόβλημα με τις μνήμες, πέρασα και τελευταίο bios, μια χαρά όλα τα settings έχει και είναι ίδιο όπως το μαμίσιο και τα ενδιάμεσα που είχα περάσει ως προς το UI κτλ. Δεν μπορεί σε ένα B350 mobo να υποστηρίζονται ΤΡΕΙΣ (3) γενιές επεξεργαστών και να χωράνε σε 128Μbit και σε ένα Β450/Χ470 να μην μπορείς να υποστηρίξεις Zen2 και Ζεν3 ήτοι 2 γενιές (αφαιρώντας π.χ. τους Zen+ και Zen)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

 

Σε λάθος θέμα είσαι ?

 

Εντάξει, όχι ακριβώς  :)

 

As part of a separate "Equipped to Win" promotion, you can earn the same copy of Far Cry 6 (starting on the same date) by purchasing a Ryzen 9 3950X, Ryzen 9 3900XT, or a Ryzen 7 3800XT.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετα απο τις φωτιες που μας αναψε ο @gdp77 με το golden chip του, εχω μπει κι εγω στο τρυπακι του χεριασματος του cpu. Μετα απο μια πολυ ευκολη και γρηγορη διαδικασια (δηλαδη χωρις να εχω φαει ουτε ενα crash πουθενα εχω φτασει στα 4350 all core με 1.29375 volt μεσω Amd ryzen master. Σημερα ειπα να τρεξω και ενα occt μετα απο δικη του προτροπη.... 

Μεσω HwInfo64 βλεπω 4342ΜΗz αλλα με ρευμα 1.27. Υπαρχει δηλαδη μια αποκλιση απο τις δικες μου χειροκινητες ρυθμισεις, αλλα προς το καλυτερο.

Το σοκαριστικο της ολης υποθεσης ειναι οι θερμοκρασιες. Απο εκει που καποτε γκρινιαζα για πανυψηλες idle θερμοκρασιες, τωρα βλεπω θερμοκρασιες επιπεδου 43 βαθμων σε 100% load για μιση ωρα stress test. O τζιντι κατηγορουσε θεους και δαιμονες, κουτια με πλαινα παραθυρα, rgb controllers αλλα εγω τα εβλεπα τα ιδια δεδομενα ακομα και μετα απο φορματ, με ανοιχτο κουτι. Αρα, μηπως τελικα αυτος που φταιει ειναι η ιδια η AMD? Το ανεβοκατεβασμα τασεων σε εξωπραγματικα νουμερα εως και 1.47volt ενω δεν υπαρχει αναγκη;;;;;;

εικόνα_2021-01-21_110900.png

cbr15.jpg

cpuzbench.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάτε τι θέλετε λέμε !

θέλεις all core η single core

με all core μπορείς να παίξεις και με το clock tuner

 
edit σε λίγες μέρες θα βγει το CTR 2

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

για τα idle temps σε auto pbo etc σιγουρα ευθυνεται καποιο service που τρεχει (rgb light ktl ktl) 43c σε stress test ειναι αδυνατον φιλε μου κατι βλεπει λαθος

 

 

Τα idle temps ηταν ψηλά ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ. Φορματ-> drivers -> idle temps 38-41 βαθμοί.

Μη λέμε ότι ευθύνεται κάτι ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο σύστημα. Ντάξει, κολλατε ώρες ώρες σε κάτι, που μπορεί να ισχύει δε λέω, και δεν το βγάζετε απο το μυαλο με τίποτα! Πόσο πιο απλά να πω ότι είχα τα ίδια idle temps με ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ εγκατεστημένο στον υπολογιστη;;;;;

 

Όσο για τις θερμοκρασίες σε stress test τώρα..... Υδροψυξη, σχετικα κρυο δωματιο, 1.29volt ρευμα. Σταθερο! Όλες οι monitoring εφαρμογές διάβαζαν ακριβώς το ίδιο (ryzen master, occt) Και μένα μου φαίνεται πολύ λίγο αλλά..... τι διαλο; Ολα μετρησαν λαθος 4ην ίδια ακριβως στιγμη;

