Jump to content



αγορα επιλογης φλασάκι στα 128GB για αξιόπιστια και ταχυτητα.


Recommended Posts

Καλή χρονια με υγεια και χαρα. Θα ήθελα να αγοράσω ένα φλασάκι στα  128GB το οποίο να είναι αξιόπιστο και γρήγορο.

Τι επιλογές  υπάρχουν? στα 128GB?

 

απ΄ολα αυτα  πια αξιζει?
 

Sandisk Extreme Pro 128GB USB 3.1

 

Kingston Digital HyperX Savage128GB USB Flash Drive 3.1/3.0 350MB/s R, 250MB/s W (HXS3/128GB)

 

Samsung Duo Plus 128GB USB 3.1

 

Corsair Flash Voyager GTX 128GB USB 3.1 Premium Flash Drive

Έγινε επεξεργασία από strongmod
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, gdp77 said:

Το πρώτο. Στα 40€ είναι όχι μόνο VFM αλλά δίνει και εξαιρετικές επιδόσεις.

 

για τα αλλα 3  πια ειναι  η γνωμη σου? οχι μονο απο  θεμα επιδοσεων αλλα και απο  θεμα  αξιοπιστιας;

 

Kingston Digital HyperX Savage128GB USB Flash Drive 3.1/3.0 350MB/s R, 250MB/s W (HXS3/128GB)

 

Samsung Duo Plus 128GB USB 3.1

 

Corsair Flash Voyager GTX 128GB USB 3.1 Premium Flash Drive

Έγινε επεξεργασία από strongmod
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν τα έχω δουλέψει τα στικάκια. Από προσωπική εμπειρία και μόνο ψηφίζω sandisk (γι' αυτό και όλα μου τα στικάκια είναι sandisk), καθώς ακόμα και ένα παμπαλαιο USB2 που έχω αρνείται να ψοφήσει με καθημερινή χρήση και βγάλε βάλε σε πολλούς υπολογιστές. Kingston μου έχουν ψοφήσει 2-3 εντός εγγύησης και κάποια στιγμή που βαρέθηκα να τα αλλάζω ανέβηκα στο άρμα των sandisk. Επίσης ο αδερφός μου επί σειρά ετών έπαιρνε corsair (και μάλιστα μια "rugged" σειρά για σκληρή χρήση), αλλά τζίφος του ψοφούσαν. Επίσης samsung μου έχει ψοφήσει η microSD του κινητού και ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει (πίστευα βλακωδώς ότι οι SD δεν ψοφάνε και δεν είχα backup). Όλα όσα γράφω είναι προσωπική εμπειρία και ο καθένας μπορεί να έχει τις δικές του. Αλλά σε ό,τι αφορά usb flash based memory, εμπιστεύομαι πλέον μόνο τη sandisk.

 

Όσο για επιδόσεις, δες και εδώ, η sandisk φαίνεται να είναι κορυφαία.

https://usb.userbenchmark.com/

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Από προσωπική εμπειρία και μόνο ψηφίζω sandisk

Πού είσαι όταν σε χρειάζομαι... hijacking το νήμα, να σε ρωτήσω με τη σειρά μου, μπορούν όλα όσα αναφέρεις και έχεις χρησιμοποιήσει να διαμορφωθούν απροβλημάτιστα για boot, είτε σε FAT32 είτε NTFS; Ή υπάρχουν και μοντέλα που έχουν «κλειδωμένη» περιοχή του drive και δεν κάνουν για boot;
TIA

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, salde said:

Ή υπάρχουν και μοντέλα που έχουν «κλειδωμένη» περιοχή του drive και δεν κάνουν για boot;

Έχουν περάσει δεκάδες στικάκια από τα χέρια μου, λόγω του workflow μου. Μάλιστα πολλά από αυτά συχνά τα διαμορφώνω για bootable live linux χρήση. Μέχρι σήμερα, ποτέ δεν είχα πρόβλημα να διαμορφώσω στικάκι σε NTFS, FAT32 και exFAT. Αν υπάρχουν τέτοια μοντέλα που αναφέρεις, εγώ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, συνεπώς δεν το γνωρίζω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

@salde 

 

Αν σε ενδιαφέρει αν αγοράσεις, αυτή την περίοδο χρησιμοποιώ αρκετά 64άρια Sandisk Ultra Flair για τα οποία μπορώ να βεβαιώσω ότι παίζουν απροβλημάτιστα σε ntfs διαμόρφωση αλλά και FAT32 bootable

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, να τα προτείνω επείγομαι και ενώ είχα επιλέξει αυτή τη μάρκα, δίστασα να τους πω τα sandisk για αυτό το λόγο μόνο, έψαχνα και για μένα στη Μαυροπαρασκευή χωρίς να επείγομαι. Ευχαριστώ και πα΄λι, με γλυτώνεις από τον κόπο να ψάχνω μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

@fatalara Αν και θα κλέψω ατάκα του @gdp77 , δοκίμασες με live linux μήπως εκεί σου επιτρέπει να  κάνεις διαμόρφωση ολόκληρου του usb? Ετυχε και σε εμένα αυτό και σε win δεν έβλεπε το μισό, στο linux έβλεπε το μισό και το υπόλοιπο unallocated partition. Tο formara και επανήλθε τζιτζιλωνάτο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GriGaS said:

Mε 40 ευρώ πάντως αγοράζεις m.2 ssd συν θηκούλα. Λίγο μεγαλύτερο μέγεθος, πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

δεν είναι κακή ιδέα για την περίπτωση των αρχείων. Έχεις κάτι υπόψιν;

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, fatalara said:

Μονο με live linux φορμαρουμε τζιτζιλωνατα?

