Jump to content


Εγκατάσταση Linux σε οικιακό υπολογιστή


GriGaS

Recommended Posts

Λέω λοιπόν να βάλω Linux στο νέο υπολογιστή του σπιτιού. O επεξεργαστής του είναι Celeron 4205U έχει 8GB ram και SSD.

 

Ερώτηση πρώτη: Σκέφτομαι για κάτι ομορφούτσικο και μοντέρνο, οπότε λέω για ubuntu. Επίσης όσο το δυνατό πιο user friendly μιας και δε θα το χρησιμοποιώ μόνο εγώ, αλλά και η σύζυγος. Υπάρχει κάποια αντιπρόταση;

 

Ερώτηση δεύτερη: Χρειαζόμαστε απαραίτητα εφαρμογές για τα εξής: Viber, FB Messenger, Skype, Spotify. Από όσο βλέπω δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει κάτι που αγνοώ;

 

Ερώτηση τρίτη: Έστω ότι βάζω Ubuntu. Θα είναι πιο snappy από τα Windows 10 ή τσάμπα το παίδεμα;

 

@gdp77 είμαι όλος αυτιά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Μια συνήθεια είναι, στην αρχή να δυσκολευτεί λίγο μέχρι να συνηθίσει τη διανομή και τέλος. Ίσως όμως μια διανομή με ένα tray όπως η έναρξη των Windows να βοηθούσε κάπως.
  2. Και να μην υπάρχουν, υπάρχουν εφαρμογές όπως το WINE για να τρέξεις εφαρμογές των Windows στο Linux.
  3. Δεν τα ρωτάνε αυτά :p
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση πρώτη: Εφόσον μιλάμε για χρήστες προερχόμενους από Windows που θέλουν "όσο πιο δυνατόν user friendly" περιβάλλον, προτείνω Linux Mint Cinnamon 19.3. Είναι εξαιρετικά κοντά στο UI των Windows και βασίζεται σε Ubuntu LTS, που σημαίνει ότι έχεις το ίδιο support με το Ubuntu και ό,τι παίζει σε Ubuntu, παίζει και στο Mint. Αυτό χρησιμοποιώ τα τελευταία 5 χρόνια, αν αυτό έχει κάποια αξία για σένα, μια που με έκανες mention.

 

Απάντηση δεύτερη: Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πλην του Viber που ναι μεν υπάρχει διαθέσιμο deb (για εγκατάσταση), αλλά απ'όσο γνωρίζω έχει σταματήσει το development και η ενεργή υποστήριξη από την Rakuten. Πάντως λειτουργεί (το έχω δοκιμάσει πριν λίγους μήνες). ΕDIT: Μόλις το εγκατέστησα, λειτουργεί άψογα και το viber

 

Απάντηση τρίτη: Πιο ελαφρύ είναι σίγουρο ότι είναι... Μόνο με τα updates θα καταλάβεις διαφορά στη χρήση... Θα είσαι 100% λειτουργικός 24/7 σε σχέση με τα απαράδεκτα windows και τα άθλια updates τους. (Προσωπική μου άποψη οι χαρακτηρισμοί).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα εγκαταστήσεις από USB στον SSD μόνο το linux ή θες να έχει και windows το σύστημα; Μπορείς να δοκιμάσεις και διάφορες διανομές σε live αν ψάχνεσαι για το αισθητικό του πράγματος. Αν κατάλαβα αυτό που μου εξήγησε ο τζιντιπι, έχεις και την ευχέρεια να αλλάξεις desktop, απλώς σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να το εγκαταστήσεις και να το σετάρεις μόνος σου εφόσον δεν είναι εκείνο που έρχεται πακέτο στην όποια διανομή επιλέξεις.
Είναι και το net γεμάτο οδηγούς για το «which distro to choose»  όπου παίρνεις από screenshots μια αρχική ιδέα για το ποια σου φαίνεται πιο όμορφη.

είμαι σε παρόμοια φάση αναζήτησης με εσένα, αλλά θέλω να το εγκαταστήσω σε ξεχωριστό drive από εκείνο των windows, προσανατολίζομαι σε manjaro διανομή. Αν το δουλέψεις εκτός κουτιού, κοιτάς αν το ότι κάνεις θα αποθηκεύεται μονίμως στο drive (persistent) ή αν σου αρκεί απλό live USB/εξωτερικό μέσο.