Link to comment
Share on other sites

επίσης 40 βαθμούς idle είναι φυσιολογικό σε amd

ξαναλέμε ξεχάστε ότι ξέρατε από ιντελ άλλη λογική εδώ

και εξαρτάτε τι κοιτάς

image.png.d971b427a9bfe444e5f4f72060bd124f.png

 

και ναι είμαι idle με browser

το tctl/tdie Jumparei με την μία με το παραμικρό με το printscreen πήγε 53 χαχαχαχα

το average είναι αυτό που δείχνει και το ryzen master

και τα ccd1 kai cdd2 το κάθε die Ξεχωριστά

 

ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ average ! Ότι λέει και το ryzen master

τα άλλα ας πιάσουν φωτιά δεν μας νοιάζει

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

επίσης 40 βαθμούς idle είναι φυσιολογικό σε amd

ξαναλέμε ξεχάστε ότι ξέρατε από ιντελ άλλη λογική εδώ

και εξαρτάτε τι κοιτάς

 

 

Ίσως για stock out of the box ρυθμισεις να ισχύει. Όταν δηλαδή οι τάσεις ανεβοκατεβαίνουν σα τα βρακιά σε οίκο ανοχής! Με χεριασμα όμως μπορούν να βελτιωθούν... Πράγμα που σε οίκους ανοχής μάλλον δεν ισχύει! ?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgos2187 said:

 

Ίσως για stock out of the box ρυθμισεις να ισχύει. Όταν δηλαδή οι τάσεις ανεβοκατεβαίνουν σα τα βρακιά σε οίκο ανοχής! Με χεριασμα όμως μπορούν να βελτιωθούν... Πράγμα που σε οίκους ανοχής μάλλον δεν ισχύει! ?

 

οι τάσεις παίζουν όπως λέει ο κατασκευαστής

το 1.4 που βλέπεις δεν πάει σε όλο τον cpu αλλά σε έναν συγκεκριμένο πυρήνα για να σηκώσει boost clock στον θεό

έτσι το έφτιαξαν και έτσι δουλεύει

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, giorgos2187 said:

 

 

Τα idle temps ηταν ψηλά ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ. Φορματ-> drivers -> idle temps 38-41 βαθμοί.

Μη λέμε ότι ευθύνεται κάτι ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο σύστημα. Ντάξει, κολλατε ώρες ώρες σε κάτι, που μπορεί να ισχύει δε λέω, και δεν το βγάζετε απο το μυαλο με τίποτα! Πόσο πιο απλά να πω ότι είχα τα ίδια idle temps με ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ εγκατεστημένο στον υπολογιστη;;;;;

 

Όσο για τις θερμοκρασίες σε stress test τώρα..... Υδροψυξη, σχετικα κρυο δωματιο, 1.29volt ρευμα. Σταθερο! Όλες οι monitoring εφαρμογές διάβαζαν ακριβώς το ίδιο (ryzen master, occt) Και μένα μου φαίνεται πολύ λίγο αλλά..... τι διαλο; Ολα μετρησαν λαθος 4ην ίδια ακριβως στιγμη;

38-41 avarage? και οταν λεμε idle o καθενας θα το μετρουσε αλλιως εγω πχ θεωρω idle να μην εχω τπτ ανοιχτο και οταν λεμε τπτ  εννοω τπτ εσυ μπορει να θεωρεις idle και να εχεις ανοιχτο το firefox px. δεν κολλαω απλα εχουν περασει 3 ryzen απο τα χερια μου με παρα πολλες ωρες δοκιμων σε ολα τα επιπεδα οποτε δεν τα λεω απο το κεφαλι μου η επειδη ξυπνησα στραβα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.