Jump to content



Μπορεί ενας μεταχειρισμένος επεξεργαστής να κάψει την μητρική?


Recommended Posts

Εχω ενα παλιο PC με μητρικη την ASUS P5KPL socket 775 και επεξεργαστη Core 2 Duo E4600 στα 2.4 GHz.
Το PC χρησιμοποιείται για βασικές εργασίες και με καλυπτει απόλυτα.

O επεξεργαστής Ε6850 στα 3.00 GHz μεταχειρισμένος κοστίζει 6.50 euro. Mε αναβάθμιση του bios της μητρικής μπορώ να εγκατάστησω Core 2 Quad αλλα κοστίζει αρκετά περισσότερα.

 

Η ερώτηση μου είναι : Ενας μεταχειρισμένος επεξεργαστής μπορεί να κάψει την μητρική ή τον σκληρό δίσκο ?

Link to comment
Share on other sites

το θεωρω λιγο απιθανο να γινει τετοια ζημια....(...ο σκλ.δισκος?!!!)

δεν εχει καν πινακια απο κατω για να σκεφτεις οτι ισως να εχει βραχυκυκλωμα σπασιμο κλπ

ακομα και στην περιπτωση να ειναι προβληματικος ο επξ κατα 99% δεν μπουταρει καν

 

αν παρ ολα αυτα συμβει κατι ενημερωσε μας για να σου δωσουμε το οσκαρ Α' Γκαντεμιας

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα να καει ο σκληρός δίσκος είναι παρατραβηγμένο αλλά ο σκλήρος έχει σημαντικά αρχεία που δεν θέλω να χασω, παροτι το PC είναι παλιό.

 

Έχω ακούσει η  καμμένη μητρική  παει μαζί με καμμενο επεξεργαστή χωρίς να γνωρίζω ποιο υποσύστημα προκάλεσε το καψιμο , η μητρική , ο επεξεργαστής, το τροφοδοτικό.

Πάντως καμμένoς μόνο ο επεξεργαστής ή καμμένη μόνο η μητρική δεν έχω ακούσει.

 

Ρωτάω για να ακούσω την δικη σας εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος kosmos890 έγραψε:

Έχω ακούσει η  καμμένη μητρική  παει μαζί με καμμενο επεξεργαστή

όχι δεν ισχύει πόσο μάλλον από αλλάγή επεξεργαστή να καεί δίσκος.

Αν ο επεξεργαστής είναι καμένος απλά δεν θα bootarei το σύστημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω.

Δεν σου καίει κάτι ο χαλασμένος επεξεργαστής. Το πολύ πολύ να έχεις θέματα αν έχει τίποτα στραβωμένα pins, αλλά όχι να σου κάψει κάτι. Αν είναι χαλασμένος, απλά όπως ειπώθηκε, δεν θα μπουτάρεις.

 

Κάνε ένα bios update και βάλε έναν Q9400 με 20€. Θα είναι τεράστια αναβάθμιση για ξεκίνημα. Μπορείς και τον Q6600 (~15€) αλλά ο Q9400 είναι λίγο ταχύτερος και είναι μια χαρά αν δεν πρόκειται να αλλάξεις σύντομα υπολογιστή. Δεν θεωρώ πολλά περισσότερα τα +12-13€ για πολύ καλύτερες επιδόσεις, αλλά αυτό το αποφασίζεις εσύ. 

 

Btw, αν κάποιο υποσύστημα μπορεί να "κάψει" τα υπόλοιπα, αυτό είναι το τροφοδοτικό. Να πάρει η μπάλα κι άλλα υποσυστήματα (mobo συνήθως).

Σπάνιο έως και αδύνατο η μητρική να καεί και να πάρει μαζί της κι άλλα υποσυστήματα. 