Αν κάνεις την εγκατάσταση από usb μπορεί να υπάρξουν μικροδιαφορές στο πώς θα χρησιμοποιηθεί το εργαλείο (rufus p.x.) που θα φτιάξει το usb της εγκατάστασης, αναλόγως του αν το σύστημά σου έχει legacy BIOS ή κάποιο EFI.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Τώρα έφαγα μια φλασιά πως έχω 3 Corsair RGB συσκευές και να δω πώς θα τις κουμαντάρω....

Έχουν κυκλοφορήσει από community διάφορα λογισμικά στο github για πληκτρολόγια/ποντίκια RGB της corsair (π.χ. https://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=133929 ) , αλλά θα πρέπει να ψαχτείς λίγο. Για μνήμες RGB δεν έχω διαβάσει κάτι. Γενικά πάντως με τόσο αδύναμο επεξεργαστή, δεν θα πρότεινα active software ελέγχου των RGB. Μερικοί λένε ότι και στα windows το βάζουν μια φορά, περνάνε τις ρυθμίσεις και μετά το απεγκαθιστούν. Όμως τα timings του RGB απορυθμίζονται με τον χρόνο και χρειάζεται active λογισμικό ελέγχου. Τι να σου πω... Αν θέλεις linux, αυτό είναι ένα θέμα που, προς το παρόν, θα πρέπει να συμβιβαστείς.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα:

 

Οικιακό laptop HP δεκατίας+( με υποσχετική να εγκατασταθεί και στο 7ετίας HP laptop επίση,ς που υπάρχει και σκονίζεται, ώστε να το χρησιμοποιεί η κόρη αντί να βγάζει τα μάτια της στο κινητό).

Αρχικά θα εγκατασταθεί το INUX ως 2ο σύστημα για dual boot. Και τα δύο laptops έχουν Win7 ultimate. Αργότερα και όταν δεν βαριέμαι θα βάλω τα 10άρια (θα μου πείτε εδώ δεν βαριέσαι να βάλεις linux και βαριέσαι να βάλεις τα 10άρια;) στην θέση των 7. Θα έχουμε πρόβλημα τότε με τον bootloader;

 

Χρήση στο πρώτο laptop:

E-schooling που κάνει η γυναίκα και σαφώς ταινίες, μουσική και όλα τα κλασσικά μέσης οικιακής χρήσης. Αρα το θέλω λιτό και σταθερό. Όχι πολλές φανφάρες και δυσκολία στο να βρω τα απαραίτητα.

Το Wine τρέχει επιτυχώς το MS Office;  Δεν ακοώ για openoffice και τις διάφορες εκδόσεις του προς το παρών. Δεν παίζει να το χρησιμοποιήσει τώρα. Θα εγκατασταθεί σαν 2ο και βλέπουμε.

 

Tι βάζουμε; λοιπόν; Mint ή πετάχτηκε τίποτα καλό καινούργιο; Ubuntu δεν θα βάλω. Έχω κακή εμπειρία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρία πάντως σε εγκατάσταση libre office σε 70χρονο, αν δε σκαμπάζει από απλές παραινέσεις (ότι ίδια είναι) πες απλά ότι είναι νέα έκδοση... problem solved. Και σοβάρά τώρα, ίδια είναι τα gui...

Για το bootloader. Έχω χρόνια να στήσω, αλλά όταν βάλεις το λίνουξ δεύτερο θα πάει να βάλει τον grub  ή όποιον bootloader τρέχει πάνω από τον παραθυρικό. Το πιθανότερο είναι ότι το ίδιο ακριβώς θα κάνουν και τα 10άρια, αλλά λύσεις υπάρχουν πολλές. Από εγκατάσταση του grub εκ των υστέρων, εκκίνηση με usb. Ρίξε ματιές στο ίντερνετ μόλις αποφασίσεις ποια διανομή θα βάλεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Όπως ο gdp77 προτείνω Linux Mint Cinnamon.

 

3. Καλή εμπειρία το Linux από την άποψη πως θα εκτιμήσεις τα Windows 10 μέσα στην αθλιότητά τους.

 

Προσωπική άποψη, τα Windows 10 είναι χάλια. Το οποιοδήποτε linux (έχω δοκιμάσει διάφορα distro κι είμαι εξοικειωμένος με την λογική τους ακόμα και με παλαιού τύπου χρήση shell) είναι ακόμα πιο άθλια. Και πάλι, τελείως προσωπική άποψη, δεν θέλω να δημιουργήσω εδώ κάποια αντιπαράθεση.