 

Τι να σου πω θεωρητικά θα έπρεπε να μπορεί να γίνει format και partitioning και με κάποιο tool στα windows.

 

Πάντως καταθέτω και εδώ την εμπειρία μου, ότι SSD του bro που δεν τον έβλεπε το σύστημά του  με την καμία, μόλις μπήκε σε Linux και φορμαρίστηκε επανήλθε ενώ ήμασταν έτοιμοι για πέταμα και αντικατάσταση (εκτός εγγύησης). Δεν ξέρω τι γινεται με τα διάφορα μέσα αποθήκευσης στο block level, αλλά φαίνεται ότι το Linux "μιλάει" καλύτερα σε τόσο χαμηλό επίπεδο. Αυτή είναι η εμπειρία μου. Τώρα για το στικάκι σου, δεν χάνεις να δοκιμάσεις και από 'κει και πέρα, αν δεν.... τότε RMA. 5ετή εγγύηση δεν έχει; 

4 hours ago, GriGaS said:

Mε 40 ευρώ πάντως αγοράζεις m.2 ssd συν θηκούλα. Λίγο μεγαλύτερο μέγεθος, πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Πράγματι πολύ καλή ιδέα, δεν το ήξερα. Όμως δεν έχεις το compact μέγεθος του USB flash και χρειάζεται καλώδιο. Αν αυτό δεν είναι πρόβλημα, τότε είναι όντως καλύτερη λύση από "απλό" USB flash

 

Έχεις δοκιμάσει κάποιον συνδυασμό case+m.2 ssd και, αν ναι, τι ταχύτητες πετυχαίνεις;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταθέτω την πρόσφατη εμπειρία μου με case+m2 NVMe SSD,

Intel 660p 512GB από ένα ASUS TUF FX505 σε case/bridge 18$ από κινεζομάγαζο.

Σε USB 3.1 Gen1 πιάνει τις μέγιστες ταχύτητες του bus (~450ΜΒ/sec) σε μεταφορές μεγάλων αρχείων. Θεωρητικά σε Gen2 πιάνει και μέχρι 900-1000ΜΒ/sec.

ΔΕΝ διαβάζεται από τηλεοράσεις (LG 2 ετών/ Samsung 8ετίας) αν θελήσεις να βλέπεις περιεχόμενο.

To καλώδιο (~20cm) type C >> Type A που έχει δεν αποτελεί πρόβλημα για μένα.

Όπως είπε και ο Ζαχαρίας no boot πχ δεν το βλέπει το Rufus.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Efialtis said:

Όπως είπε και ο Ζαχαρίας no boot πχ δεν το βλέπει το Rufus.

Μήπως είναι θέμα ποιότητας του usb bridge? Και με hdd cases έχω συναντήσει παρόμοια θέματα που κάποια bridges δεν αφήνουν πχ SMART data να περάσουν (και έκανα ένα σωρό χακιές στο Linux για να δει σαν usb storage device και όχι scsi (or something δεν θυμάμαι). Ενώ ένας delock converter που έχω δουλεύει όπως πρέπει. Ίσως κάποιο πιο "επώνυμο" π.χ. delock m.2 case να λύνει τέτοια θέματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όταν έψαχνα να δω ποια είναι στα σίγουρα bootable, κάπου διάβασα ότι τα windows αν το δουν ως removable drive δεν... Κι ότι πρέπει να φαίνεται ως On the Go αν πρόκειται να γίνει boot από το usb.  Αναφέρομαι σε usb sticks. Το δε γερμανικό Saturn στην λίστα με τα προϊόντα κάποιο ανέφερε ότι δεν είναι για boot, δεν είχα ξαναπετύχει κάτι τέτοιο και για αυτό σε ρώτησα κιόλας. Βέβαια τα windows δεν έχουν καμιά δουλειά αν κάποια εγκατάσταση πάει να γίνει σε άδειο σύστημα, δεν υπάρχουν windows για να μπλεχτούν σε κάτι.
Για μένα αρκεί που έχεις δοκιμάσει, δεν το ψάχνω άλλο. Θα δω τι θα προτείνει κι ο Grigas για τον συνδυασμό που λέει και μάλλον θα προτείνω 3 sticks για λειτουργικά, recovery, bios και τον συνδυασμό του Grigas (ή όποιου άλλου έχει κάτι υπόψιν) για να χώσουν μέσα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά είναι και θέμα λειτουργικού? Δεν μπορώ να καταλάβω τι το κοφτει το λειτουργικό τι θα κάνεις εσύ το στικάκι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια φυσικό εμπόδιο στο block level για να εμποδιστεί μια συσκευή αοθηκευσης να λειτουργήσει σαν boot device. Αρκεί να φορμαριστει σε συγκεκριμένο fs και να φτιαχτεί boot sector κτλ. Αν κάποιος έχει ένα τέτοιο μέσο , θα άξιζε να δοκιμαζε και από live Linux αν ισχύει ο ίδιος περιορισμός.  Τα περισσότερα live Linux έχουν έτοιμο εργαλείο για δημιουργία bootable usb οπότε δεν θέλει χρόνο μια δοκιμή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Είναι παρόμοια φάση με όταν συνδεθεί ένας δίσκος σε docking station. Τα Windows (δε γνωρίζω για τα Linux) τον βλέπουν σαν εξωτερική συσκευή και δε μπορείς πχ να του περάσεις λειτουργικό πχ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.