Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

49 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Ε, ναι. Σα δεν ντρέπονται γιατροί και ερευνητές να ισχυρίζονται ότι είναι καλύτεροι στο αντικείμενο που θεραπεύουν από τον περιπτερά της γειτονιάς.

 

Όλοι έχουμε απολύτως ισότιμο δικαίωμα να κρίνουμε τις πολιτικές γύρω από την πανδημία. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι και η κατάρτιση όλων να κρίνουν τα επιστημονικά δεδομένα είναι ισοβαρής.

 

Μην το λες σε μένα, δεν ισχυρίστηκα ότι εγώ ξέρω καλύτερα από κανέναν γιατρό ή ερευνητή. Μόνο ότι κάποιοι γιατροί και ερευνητές ίσως να έχουν δίκαιο να διαφωνούν σε κάποια πράγματα με άλλους γιατρούς και ερευνητές. Για να μη μιλήσω για τους γιατρούς και ερευνητές που διαφωνούν με τον εαυτό τους. Και δεν είναι όλα τα μέλη του lab μόνο γιατροί και ερευνητές.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pleuris_anakoinwseis_xr.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Ο υπουργός Υγείας αναφέρθηκε στους 300.000 συμπολίτες μας που δεν έχουν κάνει την αναμνηστική δόση του εμβολίου και...

 

Παράθεση

«Μέχρι τις 31 Μαρτίου υπάρχει αναστολή, από εκεί και πέρα ή θα συνεχιστεί ή θα τεθεί θέμα υποχρεωτικότητας και τότε θα πρέπει να επιλέξουν τον εμβολιασμό ή οχι. Αυτή τη στιγμή υπολογίσιμε ότι 1000 άτομα, από το ΕΣΥ, που έχουν νοσήσει και δεν ξέρουμε στο πέρας του 3μηνου εάν θα εμβολιαστούν ή οχι . Υπάρχει το δεδομένο της παράτασης της αναστολής και δεύτερον εάν αποφασίσουμε ότι παραμένει η πανδημία, και είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός, τότε εκείνος που δεν θα εμβολιαστεί θα προβεί σε αναστολή εργασίας. Δεν έχουμε ξεκαθαρίσει εάν στις 31 Μαρτίου θα επιλέξουμε την αναστολή ή την παράταση της αναστολής», υπογράμμισε ο Θάνος Πλεύρης.

 

Heil hitler GIFs - Get the best gif on GIFER

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Μην το λες σε μένα, δεν ισχυρίστηκα ότι εγώ ξέρω καλύτερα από κανέναν γιατρό ή ερευνητή. Μόνο ότι κάποιοι γιατροί και ερευνητές ίσως να έχουν δίκαιο να διαφωνούν σε κάποια πράγματα με άλλους γιατρούς και ερευνητές. Για να μη μιλήσω για τους γιατρούς και ερευνητές που διαφωνούν με τον εαυτό τους. Και δεν είναι όλα τα μέλη του lab μόνο γιατροί και ερευνητές.

 

Πλάκα κάνεις; Σε γιατρό δεν την είπες την κοτσάνα περί υπεροψίας;

 

Να φροντίσουμε όλοι να βάζουμε το προφίλ μας στο google scholar από κάτω, για να ξέρετε ποιους να παίρνετε σοβαρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Πλάκα κάνεις; Σε γιατρό δεν την είπες την κοτσάνα περί υπεροψίας;


Γιατρό ρώτησα και εγώ εδώ Αγγλία αν δικαιολογούνται οι καθυστερήσεις και μου είπε επί λέξη “όχι,αλλά δεν θα το συζητήσουμε” όμορφα και ωραία,αν σας λέει κάτι αυτό.😏

(Σε τραπέζι με 3 γιατρούς,οι 2 ανεμβολιαστοι και δεν πρόκειται να το κάνουν κιόλας.)

Αλλα μάλλον αυτά που λέω θα είναι από τις μπαρούφες που λένε μερικοί. 🥳

 

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σίγουρα ξέρει καλύτερα από μένα τα της ιατρικής και δεν ήξερα ότι είναι γιατρός, ούτε εάν εσύ είσαι γιατρός. Αλλά αυτά τα eye opener και κατάντιες και δολοφόνοι και τέτοια θεωρώ ότι λέγονται με σκεπτικό του τι κουφά κυκλοφορούν στα ΜΚΔ και γενικεύονται στο σύνολό τους σε όποιον δεν έχει 101% ταύτιση ακόμα και σε κάθε επιμέρους λεπτομέρεια.

