Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 12 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:
kritigledi.png
WWW.PROTOTHEMA.GR

Το περιστατικό έγινε σε γάμο στη Μεσαρά - Κανείς δεν είχε προσέξει ότι κατά το σκανάρισμα του πιστοποιητικού εμφανιζόταν το ίδιο όνομα

 

 

και που το σκανάρανε εντύπωση μου κάνει!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 6 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Νομίζω ότι το έγραψα λίγα ποστ πιο πίσω. Η συζηγις είχε νοσησει το Φεβρουάριο, τις έκλεισα ραντεβού για 2 δόσεις με τη πρώτη την έκανε το περασμένο Σάββατο 4/9. Βγήκε κανονικά και πιστοποιητικό εβολιαμου και ευρωπαϊκό πιστοποιητικό σαν πλήρως εμβολιασμενη. Το πρώτο αναφέρει σαν πρώτη δόση την ημερομηνία που δηλωθηκε θετική και σαν δεύτερη το 4/9,και το δεύτερο αναφέρει ότι έκανε 1 στις 1 δόσεις. 

 

Επίσηκαι ο γιατρός στο εμβολιαστικο κέντρο της είπε ότι δε χρειάζεται να κάνει τη 2η δόση (αν θέλει την κάνει) και ότι από την επόμενη μέρα μπορεί να βγάλει οποίο πιστοποιητικό θέλει αλλά θα ισχύει μετά από 14 μέρες. 

Αν πάω και κλείσω εγώ τώρα που θεωρητικά δεν έχω τόσα πολλά αντισώματα (παρότι νόσησα τέλη μαϊου ) , θα μου κάνουν το εμβόλιο; Άλλοι λένε ναι, άλλοι όχι. Τελικά να κλείσω; :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Snips said:

https://www.newsit.gr/ellada/antiemvoliastes-arnountai-metaggisi-apo-emvoliasmenous/3358985/

 

 

Ταιριάζει το κλασσικό παραδοσιακό λαμπίτικο πια:

 

Άλλος έχει τ' όνομα και άλλος έχει τη χάρη.

για κάτσε ένα γρήγορο search στις ομάδες....... με χρονολογική σειρά:

 

image.thumb.png.d338c3e8249266d17e50715dd3d5a56e.png
 

όλως τυχαίως κάποιος πετάει μια "αθώα" ερώτηση, πείτε το inception.

 

image.png.c4430b6c31c265f7e19dbad7089ef64d.png

 

που ακολουθείται μετά από μερικές ημέρες από μια ακόμη ψεύτο-είδηση

 

image.png.f4cf63305f36f713992feed5c622fc7c.png

 

 

το σεντόνι που έγραψα απο πάνω έχω λόγο που το έγραψα. Και ναι συμφωνω 100% με τη διαπίστωση της κας Μαστοράκου ότι λειτουργούν συντεταγμένα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νοσησα 1/3 και δε με άφησαν να εμβολιαστώ επειδή απέμεναν 20 ημέρες ακόμα για να ολοκληρωθεί το τρίμηνο. Το πιστοποιητικό νόσησης ωστόσο μου έδωσε τυπική κάλυψη 6 μηνών.

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν πάω και κλείσω εγώ τώρα που θεωρητικά δεν έχω τόσα πολλά αντισώματα (παρότι νόσησα τέλη μαϊου ) , θα μου κάνουν το εμβόλιο; Άλλοι λένε ναι, άλλοι όχι. Τελικά να κλείσω; :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν πάω και κλείσω εγώ τώρα που θεωρητικά δεν έχω τόσα πολλά αντισώματα (παρότι νόσησα τέλη μαϊου ) , θα μου κάνουν το εμβόλιο; Άλλοι λένε ναι, άλλοι όχι. Τελικά να κλείσω; :hehe:

Δεν εχω ιδεα, και εμεις περιμεναμε το 6μηνο να περασει για να κλεισουμε...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που λαμβάνω τακτικά είναι σαν αυτή του Psyber.

Όμως, σήμερα, έμαθα για άτομο που νόσησε Ιούνιο και προχτές εμβολιάστηκε με 1 δόση και του έδωσαν και πιστοποιητικό (αλλά δεν ξέρω αν το εκδίδεις online έχοντας ενεργό πιστοποιητικό νόσησης). 

 

What

The

Hell

 

Anyway, θα πάρω να ρωτήσω αύριο (δεν ξέρω που, θα βρώ :p ) και αν έχω μια σαφή απάντηση, θα ενημερώσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η απάντηση που λαμβάνω τακτικά είναι σαν αυτή του Psyber.