 

Μου έχει τύχει καμένο ram slot σε μητρική που απλά "έκαιγε" όποιο dimm μνήμης έβαζα εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν φοβάσαι για τον δίσκο, απλά την πρώτη φορά που θα δοκιμάσεις τον νέο επεξεργαστή, τον δοκιμάζεις με τον σκληρό αποσυνδεδεμένο από την μητρική. Οπότε αν ανατιναχτεί το μηχάνημα, ο δίσκος θα την γλυτώσει. Στα σοβαρά τώρα, όποτε δεν ξεκινάει ένα σύστημα και αγνοούμε το αν ήταν επεξεργαστής ή μητρική, συνήθως τα δοκιμάζουμε και τα δύο με άλλον επεξεργαστή/άλλη μητρική προκειμένου να δούμε τι λειτουργεί. Είναι τόσο συχνή η πρακτική αυτή, που θα είχε σειστεί το διαδίκτυο ολόκληρο, με τεράστια banners παντού που να λένε "μην βάζετε επεξεργαστές αμφιβόλου λειτουργικότητας σε καινούριες μητρικές" και αντίστοιχα "μην δοκιμάζετε καινούριους επεξεργαστές σε αμφιβόλου λειτουργικότητας μητρικές".

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kosmos890 έγραψε:

Σίγουρα να καει ο σκληρός δίσκος είναι παρατραβηγμένο αλλά ο σκλήρος έχει σημαντικά αρχεία που δεν θέλω να χασω, παροτι το PC είναι παλιό.

 

Έχετε σημαντικά αρχεία σε παλιό δίσκο, παλιού υπολογιστή με παλιό τροφοδοτικό, και δεν τα έχετε συγχρονίσει σε κάποιο cloud, δωρεάν; Πόσον όγκο έχουν πια; 10, 20GB;

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήταν το μόνο που ήθελα να γράψω. Μεγαλύτερες πιθανότητες από το να σου κάψει ο επεξεργαστής το δίσκο έχει ο δίσκος απλά μια μέρα να τα κακαρώσει μόνος του. Αντίγραφο ασφαλείας τώρα κα μετά καφέ αν έχεις ανάγκη τα αρχεία σου. Οι δίσκοι μπέσα δεν έχουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θεωρώ τελείως άσκοπο να δίνεις λεφτά για να πας είτε σε E6850, είτε σε Q6600, είτε σε Q9400, είτε ακόμα και σε Q9650. Να προτείνω μια τρίτη λύση που έχω εφαρμόσει προσωπικά και σε δικά μου παλιά c2d συστήματα και σε συγγενών. Βρίσκεις στο ebay Xeon E5450 SLBBM (4c*3.00GHz) στα ~17ευρώ. Με μισό ευρώ παίρνεις αυτοκόλλητο για pin mod πάλι από ebay. Υπάρχουν κάμποσα sites με έτοιμα bios πειραγμένα για τις περισσότερες 775 μητρικές, για να δουλεύουν άψογα οι εν λόγω xeon.

 

Δεν είναι ένα απλό βάλε βγάλε, αλλά αν είσαι άνθρωπος που μπορείς να ακολουθήσεις οδηγίες μια χαρά γίνεται χωρίς ιδιαίτερο ρίσκο. Μπορεί κάποιος φίλος σου να σε βοηθήσει αν δεν αισθάνεσαι έτοιμος για bios flashing κτλ. Απλά με αυτήν την λύση θα βάλεις με 17,5 ευρώ τον καλύτερο επεξεργαστή που μπορείς να βάλεις σε αυτό το σύστημα και θα το κρατήσεις όσο αντέχει. Αν έχεις και καμιά καλή αερόψυκτρα μπορείς να τον ανεβάσεις και μέχρι 3.6 αν τα 3 σου είναι λίγα (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

@helix, γνωστή η λύση που προτείνεις αλλά δεν προτίθενται όλοι να βάλουν "νυστέρι" στο CPU και στο socket τους, όσο εύκολο κι αν είναι. Οι άλλες λύσεις είναι πιο πολύ " στο ποδάρι". Προτιμώνται από πολλούς.  Θα δώσει 20€ για τον Xeon ή για έναν 9400 κάποιος, όταν δεν γνωρίζει αν ο μεταχειρισμένος επεξεργαστής μπορεί να κάψει την μητρική; :)

