Jump to content



Sapphire 5700xt Pulse και επανεκκινήσεις


Recommended Posts

Για να μη μπερδεύουμε και το παιδί.

α) Τοποθετούμε ξεχωριστά 8pin/6pin ανάλογα τι ζητά η κάρτα μας. Πχ. θέλει 8+6 πιν; δίνουμε 1Χ8 πιν καθαρό από το τροφοδοτικό προς τη κάρτα και 1Χ6 καθαρό και ουκ το καθεξής.

*BIOS*

β) Επιλέγουμε την κάρτα γραφικών ως primary graphics adapter (ή ανάλογα πως αναγράφεται στο bios)

και όχι AUTO! 

γ) Σε κάποια συστήματα με Ryzen προτείνουν αρκετοί λόγω προβλημάτων προς το παρόν pcie 3.0 χειροκίνητα να επιλέξουμε από το BIOS ( link speed 3 ίσως αναφέρεται ) . Αλλά και Intel να έχουμε πάλι χειροκίνητα 3.

δ) Bios update (με κάθε επιφύλαξη)

στ) κλείνουμε power saving/green επιλογές πχ amd cool and quiet

 

Στα Windows:

a) Power Plan: HIGH

pcie express link power state: off/disabled

b). απενεργοποίηση προς το παρόν ότι sleep/turn screen of x.minutes και παρεμφερή ρυθμίσεις

c) ΠΆΝΤΑ DDU χρησιμοποιούμε και αποφεύγουμε να περνάμε από πάνω οδηγούς. Κάποιες φορές δουλεύει το από πάνω, άλλες όχι. Καλύτερα καθαρά πράγματα κι αν έχετε επιλέξει κάτι στους οδηγούς σημειώστε το κάπου και το επιλέγετε ξανά μετά.

d) Πάντοτε χρησιμοποιήσουμε hdmi/d port της προκοπής, όχι 2 ευρώ του κιλού..Με του κιλού μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και καλώδια που εμπεριέχονται στις συσκευασίες των οθονών

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω την ειχα πουλησει την ιδια μερα την καρτα αν εβλεπα πανω απο 1 φορα προβλημα. Καπως ετσι ειχε φυγει ακλαφτη η R9 290 και ποτε ξανα δεν πηγα πισω. Μονο πρασινη και ας πληρωσω νεφρο αλλα θα παιζω τις λιγες ωρες που εχω διαθεσιμες...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα μην ειμαστε υπερβολικοι, ενα σωρο προβληματα μπορει να σου βγουν με οτι μαρκα και να παρεις.

@SpirosKGR Σου ριχνει τα ρολογια κατω απο τα base?

+1 και εγω για τα καλωδια του τροφοδοτικου.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, gdp77 said:

Επειδή οι boost συχνότητες είναι πλέον opportunistic (και πιθανόν και στις nvidia το ίδιο να συμβαίνει),

στην gigabyte rtx 2080 gaming oc που εχω τα ρολογια ειναι πιο πανω απο αυτα που λεει..........το boost ειναι παραπανω.............

τα ιδια και στην asus strix gtx 1080 που ειχα πριν..........τα ρολογια ηταν παραπανω απο αυτα που ελεγε.................

τωρα amd gpu εχω να παρω απο την 4870 x2 που ειχα παρει παλιααααα αλλα ειχε θεμα με overheating............

πλαισιο στις καλες εποχες και πιστωτικο ολο το ποσο...........πηρα gtx 480 και ολα καλα..........

δεν ειμαι κολλημενος με καμια εταιρια......τα λεφτα θα πανε σε αυτην που θα μου κανει τα κεφια μου............

18 hours ago, SpirosKGR said:

Για να μη μπερδεύουμε και το παιδί.

α) Τοποθετούμε ξεχωριστά 8pin/6pin ανάλογα τι ζητά η κάρτα μας. Πχ. θέλει 8+6 πιν; δίνουμε 1Χ8 πιν καθαρό από το τροφοδοτικό προς τη κάρτα και 1Χ6 καθαρό και ουκ το καθεξής.

*BIOS*

β) Επιλέγουμε την κάρτα γραφικών ως primary graphics adapter (ή ανάλογα πως αναγράφεται στο bios)

και όχι AUTO! 

γ) Σε κάποια συστήματα με Ryzen προτείνουν αρκετοί λόγω προβλημάτων προς το παρόν pcie 3.0 χειροκίνητα να επιλέξουμε από το BIOS ( link speed 3 ίσως αναφέρεται ) . Αλλά και Intel να έχουμε πάλι χειροκίνητα 3.