Όμως, σήμερα, έμαθα για άτομο που νόσησε Ιούνιο και προχτές εμβολιάστηκε με 1 δόση και του έδωσαν και πιστοποιητικό (αλλά δεν ξέρω αν το εκδίδεις online έχοντας ενεργό πιστοποιητικό νόσησης). 

 

What

The

Hell

 

Anyway, θα πάρω να ρωτήσω αύριο (δεν ξέρω που, θα βρώ :p ) και αν έχω μια σαφή απάντηση, θα ενημερώσω

Ίσως να το έχεις πει, αλλά δεν το θυμάμαι: Εάν μπεις στη σελίδα εμβολιασμού, σε αφήνει να κλείσεις ραντεβού;

Link to comment
Share on other sites

Αμέ. Δεν το τελειώνω αλλά με αφήνει κανονικά.

Γνωστός έκλεισε, πήγε και δεν του το έκαναν (όπως είπε και ο psyber). 

Προχτές, άλλος, πήγε αφού νόσησε Ιούνιο και του το έκαναν.

Κορώνα-γράμματα είναι μάλλον η φάση. 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι είχε χαμηλό αριθμό αντισωμάτων. 

Εμένα ήταν 90.3 (από το όριο των 50) και της κοπέλας μου 547 :p 

Πλέμπα εγώ :hehe: 

*Το τέστ αντισωμάτων το έκανα πριν 10-15 μέρες

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Ευχαριστώ παιδιά.με ενδιαφέρει άμεσα γιατί δεν μπορούσα να εμβολιαστώ νωρίτερα, λόγω νόσησης και τώρα εργάζομαι σε σχολεία.

Εσυ βγαζεις πιστοποιητικο νοσησης και γραφει μεχρι ποτε ισχυει, οποτε κανεις το εμβολιο

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Snips said:

 

Δεν πειράζει, υπάρχουν άλλοι που έχουν τις λιγοστές φιάλες περισσότερο ανάγκη. Και ούτε πρωτότυποι καν δεν είναι, ούτε οι Μάρτυρες του Ιεχωβά δε δέχονται μετάγγιση. Κάποτε τρελαινόμουν, τώρα ... είναι απλά Τρίτη

 

Όλοι αυτοί ψηφίζουν, και σίγουρα πολλοί από αυτούς παίζουν το ρόλο τους στην καθημερινότητά μας. Κοινώς, δεν υπάρχει ελπίδα

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Εσυ βγαζεις πιστοποιητικο νοσησης και γραφει μεχρι ποτε ισχυει, οποτε κανεις το εμβολιο

έχω νοσήσει 26/1. Η βεβαίωση νόσησης γράφει ότι ισχύει μέχρι 15/11. Δεν ξέρω πως βγαίνει η ημερομηνία. Στην εφαρμογή covid free μέχρι περίπου ένα μήνα πριν είμαι οκ. Εδώ και ένα μήνα περίπου είμαι άκυρος. Αλλά το ξανά λέω...ισχύει μέχρι 15/11

image.png.d3337427bab386e4c81933d33dde68e5.png

Έγινε επεξεργασία από AlexanderK
Link to comment
Share on other sites

Και της συζηγου αντιστοιχο ειναι

SumatraPDF_581_08-09-21_0OOw.png.f899c344f42b5354182c969f67e22054.png

παραταυτα εκανε κανονικα το εμβολιο στις 4/9.

 

Φανταζομαι οταν σχεδιασαν το site πριν 1+ χρονο εβγαζαν "ανοσια"¨για 9-12 μηνες αλλα με τη παροδο του χρονου μαλλον εχει αποδειχθει οτι 6μηνο και πολυ μας ειναι :p Οποτε κανεις δεν ασχοληθηκε να το ανανεωσει με τα νεα δεδομενα ουτε και να ξεχωρισει οτι τοτε υπηρχε η Α και τωρα εχουμε φτασει στην Ω5000 :p:p:p

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Και της συζηγου αντιστοιχο ειναι

SumatraPDF_581_08-09-21_0OOw.png.f899c344f42b5354182c969f67e22054.png

παραταυτα εκανε κανονικα το εμβολιο στις 4/9.