 

Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen, δεν υποστήριξα οτι ανακάλυψα τον τροχό, αλλά μιας και είδα να αναφέρονται διάφορες εναλλακτικές είπα να την προτείνω κι αυτήν έστω για τα πρακτικά. Νυστέρι στην cpu δεν χρειάζεται, στην μητρική είναι πολύ πιο εύκολο να κόψεις τα δυο αυτάκια. Κι εδώ που τα λέμε δεν είναι και τρελό ρίσκο μια μητρική s775 που βρίσκεις μεταχειρισμένες πακέτο μαζί με cpu και ram στα ~20ευρώ. Προφανώς και κατάλαβα την διστακτικότητα/έλλειψη εμπειρίας του OP, γι'αυτό ακριβώς και έδωσα ενδεικτικά links και είπα:

 

5 hours ago, helix said:

Δεν είναι ένα απλό βάλε βγάλε, αλλά αν είσαι άνθρωπος που μπορείς να ακολουθήσεις οδηγίες μια χαρά γίνεται χωρίς ιδιαίτερο ρίσκο. Μπορεί κάποιος φίλος σου να σε βοηθήσει αν δεν αισθάνεσαι έτοιμος για bios flashing κτλ.

 

Αν υπάρχει ένας τέτοιος φίλος (ή αν φιλοτιμηθεί κάποιος από εδώ μέσα που μένει δίπλα ξέρω γω), και ο OP θα κάνει ένα βήμα να ξεπεράσει την διστακτικότητα του, και θα ξεμπερδέψει μια και καλή με το συγκεκριμένο σύστημα και δεν θα έρθει του χρόνου να ρωτάει για Q9400. Και θα μάθει και 5 πράγματα παραπάνω που είναι και ο λόγος που μπαίνουμε εδώ μέσα.

Έγινε επεξεργασία από helix
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε δεν είπα ούτε εγώ ότι είσαι ο Τόμας Έντισον :p

Αλλά η διστακτικότητα που λες, είναι μεγάλο πράμα

βεβαια το θέμα είναι αν καίει ο επεξεργαστής την μητρική , όχι αν θα πάρει q9400 or whatever ;)

Τον q9400 τον έχω στο htpc. Είναι παραπάνω από τίμιος. Επίσης στην κατανάλωση είναι το ίδιο περιπου , μην κοιτάς τα tdp :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

αλλά δεν προτίθενται όλοι να βάλουν "νυστέρι" στο CPU

Πάντως πουλιούνται και Xeon με μονταρισαμένο το τσιπ ώστε να μην χειρουργείς το socket. 

Περιμένω έναν Ε5450 από ebay για ένα 775 συτηματάκι που έχω για καβάτζα.

Είχα ξαναπάρει αμοντάριστο τον ίδιο και τον εγκατέστησα σε συστηματάκι που χάρισα σε ένα φίλο, αλλά γιατί να παιδεύεσαι όταν το βρίσκεις έτοιμο.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένας Xeon ή ένας quad core με fsb 333 σε ένα τέτοιο σύστημα αν πουσαριστεί κιόλας (overclock) μπορεί ανετότατα να κάψει μητρική.

 

Και όχι μόνο ο Xeon.

Το ίδιο ισχύει και για κάποιον Q9650 και για κάποιον QX9650.

Δεν έχει σχέση τόσο σημασία το αν είναι μεταχειρισμένος ή όχι.

Πιο πολύ μετράει το πόσο χρονών είναι το mobo και το πόσα ψωμιά έχει ακόμα...

 

Όσο υψηλότερο fsb σηκώνεις με το board σου τόσο περισσότερο στρεσάρεις το mobo.

