Jump to content



HUAWEI Vs HP. Τι να επιλέξω;


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση ενός λάπτοπ. Έχω καταλλήξει στα εξής μοντέλα:

HUAWEI Matebook D14

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_huawei-matebook-d14-amd-ryzen-5-3500u-8gb-512gb-ssd-radeon-vega-8-full-hd-1231121.html

 

Το βασικό μου πρόβλημα με αυτό είναι η τιμή. Δε με ενδιαφέρει το κινητό, δε θέλω να μπω σε διαδικασία να το πουλήσω, οπότε τα 750 € μου φαίνονται πολλά. Από την άλλη, είναι ελαφρύ και 14αρι με μεγάλο δίσκο και καλό επεξεργαστή και πάνελ (IPS).

 

HP Laptop 15-db1023nv

https://www.germanos.gr/product/hp-laptop-15-db1023nv-15-6-fhd-amd-ryzen-7-3700u-8gb-512gb-ssd/20391162/

 

Καλή τιμή, καλό πάνελ (SVA, όχι IPS, αλλά οκ, τρώγεται) τα λοιπά χαρακτηριστικά ίδια. Κατά τα άλλα, είχει ίδια χαρακτηριστικά με το Lenovo

 

Και τρίτο, αλλά δε ξέρω αν θα με βολέψουν τα 256 gb αποθήκευσης είναι το:

 

HP Notebook 14-dk0017nv

https://www.public.gr/product/laptop-hp-notebook-14-ryzen-7-3700u8gb256gb-ssdradeon-rx-vega-10-14-dk0017nv/prod10292785pp/

 

Δεκατεσσάρι πάλι, με καλό panel νομίζω (SVA πάλι) και τα λοιπα χαρακτηριστικά ίδια με τα παραπάνω

 

Ένας σημαντικός παράγοντας - τον οποίο δε γνωρίζω - είναι πόσο εύκολα ανοίγει και τα αναβαθμίσιμα κομμάτια είναι εύκολα προσβάσιμα. 

Γνωμούλες; Σε αυτή τη δυναμικότητα έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Αν θυμάμαι σωστά η μνήμη είναι 2x4GB soldered στο huawei οπότε δεν αναβαθμίζεται.

κάπου αλλού διάβασα ότι αναβαθμίζετε έως 16 ενώ HP Laptop 15-db1023nv  έχει μια 8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Luka said:

κάπου αλλού διάβασα ότι αναβαθμίζετε έως 16 ενώ HP Laptop 15-db1023nv  έχει μια 8

Από το site της Huawei https://consumer.huawei.com/en/support/how-to/detail-troubleshooting/en-us00688752/

Πάει μέχρι 16 αλλά πρέπει να έρθει έτσι από την αρχή.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, astrolabos said:

Ένας σημαντικός παράγοντας - τον οποίο δε γνωρίζω - είναι πόσο εύκολα ανοίγει και τα αναβαθμίσιμα κομμάτια είναι εύκολα προσβάσιμα. 

να κοιτάξεις στο reddit για όποιο σε ενδιαφέρει. Στα Lenovo Thinkpad έχουν ολόκληρο subreddit για Thinkpad (θεωρούνται καλά για αναβαθμίσεις αλλά όχι όλες οι σειρές, κυρίως η Τ, η η P, η W ίσως αλλά είναι πολύ ακριβότερες). Δες αν υπάρχουν και για άλλες μάρκες που σε ενδιαφέρουν παρόμοια.
Θα σε ενδιέφερε να μπειςσε διαδικασία αλλαγής οθόνης ή μιλάς μόνο για μνήμες και SSD;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις απόλυτη ανάγκη "εδώ και τώρα" θα σου πρότεινα να περιμένεις τα laptop με Ryzen 4000. Βέβαια οι τιμές των HP που αναφέρεις είναι εξαιρετικές...

 

Επίσης, μακριά από λύσεις "ultra-slim" τύπου Huawei, Microsoft, Xiaomi κτλ. Έχουν την ίδια λογική με τα κινητά τηλέφωνα: "Μιας χρήσης" (aka μη αναβαθμίσιμα). Μη στηρίζετε με το πορτοφόλι σας αυτές τις πρακτικές. Για το καλό όλων μας (αν και ο κατήφορος είναι μη αναστρέψιμος....)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Έχουν την ίδια λογική με τα κινητά τηλέφωνα: "Μιας χρήσης" (aka μη αναβαθμίσιμα). Μη στηρίζετε με το πορτοφόλι σας αυτές τις πρακτικές. Για το καλό όλων μας (αν και ο κατήφορος είναι μη αναστρέψιμος....)