 

Φανταζομαι οταν σχεδιασαν το site πριν 1+ χρονο εβγαζαν "ανοσια"¨για 9-12 μηνες αλλα με τη παροδο του χρονου μαλλον εχει αποδειχθει οτι 6μηνο και πολυ μας ειναι :p Οποτε κανεις δεν ασχοληθηκε να το ανανεωσει με τα νεα δεδομενα ουτε και να ξεχωρισει οτι τοτε υπηρχε η Α και τωρα εχουμε φτασει στην Ω5000 :p:p:p

πριν 10 ημέρες πήγα και έκανα τεστ αντισωμάτων μαζί με την γυναίκα μου. Το περάσαμε με 2 ημέρες διαφορά. Αφού πήραμε τα αποτελέσματα ( θετικό >0,5, εγώ 118 και η γυναίκα μου 195), τους κάλεσε πίσω η γυναίκα μου να μιλήσει με ένα γιατρό για κάποια ερμηνεία των αποτελεσμάτων. Λέει ο γιατρός να φανταστώ έχετε κάνει πρόσφατα την 2η δόση του εμβολίου. Λέει η γυναίκα μου δεν έχουμε εμβολιαστεί αλλά έχουμε νοσήσει πριν 7 μήνες περίπου. Απάντηση του γιατρού, ωραία τότε έχετε φυσική ανοσιά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AlexanderK έγραψε:

πριν 10 ημέρες πήγα και έκανα τεστ αντισωμάτων μαζί με την γυναίκα μου. Το περάσαμε με 2 ημέρες διαφορά. Αφού πήραμε τα αποτελέσματα ( θετικό >0,5, εγώ 118 και η γυναίκα μου 195), τους κάλεσε πίσω η γυναίκα μου να μιλήσει με ένα γιατρό για κάποια ερμηνεία των αποτελεσμάτων. Λέει ο γιατρός να φανταστώ έχετε κάνει πρόσφατα την 2η δόση του εμβολίου. Λέει η γυναίκα μου δεν έχουμε εμβολιαστεί αλλά έχουμε νοσήσει πριν 7 μήνες περίπου. Απάντηση του γιατρού, ωραία τότε έχετε φυσική ανοσιά. 

Δεν εχω ιδεα, αλλα πλεον η "ανοσια" με τοσες μεταλαξεις λιγο νοημα εχει για μενα. Και η γυναικα μου εαν δε θα εκανε το εμβολιο, αλλα στην εργασια της ήδη το ζητανε απο τους εργαζομενους ευγενικα να το κανουν. Φανταζομαι μολις η κυβερνηση δωσει το πρασινο φως θα σταματησουν να ειναι ευγενικη, οποτε το εκανε να ξεμπερδευει.

Link to comment
Share on other sites

PCR. Λογικά στο νοσοκομείο θα σου κάνουν αρχικά Rapid αν τους πεις ότι βγήκε θετικό το Rapid που έκανες κάπου αλλου κλπ κλπ, και αν βγει θετικό θα σου κάνουν PCR.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος koshal έγραψε:

Με θετικό Rapid είσαι 100% με κορωνοιό ή αυτό ακολουθείται από PCR για να είσαι στα επιβεβαιωμένα κρούσματα?

Mε θετικο rapid καταγραφεσαι ως θετικο κρουσμα. Τωρα εαν το θετικο ειναι οντως θετικο ή false positive μονο με pcr μπορεις να το διαπιστωσεις. Τουλαχιστο ετσι ηταν μεχρι και τον Απριλιο που ξερω απο τη γυναικα μου (Φεβρουαριο) και τελη Απριλιου (οικ. φιλος).

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος koshal έγραψε:

Με θετικό Rapid είσαι 100% με κορωνοιό ή αυτό ακολουθείται από PCR για να είσαι στα επιβεβαιωμένα κρούσματα?

Χρειάζεσαι PCR. Δεν ξέρω αν καταγράφεσαι ως θετικό κρούσμα με το Rapid και μόνο όπως λέει ο Πάνος. Γιατί ουσιαστικά υπάρχουν και περιπτώσεις false positive. Αυτές οι περιπτώσεις με το PCR είναι απειροελάχιστες, if any. Ελπίζω, αν πρόκειται για σένα ή και οποιονδήποτε, να είναι false.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Χρειάζεσαι PCR. Δεν ξέρω αν καταγράφεσαι ως θετικό κρούσμα με το Rapid και μόνο όπως λέει ο Πάνος. Γιατί ουσιαστικά υπάρχουν και περιπτώσεις false positive. Αυτές οι περιπτώσεις με το PCR είναι απειροελάχιστες, if any. Ελπίζω, αν πρόκειται για σένα ή και οποιονδήποτε, να είναι false.

To σιγουρο ειναι οτι τοσο η γυναικα μου οσο και ο φιλος καταγραφηκαν σαν θετικο μονο με το rapid. Ουτε ο ενας ουτε ο αλλος εκαναν ποτε pcr.

Αλλωστε φαινεται και απο τη βεβαιωση θετικου διαγνωστικου ελεγχου (η βεβαιωση νοσησης) οτι ηταν rapid.

 

Δε θα μου κανει εντυπωση εαν τα εχουν κανει μανταρα και αλλα ισχυουν για εναν και αλλα για αλλον... Ελλαδα ειμαστε, ειναι το νορμαλ αυτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.