δ) Bios update (με κάθε επιφύλαξη)

στ) κλείνουμε power saving/green επιλογές πχ amd cool and quiet

 

Στα Windows:

a) Power Plan: HIGH

pcie express link power state: off/disabled

b). απενεργοποίηση προς το παρόν ότι sleep/turn screen of x.minutes και παρεμφερή ρυθμίσεις

c) ΠΆΝΤΑ DDU χρησιμοποιούμε και αποφεύγουμε να περνάμε από πάνω οδηγούς. Κάποιες φορές δουλεύει το από πάνω, άλλες όχι. Καλύτερα καθαρά πράγματα κι αν έχετε επιλέξει κάτι στους οδηγούς σημειώστε το κάπου και το επιλέγετε ξανά μετά.

d) Πάντοτε χρησιμοποιήσουμε hdmi/d port της προκοπής, όχι 2 ευρώ του κιλού..Με του κιλού μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και καλώδια που εμπεριέχονται στις συσκευασίες των οθονών

μονο αυτα πρεπει να κανεις??????????????????

θα ειχα σπασει το πισι 5 φορες..........

5 hours ago, icy20 said:

Εγω την ειχα πουλησει την ιδια μερα την καρτα αν εβλεπα πανω απο 1 φορα προβλημα. Καπως ετσι ειχε φυγει ακλαφτη η R9 290 και ποτε ξανα δεν πηγα πισω. Μονο πρασινη και ας πληρωσω νεφρο αλλα θα παιζω τις λιγες ωρες που εχω διαθεσιμες...

εσυ ειδικα οχι την ιδια μερα,την προηγουμενη θα την ειχες δωσει αμα σου εκανε τετοια.........????????

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει ο ts τι έγινε, διότι βλέπω το θέμα να γίνεται vs.

Πάντως (για να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου), πολλά προβλήματα διαβάζω ότι έχουν οι navi xt.

Τραγελαφικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Καλα μην ειμαστε υπερβολικοι, ενα σωρο προβληματα μπορει να σου βγουν με οτι μαρκα και να παρεις.

@SpirosKGR Σου ριχνει τα ρολογια κατω απο τα base?

+1 και εγω για τα καλωδια του τροφοδοτικου.

Yeap, ενα τυπικό παράδειγμα προ μηνός στο Μετρο Exodus 

Στο COD δε μου το κάνει ας πούμε. Είναι σε random καταστάσεις. Για παράδειγμα στο APEX μια παιζει οκ μια κάνει όπως παρακάτω.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε φορμάτ. Μετά το φορμάτ ο υπολογιστής κράσαρε πριν καν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των drivers. Η εγκατάσταση των windows έγινε ομαλότατα.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, psyber said:

Έγινε φορμάτ. Μετά το φορμάτ ο υπολογιστής κράσαρε πριν καν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των windows.

Ασταθές σύστημα άρα hardware πρόβλημα.

Ο πρώτος ύποπτος σε τέτοιες συμπεριφορές είναι η μνήμη χωρίς να αποκλείονται και άλλες πιθανότητες όπως προβληματικός δίσκος

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Efialtis έγραψε:

Ασταθές σύστημα άρα hardware πρόβλημα.

Ο πρώτος ύποπτος σε τέτοιες συμπεριφορές είναι η μνήμη χωρίς να αποκλείονται και άλλες πιθανότητες όπως προβληματικός δίσκος

 

Έκανα λάθος στη διατύπωση. Εννούσα ότι κράσαρε πριν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των andrenalin drivers. Τα windows εγκαταστάθηκαν ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, psyber said:

 

Έκανα λάθος στη διατύπωση. Εννούσα ότι κράσαρε πριν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των andrenalin drivers. Τα windows εγκαταστάθηκαν ομαλά.

 

Οπότε ή προβληματική κάρτα, ή κάποια κουφή ασυμβατότητα (BIOS update) ή τροφοδοσία. 99% δεν υπάρχει κάτι άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμαστεί και άλλο τροφοδοτικό κάνει τα ιδια. το bios δεν σου επιτρέπει να γυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση, και οι επόμενες, σου λέει η asrock ότι δεν προτείνονται. το mobo είναι αυτό: https://www.asrock.com/MB/AMD/AB350M/index.asp

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασα το thread και κατάλαβα οτι δοκίμασες διαφορετικό τροφοδοτικό και κάρτα στο PC του ξαδέλφου σου.

Έχεις δυνατότητα να βάλεις την κάρτα σε άλλο PC από του ξαδέλφου σου; Αν κάνει και εκεί το ίδιο κρασάρισμα την στέλνεις για RMA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Έγινε φορμάτ. Μετά το φορμάτ ο υπολογιστής κράσαρε πριν καν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των drivers. Η εγκατάσταση των windows έγινε ομαλότατα.