το κακό είναι ότι τραβάει και παραπάνω από τα ultra slim. Δυσκολεύει η δυνατότητα σημαντικών αναβαθμίσεων στα πάντα. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι οι καλές οθόνες -που δικαίως θέλει-  όλο και κάτι παραπάνω ζορίζουν τις θερμοκρασίες. Πρέπει σαν αποτέλεσμα αυτών όλων , να τα αντιμετωπίζει συνδυαστικά κι αυτό το δυσκολεύει κάπως όταν γίνεται στην γραμμή των 600+€. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, salde said:

το κακό είναι ότι τραβάει και παραπάνω από τα ultra slim. Δυσκολεύει η δυνατότητα σημαντικών αναβαθμίσεων στα πάντα. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι οι καλές οθόνες -που δικαίως θέλει-  όλο και κάτι παραπάνω ζορίζουν τις θερμοκρασίες. Πρέπει σαν αποτέλεσμα αυτών όλων , να τα αντιμετωπίζει συνδυαστικά κι αυτό το δυσκολεύει κάπως όταν γίνεται στην γραμμή των 600+€. 

Ναι δυστυχώς απ' όσο διαβάζω μόνο τα "gaming" laptops έχουν δυνατότητα εύκολης αναβάθμισης σε storage και ram.... 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2020 at 9:18 PM, astrolabos said:

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση ενός λάπτοπ. Έχω καταλλήξει στα εξής μοντέλα:

HUAWEI Matebook D14

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_huawei-matebook-d14-amd-ryzen-5-3500u-8gb-512gb-ssd-radeon-vega-8-full-hd-1231121.html

 

Το βασικό μου πρόβλημα με αυτό είναι η τιμή. Δε με ενδιαφέρει το κινητό, δε θέλω να μπω σε διαδικασία να το πουλήσω, οπότε τα 750 € μου φαίνονται πολλά. Από την άλλη, είναι ελαφρύ και 14αρι με μεγάλο δίσκο και καλό επεξεργαστή και πάνελ (IPS).

 

HP Laptop 15-db1023nv

https://www.germanos.gr/product/hp-laptop-15-db1023nv-15-6-fhd-amd-ryzen-7-3700u-8gb-512gb-ssd/20391162/

 

Ένας σημαντικός παράγοντας - τον οποίο δε γνωρίζω - είναι πόσο εύκολα ανοίγει και τα αναβαθμίσιμα κομμάτια είναι εύκολα προσβάσιμα. 

Γνωμούλες; Σε αυτή τη δυναμικότητα έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

 

ΚΡΑξιμο:

συγκρίνεις 2 ανόμοια λάπτοπ, το matebook είναι ultraportable (1.4-1.5 κιλά) και το άλλο είναι απλά ελαφρύ (1.8 κιλά).

 

Αντίστοιχο του Huawei είναι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/15058898/HP-EliteBook-840-G5-i5-8250U-8GB-256GB-FHD-W10.html

το οποίο επειδή είναι το work computer (μου το χουν δώσει στο Πανεπιστήμιο) έχω να πω τα καλύτερα.

Πάει σφαίρα, έχει ένα καλό docking από την thunderbolt στο οποίο βγάζει παπάδες και όλα καλά. 

Είναι και αρκετά όμορφο για laptop, με αλουμινένιο σασί κλπ.

Το πρόβλημά του ήταν η ram, αγόρασα ένα 16ρι και το πέρασα μόνος μου, με 24 gigs δεν κολάει ούτε σε autocad ούτε πουθενά (για τα απλά που κάνω εγώ, τύπου βίδες - παξιμάδια, όχι για φωτορρεαλιστικές κατοικίες). Ευτυχώς έχει 2 συμβατικά σλοτ και όχι κολημμένες μνήμες.

Επίσης αν χρειαστεί να το μεταφέρω είναι όντως ελαφρύ, και έχει καλό πληκτρολόγιο (αρκετά μεγάλο) αλλά 99% της χρήσης του είναι καρφωμένο στο docking σαν DTR.

 

Τώρα, η τιμή είναι προφανώς άλλη τάξη μεγέθους (χ2?). Δεν νομίζω ότι μπορείς να χτυπήσεις τη Huawei στις τιμές που τα δίνει όντας ultraportable στο 1.5 κιλό.

 

edit:

ό,τι πάρεις, με 16gb ram. 8gb με win 10 δεν φτάνουν, εκτός αν παίζεις μόνο πασιέτζα :p (μπορεί να μην είσαι πλέον τόσο power user, ΗΡΕΜΑ!!!!!) :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Αυτό, ναι. Αλλά με χαλάει που έχει κολλημένες τις μνήμες.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

ό,τι πάρεις, με 16gb ram. 8gb με win 10 δεν φτάνουν

Αυτό φοβάμαι και εγώ. Το ωραίο είναι ότι οι κλέφτες πουλάνε και λάπτοπ με 4 gb ram!

 

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

(μπορεί να μην είσαι πλέον τόσο power user, ΗΡΕΜΑ!!!!!) :hehe:

 

giphy.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν μία ώρα παρέλαβα το Huawei Matebook d15. Παιδιά μιλάμε για ασύλληπτο design και κατασκευή. Τις επόμενες μέρες που θα μπει σε λειτουργία, σας λέω εντυπώσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.