 

Τη συνήθεια να ψάχνουν ποιες μελέτες μπορεί να φαίνεται ότι ενισχύουν την προϋπάρχουσα άποψή τους δεν την έχουν μόνο οι αρνητές αλλά και οι υπόλοιποι κάνουν σαν να μην υπάρχουν οι μελέτες αυτές που φέρνουν διαφοροποιήσεις (για να μην πω ανατροπές και με σταυρώσεις) σε πράγματα που θεωρούσαμε δεδομένα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Υπεροψία σε άλλο επίπεδο. Σε φάση <<κοίτα πόσο καλύτερος είμαι από τόσους πολλούς>> μεταμφιεσμένο σε <<κοίτα την κατάντια σε τόσους πολλούς>>.

 

Νομίζω ότι παρεξήγησες, eye opener εννοούσα ότι βλέπω πλευρές ανθρώπων που ως πρόσφατα γνώριζα μόνο ως λαμπ-άκια. Τώρα παρατηρώ άλλες πλευρές τους, όπως λόγου χάρη κάποιες παράλογες θέσεις που επιμένουν να διατυπώνουν επανειλημμένως στο νήμα, παρά τις κοπιώδεις προσπάθειες ακούραστων συμφορουμιτών όπως ο acct που έχει σπάσει 2 πληκτρολόγια εδώ μέσα για να πείσει με δεδομένα. Ε, εμένα τουλάστιχον με βοηθάει να καταλάβω κάτι παραπάνω για το χρήστη Χ, που ως τώρα τον ήξερα/θαύμαζα ως προγραμματιστή, overclocker, modder κλπ., hence eye opener.

Εγώ προσωπικά δεν είμαι καλύτερος από κανένα, ευτυχώς όμως ξέρω (ή προσπαθώ να βρίσκω) ποιον να εμπιστευτώ σε κάθε τομέα και προσπαθώ έτσι να πορεύομαι.

Σου επιστρέφω λοιπόν τους χαρακτηρισμούς, θεωρώντας ότι παρεξήγησες αυτό που έγραψα.

Η κατάντια αναφέρεται στο συνειρμό ότι οι 100 θάνατοι την ημέρα που βιώνουμε βδομάδες τώρα, αντί να μας σπρώξουν προς το φως ΌΛΟΥΣ μαζί, έχουν πολώσει τους αντιεμβολιαστές περισσότερο. Κατάντια είναι οι θάνατοι που επιλέξαμε ως Έλληνες να έχουμε καθημερινά, κατάντια που τη βιώνουμε ανεξάρτητα από τον πόλο στον οποίο ανήκουμε. Κατάντια είναι που ακόμη και τώρα συζητάμε για γρίπες, ΄΄πραγματικούς'' κοβίντ θανάτους και άλλα φληναφήματα.

 

 

 

Σε άλλα νέα, μπορεί κάποιος που γνωρίζει ιταλικά να διαβάσει αν ισχύει το

idiot.jpeg
WWW.DEFENCE-POINT.GR

Ένας μικρός ασθενής μόλις 2 ετών, που έχει εισαχθεί στο νοσοκομείο Σαντ Όρσολα της Μπολόνια, πρέπει να υποβληθεί...

 

και μετά να εξηγήσει γιατί αυτοί οι γονείς έχουν ακόμη την κηδεμονία (αν την έχουν)

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Ευτυχώς στους περισσότερους (ελπίζω) ανθρώπους δεν υπαγορεύει η θρησκεία (ή η πίστη) το πως θα αποφασίζουν για την υγεία τους.

Δεν ξέρω… έχω φίλο που έγινε καλά από σοβαρή ασθένεια πηγαίνοντας στην παναγία της Τήνου. Δεν νομίζω ότι η παναγία ασχολήθηκε με το πρόβλημά του. Η πίστη όμως είναι μια άλλη υπόθεση και νομίζω ότι από μόνη της μπορεί να το πετύχει

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Δεν ξέρω… έχω φίλο που έγινε καλά από σοβαρή ασθένεια πηγαίνοντας στην παναγία της Τήνου. Δεν νομίζω ότι η παναγία ασχολήθηκε με το πρόβλημά του. Η πίστη όμως είναι μια άλλη υπόθεση και νομίζω ότι από μόνη της μπορεί να το πετύχει


Σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός που θα σε πείσει για το αντίθετο. Όλοι μας θα δεχτούμε τις συνέπειες των απόψεών μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

 

Νομίζω ότι παρεξήγησες, eye opener εννοούσα ότι βλέπω πλευρές ανθρώπων που ως πρόσφατα γνώριζα μόνο ως λαμπ-άκια. Τώρα παρατηρώ άλλες πλευρές τους, όπως λόγου χάρη κάποιες παράλογες θέσεις που επιμένουν να διατυπώνουν επανειλημμένως στο νήμα, παρά τις κοπιώδεις προσπάθειες ακούραστων συμφορουμιτών όπως ο acct που έχει σπάσει 2 πληκτρολόγια εδώ μέσα για να πείσει με δεδομένα. Ε, εμένα τουλάστιχον με βοηθάει να καταλάβω κάτι παραπάνω για το χρήστη Χ, που ως τώρα τον ήξερα/θαύμαζα ως προγραμματιστή, overclocker, modder κλπ., hence eye opener.