Αν τώρα συνδυάσεις την ηλικία του mobo ~10ετίας την φυσική φθορά των πυκνωτών που λογικά θα αρχίσουν να χάνουν την αξία τους και να αφήνουν αφιλτράριστα σκαμπανεβάσματα τάσεων στα διάφορα υποσυστήματα της μητρικής, ίσως η ιδέα μιας τέτοιας αναβάθμισης να μην είναι και η καλύτερη.

 

Εξίσου θα στρεσάρουν το mobo και διπύρηνοι με υψηλό fsb E8xxx.

Απλά στην περίπτωση τετραπύρηνων τα πράγματα ζορίζουν περισσότερο επειδή ούτως η άλλος ζητάνε περισσότερο watt για να λειτουργήσουν.

 

Οι δε xeon είναι τόσο καλά κομμάτια σαν επεξεργαστές και έχουν τόσες ανοχές σε oc που ακόμα και ποιότικα motherboard απλά δεν μπορούν να τους ακολουθήσουν σε oc και κακοποίηση γενικότερα.

 

Μπορώ αν θες και τώρα να σου δείξω και τώρα 2 mobo που κάψαμε μετά από 2 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας με xeon επειδή απλά τα northbridge έσκασαν απ'τα 450άρια fsb μετά απ'τα 2-3 χρόνια αυτά.

 

Οι επεξεργαστές δεν έπαθαν τπτ!!!

20190326_115750.jpg

20190326_115716.jpg

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2019 at 12:08 PM, kosmos890 said:

Σίγουρα να καει ο σκληρός δίσκος είναι παρατραβηγμένο αλλά ο σκλήρος έχει σημαντικά αρχεία που δεν θέλω να χασω, παροτι το PC είναι παλιό.

Πάρε backup χθες!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη μητρική με g31 chipset υποστηρίζει άνετα έναν x5460 με 17,5 ευρώ απο aliexpress και με bios modified φυσικα. 

Υπάρχουν έτοιμοι κομμένοι και fixαρισμενοι για 775 χωρίς μετατροπή μητρικής. 

Αλλά για την συγκεκριμένη μητρική πιστεύω δεν αξίζει εφόσον λείπει η ποιότητα και η ψύξη των mosfet. 

Και με 4gb max χάνεται πιστεύω και η ισορροπία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2019 at 11:06 AM, kosmos890 said:

Εχω ενα παλιο PC με μητρικη την ASUS P5KPL socket 775 και επεξεργαστη Core 2 Duo E4600 στα 2.4 GHz.
Το PC χρησιμοποιείται για βασικές εργασίες και με καλυπτει απόλυτα.

O επεξεργαστής Ε6850 στα 3.00 GHz μεταχειρισμένος κοστίζει 6.50 euro. Mε αναβάθμιση του bios της μητρικής μπορώ να εγκατάστησω Core 2 Quad αλλα κοστίζει αρκετά περισσότερα.

 

Η ερώτηση μου είναι : Ενας μεταχειρισμένος επεξεργαστής μπορεί να κάψει την μητρική ή τον σκληρό δίσκο ?

@kosmos890

 για να φερουμε το θεμα εκει που το εθεσε ο ΟΡ (τονισμενα)

στο site της  ASUS  θα βρεις 1) ποιους επεξεργαστες υποστηριζει η μητρικη σου και 2) με ποιο BIOS

αναλογα ποιον επεξ εχεις βρει, κανεις αναβαθμιση στο τελευταιο bios (ΑΝ χρειαστει, αλλιως μην το πειραξεις καθολου)

μετα την τοποθετηση του επεξ/η χωρις τον σκλ.δισκο για να μην εχεις αγχος , κανεις reset το bios (μπαταρια), bootαρεις και βλεπεις αν ολα πανε καλα

αν αναγνωριζονται σωστα επεξ/ης / μνημες ,τοποθετεις σκλ.δισκο και αν εχεις γνησια windows X εκδοση μπορει να σου βγει μνμ για αλλαγη hardware (ppr mantoles)

εδω ειμαστε για την συνεχεια.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.