Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Δικές μου πηγές; Google. Δες για παράδειγμα στατιστικά ανά ηλικίες και χωρίς προϋπάρχοντες καρκίνους, διαβήτες, καρδιακές ανεπάρκειες κλπ και πες μου μετά.

 

Λες και έχουν σημασία τα δεδομένα θα ξαναπώ. Όταν η Δανία για παράδειγμα είχε απαγορεύσει τους χωρίς λόγο εμβολιασμούς (διευκρίνιζε ακόμα και για 1η δόση) κάτω από μια ορισμένη ηλικία, το είχα γράψει, κανείς δεν το έλαβε υπόψη. Και επειδή υπήρχε και στα αγγλικά η ανακοίνωση (όχι google translate) και την είχα διαβάσει με τα ματάκια μου, δεν ήταν μετατροπή σε προαιρετικό, αλλά απαγόρευση αν δεν υπήρχε επί τούτου ιατρική αιτιολόγηση. Γιατί δεν το έκαναν απλως προαιρετικό safe and effective αφού; Στου κουφού την πόρτα. Αν ειλικρινά σε ενδιαφέρει, τα δεδομένα είναι φανερά και διαθέσιμα. Μπορείς να αρχίσεις από τον Άγγλο γιατρό Campbell πάντα με πηγούλες μελετών και επίσημων κρατικών στατιστικών και βγάλε τα συμπεράσματά σου. Και δεν είναι κανένας αιρετικός πολέμιος. Ήταν από αυτούς που επαινούσαν και προέτρεπαν, αλλά και από τους λίγους που ζήτησαν αργότερα συγγνώμη βάσει του "follow the evidence" όπως συχνά λέει.

 

Δεν με ενδιαφέρει μια κουβέντα με το στόχο κάποιο gotcha, σε τάπωσα/με τάπωσες. Αλλά όταν επιτέλους μαθαίνονται κάποια από τα ψέματα που υποψιαζόμασταν από την αρχή ότι είναι ψέματα, ας μην ειρωνευόμαστε την αλήθεια.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Δικές μου πηγές; Google.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Άγγλο γιατρό Campbell

Εμ, κάνω οσα μου λες αλλά και πάλι. Πατάω campbell στο google. Βγάζει τον ποδοσφαιριστή. Πατάω dr campbell, όλη η πρώτη σελίδα είναι με έναν ορθοπαιδικό. 1-2-3-4-5 γραφήματα με όσα ισχυρίζεται, μπορείς να ανεβάσεις;;;; Δε ζητάω και τίποτα παράλογο. Λες μπείτε δείτε. Μπήκα. Ε, αλλά αντί άλλων βλέπω. Μπορείς να παραθέσεις; Είναι εύκολο; Λινκ έστω;;;

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα με τις δικαιολογίες. Έψαξες 2 λεπτά και εντάξει. Σε αυτό το thread έχουν ανεβάσει και video του, δεν θα σε πάρω από το χεράκι. Ένα απλό παράδειγμα πηγών είναι ο John Campbell, δεν είναι η μοναδική πηγή πληροφόρησης. Πίστεψε ό,τι θες. Όπως για τη νυχτερίδα που φίλησε τον παγκολίνο τις ημέρες που συμπτωματικά υπήρχε ανακατοσούρα σε ένα κοντινό εργαστήριο, όπου έτυχε τότε να αλλάξουν και συστήματα καταγραφής και ααφάλειας και έχουμε κάποια... ασήμαντα κενάκια. Οι έρευνες εκείνου του εργαστηρίου μην πάει το μυαλό σου ότι ήταν τίποτα επικίνδυνες και αχετικές με τέτοιους ιούς. Το διέψευσαν τότε οι ΑΡΔ και κυβερνήσεις, άρα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είπαν ψέματα.

 

Όταν ήταν στο φόρτε η όλη φάση έπρεπε να μη μιλάμε γιατί είχαμε πόλεμο με τον αόρατο εχθρό και δήθεν θα έβλαπτε η κουβέντα και ο προβληματισμός. Τώρα που πέρασε ο καιρός και φαίνονται καθαρότερα οι υπερβολές και τα ψέματα, κάνουμε σαν να μην καταλαβαίνουμε.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Είναι ψυχολογικό το θέμα .

 

Αν έχετε συναστραφεί με πραγματικά τρελούς που πιστεύουν ότι τους κυνηγάνε κλπ θα καταλάβετε ότι τσάμπα σάλιο χαλάμε κάθε φορά που προσπαθούμε να τους εξηγήσουμε λογικά με 1000 τρόπους ότι δεν τους κυνηγάνε κλπ κλπ ! Έζησαν ένα σενάριο μη πραγματικό αλλά επειδή το έζησαν εξαπατώντας τον εαυτό τους δεν θέλουν να πιστέψουν την αλήθεια και παραμιθιαζονται ότι ξέρουν τι τους γίνεται από τα προσωπικά βιώματά τους.