 

Σου επιστρέφω λοιπόν τους χαρακτηρισμούς, θεωρώντας ότι παρεξήγησες αυτό που έγραψα.

Η κατάντια αναφέρεται στο συνειρμό ότι οι 100 θάνατοι την ημέρα που βιώνουμε βδομάδες τώρα, αντί να μας σπρώξουν προς το φως ΌΛΟΥΣ μαζί, έχουν πολώσει τους αντιεμβολιαστές περισσότερο. Κατάντια είναι οι θάνατοι που επιλέξαμε ως Έλληνες να έχουμε καθημερινά, κατάντια που τη βιώνουμε ανεξάρτητα από τον πόλο στον οποίο ανήκουμε. Κατάντια είναι που ακόμη και τώρα συζητάμε για γρίπες, ΄΄πραγματικούς'' κοβίντ θανάτους και άλλα φληναφήματα.

 

Ακόμα και σε αυτή τη 《διάψευση》 του τι εννοούσες, αυτοαναιρείσαι αφού ο μόνος στόχος είναι να επιστρέψεις ένα χαρακτηρισμό και να επαναλάβεις ότι είσαι μς τους καλούς. Καθρεφτάκι κι έτσι. Λες κι είπα εγώ κανέναν σας άσχετο ή ότι ξέρω καλύτερα. Καθρεφτάκι παρόλα αυτά. Δεν θα μας τη λέει ο κάθε ανεμβολίαστος μόνο και μόνο επειδή αναπνέει ακόμα.

 

15 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Εγώ προσωπικά δεν είμαι καλύτερος από κανένα, ευτυχώς όμως ξέρω (ή προσπαθώ να βρίσκω) ποιον να εμπιστευτώ σε κάθε τομέα και προσπαθώ έτσι να πορεύομαι.

 

Το παραπάνω είναι περίπου το σκεπτικό που προσπαθώ να ακολουθώ κι εγώ. Και σκέψου τώρα τη στιγμή που 《προσπαθείς να βρίσκεις ποιον να εμποστευτείς》 να σου λένε ότι αυτο είναι ανεύθυνο και δολοφονικό ή για ηλίθιους και βάλε. Ή να σου λένε 《και να σου εξηγήσω δεν θα καταλάβεις》.

 

 

 

 

 

Όταν έχεις ακόμα και 99,9% το δίκαιο με το μέρος σου αλλά διαστρεβλώνεις επίτηδες και εν γνώσει σου το υπόλοιπο 0,1% για ιδιοτελείς σκοπούς, παράγεις το μικρόβιο της αμφιβολίας για το υπόλοιπο 99,9%. Αυτό δεν έχει πάρει ζωές νομίζεις; Αυτό δεν είναι προσωπική αναφορά αλλά αφορά κάτι υπουργούς υγείας, κάτι ακαταδίωκτες επιτροπές, κάτι τηλεγιατρούς που κάνουν κύρηγμα όλη μέρα κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

9 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Και να σου εξηγήσω, δε θα θες να καταλάβεις.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

Κι εγώ έχω παραιτηθεί, και θαυμάζω απλά όσους συνεχίζουν και γράφουν με επιχειρήματα, όσο και αν συνεχίζει να τους καταπίνει η μαύρη τρύπα της ημιμαθούς, ατέρμονης και ατελέσφορης επιμονής. Αποκαρδιωτικό, το λιγότερο.

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

...

Η κατάντια αναφέρεται στο συνειρμό ότι οι 100 θάνατοι την ημέρα που βιώνουμε βδομάδες τώρα, αντί να μας σπρώξουν προς το φως ΌΛΟΥΣ μαζί, έχουν πολώσει τους αντιεμβολιαστές περισσότερο. Κατάντια είναι οι θάνατοι που επιλέξαμε ως Έλληνες να έχουμε καθημερινά, κατάντια που τη βιώνουμε ανεξάρτητα από τον πόλο στον οποίο ανήκουμε. Κατάντια είναι που ακόμη και τώρα συζητάμε για γρίπες, ΄΄πραγματικούς'' κοβίντ θανάτους και άλλα φληναφήματα.

 

...

 

Δεν θα ασχολούμαστε με 100 νεκρούς από COVID την ημέρα όταν πεθαίνουν 120 την ημέρα από εγκεφαλικά.

Ωπά λάθος δεν θα ασχολούμαστε με 120 την ημέρα από εγκεφαλικά όταν πεθαίνουν 140 από καρδιά,

ώπα λάθος δεν θα ασχολούμαστε με 140 την ημέρα από καρδιά, όταν πεθαίνουν 200 από καρκίνο,

κ.τ.λ.