Κράσαρε καθώς περνούσες drivers για τη κάρτα ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Efialtis said:

Έχεις δυνατότητα να βάλεις την κάρτα σε άλλο PC από του ξαδέλφου σου; Αν κάνει και εκεί το ίδιο κρασάρισμα την στέλνεις για RMA.

 

 

On 1/28/2020 at 12:59 AM, psyber said:

Η κάρτα 5700xt στο δικό μου μηχάνημα (z270-7700k) έπαιξα εντελώς απροβληματιστα.



 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να διαβάζω πιο προσεκτικά.

Κάτι τελευταίο.

Δοκίμασε να περάσεις https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b350  αυτούς τους chipset drivers (αν δεν είναι περασμένοι ήδη) και να ξαναδοκιμάσεις την εγκατάσταση των adrenaline.

Όσο για το bios upgrade αναφέρει να μην γίνει αν έχεις συγκεκριμένους τύπους CPU καθώς αφαίρεσαν την υποστήριξή τους λόγω του γνωστού θέματος με το μέγεθος του BIOS.

Ο ξάδελφός σου δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία με τον 2600X, οπότε κάντε το upgrade. Κατά προτίμηση πρώτα το bios και μετά το chipset.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

 

Έκανα λάθος στη διατύπωση. Εννούσα ότι κράσαρε πριν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των andrenalin drivers. Τα windows εγκαταστάθηκαν ομαλά.

έβαλες τα update του λειτουργικού, ?  κατέβασες το σωστό driver  για το λειτουργικό...... το λειτουργικό είναι νεο  η ...........έβαλες τα xp !!

Έγινε επεξεργασία από vasi
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για τη σωστή απεγκατάσταση /εγκατάσταση των οδηγών, ακολούθησε τα παρακάτω.  

1.Κατέβασε  από το επίσημο site της AMD τους drivers.

2. Απενεργοποίησε την σύνδεση στο ίντερνετ.

3.Απεγκατέστησε τους οδηγούς της AMD,  μέσω της επιλογής AMD Software Unistall Drivers, στο Apps & Features(add remove programs) των Windows.

4.Εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης του προγράμματος DDU και επίλεξε να γίνει απεγκατάσταση των οδηγών σε safe mode.

5.Εγκατέστησε το πρόγραμμα CClener και κάνε καθαρισμό στην registry για κατάλοιπα των οδηγών της AMD.

6.Eγκατέστησε τους drivers της AMD("τίκαρε" το κουτάκι Επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις).

 

Χρησιμοποίησε δυο ξεχωριστές γραμμές Pci-express (6+2 power connectors) από το τροφοδοτικό στην κάρτα  γραφικών.

 

Σωστό.

8.thumb.jpg.249a1a4ecb695fc9a0319d6e1e5b08f3.jpg

 

Λάθος.

1112712597_.thumb.jpg.2e04c491e9125a7a78f1f1f18d9b8ae7.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από Geo_K
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ της δίνω ρεύμα όπως στη δεύτερη φωτογραφία και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Προφανώς έχει να κάνει και με το τροφοδοτικό ( ; ). 
@Seafalco

 

Σίγουρα πάντως η πρώτη επιλογή δείχνει προτιμότερη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, UltraB said:

Σίγουρα πάντως η πρώτη επιλογή δείχνει προτιμότερη.

 

Από ότι διαβάζω και με τα λίγα που ξέρω . . . . . εξορκισμός, αυτός που το πρότεινε κάτι ήξερε ! ! ! !   :D 

Για την τροφοδοσία, τα δύο ανεξάρτητα καλώδια είναι προτιμότερα γιατί εμφανίζουν μικρότερη πτώση τάσης, σαν καλώδια και -πιο σημαντικό- το ρεύμα διαμοιράζεται σε περισσότερους ακροδέκτες και αφενός μειώνεται  η πτώση τάσης σε αυτούς και αφετέρου, ελαχιστοποιείται η επίδραση μιας ενδεχόμενης κακής επαφής στην τάση τροφοδότησης.

Το θέμα βεβαίως είναι ότι κανονικά δεν θα πρέπει η χρήση ενός καλωδίου να δημιουργεί θέμα, από την άλλη μεριά, αυτό το "κανονικά" σηκώνει πολύ νερό! 

Συνεπώς ο σίγουρος δρόμος είναι τα διπλά καλώδια, όσο και αν αυτό αυξάνει το καλωδιομάνι!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.