Ο άλλος σε κλειστό δωμάτιο τον έβριζαν από την τηλεόραση !

Και να έχει δώσει εξήγηση στον εαυτό του ότι μπορεί να γίνει και να γίνεται έτσι ... Και να μην σηκώνει κουβέντα !

 

Η όλη αυτή κατάσταση αυτό θυμίζει 

Όλοι μας ζήσαμε κάτι διαφορετικό κάποιοι με περισσότερη κρίση ( οι διανοούμενοι ναι υπήρχανε και ακραίοι πατατοκεφαλοι) μπορούσανε και μπορούνε να καταλαβαίνουμε περισσότερα πράγματα , οι υπόλοιποι πάνε σαν τα πρόβατα όπου τους πάει ο τσοπάνης !

 

Ο τσοπάνης θέλει το καλό του κοπαδιού μέχρι να τα σφάξει και να κρατάει μια ισορροπία πληθυσμού στο κοπάδι ώστε να είναι διαχειρίσημο για αυτόν, αν βγει και κανένα πιο άγριο κριάρι το σφάζει για να μην διαταράξει την ησυχία που έχει στο κοπάδι του ...

 

Σε μέσες άκρες αυτά

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κατανόησης, επεξεργασίας πληροφορίας στην κοινωνία, ακριβώς όπως μας θέλει το σύστημα να μην μιλάμε να μην σκεφτόμαστε ! Απλά ρομποτάκια .

Έρχεται το ΑΙ όλες οι δουλειές η πλειοψηφία θα πάνε περίπατο !

 

Τα χειρότερα έρχονται, δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Έλα τώρα με τις δικαιολογίες. Έψαξες 2 λεπτά και εντάξει. Σε αυτό το thread έχουν ανεβάσει και video του, δεν θα σε πάρω από το χεράκι. Ένα απλό παράδειγμα πηγών είναι ο John Campbell, δεν είναι η μοναδική πηγή πληροφόρησης. Πίστεψε ό,τι θες. Όπως για τη νυχτερίδα που φίλησε τον παγκολίνο τις ημέρες που συμπτωματικά υπήρχε ανακατοσούρα σε ένα κοντινό εργαστήριο, όπου έτυχε τότε να αλλάξουν και συστήματα καταγραφής και ααφάλειας και έχουμε κάποια... ασήμαντα κενάκια. Οι έρευνες εκείνου του εργαστηρίου μην πάει το μυαλό σου ότι ήταν τίποτα επικίνδυνες και αχετικές με τέτοιους ιούς. Το διέψευσαν τότε οι ΑΡΔ και κυβερνήσεις, άρα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είπαν ψέματα.

 

Όταν ήταν στο φόρτε η όλη φάση έπρεπε να μη μιλάμε γιατί είχαμε πόλεμο με τον αόρατο εχθρό και δήθεν θα έβλαπτε η κουβέντα και ο προβληματισμός. Τώρα που πέρασε ο καιρός και φαίνονται καθαρότερα οι υπερβολές και τα ψέματα, κάνουμε σαν να μην καταλαβαίνουμε.

 

Εγω παντως δεν εχω πει τιποτα. Εχω ζητησει απλα μερικα λινκ, με δεδομενα θανατων που αναφερεις.Τωρα, ολα τ αλλα, γιατι μου τα λες, ενας θεος ξερει... Δεν βρισκω γραφηματα θανατων εμβολιασμενων, και δεν βρισκω γραφηματα που να συγκρινουν θανατους απο αλλες αιτιες, πριν και μετα τον covid. Εαν θες, βοηθησε με σε αυτο! Ο καθενας μας οτι εκανε, εκανε, δεν αλλαζει. Αυτες τις  μετρησεις θελω να δω εγω. Και οχι για να κοροιδεψω, θελω απλα να τις δω!