τέλος πάντων, καταλαβαίνεις, πάντα θα υπάρχει κάτι πιο σημαντικό να ασχοληθούμε, στα φόρουμ τουλάχιστον.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Μεγάλη εξυπνάδα και οι δύο μπράβο.

 

βασικα το ευκολο ειναι να συνεχισουν να σου γραφουν στο ιδιο μοτιβο, θελει δυναμη για να παραιτηθεις κατανοωντας οτι ο αλλος δε προκειται να συμφωνησει.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός που θα σε πείσει για το αντίθετο. Όλοι μας θα δεχτούμε τις συνέπειες των απόψεών μας.

Μα δεν χρειάζεται να με πείσεις για κάτι, προσωπικά δεν πιστεύω, αν και έχω κάνει κάποιες προσπάθειες δεν τα καταφέρνω. Αυτό όμως δεν με κάνει να μην αναγνωρίζω την δύναμη της πίστης των άλλων

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μα δεν χρειάζεται να με πείσεις για κάτι, προσωπικά δεν πιστεύω, αν και έχω κάνει κάποιες προσπάθειες δεν τα καταφέρνω. Αυτό όμως δεν με κάνει να μην αναγνωρίζω την δύναμη της πίστης των άλλων

Α, δε διαφωνώ περί της δύναμης της πίστης, παρά για το τι μπορεί και δεν μπορεί να πετύχει η δύναμη αυτή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Θα πρέπει να σκεφτείς ότι πρόκειται για τον κίνδυνο της ζωής του καθενός. Είναι εξαιρετικά δύσκολο θέμα για να κολλάς ταμπέλες με ευκολία.

Έχω 2 φίλους που δεν έχουν κάνει εμβόλια. Ο ένας μου λέει ότι έχει ψωρίαση, το εμβόλιο θα αυξήσει το πρόβλημα του και δεν θα τον πλησιάζει άνθρωπος. Του λέω θα πεθάνεις και μου λέει ας πεθάνω. Στην υπόλοιπη ζωή του είναι ένας έξυπνος και λογικός άνθρωπος δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω από αυτή του την αγωνία.

Τον άλλον τον σέρνει η γυναίκα

Γιαγκο εχω τον πατερα μου με το ιδιο προβλημα και ειναι και σε ανοσοκαταστολη. Εκανε και τις 3 δοσεις, χωρις να αλλαξει κατι.

Ισως λεω ισως να του ελεγες να παρει και καποια αλλη γνωμη, αν και αμα κολλησει καμια φορα το κεφαλι δεν αλλαζει με τιποτα.

Ευχομαι να του παει καλα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

d7659c442c344d86b86bc7f92a40d8f7.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Έχουν καταγραφεί συνολικά 24.322 θάνατοι. Στα 6.000 τα κρούσματα στην Αττική και 2.878 στη...

 

Καθημερινά, ανακοινώνεται τριψήφιος αριθμός θανάτων. Είπαμε, όμως: οι ανεμβολίαστοι ξέρουν. Και όχι μόνο ξέρουν, αλλά θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Και να κρίνουν, αναμασώντας τις ίδιες και τις ίδιες βλακείες, τους επιστήμονες που λένε το αυτονόητο και προφανές (εμβολιαστείτε, χανόμαστε), και να διαμαρτύρονται για τα ατομικά τους δικαιώματα, ενώ είναι οι μεγαλύτεροι παρτάκηδες.

Α, όταν φέρεσαι ηλίθια, είσαι ηλίθιος. Εάν κάποιος επισημάνει το προφανές, δεν σημαίνει ότι είναι μέλος της παγκόσμιας ελίτ. 

 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμβολίαστοι είναι η μοναδική αιτία για τις τόσο κακές επιδόσεις της Ελλάδας στην πανδημία συγκρινόμενη ακόμα και με χώρες με παρόμοια εμβολιαστική κάλυψη. Προσφέρει τόση ικανοποίηση να τους βρίζουν όλη μέρα κάποιοι, που όλες οι άλλες αιτίες παραβλέπονται ασυζητητί. Γιατί να τις συζητάμε όταν μπορούμε απλώς να κάνουμε συνεχώς αφ' υψηλού κύρηγμα που είναι και ευκολότερο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ώπα ρε για ποιους ανεμβολιαστους μιλάμε για :

 

ανεμβολιαστους 

ή για τους λιγμενους ανεμβολιαστους

 

Επίσης το είπαν ξεκάθαρα 1 δόση κάθε τρεις μήνες έχουν πρόγραμμα

όποιος έχει κάνει μονοδοσιακο στους τρείς λήγει

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.