 

Δυο επιπλέον διαφορετικές λύσεις:

α) φτιάξε ένα live usb stick με Linux Mint Cinnamon για να δεις αν σου αρέσει, πριν προχωρήσεις σε εγκατάσταση

β) κάνε το σύστημά σου dual boot (Windows 10 και Linux)

;)

Link to comment
Share on other sites

On 29/2/2020 at 12:41 ΜΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Λέω λοιπόν να βάλω Linux στο νέο υπολογιστή του σπιτιού. O επεξεργαστής του είναι Celeron 4205U έχει 8GB ram και SSD.

 

Ερώτηση πρώτη: Σκέφτομαι για κάτι ομορφούτσικο και μοντέρνο, οπότε λέω για ubuntu. Επίσης όσο το δυνατό πιο user friendly μιας και δε θα το χρησιμοποιώ μόνο εγώ, αλλά και η σύζυγος. Υπάρχει κάποια αντιπρόταση;

 

Ερώτηση δεύτερη: Χρειαζόμαστε απαραίτητα εφαρμογές για τα εξής: Viber, FB Messenger, Skype, Spotify. Από όσο βλέπω δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει κάτι που αγνοώ;

 

Ερώτηση τρίτη: Έστω ότι βάζω Ubuntu. Θα είναι πιο snappy από τα Windows 10 ή τσάμπα το παίδεμα;

 

@gdp77 είμαι όλος αυτιά

 

Το Ubuntu δεν είναι ομορφούτσικο.

Είναι μαύρο χάλι.

 

Αν θες κάτι πολύ ελαφρύ και όμορφο θα βάλεις PEPPERMINT 10. Τρέχει και σε φριτέζα ... Και δεν σου λείπει τίποτα.

Τρέχουν τα πάντα νερό.

 

 

Αν θες να βάλεις κάτι πολύ όμορφο, πλήρες, φουλ παραμετροποιήσιμο κ.λ.π.   θα βάλεις MANJARO 19.02 KDE .

 

 

Βασικά φτιάξε 2-3 bootable USB στικάκια με τις διανομές και δοκίμασέ τα πριν την εγκατάσταση να δεις τι σου αρέσει.

10 λεπλά δουλειά είναι .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

To ubuntu πήρε πόδι και αντικαταστάθηκε από mint. Ρε πλέον η εγκατάσταση linux είναι πιο απλή διαδικασία από win10.

 

@gdp77 πώς αλλάζουμε την ταχύτητα της ροδέλας στο σκρολάρισμα; Να ξέρεις ότι σε έχρισα το προσωπικό μου mint support.

 

Να σημειώσω πως είναι αισθητά πιο γρήγορο από το αντίστοιχο ubuntu.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

To ubuntu πήρε πόδι και αντικαταστάθηκε από mint. Ρε πλέον η εγκατάσταση linux είναι πιο απλή διαδικασία από win10.

 

@gdp77 πώς αλλάζουμε την ταχύτητα της ροδέλας στο σκρολάρισμα; Να ξέρεις ότι σε έχρισα το προσωπικό μου mint support.

 

Να σημειώσω πως είναι αισθητά πιο γρήγορο από το αντίστοιχο ubuntu.

Εγω την ταχυτητα την αλλαζω μεσα απο τους browsers (που κυριως σκρολαρουμε)

Mπες στο about:config και βρες το mousewheel.min_line_scroll_amount

πρεπει να ειναι στο 5.. βαλτο 20 , δοκιμασε και το ρυθμιζεις

 

Το install σε οσες διανομες εχω δοκιμασει, ειναι πολυ πιο ευκολο και κυριως πολυ πιο γρηγορο απο τα win

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αποφάσισα να στησω ένα Shuttle με i3 6100 για τον πατέρα. Λόγω βαρεμάρας, είπα να του βάλω Linux μιας και σε 20 λεπτακια έχεις ξεμπερδέψει. Κάνοντας μια αναζήτηση για Linux που μοιάζει με Windows βρήκα το Zorin OS. Φτυστό Windows και πανεύκολο. Ίσα που δε θα καταλάβει τη διαφορά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χθες απόγευμα έκατσε ο πατέρας στο νέο του υπολογιστή. Αφού πέρασε κανα δίωρο έγινε η εξής στιχομυθία:

 

- Κατάλαβες ότι ο υπολογιστής έχει Linux και όχι Windows;

- Όχι

 

Το πείραμα πέτυχε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.