Link to comment
Share on other sites

Αφορμές για memes θες να δεις και τίποτα άλλο. Σε κάλυψε ο άλλος και χωρίς link. Κλασσική περίπτωση συμπεριφοράς κακιασμένων 10χρονων. Η γενική θνησιμότητα ανεξαρτήτως αιτίας δεν είναι μυστικό για καμία χώρα. Αφαιρείς τους έτσι κι αλλιώς παραφουσκωμένους κατά κοινή παραδοχή θανάτους covid και σου μένουν όλοι οι υπόλοιποι. Από εκεί και μετά υπάρχουν μέσοι όροι 5ετίας και συγκεκριμένοι τρόποι που γίνονται οι σωστές συγκρίσεις και βλέπεις την πραγματική άνοδο. Και σε ποιες χώρες και σε ποια χρονικά διαστήματα κλπ. Αν θες γραφηματάκια, σου έδωσα πηγή. Όποια και να είναι τα δεδομένα, memes είναι οι απαντήσεις, δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο. Απλώς επειδή κάθε φορά που επιβεναιώνεται ένα ακόμα γνωστό ψεματάκι, όλο και κάποιος θα ανεβάζει κάτι, ας αποφεύγουμε τις εξυπνάδες τύπου 《τώρα είναι καλοί οι δημοσιογράφοι》 διότι από που αλλού θα το μαθαίναμε; Το σκορ αντικειμενικής ενήμερωσης vs ατζεντιακής προώθησης δεν ανατρέπεται με μερικές αραιές εξαιρέσεις. Πως ήταν η άλλη εξυπνάδα ότι ακόμα και το χαλασμένο ρολόι γράφει σωστή ώρα 2 φορές τη μέρα; Ε, κάτι τέτοιο μπορεί ισχύει και με τους ΑΡΔ.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αφορμές για memes θες να δεις και τίποτα άλλο

Όχι. Να τα δω θέλω! 

 

2 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Κλασσική περίπτωση συμπεριφοράς κακιασμένων 10χρονων.

Στείλε μου λινκ από εκεί που βλέπεις τα στοιχεία εσύ, και αν τα ανεβάσω εδώ να σε κοροϊδέψω, τότε πες με ότι θες. Δεν πρόκειται να το κάνω, ούτε να τα σχολιάσω, ούτε να σου απαντήσω σε πμ κοροϊδεύοντας. Αν θες, κάνε screenshot και κάνε με ρόμπα εδώ μέσα.

 

ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩ! ΝΑ ΤΑ ΔΩ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να κάνω κανέναν ρόμπα, δεν με εξυπηρετει αυτό σε κάτι. Το ερέθισμα να ξαναγράψω ήταν οι ειρωνίες για την επίκληση δημοσιογραφικών δημοσιεύσεων. Τόσο shaming και ταμπέλα συνωμοσιολόγου τόσα χρόνια και τη μία αποκαλύπτεται ένα ψέμα, την άλλη μια υπερβολή, την άλλη ένα άλλο ψέμα, αλλά οι επιφυλλάξεις για τέτοια θέματα ποτέ δεν απολαμβάνουν ένα γραμμάριο δικαίωσης. Όλα είναι όπως τα έλεγαν οι τηλεοράσεις, ο ψεύτης και με λερωμένη φωλιά Φάουτσι κλπ. Αν εσύ ακόμα πιστεύεις ότι δικαίως μας τα έπρηζαν και έμμεσα μας εκβίαζαν ανεξαρτήτως οποιονδήποτε κριτηρίων, τότε κανένα στοιχείο δεν θα σου αλλάξει τη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Όχι. Να τα δω θέλω! 

 

Στείλε μου λινκ από εκεί που βλέπεις τα στοιχεία εσύ, και αν τα ανεβάσω εδώ να σε κοροϊδέψω, τότε πες με ότι θες. Δεν πρόκειται να το κάνω, ούτε να τα σχολιάσω, ούτε να σου απαντήσω σε πμ κοροϊδεύοντας. Αν θες, κάνε screenshot και κάνε με ρόμπα εδώ μέσα.

 

ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩ! ΝΑ ΤΑ ΔΩ!

 

 

 

Δες εδώ τον Άγγλων,αν και "μαγειρεμένο" πλέον,γιατί κάποιοι έβγαλαν φωνή και το 5% έγινε 2%.

Διάβασε το κάνα δυο φορές μπας και καταλάβεις ότι όλα αυτά τα νούμερα που δίνουν στον κόσμο είναι όπως και ότι θέλουν αυτοί να δει ο κόσμος.

Η ίδια τακτική με τα προηγούμενα 2,3 χρόνια.

 

Screenshot2024-05-19at11_31_45.png.32b6f3929489c23f554c332527138465.png

 

 

 

 

Να βάλω και τον Κάμπελ μιας και δεν τον βρίσκεις. Δυο σελίδες πιο πίσω ήταν βίντεο του.

 

 

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης_84

Με κούρασες, ειλικρινά. Μπαίνεις εδώ μέσα (σε αυτό το θέμα εννοώ) μόνο για να βγάλεις τα ψυχολογικα σου; Η για να αυτοδικαιωθεις; Σου ζητάω κάτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ από χθες τη νύχτα. Έχεις πει ένα σωρό αηδιες ξανά και ξανά, δεν έχω αντικρούσει καμία απολύτως, δεν έχω σχολιάσει τίποτα απολύτως και απλά συνεχίζω και ζηταω ένα πράγμα. Θέλω να δω στοιχεία! Όχι να την πω ούτε να μου την πουν! Ξανά λέω, ο καθείς έκανε τις επιλογές του και δεν αλλάζουν και ούτε έχει νόημα να αλλάξουν πλέον. Συνέχισε μόνος σου, δεν την παλεύω άλλο. 

 

@rory Επιτέλους! Thanks! 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψυχολογικά μου; Κάνει μπαμ ότι το μαγαζί που έφτιαξε τον covid19 και μας γ@μησε παγκοσμίως, έπαιρνε λεφτά για επικίνδυνη έρευνα από το ινστιτούτο που μας κουνούσε τόσα χρόνια το δάχτυλο και έδινε το σύνθημα του παγκόσμιου shaming και έλεγε ψέματα ότι δήθεν δεν χρηματοδοτούσε τέτοια έρευνα και τα σχόλια επ' αυτού ήταν ότι τώρα μας αρέσουν οι δημοσιογράφοι; Το ποιος βγάζει ψυχολογικά, ξανασκέψου το λίγο.

 

Υπήρξαν πράγματα που μπορεί να ήταν σωστά και οκ, άλλα απλές αστοχίες και πάλι οκ, άνθρωποι είναι και οι αρχές, αλλά υπήρξαν και συνειδητά ψεύδη και το κίνητρο δεν ήταν πάντα αγαθό. Αν τα θέλεις πιο νιανιά, δεν έχω την υπομονή, ελπίζω να την έχει κάποιος άλλος όπως ο @rory, αν όντως λες αλήθεια ότι είσαι ανοιχτόμυαλος να μάθεις πράγματα που ίσως τα είχες αντιληφθεί λανθασμένα. Αν ακόμα νομίζεις ότι κανένα ψέμα δεν ειπώθηκε συνειδητά, κανένας δεν κονόμησε, κανένας δεν εκμεταλλεύτηκε, κανένας δεν είχε ατζέντα, κανένας δεν έβλαψε, παρά μόνο οι δύσπιστοι και οι αιρετικοί, συνέχισε να ζεις στον κόσμο σου.

 

Παρεμπιπτόντως, εγώ δέχομαι ότι κάποιοι μη γιατροί που έλεγαν στον κόσμο τι να κάνει και να μην κάνει, όντως μπορεί να έβλαψαν. Ήταν οι μόνοι;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Τα ψυχολογικά μου; Κάνει μπαμ ότι το μαγαζί που έφτιαξε τον covid19 και μας γ@μησε παγκοσμίως, έπαιρνε λεφτά για επικίνδυνη έρευνα από το ινστιτούτο που μας κουνούσε τόσα χρόνια το δάχτυλο και έδινε το σύνθημα του παγκόσμιου shaming και έλεγε ψέματα ότι δήθεν δεν χρηματοδοτούσε τέτοια έρευνα και τα σχόλια επ' αυτού ήταν ότι τώρα μας αρέσουν οι δημοσιογράφοι; Το ποιος βγάζει ψυχολογικά, ξανασκέψου το λίγο.

 

Υπήρξαν πράγματα που μπορεί να ήταν σωστά και οκ, άλλα απλές αστοχίες και πάλι οκ, άνθρωποι είναι και οι αρχές, αλλά υπήρξαν και συνειδητά ψεύδη και το κίνητρο δεν ήταν πάντα αγαθό. Αν τα θέλεις πιο νιανιά, δεν έχω την υπομονή, ελπίζω να την έχει κάποιος άλλος όπως ο @rory, αν όντως λες αλήθεια ότι είσαι ανοιχτόμυαλος να μάθεις πράγματα που ίσως τα είχες αντιληφθεί λανθασμένα. Αν ακόμα νομίζεις ότι κανένα ψέμα δεν ειπώθηκε συνειδητά, κανένας δεν κονόμησε, κανένας δεν εκμεταλλεύτηκε, κανένας δεν είχε ατζέντα, κανένας δεν έβλαψε, παρά μόνο οι δύσπιστοι και οι αιρετικοί, συνέχισε να ζεις στον κόσμο σου.

 

Παρεμπιπτόντως, εγώ δέχομαι ότι κάποιοι μη γιατροί που έλεγαν στον κόσμο τι να κάνει και να μην κάνει, όντως μπορεί να έβλαψαν. Ήταν οι μόνοι;

οκ

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αφορμές για memes θες να δεις και τίποτα άλλο. Σε κάλυψε ο άλλος και χωρίς link. Κλασσική περίπτωση συμπεριφοράς κακιασμένων 10χρονων. 

 

Christian Bale Wow GIF by ProBit Global

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.